ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke.

In jos 
+32
atr_42_500
Edi
loplo
cipi_TM
claudiup
nicolaemarcu@ymail.com
shouriken
SNA
D13-th_TakeOff
YR-197
claudiu_ne2000
electric
Andrei
petrudimoff
Capt_Vio
VicMures
valavia
vishzu
felix
fularU
Flori
YR-SND
allex
RATus
arianne
Raduq
Vipero
pilotanda
malev2009
Alex_tm
Red13
Virusu
36 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. Empty
MesajSubiect: Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke.   Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. EmptyJoi 03 Iun 2010, 20:06

Dupa un zbor frumos impreuna cu Bogdan(RATus), in zona de aerodrom a Clujului, fericitul proprietar al galbenului Falke HA-1225 a venit cu ideea sa facem un raid in weekend.

Setul complet foto:
(c) Virusu & RATus

Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. DSC_1562

Dupa cateva idei de destinatii ne-am hotarat sa mergem la Deva, fiind un zbor de 135km cu un aerodrom bun si degajat.
Cu o seara inainte, am facut pregatirea zborului, am introdus traseul in PDA, am verificat pe harta, apoi am notat in carnetel toate frecventele de drum de care aveam nevoie.

Sambata dimineata la ora 8:30 eram la aerodrom, si am inceput pregatirile pentru zbor. Bogdan a luat toate aprobarile necesare, a depus planul de zbor, iar in acest timp, eu am scos motoplanorul din hangar am verificat uleiul si starea tehnica. Dupa vreo jumatate de ora totul era pregatit, Bogdan incalzea motorul apoi a facut 2 zboruri tehnice.
Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. DSC_1540

Apoi am decolat amandoi si am inceput sa luam inaltimea de siguranta sa trecem Feleacul, efectuand spirale deasupra aerodromului. Inaltimea maxima de zbor pe traseu era 500m, si cand am ajuns la ea am contactat Cluj TWR care ne-a trecut cu Cluj Approach, urmand sa il chemam din nou la iesirea din zona.

RATus
Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. DSC_1541

Virusu
Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. DSC_1544

Imediat ce am sarit Feleacul, in fata noastra s-a deschis o imagine superba. Pe Apuseni se formau sute de cumuli frumosi, iar in directia in care ne indreptam noi au inceput sa apara scame sub inaltimea noastra de zbor de 500m.
Autostrada Transilvania
Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. IMG_5228

Data fiind pozitia in cabina, cu Bogdan in dreapta, el era mai avantajat in ce priveste lumina si a inceput sa faca poze, iar eu am luat mansa si am continuat pe traseu.
Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. IMG_5318

Imediat, in dreapta noastra au aparut Cheile Turzii si Valea Ariesului, dar sa lasam pozele sa vorbeasca mai departe.
Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. IMG_5238

Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. IMG_5242

Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. IMG_5249

Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. IMG_5256

Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. IMG_5261

Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. IMG_5267

Si doua filmari (recomand full HD)


http://vimeo.com/12198422

Cateva minute mai tarziu ne apropiam de Aiud unde ne-am intersectat cu batranul Mures, care ne-a oferit din nou o imagine superba a meandrelor lui.
Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. IMG_5281

A urmat Aiudul cu penitenciarul lui in partea de stanga jos a pozei...
Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. IMG_5301

...apoi micuta cetate a Aiudului
Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. IMG_5307

Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. IMG_5312

Am lasat aiudul in spate si am continuat catre destinatia noastra, iar bogdan mai poza peisajul superb, in timp ce ne apropiam de al meu oras natal, Alba Iulia.
Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. IMG_5316

Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. IMG_5336

La Alba am zis sa-mi salut si eu parintii daca tot suntem acolo si am facut o spirala peste cartierul meu.
Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. IMG_5366

Stadionul...
Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. IMG_5359

Minunata cetate din Alba Iulia, pe care daca nu a-ti vizitat-o inca va recomand sa o faceti.
Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. IMG_5370

Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. IMG_5375

Am ajuns peste cetate exact cand se face schimbarea de garda a cetatii, un eveniment care ne duce inapoi in anii 1700. in poza se poate vedea caterdrala reintregirii neamului.
Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. IMG_5376

Parcul central...
Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. IMG_5379

Apoi am continuat catre Deva, nu inainte de a trece sa-l salutam pe cel care acum 100 de ani a zburat cu avionul construit de el, Ing. Aurel Vlaicu.
Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. IMG_5390

Satul Aurel Vlaicu...
Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. IMG_5398

Se poate vedea casa memoriala si bustul lui Aurel Vlaicu in centrul pozei...
Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. IMG_5400

Catre Deva, cumulii erau tot mai mari si am observat ca in sud incep sa se umfle o serie de nori Cumulonimbus.
Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. IMG_5411

Dar nu era niciun pericol, intrucat in fata noastra a aparut Uroiul, un deal interesant unde se zboara cu parapanta frecvent, de fapt un inceput de vulcan stins, deal care se alfla langa Simeria, la 5km de destinatia noastra, Aeroclubul Deva.
Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. IMG_5421

Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. IMG_5429

Am ajuns deasupra aerodromului cu aceeasi inaltime de drum.
Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. DSC_1546

Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. IMG_5461

Inainte sa aterizam am mers sa pozam si cetatea devei care se afla in reconstructie din cate am inteles.
Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. IMG_5443

Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. IMG_5446

A urmat aterizarea la Deva, urmata de o hangarare rapida, intrucat venea ploaia.
Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. DSC_1567

Aceeasi ploaie ne-a tinut la Deva pana luni dimineata, dar noi nu stiam inca asta. In seara de sambata, am dormit la aerodrom, dupa o vizita in satul de langa unde am baut 2 Hategane reci si bune.

La aerodrom liniste si pace...
Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. DSC_1586

Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. IMG_5470

Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. IMG_5490

Duminica dimineata vremea nu se arata a tine cu noi, asa ca am ramas la aerodrom unde am avut si niste vizitatori surpriza...
Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. IMG_5453

Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. IMG_5458

Crop Circles
Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. IMG_5463

Din cauza furtunilor care s-au abatut pe Cluj toata ziua de Duminica, am decis sa decolam luni la prima ora. Zis si facut, astfel incat, la 9:30 am decolat de la deva, intr-un zbor cu niste peisaje superbe date de conditiile meteo. Bogdan a luat mansa si a pilotat eroic printre toate turbulentele, in timp ce eu am mai facut niste poze si m-am relaxat bucurandu-ma de priveliste.
Din nou, las pozele sa vorbeasca sa va dati seama ce trairi am avut...
Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. IMG_5510

Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. DSC_1633

Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. DSC_1641

Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. DSC_1669

Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. DSC_1683

Zborul l-am facut de data asta la 600m inaltime fata de sol, si dupa o ora si 10 minute am aterizat la Cluj...
Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. DSC_1706b

LRCL
Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. DSC_1710

O sa spun sincer, pentru mine au fost cele mai frumoase zboruri pe care le-am facut vreodata, si din mai multe motive. Primul ar fi minunatul SF-25 Falke, o bijuterie de motoplanor care zboara superb, construit sa reziste in timp, sa faca fericiti generati intregi de piloti. O aeronava cu o varsta considerabila pe care nu si-o arata datorita intretinerii si dedicatiei celor ce o zboara.
Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. DSC_1575

Ar mai fi peisajele superbe pe care le-am vazut in aceste zboruri, cele doua zile de asteptare sa ne intoarcem, cu timp mult care trecea greu, dar timp in care eram mereu pregatiti de decolare si adunam date despre situatia pe traseu.
Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. IMG_5265

Dar motivul principal ar fi echipajul, doi prieteni, doi oameni care iubesc aviatia si care isi doresc foarte mult sa zboare, si care acum cativa ani nu se gandeau ca va veni o zi ca si asta. Si asta e doar inceputul....

Bogdan Pop (RATus)
Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. IMG_5513

Adrian Dulau (Virusu)
Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. IMG_5512

Sper sa va placa ce v-am prezentat noi aici, si sper ca aceste poze sa va faca sa intelegeti ce frumos e zborul liber, zborul fara nici un tel ar zice unii, dar cu o valoare atat de mare pentru toti cei ca noi, cei care iubim aviatia si zborul. Voua va este dedicat acest trip report.


Ultima editare efectuata de catre virusu in Lun 07 Iun 2010, 19:09, editata de 4 ori
Sus In jos
Red13
Moderator
Red13


Numarul mesajelor : 715
Varsta : 41
Localizare : De Ronde Venen
Data de inscriere : 12/06/2008

Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. Empty
MesajSubiect: Re: Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke.   Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. EmptyJoi 03 Iun 2010, 20:14

Superb, minunat, si alte superlative... care totusi par banale langa acest TR...
Sus In jos
Alex_tm
Moderator
Alex_tm


Numarul mesajelor : 1835
Varsta : 34
Localizare : TIMISOARA - BANAT
Data de inscriere : 15/01/2009

Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. Empty
MesajSubiect: Re: Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke.   Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. EmptyJoi 03 Iun 2010, 20:14

Pfuai.. intr`un cuvant!!! SENZATIONAL!!!!!!

Super plimbarea, merci ca o impartasiti si cu noi.

La cat mai multe asemenea plimbari, fara turbulente si cu un CER SENIN!

Alex


Ultima editare efectuata de catre Alex_tm in Joi 03 Iun 2010, 20:15, editata de 1 ori
Sus In jos
http://fanviola.piczo.com/?cr=5
malev2009
Flight Level 400
Flight Level 400
malev2009


Numarul mesajelor : 523
Varsta : 41
Localizare : Targu-Mures
Data de inscriere : 24/09/2009

Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. Empty
MesajSubiect: Re: Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke.   Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. EmptyJoi 03 Iun 2010, 20:14

Super tareeeeeeeee!!!
Sus In jos
pilotanda
Airport Level
Airport Level
pilotanda


Numarul mesajelor : 87
Varsta : 31
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 16/10/2008

Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. Empty
MesajSubiect: Re: Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke.   Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. EmptyJoi 03 Iun 2010, 20:16

Chiar imi era dor de Aiud...si de EXTRA!!! Felicitari!!

P.S: More than words!!!! I love you
Sus In jos
Vipero
Airport Level
Airport Level
Vipero


Numarul mesajelor : 66
Varsta : 30
Localizare : Cluj_Napoca
Data de inscriere : 12/11/2009

Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. Empty
MesajSubiect: Re: Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke.   Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. EmptyJoi 03 Iun 2010, 20:18

multumim viruse/RATus de TR !
Absolut superb! Very Happy Very Happy king si mai asteptam... bounce
Sus In jos
Raduq
Fotograf



Numarul mesajelor : 1764
Varsta : 32
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 06/05/2008

Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. Empty
MesajSubiect: Re: Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke.   Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. EmptyJoi 03 Iun 2010, 20:19

Foarte tare! Cuvintele nu isi au rostul..
Sper sa ne mai incantati cu asemenea trip report-uri..
Multumim!
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 31
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. Empty
MesajSubiect: Re: Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke.   Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. EmptyJoi 03 Iun 2010, 20:22

Minunat viruse! Ce frumos arata Romania din aer! Multumim pentru turul de sightseeing aerian!

Cam la ce viteza zboara masinaria asta in croaziera? Lucrati cu altitudini in metri? Cluj APP si TWR nu functioneaza in feet?

Din cate am aflat exista si in Romania un FIS (a se citi Flight Information Service) la Bucuresti. Ma gandesc ca nu il prindeti de peste munti. La Timisoara/Cluj nu exista? Cel de la Bucuresti e folosit sau e mai tot timpul unmanned?

O ultima intrebare: sigur in poza cu nr. 8 de la coada erati in VMC? Twisted Evil
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. Empty
MesajSubiect: Re: Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke.   Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. EmptyJoi 03 Iun 2010, 20:29

@Arriane

(salut Smile )

1 - Viteza de zbor este de 120 km/h

2 - Am lucrat in feet / mile etc cu twr/approach si in m in discutiile cu cei de la sediul aeroclubului din bucuresti cand am deschis zborul.

3 - FIS nu este. Si daca intre timp s-a facut, nu ne-a zis nimeni de el. ( chiar vorbeam ca ar fi nevoie )

4 - Razz era un inceput de norisor la 600 m, care s-a si destramat in fata noastra.

Si inca ceva: Multumesc lui virusu ca a editat setul meu si al sau de poze ca sa faca ecest TR care ar fi fost amanat ceva vreme daca trebuia sa ma ocup de el personal.
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. Empty
MesajSubiect: Re: Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke.   Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. EmptyJoi 03 Iun 2010, 20:32

arianne a scris:

Cam la ce viteza zboara masinaria asta in croaziera? Lucrati cu altitudini in metri? Cluj APP si TWR nu functioneaza in feet?

Din cate am aflat exista si in Romania un FIS (a se citi Flight Information Service) la Bucuresti. Ma gandesc ca nu il prindeti de peste munti. La Timisoara/Cluj nu exista? Cel de la Bucuresti e folosit sau e mai tot timpul unmanned?

O ultima intrebare: sigur in poza cu nr. 8 de la coada erati in VMC? Twisted Evil

Pai in primul rand multumesc tuturor pana acum, si vedeti ca sunt si doua clipuri incluse ca ultima aditie Very Happy

si sa raspund pe rand:
1. Viteza de croaziera e de 120-130km/h. am dat inaltimea in metri ca e mai la indemana Smile Zborul l-am facut dupa QNH.
2. FIS-ul e ceva ce ne dorim toti zburatorii din Romania. Poate intr-o zi....
3. VMC no doubt. Erau cumulizari care apareau la inaltimea aia, dar erau doar scame mici si care se spargeau rapid de la vant. Smile
Sus In jos
allex
Membru activ
allex


Numarul mesajelor : 3096
Varsta : 51
Localizare : SATU MARE
Data de inscriere : 05/10/2008

Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. Empty
MesajSubiect: Re: Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke.   Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. EmptyJoi 03 Iun 2010, 20:33

...frumos spus.... ,,doi prieteni"....si in rest limita e cerul.....frumoase peisaje,si cind te gandesti ca e inceputul..... Very Happy
Sus In jos
YR-SND
Flight Level 300
Flight Level 300
YR-SND


Numarul mesajelor : 321
Varsta : 32
Localizare : Tmisoara
Data de inscriere : 13/12/2008

Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. Empty
MesajSubiect: Re: Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke.   Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. EmptyJoi 03 Iun 2010, 20:35

Minunat baieti... bounce
Am ramas fara cuvinte.... Very Happy
Ateptam si alte RAIDURI, cu alte destinatii din tara Smile Smile


LIBER LA ELICE Very Happy
Sus In jos
Flori
Fotograf
Flori


Numarul mesajelor : 765
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/01/2009

Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. Empty
MesajSubiect: Re: Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke.   Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. EmptyJoi 03 Iun 2010, 20:36

Jos palaria, baieti! Frumos!!! (si de-abia astept sa va vizitez rendeer )
Sus In jos
http://www.syhaya.blogspot.com
fularU
Fotograf
fularU


Numarul mesajelor : 1725
Varsta : 56
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 22/04/2009

Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. Empty
MesajSubiect: Re: Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke.   Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. EmptyJoi 03 Iun 2010, 20:42

Dragilor, absolut superb TR -ul vostru ! Va multumesc si eu ca impartasiti aceste minunate senzatii cu noi ... cerbii de rand !!! rendeer Intr-adevar doi iubitori ai zborului ,,liber''
JOS PALARIA !!!! MULTUMIM !!! rendeer
Sus In jos
felix
Fotograf
felix


Numarul mesajelor : 1009
Varsta : 31
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 12/09/2008

Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. Empty
MesajSubiect: Re: Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke.   Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. EmptyJoi 03 Iun 2010, 20:48

Baieti,Superb TR!Peisajele sunt absolut minunate am ramas fara cuvinte Smile La cat mai multe TR-uri de acest gen!! cheers
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 31
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. Empty
MesajSubiect: Re: Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke.   Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. EmptyJoi 03 Iun 2010, 20:49

Mersi pentru raspunsuri.

RATus a scris:
3 - FIS nu este. Si daca intre timp s-a facut, nu ne-a zis nimeni de el. ( chiar vorbeam ca ar fi nevoie )
virusu a scris:
FIS-ul e ceva ce ne dorim toti zburatorii din Romania. Poate intr-o zi....

Stati asa, ca eu nu ma las:
Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. 77522685

Sa minta Eurocontrolu'? Suspect


Ultima editare efectuata de catre arianne in Joi 03 Iun 2010, 20:50, editata de 1 ori
Sus In jos
vishzu
Moderator
vishzu


Numarul mesajelor : 1036
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/04/2008

Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. Empty
MesajSubiect: Re: Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke.   Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. EmptyJoi 03 Iun 2010, 20:50

Am ramas fara cuvine...Absolut Superb! Felicitari pt poze si pt impartasirea lor cu noi
Sus In jos
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. Empty
MesajSubiect: Re: Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke.   Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. EmptyJoi 03 Iun 2010, 20:51

..........................................................................................................................................
.........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
......................................................... si pe langa toate astea ...............................................................................
..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
.........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
............................................................................! Felicitari tinerilor!

PS: punctele reprezinta cuvinte de bine doar ca nu imi veneau pe limba de ce fain TR ati facut.
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. Empty
MesajSubiect: Re: Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke.   Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. EmptyJoi 03 Iun 2010, 21:05

arianne a scris:

Sa minta Eurocontrolu'? Suspect

Eurocontrol nu minte.
Sus In jos
VicMures
Membru activ



Numarul mesajelor : 314
Varsta : 34
Localizare : Cluj
Data de inscriere : 29/12/2008

Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. Empty
MesajSubiect: Re: Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke.   Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. EmptyJoi 03 Iun 2010, 23:58

Un trip report foarte bine realizat ! Poze faine, cu povestea potrivita alaturata pozelor. Pentru urmatorul zbor cross-country va recomand aerodromul din Targu Mures, dar asta numai dupa data de 5 Iulie ca sa pot sa ajung si eu acasa sa va prind in obiectiv la aterizare. Smile Sa aveti parte de cat mai multe zboruri frumoase, cer senin !
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. Empty
MesajSubiect: Re: Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke.   Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. EmptyVin 04 Iun 2010, 01:19

cheers ... cheers ... deci nu am cuvinte! Cand am vazut Alba-Iulia de sus, mi s-au inmuiat picioarele. Am vazut multe trip reports care au fost exceptionale, dar nici unu nu m-a bucurat asa de mult ca asta. Adrian iti multumesc frate, si sper sa ne vedem cat de curand dinou. Pana acum esti singurul Ro-Spotter (in Romania) care l-am cunoscut. O sa iesim la bere in frumoasa, Cetate Alba... very soon Wink!!!

Felicitari si multumesc de pozele super tie si la Bogdan.

P.S... nu se putea sa nu vina "aviation expert" si "PPL extraordinaire" arianne cu analiza si legalitatea zborului Wink
Thanks buddy! .... si o zic cu drag Wink ca esti baiat fain! lol!

EDIT: Adaug... Bogdan, sa-ti fie de bine avionul, safe flying si clear skies!!!
Sus In jos
petrudimoff
Fotograf



Numarul mesajelor : 1677
Varsta : 51
Localizare : Cluj-Napoca, Romania
Data de inscriere : 05/04/2010

Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. Empty
MesajSubiect: Re: Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke.   Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. EmptyVin 04 Iun 2010, 07:48

felicitari si din partea mea pentru acest TR, ma bucur ca cineva cunoscut mie poate sa faca aceste lucruri, mai asteptam si altele cat de curand, mult succes cheers
Sus In jos
Andrei
Flight Level 100
Flight Level 100
Andrei


Numarul mesajelor : 175
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/12/2009

Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. Empty
MesajSubiect: Re: Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke.   Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. EmptyVin 04 Iun 2010, 08:57

Superb TR! Felicitari !
Peisajele au fost superbe, descrierile de asemenea... Ce sa mai, superb Smile
Sus In jos
http://prinlume.com
electric
Membru activ
electric


Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. Empty
MesajSubiect: Re: Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke.   Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. EmptyVin 04 Iun 2010, 10:14

arianne a scris:
Mersi pentru raspunsuri.

RATus a scris:
3 - FIS nu este. Si daca intre timp s-a facut, nu ne-a zis nimeni de el. ( chiar vorbeam ca ar fi nevoie )
virusu a scris:
FIS-ul e ceva ce ne dorim toti zburatorii din Romania. Poate intr-o zi....

Stati asa, ca eu nu ma las:

Sa minta Eurocontrolu'? Suspect

stai linistit e doar pe hartie FIS.... nu minte nimeni. doar ca nu merge.
Sus In jos
claudiu_ne2000
Flight Level 300
Flight Level 300
claudiu_ne2000


Numarul mesajelor : 301
Varsta : 48
Localizare : DEVA
Data de inscriere : 10/09/2009

Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. Empty
MesajSubiect: Re: Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke.   Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. EmptyVin 04 Iun 2010, 10:29

cheers cheers cheers cheers cheers cheers .....


Excelente imaginile...raidul extraordinar...si VA MULTUMESC pentru ca ati ales orasul nostru.

Ar mai trebui precizat ca HATEGANA e o marca de bere locala...


FELICITARI SI LA CAT MAI MULTE RAIDURI
Sus In jos
Continut sponsorizat





Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. Empty
MesajSubiect: Re: Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke.   Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke. Empty

Sus In jos
 
Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke.
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Zbor Cluj - Varna
» Cluj-Napoca - Aeroclubul "Somes"
» Cluj-Napoca - aeronave in zbor
» Cluj-Turda-Campia Turzii - Cluj cu CTSW
» Inedit - CLUJ: Scandal pe aeroport Wizz Air - Cluj - Forli (VIDEO)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Trip Reports-
Mergi direct la: