ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi

In jos 
+9
atr_42_500
Nic
RATus
stendec
eugen
valavia
YR-DNY
Mengelaus
electric
13 participanți
AutorMesaj
electric
Membru activ
electric


Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi Empty
MesajSubiect: Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi   Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi EmptyJoi 07 Mai 2009, 10:10

OOPS!!!

http://www.adevarul.ro/articole/cluj-portret-bogdan-pop-le-da-pozelor-aripi.html

Sursa: Adevarul
Autor: Radu Neag
Data: 6 mai 2009

DAI DE BAUT!

Citat :
Bogdan Pop îşi petrece majoritatea timpului liber fotografiind avioane, iar astfel a ajuns să cunoască aproape toate tipurile de aeronave. Pasiunea sa l-a făcut cunoscut marilor companii aeriene din ţară.

Bogdan Pop realizează şi machete în miniatură ale avioanelor / Foto: Radu Neag
Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi Bogdan_pop

Fiecare dintre noi a privit cel puţin o dată avioanele care străbat cerul de deasupra Clujului. Puţini sunt cei care reuşesc, însă, să le vadă în detaliu cu ochiul liber şi să afle că aeronavele aparţin celor mai mari companii internaţionale, transportă pasageri în toate colţurile lumii ori chiar fac parte din categoria avioanelor militare, care duc soldaţi în Irak şi Afganistan.

Bogdan este primul român care a realizat fotografii prin telescop cu aeronave aflate în zbor, fiind astfel unul dintre plane spotterii (fotografi de avioane) din ţară. El nu s-a oprit aici şi le-a postat pe site-urile de referinţă din străinătate. A devenit, astfel, legătura fotografilor de avioane români cu cei din afara ţării. „Nu o facem pentru bani, ci ca hobby. Ne place să fim priviţi ca ceva constructiv”, spune tânărul.

Aproape zilnic pe aeroport

Fenomenul foarte dezvoltat în Occident este împărţit în mai multe categorii, printre care se numără fotografierea avioanelor în zbor, decolări, aterizări sau demonstraţii aeronautice.
Astfel, Bogdan se află aproape zilnic la capătul pistei aeroportului din Cluj-Napoca, fotografiind zeci de decolări şi aterizări. Face asta de mai bine de un an, iar în tot acest timp a reuşit să mobilizeze şi o comunitate de spotteri din ţară. Împreună cu un alt fotograf din Bucureşti, Nicolae Bisoceanu, este administrator al site-ului www.rospotters.ro, unde sunt postate de către alţi adepţi ai acestui fenomen toate imaginile surprinse pe aeroporturi, aerodromuri sau cu avioane fotografiate în zbor.

„Site-ul este inima comunităţii noastre. Mulţi învaţă partea tehnică de aici. Tot pe site sunt postate evenimentele care au loc în ţară, aici povestim, aici ne organizăm, practic aici au loc toate discuţiile noastre”, povesteşte Bogdan.

Pasionat de avioane din copilărie

De profesie designer grafic, tânărul a deprins pasiunea pentru avioane în primii ani ai tinereţii. La vârsta de şapte ani, tatăl său, pasionat şi el de avioane, l-a dus la numeroase mitinguri aviatice. „Am început mai apoi să le desenez, iar tatăl meu stătea lângă mine şi îmi spunea unde să retuşez şi ce nu e bine”, îşi aminteşte Bogdan Pop.
„Odată cu trecerea anilor vroiam să zbor. Mă uitam zilnic în vitrina agenţiei Tarom la macheta unui avion, iar într-o zi tata m-a dus la aerodrom lângă Cluj”. Astfel, de aproape zece ani, Bogdan nu doar fotografiază ci şi zboară. A ajuns, astfel, să pozeze avioane şi din zbor, să ia parte la demonstraţii aeriene în toată ţara şi să devină unul dintre cei mai activi fotografi români pe cel mai specializat site de avioane străin, Airliners.net. „Pozele reprezintă o consecinţă la zbor, e ceva cu ce rămâi, o amintire”, a conchis Bogdan.

De ce pozezi avioane?
O dată ce ai ajuns în contact cu aviaţia şi zborul vei ajunge să iţi îndrepţi ochii spre cer de fiecare dată când acesta este survolat de o aeronava. Pe seama ce această pasiune se va maturiza vei dori să păstrezi nişte momente şi să le împarţi cu restul lumii, de aceea pozez eu avioane.

Cât costă această pasiune?
Echipamentul costă destul de mult. Un aparat profesionist ajunge chiar şi la o mie de euro, la care se mai adaugă şi obiectivele de mai multe tipuri. Pentru fotografiatul avioanelor aflate la mii de metri altitudine folosesc un telescop.

Ce fel de avioane ai surprins pe cerul Clujului?
De la avioane militare care se îndreptau spre Orientul Mijlociu şi până la avioane americane, ruseşti, British Airways, Emirates, China Cargo şi altele. Ştiaţi că în fiecare seară, la ora 19.00, Emirates zboară pe deasupra Clujului?

Ce-i place
„În timpul liber pozez avioane, deci e evident ceea ce îmi place cel mai mult. De asemenea, îmi place foarte mult să călătoresc”, a spus Bogdan. Tânărul este pasionat de design grafic, motiv pentru care are şi o firmă specializată în acest domeniu. „Îmi place să urmăresc această piaţă şi mai ales cum evoluează lucrurile în design”, a mai spus acesta.

Ce nu-i place
Tânărul consideră că scuza „nu am timp” nu se potriveşte nimănui. De asemenea, lui Bogdan nu-i plac politica şi tot ce ţine de imobiliare.

Profil
Născut: În 25 decembrie 1983, la Cluj-Napoca
Ocupaţie: Student la Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca, Webdesigner
Stare civilă: Necăsătorit

Citeşte ce crede Bogdan Pop despre Cluj
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi Empty
MesajSubiect: Re: Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi   Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi EmptyJoi 07 Mai 2009, 10:25

A aparut ieri si publicat in editia de seara.A fost o surpriza super placuta sa-l vad tras in portret Very Happy si vorbind despre avioane si forumul nostru.
Sus In jos
YR-DNY
Membru activ
YR-DNY


Numarul mesajelor : 669
Varsta : 41
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 04/01/2008

Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi Empty
MesajSubiect: Re: Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi   Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi EmptyJoi 07 Mai 2009, 10:29

Bravo tati! Omu nostru! Wink cheers Singura mica greseala e linku catre site, dar lumea desteapta da un search! Razz
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi Empty
MesajSubiect: Re: Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi   Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi EmptyJoi 07 Mai 2009, 10:35

Pai au scapat baietii o virgula dupa .ro, dar ai dreptate cei care vor stiu cum sa ajunga.
Sus In jos
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi Empty
MesajSubiect: Re: Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi   Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi EmptyJoi 07 Mai 2009, 10:36

Bun asa tinere....sambata te vedem si in Libertatea Very Happy
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi Empty
MesajSubiect: Re: Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi   Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi EmptyJoi 07 Mai 2009, 10:38

valavia a scris:
Bun asa tinere....sambata te vedem si in Libertatea Very Happy

Imediat o sa fie mai mediatizat ca si oamenii "celebri" de pe ale noastre plaiuri......
Sus In jos
eugen
Membru activ
eugen


Numarul mesajelor : 3386
Varsta : 50
Localizare : Arad, LRAR
Data de inscriere : 30/04/2008

Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi Empty
MesajSubiect: Re: Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi   Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi EmptyJoi 07 Mai 2009, 10:55

Bravo, frate!

Keep it up!
Sus In jos
stendec
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 80
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 02/03/2009

Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi Empty
MesajSubiect: Re: Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi   Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi EmptyJoi 07 Mai 2009, 11:00

Citat :
Tânărul consideră că scuza „nu am timp” nu se potriveşte nimănui.
Să-l vedem însurat şi cu copil mic şi mai vedem cum e cu timpul liber Wink
Sus In jos
http://n.a.
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi Empty
MesajSubiect: Re: Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi   Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi EmptyJoi 07 Mai 2009, 12:19

nu fiti rai Razz, toata treaba asta e rezultatul unei intalniri cu adevarul pentru un reportaj despre rospotters care e pare ca va aparea in versiunea nationala. Partea asta cu articolul despre mine a venit pe langa articolul respectiv care o sa apara in curand.

cu sau fara copil tot consider scuza cu timpul ca pe ceva ce poate fi evitat. Am prieteni care au copii si familie si munca si toate lucrurile astea care "te retin" si tot poate veni la zbor cu mine in excursii etc... deci e o chestiune de compromis si de vointa,m nu pur si simplu timp, cei ce zic ca nu au timp in mare parte vreau sa zica ca nu vreau sa faca ceva sau ca au retineri, timpul e doar o scuza.


Ultima editare efectuata de catre RATus in Joi 07 Mai 2009, 13:15, editata de 1 ori
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi Empty
MesajSubiect: Re: Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi   Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi EmptyJoi 07 Mai 2009, 13:28

fulcrum, mi-ai dat emotii cu urarea pentru OTV Smile
Sus In jos
Nic
Administrator
Nic


Numarul mesajelor : 750
Varsta : 40
Localizare : München
Data de inscriere : 24/12/2007

Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi Empty
MesajSubiect: Re: Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi   Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi EmptyJoi 07 Mai 2009, 13:30

Felicitari Bogdan pentru interviu si pentru articol.

O singura retinere am in legatura cu continutul articolului.

"Bogdan este primul român care a realizat fotografii prin telescop". Aici e adevarat si nu prea, in sensul in care Gabi (Oradea) a facut astfel de poze inca din 2006-2007, cel putin din cate stiu, dar poate si mai devreme. E adevarat insa ca pozele erau facute nu cu telescopul ci printr-o combinatie de luneta / aparat foto, dar el este cel care a fost primul din Romania care a facut poze de contrail.
Dar e clar ca pozele facute de Bogdan cu telescopul sunt cele mai calitative.
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi Empty
MesajSubiect: Re: Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi   Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi EmptyJoi 07 Mai 2009, 13:37

in zona aceea din articol a fost o greseala la redactare, persoana care mi-a luat interviul a scris initial ca sunt primul care a pozat avioane in general... si din cauza ca nu mai era timp sa refaca articolul i-am zis sa scrie ca am fost primul care am pozat prin telescop. Nu doresc sa ma laud si nu m-as fi bagat la asa articol nicicum daca nu promovam forumul si fotografia. Dar cred ca e clar din orice punct de vedere ca prin telescop am fost primul care a pozat, nu luneta , nu binoclu nu telefon, ci telescop. Bineinteles ca m-as bucura sa nu raman singurul care pozeazza asa, sa am pe cineva cu care sa schimb informatii si de la care sa invat.

In nici un caz nu am dorit sa acopar faima de contrail pe care o are Gabi sau Allex, si chiar le-am dat la redactori informatii bune despre ei si date de contact pentru articolul de fata si cel despre spotting in general.

Imi dau seama ca suna oarecum narcisist articolul, repet inca o data, nu m-as fi bagat asa ceva daca nu aparea si rospotters acolo.
Sus In jos
atr_42_500
Flight Level 400
Flight Level 400
atr_42_500


Numarul mesajelor : 1059
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/03/2008

Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi Empty
MesajSubiect: Re: Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi   Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi EmptyJoi 07 Mai 2009, 13:42

RATus RULz Smile
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi Empty
MesajSubiect: Re: Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi   Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi EmptyJoi 07 Mai 2009, 16:46

Articolul e chiar bun, chiar daca nu detine adevarul absolut, eu nu ma supar de ce s-a scris acolo, fiindca chiar si inaintea mea exista cineva din Timisoara care poza contrail cam de calitatea mea, din pacate nu am reusit sa iau legatura cu acel cineva. Pozele sunt doar pe My Aviation, si fotograful respectiv nu stiu daca a folosit metoda mea, sau un aparat cu zoom respectabil, cert e ca nu facea parte din nici o asociatie sau forum.

Ce e sigur e ca Bogdan (RATus) e primul roman care pozeaza avioane pe ruta cu metoda folosita de profesionistii in domeniu, si cu rezultate notabile. Daca luam lucrurile asa e adevarat 100% ce scrie in articol.
Sus In jos
Raduq
Fotograf



Numarul mesajelor : 1764
Varsta : 32
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 06/05/2008

Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi Empty
MesajSubiect: Re: Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi   Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi EmptyJoi 07 Mai 2009, 18:55

Felicitari RATus. cheers
Asa arata articolul tiparit

Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi Articol.th
Sus In jos
RoNIN_731
Membru activ
RoNIN_731


Numarul mesajelor : 449
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/12/2007

Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi Empty
MesajSubiect: Re: Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi   Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi EmptySam 09 Mai 2009, 15:47

Ca de obicei, tot... aaa.... Ardealul este fruncea! Very Happy

Sa ne traiesti, Bogdane, si la mai mare! cheers
Sus In jos
http://www.aripi-argintii.ro
horizob
Fotograf
horizob


Numarul mesajelor : 829
Varsta : 36
Localizare : Hamburg
Data de inscriere : 05/06/2008

Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi Empty
MesajSubiect: Re: Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi   Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi EmptySam 09 Mai 2009, 23:57

Felicitări Bogdan! Îmi place foarte mult articolul, mai ales răspunsul la întrebarea "De ce pozezi avioane?", răspuns care este definiţia perfectă pentru ceea ce facem noi, spotterii! Bravo!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi Empty
MesajSubiect: Re: Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi   Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi Empty

Sus In jos
 
Cluj: Portret - Bogdan Pop le dă pozelor aripi
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Publicarea pozelor pe forum
» Drepturi de autor asupra pozelor
» Efectul turbulentelor atmosferice asupra pozelor
» Inedit - CLUJ: Scandal pe aeroport Wizz Air - Cluj - Forli (VIDEO)
» Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke.

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-
Mergi direct la: