ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Sfaturi spotting Slovenia , Croatia Albania , Muntenegru , Grecia

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator




Sfaturi spotting Slovenia , Croatia Albania , Muntenegru , Grecia Empty
MesajSubiect: Sfaturi spotting Slovenia , Croatia Albania , Muntenegru , Grecia   Sfaturi spotting Slovenia , Croatia Albania , Muntenegru , Grecia EmptyLun 08 Iun 2009, 18:47

As dori sa aflu de la voi (am cautat pe net destul de mult) care sunt conditiile de spotting pentru urmatoarele aeroporturi :

Slovenia :

Maribor Edvard Rusjan Airport MBX / LJMB

Croatia :

Zagreb Airport ZAG / LDZA

Zadar Airport ZAD / LDZD

Split Kaštela/Resnik SPU / LDSP

Dubrovnik Airport DBV / LDDU

Muntenegru :

Podgorica Airport TGD / LYPG

Albania :

Tirana International Airport Nënë Tereza TIA /LATI

Grecia :

Thessaloniki International Airport, "Macedonia" SKG / LGTS

Athens International Airport "Elefthérios Venizélos" ATH / LGAV
Sus In jos
Vreauinaer
Flight Level 100
Flight Level 100
Vreauinaer


Numarul mesajelor : 149
Varsta : 45
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 07/02/2009

Sfaturi spotting Slovenia , Croatia Albania , Muntenegru , Grecia Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi spotting Slovenia , Croatia Albania , Muntenegru , Grecia   Sfaturi spotting Slovenia , Croatia Albania , Muntenegru , Grecia EmptyLun 08 Iun 2009, 19:15

Octavian a scris:
As dori sa aflu de la voi (am cautat pe net destul de mult) care sunt conditiile de spotting pentru urmatoarele aeroporturi :



Croatia :

Split Kaštela/Resnik SPU / LDSP

Dubrovnik Airport DBV / LDDU

Muntenegru :

Podgorica Airport TGD / LYPG

Anul trecut am fost in vacanta undeva langa Split. Aeroportul nu cred ca are platforma de spotting dar capatul pistei 05 este un drum de unde se pot poza foarte bine avioanele care aterizeaza sau decoleaza. Pentru 23 sunt cateva terase in apropiere de capatul pistei pe marginea drumului de unde poti poza cu bere. Approach-ul pe 23 este destul de spectaculos si merita vazut. Virajul pentru aliniere cu pista se face destul de tarziu si undeva deasupra drumului national 8.

La Dubrovnik situatia este asemanatoare, in sensul ca ai drumul national ce merge in Muntenegru si poti opri pe margine sa pozezi. Nu cred ca au nici ei platforma de spoting.

In Muntenegru ti-as recomanda aeroportul din Tivat TIV/LYTV. Are un drum la vreo 10 metri de capatul pistei 14 unde poti poza linistit tot ce decoleaza (toate decolarile si aterizarile se fac pe directia 32).

Podgorica nu am incercat dar ghidandu-ma dupa restul cred ca situatia este asemanatoare.

LE: Mi-am adus aminte ca taxi way-ul de la Zadar intersecteaza drumul si stai la semafor daca trece avionul. Dar despre aeroport nu stiu mai nimic

Ceva poze de la Tivat
Sfaturi spotting Slovenia , Croatia Albania , Muntenegru , Grecia 100_2235
Sfaturi spotting Slovenia , Croatia Albania , Muntenegru , Grecia 100_2236


Ultima editare efectuata de catre Vreauinaer in Lun 08 Iun 2009, 19:28, editata de 2 ori
Sus In jos
hayabusa
Membru activ
hayabusa


Numarul mesajelor : 904
Varsta : 40
Localizare : Lost Haven - Oradea
Data de inscriere : 30/03/2008

Sfaturi spotting Slovenia , Croatia Albania , Muntenegru , Grecia Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi spotting Slovenia , Croatia Albania , Muntenegru , Grecia   Sfaturi spotting Slovenia , Croatia Albania , Muntenegru , Grecia EmptyLun 08 Iun 2009, 19:17

La restul nu stiu, dar anul trecut am fost la Thessaloniki special sa pozez avioane. Inainte cu o zi eram la Atena si intrebasem vreo 3politisti daca am voie ori daca e legal pozatul lor, 1 a ridicat din umeri restul au spus ca nu.

Am ajuns acolo, cum am scos aparatul a venit o masina unde eram, mi-au cerut pasaport si m-au rugat sa plec. Le-am spus ca am venit de la dracu din praznic din Leptokaria special pt a poza avioane s-au oferit sa ma duca la gara cu masina.

Daca tot am ajuns acolo, le-am cerut sa ma duca in centru Smile

La sfarsit dupa ce am pus mai multe intrebari, mi-am dat seama ca e aceasi situatie ca si la Otopeni, au baza militara acolo; iar cand m-am dat jos din masina, mi-au spus daca tot sunt cu ochii pe cer sa merg la aeroportul international, pt ca acolo e voie. drunken
Sus In jos
aegean
Membru activ
aegean


Numarul mesajelor : 852
Varsta : 44
Localizare : LEMD
Data de inscriere : 29/12/2007

Sfaturi spotting Slovenia , Croatia Albania , Muntenegru , Grecia Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi spotting Slovenia , Croatia Albania , Muntenegru , Grecia   Sfaturi spotting Slovenia , Croatia Albania , Muntenegru , Grecia EmptyLun 08 Iun 2009, 20:04

Totusi daca ajungeti in Gecia in insula Rhodos,va garantez eu ca aveti de pozat o groaza de avioane misto;eu unul am putut facepoze (nedigitale ca sa zic asa) din terminalul LGRP si nu mi-a zis nimeni nimic.Iar pt aterizari se pot folosi la greu plajele care ajung pana la vreo 1,5 Km de pragul pistei 25...e chiar misto Wink .
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Sfaturi spotting Slovenia , Croatia Albania , Muntenegru , Grecia Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi spotting Slovenia , Croatia Albania , Muntenegru , Grecia   Sfaturi spotting Slovenia , Croatia Albania , Muntenegru , Grecia EmptyLun 08 Iun 2009, 21:32

hayabusa a scris:
La restul nu stiu, dar anul trecut am fost la Thessaloniki special sa pozez avioane. Inainte cu o zi eram la Atena si intrebasem vreo 3politisti daca am voie ori daca e legal pozatul lor, 1 a ridicat din umeri restul au spus ca nu.

Am ajuns acolo, cum am scos aparatul a venit o masina unde eram, mi-au cerut pasaport si m-au rugat sa plec. Le-am spus ca am venit de la dracu din praznic din Leptokaria special pt a poza avioane s-au oferit sa ma duca la gara cu masina.

Daca tot am ajuns acolo, le-am cerut sa ma duca in centru Smile

La sfarsit dupa ce am pus mai multe intrebari, mi-am dat seama ca e aceasi situatie ca si la Otopeni, au baza militara acolo; iar cand m-am dat jos din masina, mi-au spus daca tot sunt cu ochii pe cer sa merg la aeroportul international, pt ca acolo e voie. drunken

Deci inteleg ca Atena e un aeroport mai friendly decat Salonic.
Sus In jos
hayabusa
Membru activ
hayabusa


Numarul mesajelor : 904
Varsta : 40
Localizare : Lost Haven - Oradea
Data de inscriere : 30/03/2008

Sfaturi spotting Slovenia , Croatia Albania , Muntenegru , Grecia Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi spotting Slovenia , Croatia Albania , Muntenegru , Grecia   Sfaturi spotting Slovenia , Croatia Albania , Muntenegru , Grecia EmptyLun 08 Iun 2009, 21:51

E mai friendly pt ca sunt civile pe el, dincoace au baza militara, si aterizeaza cele americane si grecesti.

In caz ca mergi la o statiune in apropiere de Thessaloniki, aprox 50-70km in jur sa ai dimineata sub pat aparatul foto pregatit Very Happy pt ca incep de pe la ora 6-7 sa zboare elicoptere si avionae in fiecare dimineata, eu nu le-am identificat avioanele pt erau la o distanta prea mare, dar se auzeau f puternic.

Daca mergi cu agentie de turism si autocar, pe drum sigur or sa va intrebe de excursii (sunt organizate in fiecare zi cate o excursie in anumite zone, Atena, Menteora, Skiathos, Muntele Olimp etc). Pe la sfarsitul vacantei,dupa ce stai la soare in statiune si vezi alte orase istorice, sa iei o excursie de o zi spre Skiathos Razz pt plaja. Ori daca nu te intereseaza monumentele si mergi doar pt avioane si plaja, te du direct la Skiathos. Wink

Portul e exact in capul pistei. Iar de sus de la Orologiu ai o priveliste de toata frumusetea.
Sus In jos
Messerschmitt
Flight Level 100
Flight Level 100
Messerschmitt


Numarul mesajelor : 141
Varsta : 29
Localizare : Satu Mare
Data de inscriere : 20/12/2008

Sfaturi spotting Slovenia , Croatia Albania , Muntenegru , Grecia Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi spotting Slovenia , Croatia Albania , Muntenegru , Grecia   Sfaturi spotting Slovenia , Croatia Albania , Muntenegru , Grecia EmptyLun 08 Iun 2009, 22:47

hayabusa a scris:
E mai friendly pt ca sunt civile pe el, dincoace au baza militara, si aterizeaza cele americane si grecesti.

In caz ca mergi la o statiune in apropiere de Thessaloniki, aprox 50-70km in jur sa ai dimineata sub pat aparatul foto pregatit Very Happy pt ca incep de pe la ora 6-7 sa zboare elicoptere si avionae in fiecare dimineata, eu nu le-am identificat avioanele pt erau la o distanta prea mare, dar se auzeau f puternic.

Daca mergi cu agentie de turism si autocar, pe drum sigur or sa va intrebe de excursii (sunt organizate in fiecare zi cate o excursie in anumite zone, Atena, Menteora, Skiathos, Muntele Olimp etc). Pe la sfarsitul vacantei,dupa ce stai la soare in statiune si vezi alte orase istorice, sa iei o excursie de o zi spre Skiathos Razz pt plaja. Ori daca nu te intereseaza monumentele si mergi doar pt avioane si plaja, te du direct la Skiathos. Wink

Portul e exact in capul pistei. Iar de sus de la Orologiu ai o priveliste de toata frumusetea.

Adaug:

Chiar la capul pistei este un drum care merge la dracu` si unde am vazut ceva lume facand poze la bizzjet-uri. Sau poti de sus de la Orologiu. Le prinzi cum vin la panta la aterizare. Oricum, trebuie sa iei excursia spre Skiathos. I`ve been there twice Razz
Sus In jos
http://www.bolbarazvan.blogspot.com
Messerschmitt
Flight Level 100
Flight Level 100
Messerschmitt


Numarul mesajelor : 141
Varsta : 29
Localizare : Satu Mare
Data de inscriere : 20/12/2008

Sfaturi spotting Slovenia , Croatia Albania , Muntenegru , Grecia Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi spotting Slovenia , Croatia Albania , Muntenegru , Grecia   Sfaturi spotting Slovenia , Croatia Albania , Muntenegru , Grecia EmptyDum 12 Iul 2009, 19:38

Daca va ganditi sa abordati Grecia si vreti si spotting, trebuie musai sa mergeti la Skiathos. Nu de alta, dar acolo si cu sapuniera ies poze faine. Mai jos e o poza de pe airliners, banuiesc ca inletegeti ce vreau sa va arat.... Razz

http://cdn-www.airliners.net/aviation-photos/middle/8/3/9/1414938.jpg


Ultima editare efectuata de catre Nic in Dum 12 Iul 2009, 21:23, editata de 2 ori (Motiv : Inlocuit poza mare (1024) cu una mica cf. regulamentului...)
Sus In jos
http://www.bolbarazvan.blogspot.com
Continut sponsorizat





Sfaturi spotting Slovenia , Croatia Albania , Muntenegru , Grecia Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi spotting Slovenia , Croatia Albania , Muntenegru , Grecia   Sfaturi spotting Slovenia , Croatia Albania , Muntenegru , Grecia Empty

Sus In jos
 
Sfaturi spotting Slovenia , Croatia Albania , Muntenegru , Grecia
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Contrails Slovenia, Croatia
» Spotting in Croatia
» Croatia - bird & boat spotting
» Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS
» OTP - MUC - YHZ cu LH si AC Sfaturi de calatorie.

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: