ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti

In jos 
+12
C_man
wizzair7
Capt_Vio
mihairosioru
gabi-737
cipi_TM
adic
felix
fularU
llobregat
laurus
Quebec
16 participanți
AutorMesaj
Quebec
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 232
Varsta : 51
Localizare : LROP
Data de inscriere : 11/02/2008

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti Empty
MesajSubiect: Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti   Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti EmptyLun 10 Aug 2009, 13:26

3 zboruri, 5 aeroporturi si juma de zi de spotting la LFPG sau 6 zile la Paris si doua zile la Milano a fost concediul meu din vara asta. Eu personal as fi ocolit Milano dar nu a fost chip sa ma inteleg cu consoarta cand a fost vorba de shopping. Rezervarile la hotel la Paris le-am facut prin februarie, pentru Milano abia cu o luna inainte de plecare. Biletele la Wizzair au fost luate la inceputul lui mai iar cel de la easyjet pe la sfarsitul lui iunie. Intr-una din dimineti am tras o fuga pana la Charles de Gaulle pentru o sedinta de spotting. Locul de spotting este intre piste si nu am prins decat avioanele care faceau taxi dar erau atat de aproape ca 70-200 al meu era cam nefolositor asa ca am schimbat pe un 28-105 mai slab ca sa prind avioanele intregi. Atentie, daca aveti chef sa mergeti la spotting la LFPG trebuie sa stiti ca de fapt este interzis sa fotografiati avioanele fara autorizatie. Eu am trimis prin mai un mail la prefectura Saint-Denis si am primit dupa 3 saptamani prin posta o autorizatie de a fotografia din locurile publice la LFPG. Autorizatia a fost foarte folositoare pentru ca la un moment dat au aparut 3 jandarmi care m-au legitimimat si au verificat prin statie daca autorizatia este valida.

Zborul 1

29.07.2009
BBU-BVA
Wizzair
HA-LPD
loc: imediat in spatele aripii ( mereu uit sa notez locul)
LF:95%

Zbor fara intarziere cu una din aeronavele mai vechi ale wizz-ului dar care arata bine inauntru. Decolare lina de la BBU, mers pe heading-ul pistei destul de mult si apoi intoarcere catre NILOV.

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 01

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 02

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 03

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 04

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 05

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 06

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 07

Capitanul a anuntat deasupra Budapestei ca zburam la 36000 feet. Zbor fara turbulente, nori foarte putini.

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 08

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 09

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 10

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 11

La aterizare nu stiu ce vectori a primit ca la un moment dar era la 45 grade de axul pistei 31 si cam la 5nm de am crezut ca face GA apoi a intrat pe heading-ul pistei si a dat cu noi de pamant rau de tot ratand aproape complet flare-ul. Au fost cateva cucoane prin avion care au scos niste tipete dupa izbitura si cu ocazia asta am scapat si de aplauzele tipic romanesti de dupa aterizare.

Beauvais este mic de tot, ma asteptam la cerva mai mare, coada mare la control pasapoarte ca tocmai mai aterizase un alt Wizzair si un Ryanair. Drumul de la BVA la Paris a durat cam o ora si costa 13 euro.

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 12

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 13

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 14

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 15

Poze din Paris nu pun desi am o gramada, dar ce pot sa spun este ca orasul asta imi place din ce in ce mai mult si este a treia oara cand merg acolo. Pentru cei care nu au fost acolo le recomand cu caldura sa isi planifice macar 2-3 zile.

Pe 31 iulie m-am trezit mai dimineata si am plecat spre LFPG cu niste nori destul de amenintatori deasupra capului si cu speranta ca se vor risipi in drum spre aeroport. Nimic mai neadevarat, am ajuns la aeroport si norii parca erau si mai jos amenintandu-mi dimineata planificata demult pentru poze. Spre final norii s-au mai risipit si am avut parte si de ceva soare. Locul de spotting este langa o mare parcare la distante aproximativ egale de terminalele 1,2 si 3 dar parca mai apropiat de 3 de unde se si ajunge. Pentru cei interesati pun si o mica harta cum se ajunge la loc.

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti Cdgspot

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 16

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 17

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 18

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 19

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 20

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 21

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 22

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 23

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 24

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 25

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 26

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 27

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 28

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 29

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 30

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 31

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 32

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 33

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 34

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 35

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 36

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 37

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 38

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 39

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 40

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 41

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 42

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 43

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 44

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 45

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 46

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 47

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 48

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 49

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 50

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 51

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 52

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 53

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 54

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 55

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 56

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 57

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 58

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 59

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 60

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 61

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 62

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 63

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 64

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 65

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 66

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 67

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 68

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 69

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 70

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 71

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 72

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 73

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 74

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 75

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 76

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 77

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 78

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 79

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 80

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 81

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 82

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 83

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 84

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 85

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 86

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 87

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 88

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 89

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 90

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 91

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 92

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 93

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 94

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 95

Dupa 6 zile la Paris si o gramada de bai cheltuiti ( orasul este la fel de scump pe cat este de frumos) a urmat al doilea zbor.

Zborul 2

04.08.2009
CDG-MPX
Easyjet
G-EZAP
loc: 4-5 randuri in spatele aripii
LF:75%

Initial ma hotarasem pentru un zbor Orly-Linate tot cu easyjet dar am prins o promotie pentru zborul CDG-MPX si am profitat. Cu tot checkin-ul online de pe site-ul Easyjet a trebuit sa stau la o coada imensa pentru a lasa bagajul de cala. La un moment dat a venit o tipa si a inceput sa intrebe cine este pentru Milano si ne-a bagat in fata altfel nu cred ca mai prindeam cursa.

Decolare de pe 08L in timp ce 08R era folosita pentru aterizari

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 96

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 97

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 98

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 99

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 100

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 101

Zborul este scurt, cred ca am stat mai putin de o ora in aer si foarte interesant in partea a doua cand se traverseaza Alpii si apoi coborarea spre Milano.

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 102

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 103

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 104

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 105

Recunoaste cineva aeroportul asta mic?

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 106

Ne apropiem de malpensa

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 107

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 108

Ultima intoarcere

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 109

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 110

Cu 5 secunde inainte de aterizare

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 111

Pentru mine Milano este destul de plictisitor si mi-au ajuns cele doua zile pentru ami face o idee. E prima data cand vizitez orasul si inafara de zona centrala in rest nu are mai nimic de vazut sau poate nu m-am prins eu.

Zborul 3

06.08.2009
BGY-BBU
Wizzair
HA-LPI
loc: in dreptul motorului stang
LF:104% erau si vreo patru infanti urlatori care nu aveau loc.

Inainte de zbor am verificat vremea la BBU si am constatat ca dupa vrei cateva zile de canicula la Bucuresti se anunta ploaie si posibil furtuna. Am anuntat-o cu bucurie in glas pe consoarta ca vom avea o aterizare interesanta la Bucuresti si am fost foarte aproape de-a pleca cu un ochi vanat de la BGY pirat

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 112

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 113

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 114

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 115

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 116

Am decolat dupa ce-a aterizat Blueair de la BBU si un Ryanair de la Eindhoven.

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 117

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 118

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 119

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 120

Traseul a fost pe deasupra Venetiei, Croatia, Serbia si apoi Romania.

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 121

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 122

Inca din Serbia au inceput sa se nori sub noi si consoarta se uita tot mai amenintatoare spre mine Laughing

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 123

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 124

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 125

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 126

Am inceput coborarea si cred ca pe la 4000m am intrat in nori si nu am mai vezut nimic timp de vreo 2 minute iar apoi senzatia pana la aterizare a fost ca este 9 seara si nu 6 jumatate dupa amiaza. Ploaie si vanturi destul de puternice pe finala, imi puteam da seama dupa frecventa cu care erau turate motoarele sau trecute la "relanti" si dupa balansul aeronavei pe finala scurta. Aterizarea pe pista 07 a fost extrem de lina pentru vremea de afara si a fost urmata de o franare extrem de puternica pentru a evacua pe D dar si de niste aplauze atat de puternice ca eram sigur ca le aud si cei de pe dn1.

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 127

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 128

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti 129

Urmeaza in noiembrie BBU-CIA-STD-DUB-MAD-BBU.
Sus In jos
http://www.greencats.ro
laurus
Flight Level 400
Flight Level 400
laurus


Numarul mesajelor : 403
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/01/2008

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti   Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti EmptyLun 10 Aug 2009, 13:46

Genial trip report ! Nici nu pot sa renunt a ma uita la pozele cu A380 si 777 Shocked
Sus In jos
llobregat
Membru activ
llobregat


Numarul mesajelor : 756
Varsta : 32
Localizare : Bucharestork
Data de inscriere : 23/03/2008

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti   Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti EmptyLun 10 Aug 2009, 13:56

Foarte misto trip reportul cu o gramada de premiere, deabia asteptam pe urmatorul.
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
fularU
Fotograf
fularU


Numarul mesajelor : 1725
Varsta : 56
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 22/04/2009

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti   Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti EmptyLun 10 Aug 2009, 14:18

Superb , bravo , felicitari , mai asteptam. cheers cheers cheers
Sus In jos
felix
Fotograf
felix


Numarul mesajelor : 1009
Varsta : 31
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 12/09/2008

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti   Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti EmptyLun 10 Aug 2009, 14:27

Super tare!! Smile Mai ales pozele cu A380!!:)Dar toate pozele sunt frumoase!!
Sus In jos
adic
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 105
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/11/2008

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti   Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti EmptyLun 10 Aug 2009, 15:46

Care e treaba cu "... aplauzele tipic romanesti "? Eu nu am avut niciodata parte...
Sus In jos
cipi_TM
Membru activ
cipi_TM


Numarul mesajelor : 1409
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 04/10/2008

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti   Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti EmptyLun 10 Aug 2009, 16:16

Super TR!

Eu am patit la fel cand am zburat cu un Saab 2000 al celor de la Carpatair. Inainte de aterizare pe TSR, au fost ceva turbulente si cand pilotul a "trantit" avion pe pista, o tanti din Republica Moldova, a inceput sa apalude si sa urle in gura mare "BRAVOOOOOO"!!!
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti   Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti EmptyLun 10 Aug 2009, 16:41

Frumos trip, o gramada de raritati si un avion in premiera pe forum (Gabon). Tipul cu binoclu era pasionat, sau se ocupa cu alte activitati?
Sus In jos
mihairosioru
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 266
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/12/2007

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti   Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti EmptyLun 10 Aug 2009, 20:38

Reportul e genial, pozele sunt superbe! Cele de la BBU pe furtuna sunt incredibile dar in general culorile sunt foarte frumoase.

Quebec a scris:

Urmeaza in noiembrie BBU-CIA-STD-DUB-MAD-BBU.
STD adica Mayor Buenaventura Vivas Airport din Venezuela?!
Sus In jos
Quebec
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 232
Varsta : 51
Localizare : LROP
Data de inscriere : 11/02/2008

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti   Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti EmptyLun 10 Aug 2009, 21:17

adic a scris:
Care e treaba cu "... aplauzele tipic romanesti "? Eu nu am avut niciodata parte...

ma refeream la faptul ca romanii au obiceiul sa aplaude dupa o aterizare reusita chestie care nu am vazut-o nici la italieni macar desi la un moment dat circula pe net filmuletul asta despre italieni

gabi-737 a scris:
Frumos trip, o gramada de raritati si un avion in premiera pe forum (Gabon). Tipul cu binoclu era pasionat, sau se ocupa cu alte activitati?

tipul era pasionat, l-am gasit acolo si l-am lasat acolo. pe el nu l-ai legitimat jandarmii, probabil il cunosteau

mihairosioru a scris:
STD adica Mayor Buenaventura Vivas Airport din Venezuela?!

Very Happy as vrea eu, am vrut sa scriu STN (Stansted)
Sus In jos
http://www.greencats.ro
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti   Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti EmptyLun 10 Aug 2009, 22:56

Foarte misto reportul si pozele sunt superbe. CDG este un aeroport misto de tot. Cred ca acel Air Canada 777 e pus pe ruta Montreal - Paris sau Toronto - Paris.
Sus In jos
wizzair7
Flight Level 100
Flight Level 100
wizzair7


Numarul mesajelor : 114
Varsta : 26
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 16/05/2009

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti   Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti EmptyMar 11 Aug 2009, 00:17

Cred ca era o vacanta frumoasa!Felicitari...
Sus In jos
C_man
Flight Level 100
Flight Level 100
C_man


Numarul mesajelor : 171
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 26/07/2009

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti   Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti EmptyMar 11 Aug 2009, 11:01

Exceptional TR si nemaipomenite pozele! Nu pot decat sa te invidiez pentru pasarile pe care le-ai vazut! Felicitari, Quebec! La CDG ai ajuns numai pentru poze sau ai aterizat/decolat pe acolo? Cat ai stat pentru poze?
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti   Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti EmptyMar 11 Aug 2009, 11:26

Frumos, multumesc Razz

Din cate stiu eu aplauzele sunt de provenienta americana..... nu garantez ca am dreptate dar oricum mi se par aiurea in orice conditie........ daca chiar esti incantat mai simplu legi trei cuvinte cu personalul si le multumesti......
Sus In jos
C_man
Flight Level 100
Flight Level 100
C_man


Numarul mesajelor : 171
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 26/07/2009

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti   Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti EmptyMar 11 Aug 2009, 11:37

Chestia cu aplaudatul nu am intalnit-o la cursele companiilor "mari" pana acum, ci numai la low-cost. Nu zic ca nu or fi dar eu unul nu am intalnit. Oricum, mi se pare aiurea sa aplauzi o aterizare care da senzatia unei sarituri din copac, cum a fost cazul aterizarilor cu wizzair...
Sus In jos
andreos18
Flight Level 100
Flight Level 100
andreos18


Numarul mesajelor : 126
Data de inscriere : 19/02/2008

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti   Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti EmptyMar 11 Aug 2009, 14:24

Frumos trip report bravo!
Sus In jos
Radu
Airport Level
Airport Level
Radu


Numarul mesajelor : 11
Varsta : 50
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 30/03/2008

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti   Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti EmptyMier 19 Aug 2009, 11:27

Foarte frumos reportul. Felicitări. Mi-a plăcut mult poza cu Veneţia văzută de sus.
Citat :
Recunoaste cineva aeroportul asta mic?
Este Vergiate (LILG).
Sus In jos
metalactual
Membru activ
metalactual


Numarul mesajelor : 538
Varsta : 56
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti   Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti EmptyDum 30 Aug 2009, 14:44

Foarte bun TR, bonusul fiind repriza generoasa de spotting de la CDG !!!

Cat despre Milano, asa este, doua zile sunt arhisuperhypersuficiente. Daca insa mai ajungi vreodata acolo si ai ceva timp liber ( indicat ar fi zile ), la doar 1h de mers cu trenul din Milano, ajungi la Como - pur si simplu naucitoare zona. Eu vreau sa merg inca odata, sa stau cel putin 4 zile full - rar am vazut ceva atat de frumos....toate localitatile sunt adevarate bijuterii.
Da o geana pe TR-ul meu ( Lombardia cu Wizz ) pt. exemplificare...realitatea este mult peste ce am prins eu pe "film".

In privinta "urlatorilor infanti", pe aceste rute ( Italia, Franta, Spania, UK, etc. ) folosite de catre a noastra forta de munca scoasa "la export", este ceva normal.

Povestea cu aplauzele, am crezut si eu, pana la un moment dat, ca este reprezentativa pentru romani.
Totusi, dupa mai multe zboruri, ici si colo cu diverse comp. am tras urmatoarele concluzii:

- cei mai multi aplaudaci sunt pe zborurile tip "charter", destinatii de vara/vacanta romaneasca "de dat pe spate rudele/prietenii/dusmanii";
- pe cursele low-cost "romanesti" sunt mai putini apaudaci decat pe chartere;
- pe low-cost-urile externe si mai putini aplaudaci, idem pe cursele de linie;

Apalaudaci am avut la greu pe cursa MUC/YUL, cu A330 - dupa o aterizare cu ceva emotii - si nu prea cred ca erau "romanachis" in avion.
Asa ca, nu cred ca este tipic romanesc - doar ca "ai nostri ca brazii" mai abuzeaza...trendul este descrescator.
Sus In jos
laurus
Flight Level 400
Flight Level 400
laurus


Numarul mesajelor : 403
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/01/2008

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti   Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti EmptyDum 30 Aug 2009, 16:50

metalactual a scris:
Apalaudaci am avut la greu pe cursa MUC/YUL, cu A330 - dupa o aterizare cu ceva emotii - si nu prea cred ca erau "romanachis" in avion.
Asa ca, nu cred ca este tipic romanesc - doar ca "ai nostri ca brazii" mai abuzeaza...trendul este descrescator.

Si eu pe ruta WAW-YYZ, unde in tot avionul erau aprox 10 romani din 160, in urma aterizarii pe-o vreme de cosmar lumea a aplaudat. Si pe buna dreptate, unii piloti isi merita toate aplauzele.

Mi se pare absurd sa judeci provenienta aplauzelor si sa le critici pentru ca niste necunoscatori (nu neaparat romani) care sunt la primul zbor gasesc experienta incredibila sau pur si simplu se bucura ca au ajuns pe pamant.
Sus In jos
gabyioio
Airport Level
Airport Level
gabyioio


Numarul mesajelor : 31
Varsta : 33
Localizare : Targoviste
Data de inscriere : 12/08/2009

Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti   Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti EmptyMar 01 Sept 2009, 17:23

kkk a scris:
Frumos, multumesc Razz

Din cate stiu eu aplauzele sunt de provenienta americana..... nu garantez ca am dreptate dar oricum mi se par aiurea in orice conditie........ daca chiar esti incantat mai simplu legi trei cuvinte cu personalul si le multumesti......

mi s-a intamplat cand am aterizat la washington -dulles cu klm. am avut parte de o furtuna ingrozitoare iar pilotul a fost aplaudat multe minute. majoritatea erau amricani.

nice TR
mai vrem!
Sus In jos
http://bgm1993.hi5.com
Continut sponsorizat





Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti   Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti Empty

Sus In jos
 
Bucuresti-Paris-Milano-Bucuresti
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Bacau - Bucuresti - Paris si retur - mai 2010
» Spre nord cu EasyJet: Bucureşti - Milano - Stockholm - Umea (150 poze)
» Bucuresti OTP - Paris CDG tur-retur cu Air France
» Bucuresti - Paris - Rabat (Air France)
» Lufthansa, doua bilete la 111 euro pe ruta Bucuresti-Milano

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Trip Reports-
Mergi direct la: