ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Bucuresti-Praga-Bucuresti CSA

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
TheAce
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 67
Data de inscriere : 17/02/2009

Bucuresti-Praga-Bucuresti CSA Empty
MesajSubiect: Bucuresti-Praga-Bucuresti CSA   Bucuresti-Praga-Bucuresti CSA EmptyVin 27 Mar 2009, 20:01

Bine v-am gasit!

Zbor: OK 805 (planificat 06:45-07:40)
Aeronava: A320
LF: aprox 30%

Nu prea am inteles cum si-au obtinut astia de la CSA premiile cu care se lauda. Desi biletul a costat 300 euro, cu reducere din partea agentiei cu care sunt in relatii bune (pe site erau 320-340), serviciile sunt mai degraba de LC. Masa a constat dintr-un sandwich ordinar: chifla+o felie de sunca+2-3 felii de castravete+celofan, o cafea sleita si un pahar de suc de portocale. Daca vroiai ceva suplimentar (cola, vin, alune) te costa de la 1.5 euro in sus. Zborul in sine n-a fost grozav, chiar cand sa se serveasca “masa” am intrat in brusc in niste turbulente destul de puternice, fara sa apara apriori semnul de seatbelts on. S-au stins monitoarele, a aparut semnul de seatbelts on si pilotul pe o voce subtirica a trimis flight crew-ul la locurile lor. Dupa ce s-au mai potolit un pic turbulentele avionul tot facea miscari stanga-dreapta la 10.000m, n-am inteles de ce. Avionul are IFE dar in loc sa lase harta cu pozitia avionului au tot bagat filmulete gen Just for Laughs si alte prostioare de genul.

Air France cu vintage livery:
Bucuresti-Praga-Bucuresti CSA DSCF7144
Decolarea:
Bucuresti-Praga-Bucuresti CSA DSCF7153
OTP:
Bucuresti-Praga-Bucuresti CSA DSCF7155
Interior:
Bucuresti-Praga-Bucuresti CSA DSCF7161
Bucuresti-Praga-Bucuresti CSA DSCF7169
Incepe sa se vada Praga:
Bucuresti-Praga-Bucuresti CSA DSCF7180
A310 de la CSA
Bucuresti-Praga-Bucuresti CSA DSCF7182
Si avionul cu care am venit
Bucuresti-Praga-Bucuresti CSA DSCF7185
Aeroportul
Bucuresti-Praga-Bucuresti CSA DSCF7186

Cateva poze din Praga. Am prins vreme cu de toate: soare, ploaie, lapovita, ninsoare. Superb centrul. Multi turisti desi e extrasezon, romani mult mai putini ca la Viena sau Budapesta. Se simte distanta in plus si lipsa de LC. Nu prea inteleg de ce nu se baga Wizzair sau macar Blue Air.

Bucuresti-Praga-Bucuresti CSA DSCF7207
Bucuresti-Praga-Bucuresti CSA DSCF7217
Bucuresti-Praga-Bucuresti CSA DSCF7223
Bucuresti-Praga-Bucuresti CSA DSCF7527
Bucuresti-Praga-Bucuresti CSA DSCF7591
Bucuresti-Praga-Bucuresti CSA DSCF7689

La intoarcere:
Zbor: OK 804 (planificat 21:25-00:15)
Aeronava: 737-500 (in loc de A320 cum era planificat)
LF: aprox 90%

M-am bucurat de schimbare, nu mai zburasem de mult cu 737, cred ca am zburat de mai multe ori cu 747. Aeronava a venit dintr-o alta cursa, s-au debarcat pasagerii+bagajele, au alimentat si dupa aia ne-am imbarcat noi. Zborul a plecat cam cu 30 min intarziere. Zborul a fost mult mai ok decat cel de la dus, turbulente neglijabile si chiar si sandwich-ul avea si niste branza in plus  Avionul nu are IFE, pilotul a mormait la un moment dat un anunt intr-o engleza de neinteles pozitia avionului... n-am inteles decat ceva de Brno. Aterizarea foarte lina.

CSA 737-500:
Bucuresti-Praga-Bucuresti CSA DSCF7887

Praga:
Bucuresti-Praga-Bucuresti CSA DSCF7898
Sus In jos
CDA
Flight Level 300
Flight Level 300



Numarul mesajelor : 387
Varsta : 49
Localizare : Copenhaga
Data de inscriere : 22/03/2008

Bucuresti-Praga-Bucuresti CSA Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti-Praga-Bucuresti CSA   Bucuresti-Praga-Bucuresti CSA EmptyVin 27 Mar 2009, 20:31

Frumos. Nu am zburat niciodata cu CSA, dar din descrierea ta vad ca si ei dau mancare proasta.

Am fost si eu la Praga in luna februarie. Pozele de la PRG le puteti vedea la sectiunea"aeroporturi din strainatate" Praga PRG-Ruzine.
Pozele din oras nu le-am mai pus pentru ca unii colegi de forum au spus ca "asta e forum de aviatie, sa nu punem poze din orasele pe care le-am vizitat".

As vrea sa vad Czech Airlines si la Cluj-Napoca.
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

Bucuresti-Praga-Bucuresti CSA Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti-Praga-Bucuresti CSA   Bucuresti-Praga-Bucuresti CSA EmptyVin 27 Mar 2009, 20:40

Hmmm,

Interesant reportul, cam scurt la descriptie, dar pozele sunt faine. A320-ul arata destul de bine, mai ales in interior. Pare spatios. Vad ca CSA mai are inca A310. Am zburat si eu cu el cand am emigrat in Canada in 1993; Praga-Toronto. Orasul Praga e fain, dar nu mi se pare cine stie ce. Apropo, faza cu mancarea... ce sa zic, nu pot compara, ca aici la noi nu se mai aude sa dea mancare. Am zburat Business Class cu Continental, din Seattle la Anchorage, si am primit un amarat de Sandwhich.... dupa ce compania mea a dat $500 USD pe bilet (one way)

Mersi pentru report, mai asteptam si altele din partea ta!!! cheers

CDA,
Asta e un forum de aviatie, clar, dar la Trip Reports eu cred ca avem voie sa punem ce vrem noi... Sincer sa-ti spun, mi se pare mai interesant daca un trip report are si poze de la acea destinatie, nu doar avioane / aeroporturi... BORING!!!

La rubrica de aeroporturi, trebuie pus doar poze cu avioane / aeroporturi... Smile
Sus In jos
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

Bucuresti-Praga-Bucuresti CSA Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti-Praga-Bucuresti CSA   Bucuresti-Praga-Bucuresti CSA EmptySam 28 Mar 2009, 12:39

Capt_Vio a scris:

Orasul Praga e fain, dar nu mi se pare cine stie ce.

Poftim? Praga e unul dintre cele mai frumoase orase din Europa. Se bate cu Roma, Paris, Stockholm, Londra si cine mai vrei tu...

In legatura cu TR-ul, hmm totusi e scump 300 de euro un bilet, mai ales ca nici distanta nu e foarte mare.
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
TheAce
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 67
Data de inscriere : 17/02/2009

Bucuresti-Praga-Bucuresti CSA Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti-Praga-Bucuresti CSA   Bucuresti-Praga-Bucuresti CSA EmptySam 28 Mar 2009, 15:35

Centru e superb la Praga (Orasul Vechi+zona Castelului), comparabil cu Londra sau Paris, poate chiar mai pitoresc, dar cum iesi din Praga 1 incepe sa cam semene cu Bucurestiul. In schimb la Londra sau Paris sunt totusi mult mai multe atractii.

La bilete de avion, distanta are mica influenta asupra pretului. Cred ca poti gasi zboruri mai ieftine la NY decat spre anumite orase din Europa.
Exemple sunt multe:
La Praga am vorbit cu cineva care a venit la Praga cu Lufthansa cu escala si a costat 210 euro. Vazusem si eu o oferta similara cu Malev.
Era oferta Bucuresti-Londra cu CSA (prin Praga) la 220 euro fata de >300 cat ar fi costat decat pana la Praga.
Eu anul trecut am dat pe OTP-LHR cu BA 300 euro. Anul asta, o colega a dat pe acelasi zbor 220 euro (bilete luate cu 2 sapt inainte).
Sus In jos
Continut sponsorizat





Bucuresti-Praga-Bucuresti CSA Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti-Praga-Bucuresti CSA   Bucuresti-Praga-Bucuresti CSA Empty

Sus In jos
 
Bucuresti-Praga-Bucuresti CSA
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti
» Bucureşti Praga cu Boeing 737-500 CSA \./
» Bucuresti - Slatina - Craiova - Bucuresti cu AN30 al ROAF
» Bucuresti-Istanbul-Beijing-Changchun-Beijing-Taiyuan-Changhun-Beijing-Istanbul-Bucuresti
» Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Trip Reports-
Mergi direct la: