ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom)

In jos 
+7
Lery
Mengelaus
delu
atr_42_500
Capt_Vio
cristi_avb
daniel.f
11 participanți
AutorMesaj
daniel.f
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 31
Varsta : 37
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 13/10/2009

Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) Empty
MesajSubiect: Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom)   Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) EmptyMier 06 Ian 2010, 23:52

Salutare tuturor. Acesta este primul meu trip-report, si mai mult decat atat, primul meu zbor cu avionul.

Zborul dus
a fost pe 18 decembrie 2009, intr-o zi cu un viscol ingrozitor, avertizare meteo, autostrada inchisa si alte grozavii care se petreceau atunci, lucruri care ma faceau sa ma gandesc ca nu puteam sa nimeresc mai prost.
Decolarea era programata la 08:50. Avand in vedere vremea, pentru a evita orice intarzieri, am plecat din Brasov la 3 dimineata, cu masina, insotit de taica-miu care trebuia sa o duca inapoi dupa ce eu decolam. Noapte, ninsoare abundenta, drum nedezapezit, camioane, Valea Prahovei... cred ca va imaginati.

Totusi, am ajuns la Otopeni la 5 dimineata, si urma o lunga asteptare in aeroport. In ciuda viscolului, niciun zbor nu figura ca fiind intarziat sau anulat. Pe la 6 jumatate sau 7 s-a dat drumul la check-in pentru zborul meu, insa la biroul anuntat nu era nimeni. Dupa cateva minute de asteptare impreuna cu alti pasageri, intrebam pe domnisoara de la ghiseul alaturat ce se intampla. Ne raspunde ca tot ea se ocupa si de zborul nostru. Zis si facut, rucsacul pleaca pe banda si dupa cateva zeci de minute trec si de controlul de securitate, unde nu au fost probleme. Apoi, insa, au inceput sa fie anuntate intarzieri. La ora 08:50, cand era programata decolarea, inca nu plecasera cam 4 zboruri ce trebuiau sa decoleze inainte...

Timpul trecea, oamenii deveneau nervosi, insa personalul a fost, fara exceptie, foarte amabil, in ciuda stresului foarte mare la care erau evident supusi. Am remarcat insa ca exista o problema cu comunicarea intre personalul de pe Otopeni, mai pe romaneste spus nu stie stanga ce face dreapta.

In jurul orei 12 suntem in sfarsit urcati in autobuz si dusi la avion (YR-BGG), unde mai asteptam 10 minute pentru degivrare, timp in care ne sunt servite bauturi calde. Stewardesele - foarte amabile. Nu stiu sa spun exact cati pasageri au fost, insa ochiometric pot spune ca avionul era plin. Nu am vazut scaune goale(decat cele de la bussines). In final decolam si in scurt timp servim masa. Eu am ales un platou cu fructe, de care am fost foarte multumit. Zborul si aterizarea la Zurich (dupa 1 ora si 50 de minute) au fost fara probleme, in Elvetia asteptandu-ne cer senin si zero zapada.

Intoarcerea a avut loc pe 5 ianuarie 2010, tot cu Tarom, cu decolarea programata la ora 16:40. Am ajuns la aeroportul din Zurich la 13:00 si am putut admira aeroportul, care este foarte bine organizat si foarte aerisit. E o placere doar sa te plimbi prin el. Decolarea a avut loc cu 20 de minute intarziere. Aeronava (YR-BGA), desi dintr-o generatie mai veche decat BGG arata mai bine la interior (ambele erau curate, insa BGG avea semne multe de uzura). La fel ca la dus, avionul a fost plin. Stewardesele, de data asta, cam arogante si neprietenoase. Zborul a fost fara probleme, insa fiind deja noapte, nu am reusit sa fac si poze. La Bucuresti am fost preluati tot cu autobuzul, iar bagajele au venit mai repede decat la Zurich. Insa in aeroport a venit si trezirea la realitate: "domnii" tuciurii cu ceafa lata care iti ofera "un taxi ieftin, domnu? cazare?"

Iata si imagini:
Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) P1080828

Lucrari la extindere:
Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) P1080829

Un KLM inghetat:
Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) P1080830

Muncitori inghetati:
Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) P1080831k

Imagine luata din autobuz:
Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) P1080832

Minorul neinsotit urca primul:
Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) P1080833l

Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) P1080834

YR-BGA:
Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) P1080835x

Degivrarea:
Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) P1080836

Deasupra Ungariei (pana acolo a fost inorat):
Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) P1080843

Lacul Velence (Ungaria):
Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) P1080846

Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) P1080849

Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) P1080854

Oras din Ungaria pe care nu l-am putut identifica:
Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) P1080852i

Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) P1080856

Wasserburg am Inn (Germania):
Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) P1080857

Munchen:
Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) P1080859

Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) P1080860

Lacul Ammersee (Germania):
Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) P1080861

Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) P1080862p

Orasul Konstanz, pe malul lacului Bodensee, granita dintre Elvetia si Germania:
Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) P1080863

Apropierea de Zurich-Kloten:
Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) P1080864

Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) P1080865x


Cateva poze din Elvetia:

Se indrepta spre aeroportul din Berna:
Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) P1100260

Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) P1100261

Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) P1100265

Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) P1100613

Monch (4107m):
Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) P1100948q

Aeroportul din Sion, cantonul Valais:
Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) P1110475

EuroAirport Basel-Mulhouse-Freiburg:
Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) P1110665e

Intoarcerea.
Pe aeroportul din Zurich:
Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) P1120248

Una din salile de asteptare, inainte de pass-control:
Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) P1120249

Asteptand imbarcarea:
Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) P1120253a

Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) P1120254

Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) P1120255d

PS: Pun si eu o intrebare de novice: atat la dus, cat si la intoarcere, in avion era zgomot foarte puternic, produs atat de motoare cat si de aerul conditionat. Sunt constient ca trebuie sa functioneze ambele, in special motoarele, insa chiar sa nu te intelegi om cu om vorbind normal? E ceva obisnuit sau sunt eu mai sensibil?
Sus In jos
cristi_avb
Flight Level 200
Flight Level 200
cristi_avb


Numarul mesajelor : 292
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 24/09/2009

Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom)   Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) EmptyJoi 07 Ian 2010, 00:06

Felicitari Daniel.f. Un TR foarte bine pus la punct - structurat cum trebuie, diversificat.

Merci,

Cristi cheers


Ultima editare efectuata de catre cristi_avb in Joi 07 Ian 2010, 01:36, editata de 1 ori
Sus In jos
http://www.expedia.com
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom)   Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) EmptyJoi 07 Ian 2010, 01:25

Foarte misto reportul si pozele sunt superbe. Frumoasa tara... ce sa zic...

mersi de report

Vio
Sus In jos
atr_42_500
Flight Level 400
Flight Level 400
atr_42_500


Numarul mesajelor : 1059
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/03/2008

Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom)   Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) EmptyJoi 07 Ian 2010, 09:57

Super! Mersi. BTW, platou cu fructe? Servesc asa ceva mai nou? Si cealalta varianta care a fost?
Sus In jos
delu
Membru activ
delu


Numarul mesajelor : 438
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2008

Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom)   Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) EmptyJoi 07 Ian 2010, 10:22

Mulumiri pentru trip-report! Foarte reusit, mi-au ramas ochii atintiti asupra fotografiei cu varful Monch!
Sus In jos
http://claudiuprioroc.blogspot.com
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom)   Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) EmptyJoi 07 Ian 2010, 11:18

Felicitari pentru trip report, foarte frumos Smile

Citat :
Sunt constient ca trebuie sa functioneze ambele, in special motoarele, insa chiar sa nu te intelegi om cu om vorbind normal? E ceva obisnuit sau sunt eu mai sensibil?

Eu ma gandesc ca poate esti tu mai sensibil Question Smile Nu am zburat cu astea doua dar am zburat cu BGI si BGF parca si nu am simtit un zgomot chiar asa mare.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom)   Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) EmptyJoi 07 Ian 2010, 11:35

Foarte frumos Daniel, felicitari!

La cat mai multe zboruri si TR-uri reusite Wink
Sus In jos
daniel.f
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 31
Varsta : 37
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 13/10/2009

Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom)   Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) EmptyJoi 07 Ian 2010, 11:41

Multumesc tuturor! Very Happy

In legatura cu platoul cu fructe... pe langa mancarea obisnuita, standard, mai au si lucruri gen vegetarian, ovo-lacto, cosher, musulman, hindu.... etc. Eu mi-am ales fructele deoarece in momentul in care mi-am facut rezervarea on-line (prin septembrie) in lista cu mancaruri pur si simplu nu aparea cea standard Smile Asa ca a trebuit sa aleg ceva. A fost insa o alegere buna, cel putin din punctul meu de vedere.
Iar ca bauturi, aveau Fanta, Cola, Prigat la cutie (div. sortimente), ceva bere, plus cele calde, cafea sau ceai.
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom)   Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) EmptyJoi 07 Ian 2010, 11:58

daniel.f a scris:
Eu mi-am ales fructele deoarece in momentul in care mi-am facut rezervarea on-line (prin septembrie) in lista cu mancaruri pur si simplu nu aparea cea standard Smile

Pai eu cred ca cea standard nu apare pentru ca oricum o primesti. Meniul ala este pentru a-ti alege o mancare speciala in caz ca, din oares'ce motiv( religios sau care tine de regim) nu poti manca ceea ce se serveste in mod obisnuit.
Sus In jos
Lery
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 100
Varsta : 29
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/11/2009

Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom)   Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) EmptyJoi 07 Ian 2010, 15:13

Frumos TR am o intrebare insa, vad ca ai prins ceva zapada nu gluma ai apucat sa schiezi? Daca da as vrea sa stiu cum sunt partiile elvetienilor?
Sus In jos
daniel.f
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 31
Varsta : 37
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 13/10/2009

Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom)   Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) EmptyJoi 07 Ian 2010, 16:59

@Mengelaus: Asa am crezut si eu insa, spre deosebire de data la care am luat biletul, acum apare in lista si "No special meal".

@Lery: Ma tem ca nu stiu sa schiez Embarassed Am fost in Elvetia 3 saptamani dar nu am pus piciorul pe o partie de schi. Zapada era multa, insa doar pe munti, de la 1000m in sus. In rest, nu am vazut zapada in Elvetia decat in ziua in care am plecat, si a inceput sa ninga. Partiile pe care le-am vazut, in trecere, pareau (pentru mine, un necunoscator) foarte libere, daca le compar cu ce e la noi, bine dotate cu transport pe cablu si mai ales multe Very Happy
Sus In jos
TheAce
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 67
Data de inscriere : 17/02/2009

Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom)   Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) EmptyVin 08 Ian 2010, 21:32

Frumos TR. Si pe mine ma tenteaza sa dau o fuga pana la Zurich luna viitoare si nu ma hotaram ce sa aleg, Swiss-ul sau Tarom-ul. Probabil ca o sa fiu patriot Smile
Sus In jos
etravel
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 102
Varsta : 52
Localizare : Snagov :)
Data de inscriere : 03/02/2008

Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom)   Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) EmptyMar 12 Ian 2010, 20:24

Citat :
Eu ma gandesc ca poate esti tu mai sensibil Question Smile Nu am zburat cu astea doua dar am zburat cu BGI si BGF parca si nu am simtit un zgomot chiar asa mare.
O fi stat omul pe wingbox si i s-a parut mai zgomotos.
Pentru o calatorie cu adevarat zgomotoasa recomand un A320 mai vechi si loc pe wingbox sau in ultimele doua randuri.
Sus In jos
silviubad
Flight Level 100
Flight Level 100
silviubad


Numarul mesajelor : 145
Varsta : 28
Localizare : Iasi, Ivrea(Italia)
Data de inscriere : 18/08/2009

Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom)   Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) EmptyVin 15 Ian 2010, 23:26

daniel.f a scris:

Aeroportul din Sion, cantonul Valais:
Felicitari pentru trip report, exceptional. Iti multumesc foarte mult pentru poza cu aeroportul din Sion, cautam de mult asa ceva.


Ultima editare efectuata de catre arianne in Vin 15 Ian 2010, 23:43, editata de 1 ori (Motiv : Scos poza din citat.)
Sus In jos
http://www.skyscrapercity.com/forumdisplay.php?f=1291
daniel.f
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 31
Varsta : 37
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 13/10/2009

Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom)   Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) EmptySam 16 Ian 2010, 15:25

Multumesc silviubad. In caz ca te ajuta, adaug un close-up cu aeroportul si o imagine cu imprejurimi cu tot Very Happy

Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) Ffgg

Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) P1110448
Sus In jos
metalactual
Membru activ
metalactual


Numarul mesajelor : 538
Varsta : 56
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom)   Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) EmptyLun 18 Ian 2010, 22:02

"daniel.f"

Foarte frumos, sper sa ajung si eu in tara lui Heidi, ca de mic visez...si am ramas cu visul.
Thx for share !
Sus In jos
Continut sponsorizat





Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom)   Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom) Empty

Sus In jos
 
Bucuresti - Zurich - Bucuresti (Tarom)
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Bucuresti - Zurich - Riyadh
» Bucureşti Chişinău cu ATR 42-500 TAROM \./
» Bucuresti - Larnaca - Tarom
» Bucuresti-Londra si retur: 50 Euro cu Tarom
» Tarom ieftineşte biletele pe ruta Cairo-Bucureşti

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Trip Reports-
Mergi direct la: