ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice

In jos 
+29
claudiup
fularU
GYN
lucian21
mihai
deltadagger
conu gica
manu_21skw
Antoniu
Valy
cipi_TM
RazVanAir
Capt_Vio
nicolaemarcu@ymail.com
Boeing777-300
andreos18
Raduq
arianne
valavia
VIC
retro
Nic
tudor
eugen
aegean
Virusu
Mengelaus
ovidiu51
Dylan
33 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
lucian21
Flight Level 200
Flight Level 200
lucian21


Numarul mesajelor : 296
Varsta : 50
Localizare : galati
Data de inscriere : 19/04/2009

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 EmptyMier 11 Noi 2009, 23:53

felicitari pentru postari "unchiule" Dylan
Sus In jos
GYN
Flight Level 400
Flight Level 400
GYN


Numarul mesajelor : 1026
Varsta : 61
Localizare : Cluj-EREDI
Data de inscriere : 09/02/2009

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 EmptyJoi 12 Noi 2009, 00:44

Mersi coane Dylan,mi-am mai adus aminte de copilarie si tinerete.Imi aduc vag aminte ca am zburat cu LI-2 si-mi aduc foarte clar aminte de YR-ILI si YR-ILM Smile
Tatalui pensie lunga si fericita!
Sus In jos
http://gyxtremespotting.time2forum.com/
deltadagger
Flight Level 300
Flight Level 300
deltadagger


Numarul mesajelor : 324
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 06/11/2009

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Aeroportul Suceava(Stefan cel Mare)   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 EmptyDum 15 Noi 2009, 14:50

Intr-adevar superbe fotografii.Oricat le privesti parca nu te saturi.Putina istorie nu strica.
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 EmptyDum 07 Mar 2010, 10:20

Inca o serie de poze vechi de la Suceava. Am mai multe si pe masura ce le scanez am sa vi le arat numaidecat.
Pun aici si ceva imagini de pe aeroport si de pe aeroclub, asa cum spuneam tot in paginile astea, pe atunci se numea Aeroclubul “Soimii Bucovinei” si pana pe la inceputul anilor ’80 isi avea locatia in comuna Scheia la 2 km NW de oras dupa care a fost mutat in Salcea la E de pista betonata a Aeroportului Suceava, pe locatia vechiului aeroport.
Oameni, avioane, timpuri faine care au fost si care aveau poezia lor. Eu din pacate am prins foarte putin din ele. Imi mai aduc aminte de cand eram mic de anumite tipuri de avioane sau inmatriculari. Ceea ce imi pare rau e ca nu am gasit nicio fotografie cu Aero-45-ul de pe Suceava/Scheia, avion care era tras pe dreapta de ceva ani si in care ne jucam toata vara in zilele in care ne luau parintii cu ei pe aerodrom. Poate lrbc al nostru mai gaseste ceva fotografii ca si el a crescut tot intre avioane ca si subsemnatul, dovada fiind si avatarul pe care-l are pe RoSpotters Smile
Incepem cu raritatile. Aeroclub, sfarsitul anilor ’50, inceputul anilor ’60:
Unul din PO-2-uri, YR-MSD...
Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 Copyofs1

si un MR-2 (sau IAR 814 (?) inmatricularea inca nu o stiu, dar se rezolva in cateva zile si ne lamurim)  Wink
Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 Copyofs5

Aviasan/I.A.R.-817/YR-ASR Costeniuc Petrica, fost mecanic de aviatie, cel care "ne alimenteaza" forumul cu poze vechi.
Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 Copyofs3

Aici tot Nea Petrica, urcat pe capota... Smile Al doilea din dreapta, Nea Lilica (Aurelian Jumolea) unul din pilotii de pe Suceava si care din pacate a parasit aceasta lumea in urma cu putini ani. Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!
Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 Copyofs2

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 4_1

Mai jos cateva fotografii de pe Aeroport.
Incepem, cum altfel decat cu Nea Petrica in usa lui YR-ILI, IL-ul 14 cazut la Sibiu dupa cativa ani si ...atentie... IL-14 de la care am (ca obiect de colectie) una din manse. cheers
Am sa v-o arat in zilele astea la "Obiecte de colectie", aici pe forum.

Trei fotografii de la d-l Viorel Grosu CTA la SCV, in dreapta, cu perciuni, cum acum nu mai vrea deloc sa poarte  Laughing,  in turnul de control in anii '70 impreuna cu Viorel Adomnitei, primul meu instructor in materie de aviatie si care nu mai e de cativa ani printre noi...
Remarcati ceva scule rusesti pe acolo: goniometrul, pe care l-am prins si eu la "treaba", Junkalor-ul (aparat/de fapt un fel de interfata care indica directia si intensitatea vantului, interfonul comun pe care la fel l-am prins si eu in '93 cand am ajuns pe aeroport angajat ca dispecer de sol... Se uitau amandoi la o rigla Jeppesen pentru calcule de navigatie ceva mai rar in acele vremuri..si ca sa fie totul "complet" va spun ca si acea rigla e tot la mine in colectie si o veti vedea si voi in scurt timp aici pe forum.
Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 Copof_gv5_1
gifs upload

Aici tot Dom' Gro' (cum ii spun eu) impreuna cu un fost coleg de la TWR SCV, Radu Sabau
Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 Gv5_1_1
upload image online free

O alta fotografie din iulie 1987, la o licenta de functionare, cand a venit la cursa Tarom comisia de examinare...affraid
Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 Gv1

Atat deocamdata! Mai pun saptamana viitoare!
Multumiri lui Nea Petrica si Dom' Gro' pentru poze, lui Petrica Florescu dispecer de sol la noi, pentru scan-uri si tatalui meu pentru amanuntele pe care mi le-a dat in dimineata asta prin telefon.  Smile


Ultima editare efectuata de catre Dylan in Joi 19 Apr 2018, 07:46, editata de 5 ori
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 EmptyDum 07 Mar 2010, 10:45

Mortale asa cum ma asteptam ...mai vrem, mai vrem ...... bounce


Ultima editare efectuata de catre Mengelaus in Dum 07 Mar 2010, 10:51, editata de 1 ori (Motiv : adaugat minge :)))))
Sus In jos
fularU
Fotograf
fularU


Numarul mesajelor : 1725
Varsta : 56
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 22/04/2009

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 EmptyDum 07 Mar 2010, 10:50

rendeer SUUUUUPPPEEERRBBBEEEE nea'Cataline !!!!! Hai castiu ca mai sunt si altele.... cat despre ,,obiectele'' din cutiuta cu amintiri..... ce sa mai zic! bounce Vorba lui Andrei '' mai vrem''.
Sus In jos
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 EmptyDum 07 Mar 2010, 13:43

Super Dylan! cheers Merci!
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: YR-ILI   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 EmptyMar 09 Mar 2010, 01:59

Dylan, ceva nu se potriveste, din informatiile fabricantului, YR-ILI (VEB-14P, licenta est-germana) a fost trimis la rusi in `78. La Sibiu s-a prabusit YR-ILO in zbor scoala, cu Rizea, pe 1 martie 1976.
http://www.skybird-ev.de/il14/4b-----d.htm
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 EmptyMar 09 Mar 2010, 08:26

Da! Buna observatia!
Nu stiu ce sa spun...Daca tot imi spunea Nea Petrica de avion cazut la SBZ (din cate am inteles el era atunci acolo) si e clar ca-i mansa de IL-14 inseamna ca e asa cum spun nemtii acolo...a fost YR-ILO. Vad ca din 1978 i s-a pierdut urma lui YR-ILI. E mare pacat ca suntem aproape "la furat" cu bazele de date, cel putin cu cele publice aici in Romania! De vecinii de la rasarit nici nu mai vorbesc!

LE: Vad ca la Sibiu a mai fost o problema mare cu YR-ILB pe 9 octombrie 1964 (fatalities: 32/32)
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: YR-ILB   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 EmptyMar 09 Mar 2010, 15:05

dylan a scris:
Vad ca la Sibiu a mai fost o problema mare cu YR-ILB pe 9 octombrie 1964 (fatalities: 32/32)
E ciudata si catastrofa asta cu ILB. Initial erau prezentate in ASN (aviation-safety.net) doua catastrofe la aceiasi data si acelasi loc cea ce dadea impresia ca s-au ciocnit in aer. Era vb de YR-ILB(IL-14) si YR-IMB(IL-18). Ulterior s-a actualizat baza de date si IMB a trecut la incidentul din Cipru. Despre YR-ILB nu sunt informatii aproape de loc. Am incercat o discutie cu colegii de la Sibiu dar nu am aflat nimic. Posibil ca avionul sa se fi aflat pe ruta si sa fi coborat prea jos, sub nivel 80. Undeva prin munti, Fagaras parca, se afla o epava de aluminiu facuta balot, dar nimrni nu a putut identifica nici macar tipul avionului.
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 EmptyMar 09 Mar 2010, 15:32

Pai pentru noi (romanii) nu era niciun dubiu ca IonMarinBarbu a fost cel cu evenimentul de pe plaja de langa Paphos in '62.

ovidiu51 a scris:
[...] dar nimrni nu a putut identifica nici macar tipul avionului.
... si uite asa se poate ajunge la o excursie la cort de cateva zile acolo pentru a incerca macar noi ceva... Wink
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 EmptyMier 09 Feb 2011, 23:46

Inca una de la d-l Costeniuc Petrica facuta pe Scheia pe la inceputul anilor '70. 817-le Aviasan-ului "trantit" imediat dupa decolare. Dupa cate am inteles "pagubele" n-au fost mari iar avionul a fost dat la zbor in scurt timp. Probabil ca inmatricularea era YR-ASR...
Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 1884791


Ultima editare efectuata de catre Dylan in Joi 19 Apr 2018, 07:47, editata de 2 ori
Sus In jos
Tummelisa
Flight Level 100
Flight Level 100
Tummelisa


Numarul mesajelor : 148
Varsta : 51
Localizare : Suedia
Data de inscriere : 04/01/2011

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 EmptyVin 11 Feb 2011, 23:11

dylan a scris:
O fotografie din colectia tatalui meu, facuta prin anii'80. D-nul Dumitru Prunariu pe LRSV la scurt timp dupa revenirea din misiunea Soiuz 40. Al doilea din dreapta comandantul An-ului 24 d-l Ionita (sper sa nu ma insel!)
Ai cumva mai multe poze de la respectiva vizita a lui Dumitru Prunariu la Suceava? Unele in care apar poate si niste pionieri zglobii? Probabil ca nu, dar daca totusi gasesti o fotografe in care apare o fetita blonduta cu niste funde mari albe in par, dupa moda vremii... cred ca sunt eu Smile . Ma tem ca eu am fost responsabila pentru florile si cravata de pionier de la gatul lui Dumitru Prunariu din fotografia de mai sus Laughing .
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 EmptySam 12 Feb 2011, 08:55

Hehe! O suceveanca... bounce
Sa mai caut pe la tata printre fotografiile lui. Una cu Prunariu cu o cravata de pionier la gat ( legata, nu cu inel ) are sigur si cu tot cu autograf.... Vorbim! Vezi PM.
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 EmptyMar 23 Oct 2012, 07:19

Inca 4 poze din vremurile vechi de pe Suceava. Din nou cu multumiri d-lui Costeniuc Petrica !!!

IL-ul 14 P (VEB Flugzeugbau) / YR-ILO / cn: 14803061
Il-ul asta a cazut la Sibiu in 1976
Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 Yr_ilo

Doamna din imagine, tanti Margo asa cum ii spunem toti, este acum o pensionara respectabila care intotdeauna este prezenta la intrunirile actualilor sau fostilor angajati ai aeroportului, intruniri fericite sau si cele mai putin fericite, ultimele din ce in ce mai dese in ultimul timp... Sad
Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 Yr_ilo_2

IL-ul 14 P (VEB Flugzeugbau) / YR-ILA / cn: 146000926
Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 Yr_iln

Doamna de pe scara imi este cunoscuta parca dar ca sa nu gresesc nu spun numele pana n-am sa fiu sigur.
Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 Apscv_1


Sus In jos
YR-197
Flight Level 400
Flight Level 400
YR-197


Numarul mesajelor : 799
Varsta : 62
Localizare : Arad
Data de inscriere : 08/10/2009

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 EmptyMier 24 Oct 2012, 07:20

Dylan a scris:
Inca una de la d-l Costeniuc Petrica facuta pe Scheia pe la inceputul anilor '70. 817-le Aviasan-ului "trantit" imediat dupa decolare. Dupa cate am inteles "pagubele" n-au fost mari iar avionul a fost dat la zbor in scurt timp. Probabil ca inmatricularea era YR-ASR...
Pilot Aurica Jumolea. Avionul a decolat din nou a doua zi... cu acelasi pilot! Razz
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 EmptyMier 24 Oct 2012, 10:18

Corect! Pai atunci cand am scanat poza l-am intrebat pe Harry si mi-a spus ca nea Lilica era pilot atunci si ca a doua zi au reparat avionul si l-au dat la zbor.
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 EmptyVin 10 Mai 2013, 16:24

Salutare!
Va mai arat cateva "vechituri" din vremuri de demult de pe Suceava cheers
Pun prima data unul din BAC-urile ROT pozat pe Suceava la inceputurile anilor '70. Pentru cei "de-ai casei", de la stanga la dreapta: Mircea Ceausu, tata, iar al doilea din dreapta, Viorel Adomnitei.
Tarom / YR-BCB / BAC 111-424EU / cn: 156
Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 001

Tarom / VEB Flugzeugbau IL-14P / YR-ILH / cn: 14803064
Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 Image

Asta de mai jos apare ca LI-2 cam peste tot dar dupa cate tin eu minte de la "batrani" cele care au fost inmatriculate cu "D" au fost DC-3-uri. In listele lui Steve Darke apare tot ca LI-2. Ceea ce ma face sa cred ca e Douglas, e usa care se deschide in interior. Voi mai face sapaturi zilele astea si voi modifica daca este cazul.
Tarom / YR-DAC / Lisunov Li-2P / cn: 234 415 07
Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 0013

Tarom / YR-TAS / Lisunov Li-2P / cn: 18423502
Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 0013_1

Aerogara pozata prin '63-'64:
Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 0015

TWR-ul Suceava. Sus apare la geam Mihai Aiordachioaiei, controlor de trafic iar jos Oliviu Balan, comandantul aeroportului
Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 0015_1

Urmeaza cateva poze cu IL-uri-14 facute in Rusia, nu in Germania sau Cehoslovacia
Tarom / Ilyushin IL-14M / YR-ILE / cn: 146001117
Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 Image

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 0016_1

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 0016_4

Tarom / YR-ILB / Ilyushin Il-14P / cn: 146000902
Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 0016_2

Tarom / YR-ILJ / Ilyushin Il-14P / cn: 14803070
Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 0016_3

Promit sa revin in scurt timp cu oarece scan-uri cu BAC-uri! bounce


Ultima editare efectuata de catre Dylan in Joi 19 Apr 2018, 07:49, editata de 1 ori
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: YR-   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 EmptyVin 10 Mai 2013, 20:59

Extraordinare pozele, YR-DAC a cazut la Bacau, nu credeam ca ii voi mai gasi imaginea...
Felicitari
Sus In jos
shouriken
Administrator
shouriken


Numarul mesajelor : 3451
Varsta : 69
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/04/2009

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 EmptyVin 10 Mai 2013, 22:15

Dylan a scris:
Asta de mai jos apare ca LI-2 cam peste tot dar dupa cate tin eu minte de la "batrani" cele care au fost inmatriculate cu "D" au fost DC-3-uri. In listele lui Steve Darke apare tot ca LI-2. Ceea ce ma face sa cred ca e Douglas, e usa care se deschide in interior. Voi mai face sapaturi zilele astea si voi modifica daca este cazul.
Tarom / YR-DAC / Lisunov Li-2P / cn: 234 415 07
In cazul in care cn-ul este corect (pentru Li-2), il putem scrie un pic altfel:
2 34 415 07
si conform scramblemagazine ar insemna:
2 - anul de fabricatie 1952
34 - uzina de fabricatie nr 84 (Tashkent-Vostochny)
415 - lotul de fabricatie
07 - numarul din cadrul lotului de fabricatie

Vezi si aici
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 EmptyVin 10 Mai 2013, 22:27

Da! CN-ul l-am luat de pe listele si link-urile lui Steve.
Am mai vorbit in seara asta cu cineva care a prins vremurile alea si mi-a spus acelasi lucru pe care-l stiam si eu si anume ca majoritatea inmatricularilor care incepeau cu "D" erau Douglas-uri. Nu au fost foarte multe la Tarom dar ... au fost. Mai facem sapaturi!
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: YR-DAC   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 EmptyVin 10 Mai 2013, 23:29

Dylan, shouriken are dreptate, YR-DAC a fost cu certitudine un Li-2, nu e loc de nici o confuzie. Am vazut la unul din mecanicii de atunci si un ceas de bord cules de la locul catastrofei: era rusesc. Singurul Dc-3 ramas dupa razboi si-a pastrat inmatricularea YR-PAF pana la casare in '64
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 EmptySam 11 Mai 2013, 07:27

Nu contest ce spune Liviu din moment ce am scris si eu acolo ca-i LI-2 si mai ales ca toate informatiile vin de la Steve, informatii bazate pe cautari prin arhivele Tarom, dupa cum a si specificat acolo. Ziceam doar ca 2 dintre mecanicii de escala de pe Suceava, cei de la care am pozele, asa tin minte. Ceea ce ma "intriga" sunt unele mici diferente de aspect intre LI-2-uri.
Una peste alta, zic eu ca primul pas este facut si anume faptul ca nu se pierd asa fotografii faine prin cine stie ce dulapuri sau sertare...
Sus In jos
YR-197
Flight Level 400
Flight Level 400
YR-197


Numarul mesajelor : 799
Varsta : 62
Localizare : Arad
Data de inscriere : 08/10/2009

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 EmptyMar 14 Mai 2013, 16:49

parca il vad pe bunicul meu venind spre casa, cu geanta/servieta aia bej, in costum ca si distinsii pasageri, doar ca dansul sosea cu tramvaiul, deh, atelierele Nicolina erau relativ aproape, nu se necesita naveta Razz
Sus In jos
lrbc
Fotograf
lrbc


Numarul mesajelor : 1823
Varsta : 110
Localizare : Bacău
Data de inscriere : 08/05/2009

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 EmptySam 28 Sept 2013, 15:52

Cateva poze ''istorice'' pe care le-am gasit aseara. Istorice sunt pentru mine, fiind de la ultimul meu zbor cu planorul. Aparatul banuiesc ca era al lui Sharky.
Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 I51g

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 3hus

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 9mmp

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 8fgd
Sus In jos
Continut sponsorizat





Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 3 Empty

Sus In jos
 
Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice
Sus 
Pagina 3 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Aeroportul Satu-Mare - Poze Istorice
» Aeroportul Sibiu - Poze Istorice
» Aeroportul Iasi - Poze Istorice
» Aeroportul Craiova - Poze istorice
» Aeroportul Oradea - Poze Istorice

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Aeroporturi din Romania - Romanian Airports :: Suceava - Stefan cel Mare (SCV / LRSV)-
Mergi direct la: