ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Probleme medicale

In jos 
+21
Capt_Vio
Boeing777-300
Nic
nicolaemarcu@ymail.com
eddyz
Jidi
propellerdream
YR-DNY
VIC
coropijnita
Dylan
Vladut
hayabusa
Stefan
vishzu
bobocell
llobregat
Spark
Eurofighter
Virusu
Heaven
25 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3
AutorMesaj
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400
propellerdream


Numarul mesajelor : 622
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2008

Probleme medicale - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Probleme medicale   Probleme medicale - Pagina 3 EmptyMier 08 Apr 2009, 21:02

byteworks a scris:
In manual la capitolul "Human Performance Limitations" ii spune barotrauma.

Exact byteworks. Numai ca barotrauma este consecinta ultima. Nu apare in cazul unui zbor normal ci in cazul unor probleme reale de presurizare.
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
Vizitato
Vizitator




Probleme medicale - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Probleme medicale   Probleme medicale - Pagina 3 EmptyMier 08 Apr 2009, 21:13

Boeing777-300 a scris:
@propellerdream
nu exista instalatie de presurizare care sa fie setata de cabin crew.

@eddyz
asa cum ai spus, ai probleme cu sinusurile. sinusurile astea sunt peste tot in fata ta, desupra ochilor si sub ei si comunica cu canalul auditiv. cand apar durerile astea inseamna ca sinusurile sunt congestionate, exista aer prins in ele care se dilata din cauza schimbarii bruste de presiune. atunci apare durerea. daca esti racit atunci sunt si mai mari sansele sa apara durerea de urechi, mai ales la aterizare.
tot ce poti sa faci este sa-ti iei un spray ptr "nas infundat" si sa-l folosesti inainte de zbor. de asemenea, mesteca guma si misca-ti maxilarul stanga, dreapta.
mai exista un medicament care se numeste Clarinase si care ajuta la decongestionare.
Exact, este automat
Sus In jos
alexandrumih
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 194
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 01/11/2008

Probleme medicale - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Probleme medicale   Probleme medicale - Pagina 3 EmptyMier 08 Apr 2009, 23:51

Salut!
Avea dreptate Capt_Vio. Eu mai fac din cand in cand scufundari, iar sub apa presiunea creste destul de repede. Astfel trebuie aplicata destul de des metoda Valsalva pentru egalizarea presiunii exterioare cu presiunea urechilor. Pur si simplu iti prinzi nasul cu aratatorul si cu degetul mare, ca sa iti blochezi respitatia, iar gura o tii inchisa. Apoi impingi aer incet din plamani spre nas impotriva rezistentei pe care o opun narile blocate. Apoi vei simti ca plesnesc usor urechile, ceea ce e bine, pentru ca s-a egalizat presiunea. La scufundari cei care nu fac manevra asta au dureri de la aprox 4 metri in jos sub apa.
Sus In jos
adic
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 105
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/11/2008

Probleme medicale - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Probleme medicale   Probleme medicale - Pagina 3 EmptyJoi 09 Apr 2009, 01:06

Eu am avut o interventie chirugicala usoara din cauza zborurilor dese.
Mai exact cornetele mele nazale erau mai mari in dimensiune decat in mod normal.
In acest fel nu se facea o drenare corecta si ma trezeam cu (scuzati expresia) "flegma" in gura din cand in cand.
Aceasta reactie a aparut dupa primul zbor de 12 ore si a fost sustinut de alte zboruri mai scurte, insa destul de dese.

Daca vrei explicatii medicale mai amanuntite pot incerca pe private.
Sus In jos
byteworks
Flight Level 100
Flight Level 100
byteworks


Numarul mesajelor : 164
Data de inscriere : 23/12/2008

Probleme medicale - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Probleme medicale   Probleme medicale - Pagina 3 EmptyJoi 09 Apr 2009, 08:29

propellerdream a scris:
byteworks a scris:
In manual la capitolul "Human Performance Limitations" ii spune barotrauma.

Exact byteworks. Numai ca barotrauma este consecinta ultima. Nu apare in cazul unui zbor normal ci in cazul unor probleme reale de presurizare.

Chiar si la coborari normale consecintele pot fi destul de dure. Eu am patit-o de 2 ori, durerea in sinusuri e atat de mare incat e foarte aproape de insuportabilitate, si ramane in urma o durere persistenta destul de jenanta. Dupa ce m-am invatat minte guma de mestecat plus Valsalva chiar si in mod preventiv la coborare au fost solutiile castigatoare.
In rest nu am probleme cu raceli, sinusuri, dar jucaria mea zboara jos si nu prea repede Laughing
Sus In jos
eddyz
Flight Level 100
Flight Level 100
eddyz


Numarul mesajelor : 167
Varsta : 37
Localizare : Canada
Data de inscriere : 06/04/2008

Probleme medicale - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Probleme medicale   Probleme medicale - Pagina 3 EmptyJoi 09 Apr 2009, 08:52

Multumesc pentru raspunsuri.
Peste doua saptmani o sa mai am 4 zboruri si doua o sa fie cu Wizz. O sa incerc metodele de care ziceati voi. Sper ca o sa functioneze si la mine.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Probleme medicale - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: DISCROMATIE   Probleme medicale - Pagina 3 EmptyJoi 18 Iun 2009, 14:00

Salutare,

Am o problema si nu stiu cum o pot rezolva.De cand ma stiu sunt pasionat de avioane, si anul acesta m-am decis sa imi incerc norocul la SSAvC, numai ca dupa ce am facut niste teste am descoperit ca am discromatie. exista vreo sansa in a-mi realiza visul? ce posibilitati sunt?
Sus In jos
Quebec
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 232
Varsta : 51
Localizare : LROP
Data de inscriere : 11/02/2008

Probleme medicale - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Probleme medicale   Probleme medicale - Pagina 3 EmptyJoi 18 Iun 2009, 14:12

cu discromatopsia te nasti si nu se trateaza. a cam dificil de trecut peste problema asta.
Sus In jos
http://www.greencats.ro
Vizitato
Vizitator




Probleme medicale - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Probleme medicale   Probleme medicale - Pagina 3 EmptyJoi 18 Iun 2009, 14:20

stiu ca e cam greu dar spre exemplu in SUA se poate lua certificat medical clasa 1 dar cu restrictia de a zbura noaptea... cel putin asa am inteles
Sus In jos
llobregat
Membru activ
llobregat


Numarul mesajelor : 756
Varsta : 32
Localizare : Bucharestork
Data de inscriere : 23/03/2008

Probleme medicale - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Probleme medicale   Probleme medicale - Pagina 3 EmptyJoi 18 Iun 2009, 14:21

S-a mai scris despre asta pe forum, un search ajuta!


Ultima editare efectuata de catre valavia in Joi 18 Iun 2009, 16:08, editata de 1 ori (Motiv : putin mai multa atentie la limbaj ca nu vrem sa jignim sub nici o forma pe nimeni aici)
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
Continut sponsorizat





Probleme medicale - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Probleme medicale   Probleme medicale - Pagina 3 Empty

Sus In jos
 
Probleme medicale
Sus 
Pagina 3 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3
 Subiecte similare
-
» AEROPORTUL HENRI COANDA/OTOPENI - STIRI - DISCUTII
» Evenimente surprinse pe radar
» ROT 293 probleme presurizare
» Tarom Probleme in Aer
» Academia Fortelor Aeriene - admitere

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: