ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 OTP - MUC - YHZ cu LH si AC Sfaturi de calatorie.

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
b738
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 13
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/02/2011

OTP - MUC - YHZ cu LH si AC Sfaturi de calatorie. Empty
MesajSubiect: OTP - MUC - YHZ cu LH si AC Sfaturi de calatorie.   OTP - MUC - YHZ cu LH si AC Sfaturi de calatorie. EmptyMier 30 Mar 2011, 17:44

Salutare!

In vara aceasta o sa merg pentru 3 luni in Halifax - Nova Scotia, Canada. Cel mai ieftin bilet dus-intors l-am gasit la Lufthansa (781EUR) si o sa zbor astfel:
Dus:
Bucuresti (OTP) - Munich (MUC) cu A321 Lufthansa
Munich (MUC) - London Heathrow (LHR) cu A321 Lufthansa
London Heathrow (LHR) - Halifax (YHZ) cu B767-300ER Air Canada
Intors:
Halifax (YHZ) - Toronto Pearson (YYZ) cu E190 Air Canada
Toronto Pearson (YYZ) - Frankfurt (FRA) cu B777-300ER Air Canada
Frankfurt (FRA) - Bucuresti (OTP) cu 737-300 Lufthansa

- Prima mea intrebare este daca a zburat cineva pe aceasta destinatie, sau macar pe unul dintre sectoare, si daca da, cum a fost experienta? Am cautat in Trip Reports si n-am gasit un asemenea trip.
- Cu E190, A321 si B733 am mai zburat, dar o sa fie prima oara cand o sa zbor cu avioane wide-body si astfel, vroiam sa va intreb daca stiti care ar fi cele mai bune locuri la B763ER si B773ER. Eu prefer sa stau pe dreapta la hublou imediat in spatele aripii.
- A zburat cineva cu Air Canada? Cum sunt serviciile?
- Este cinava pe acest forum care locuieste sau a trecut prin Halifax? Daca da, va rog sa-mi trimiteti un PM pentru mai multe intrebari. Smile

Trebuie sa mentionez ca exista un bilet mai ieftin (in jur de 740EUR) la British Airways, doar ca trebuia sa tranzitez prin New York JFK si am preferat sa evit SUA pentru a nu mai da bani pe o a doua viza.

D-abia astept sa fac acesta calatori si sigur o sa fac un trip report tare! Smile
Scuze daca nu aici era locul sa pun asemenea intrebari.
Sus In jos
loplo
Fotograf
loplo


Numarul mesajelor : 911
Varsta : 45
Localizare : EDDK
Data de inscriere : 19/01/2009

OTP - MUC - YHZ cu LH si AC Sfaturi de calatorie. Empty
MesajSubiect: Re: OTP - MUC - YHZ cu LH si AC Sfaturi de calatorie.   OTP - MUC - YHZ cu LH si AC Sfaturi de calatorie. EmptyJoi 31 Mar 2011, 00:18

Am zburat cu Air Canada FRA - YYZ - FRA. Am zburat si cu 767 si cu 777 iar la partea de onboard entertainment stau bine (daca prinzi avion care sa fie upgradat, cand am zburat eu, NU toate aeronavele era la zi). Ecrane touch, filme, jocuri, muzica, emisiuni TV la gramada. Mancarea a fost foarte buna.
La locuri este mai interesant, eu propun sa consulti http://www.seatguru.com/ pentru locurile bune. Eu am stat dupa aripa si din cauza asta multe poze mi-au iesit blurate, din cauza caldurii, este pe undeva un TR. Daca stai "pe aripa" nu vezi mai nimic, iar mai in fata este business si first.
Eu am luat biletele direct de la Air Canada si am putut sa imi aleg locul dorit inca din momentul rezervarii. Nu stiu ce posibilitati ai daca le cumperi prin LH.

Pentru US, nu ai nevoie de viza daca nu iesi din zona neutra. Sa ma corecteze cineva daca gresesc. JFK NU trebuie ratat.

PS.
te rog sa pui alte denumiri la threaduri, mai exacte. Asa nu prea da lumea atentie mare.
Sus In jos
Skylink
Membru activ
Skylink


Numarul mesajelor : 218
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 07/01/2009

OTP - MUC - YHZ cu LH si AC Sfaturi de calatorie. Empty
MesajSubiect: Re: OTP - MUC - YHZ cu LH si AC Sfaturi de calatorie.   OTP - MUC - YHZ cu LH si AC Sfaturi de calatorie. EmptyMar 12 Apr 2011, 23:58

Daca tranzitezi Statele Unite spre Canada ai nevoie de viza! altfel nici nu te vor imbarca cei din OTP daca ai un singur bilet sau cei din LHR daca ai doua. cheers
Sus In jos
Continut sponsorizat





OTP - MUC - YHZ cu LH si AC Sfaturi de calatorie. Empty
MesajSubiect: Re: OTP - MUC - YHZ cu LH si AC Sfaturi de calatorie.   OTP - MUC - YHZ cu LH si AC Sfaturi de calatorie. Empty

Sus In jos
 
OTP - MUC - YHZ cu LH si AC Sfaturi de calatorie.
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Călătorie în culisele TAROM
» Calatorie in culisele...Blue Air
» Oferta Emirates pana pe 9 ian, calatorie intre 22 ian si 30 iun
» Ajutor in alegerea unui aparat
» Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Bilete de avion si transport - Airline Route and Ticket Information-
Mergi direct la: