ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Aeroportul Oradea - Poze Istorice

In jos 
+3
gabi-737
Capt_Vio
Dylan
7 participanți
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator




Aeroportul Oradea - Poze Istorice Empty
MesajSubiect: Aeroportul Oradea - Poze Istorice   Aeroportul Oradea - Poze Istorice EmptyMar 11 Mai 2010, 15:26

Buna,

M-am gandit sa imi fac si eu intrarea cu niste poze mai rare de la Aeroportul Oradea... de prin 1965-67:

Unde e aerogara? (~1965)
Aeroportul Oradea - Poze Istorice Omr1

Ah, uite ca a aparut si ea...
Aeroportul Oradea - Poze Istorice Omras

Si prima cursa la Oradea...(04 JAN 1967 - YR-LIN CMD. Zeama si Comisia de Acreditare)
Aeroportul Oradea - Poze Istorice Omr1stavo


Si iata si prima cursa comerciala(~1967 vara, AN-24, TAROM, YR-AMB)
Aeroportul Oradea - Poze Istorice Omr1stcomavo


Stiu ca e putin off-topic... voi revenii si cu ceva poze mai recente(nu cu ATR-ul Taromului, am observat ca cineva se "ocupa" de el deja ) Wink
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Aeroportul Oradea - Poze Istorice Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Oradea - Poze Istorice   Aeroportul Oradea - Poze Istorice EmptyMar 11 Mai 2010, 16:15

Multumim! Bune, bune pentru ce am inceput sa facem si la celelalte aeroporturi! Ti-ai "regizat" o intrare frumoasa pe Romanian Spotters!
Blocul tehnic e exact ca la Suceava si Baia-Mare...Se vede prin ferestre ca nu era nimic inauntru, nici echipamente nici mobilier!
Asa tin si eu minte blocul tehnic la SCV, fara cladirea aerogarii noi din dreapta, care cel putin la noi s-a dat in folosinta muuuuult mai tarziu, in 1982.

Daca mai ai din astea vechi mai pune! Is interesante!

Nu esti off-topic deloc! Am si redenumit subiectul ca sa fie la fel cu cele de acelasi fel de la celelalte aeroporturi Wink
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

Aeroportul Oradea - Poze Istorice Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Oradea - Poze Istorice   Aeroportul Oradea - Poze Istorice EmptyMar 11 Mai 2010, 20:45

Frumoase pozele! Bine ai venit pe RoSpotters
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Aeroportul Oradea - Poze Istorice Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Oradea - Poze Istorice   Aeroportul Oradea - Poze Istorice EmptyMier 12 Mai 2010, 15:19

Bun venit pe forum cheers , chiar ma tot gandeam ca nu mai exista nimeni dispus sa posteze asemenea imagini.. si uite ca ai aparut tu...Cu siguranta mai ai si alte poze, asa ca ... "basculeaza" aici Very Happy
Sus In jos
YR-197
Flight Level 400
Flight Level 400
YR-197


Numarul mesajelor : 799
Varsta : 62
Localizare : Arad
Data de inscriere : 08/10/2009

Aeroportul Oradea - Poze Istorice Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Oradea - Poze Istorice   Aeroportul Oradea - Poze Istorice EmptyMier 12 Mai 2010, 15:59

Bine ne-ai gasit...
An-2-ul cu 3 pale... Smile
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

Aeroportul Oradea - Poze Istorice Empty
MesajSubiect: OMR   Aeroportul Oradea - Poze Istorice EmptyVin 14 Mai 2010, 02:13

SAI_OMR a scris:
Si prima cursa la Oradea...(04 JAN 1967 - YR-LIN CMD. Zeama si Comisia de Acreditare)
Ma faci curios, ce avion era cu inmtricularea asta?
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Aeroportul Oradea - Poze Istorice Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Oradea - Poze Istorice   Aeroportul Oradea - Poze Istorice EmptyVin 14 Mai 2010, 08:30

Pai o fi AN-2 ala din poza nu? N-am gasit nicaieri nici o referinta despre inmatricularea asta.
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Aeroportul Oradea - Poze Istorice Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Oradea - Poze Istorice   Aeroportul Oradea - Poze Istorice EmptyVin 14 Mai 2010, 09:53

Cu LI.. la inmatriculare erau multe LI-2-uri din flota Tarom. In schimb tot ce am vazut pana acum in poze vechi si care-s si pe la topicul de SCV, LI-2urile erau cu TA... iar unul singur era inmatriculat YR-DAC. Asta ultimul, mare lucru sa nu fie chiar DC-3... Eu unul ma gandesc la un singur lucru si anume la faptul ca o cursa inaugurala era normal sa fie facuta totusi de singurul operator aerian la momentul ala din Romania si anume ROT. Au avut ei in flota si AN-2-uri dar asta era la inceput si in niciun caz nu erau verzi...Da' mai stii!?!
Si iar tre' sa apelam la batrani sa vedem daca mai tin minte ceva de inmatricularea asta...
Sus In jos
Miţă_KRP
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 222
Varsta : 29
Localizare : Timisoara - LRTR - TSR
Data de inscriere : 12/02/2010

Aeroportul Oradea - Poze Istorice Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Oradea - Poze Istorice   Aeroportul Oradea - Poze Istorice EmptyVin 14 Mai 2010, 14:19

Desi acesta nu este locul potrivit, am o stire de ultima ora!
Cu mari regrete va anunt ca aeroportul oradean NU va mai fi conectat prin Hub-ul Carpatair-ului de la Timisoara, cu alte multe orase europene.
Insa nu stiu data de cand va intra acest aspect in vigoare Sad
Banui ca datorita LF slab au renuntat Exclamation

P.S: SURSA INFORMATIEI ESTE CHIAR SITE-UL CARPATAIR
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Aeroportul Oradea - Poze Istorice Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Oradea - Poze Istorice   Aeroportul Oradea - Poze Istorice EmptySam 15 Mai 2010, 11:08

Citat :
Eu unul ma gandesc la un singur lucru si anume la faptul ca o cursa inaugurala era normal sa fie facuta totusi de singurul operator aerian la momentul ala din Romania si anume ROT.

dylan, in albumul in care am gasit pozele din pacate nu e mentionat tipul aeronavei. Seamana cu AN-2-ul. Nu a fost cursa inaugarala, a fost cursa cu care a venit comisia de acreditare a aeroportului, probabil operata de MI.

Mita_KRP,

Carpatair nu mai opereaza la OMR din 26 APR, nici o veste noua.

Mai am ceva poze vechi, insa sunt cu constructia pistei, nu cu avioane... daca va intereseaza voi mai scana.

Cheers
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Aeroportul Oradea - Poze Istorice Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Oradea - Poze Istorice   Aeroportul Oradea - Poze Istorice EmptySam 15 Mai 2010, 14:02

SAI_OMR a scris:
dylan, in albumul in care am gasit pozele din pacate nu e mentionat tipul aeronavei. Seamana cu AN-2-ul. Nu a fost cursa inaugarala, a fost cursa cu care a venit comisia de acreditare a aeroportului, probabil operata de MI.
Nu! E clar! Acum m-am prins! S-ar parea ca acea cursa inaugurala s-a facut cu alt avion al Tarom-ului. Se vede o parte din el in penultima fotografie, in coltul din dreapta sus (nu-mi dau seama ce-o putea fi)! An-2ul era venit probabil cu militari sau chiar cu ceva "ochi albastri" cu ocazia asta....Speculez si eu pentru ca info utile si cat mai aproape de adevar numai de pe acolo la voi se pot lua.

Poti sa urci aici si pozele cu pista si contructia ei..si asta face parte din istorie. Uite de exemplu la noi, la cat m-am straduit si m-am tot invartit...degeaba! Nu gasesc niciuna facuta in timpul sapaturilor sau turnarii betonului pistei.

Deci asteptam si multumim!
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Aeroportul Oradea - Poze Istorice Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Oradea - Poze Istorice   Aeroportul Oradea - Poze Istorice EmptySam 15 Mai 2010, 14:28

Dupa coada parca seamana cu Il14.
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

Aeroportul Oradea - Poze Istorice Empty
MesajSubiect: OMR   Aeroportul Oradea - Poze Istorice EmptySam 15 Mai 2010, 15:01

Mengelaus a scris:
Dupa coada parca seamana cu Il14.
Asa este, coada de IL-14, inmatricularea cea mai plauzibila ar fi YR-ILN. Lisunov-2 nu a fost inmatriculat cu grupa de litere LI
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Aeroportul Oradea - Poze Istorice Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Oradea - Poze Istorice   Aeroportul Oradea - Poze Istorice EmptyDum 16 Mai 2010, 07:26

Da...Imi cer scuze! Ramasesem cu LI in cap probabil de la vecinii maghiari. Chiar parca vedeam inmatricularea LIS langa un hangar subrezit....
De ce?!? Ia uitati-va DE CE... Razz
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Aeroportul Oradea - Poze Istorice Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Oradea - Poze Istorice   Aeroportul Oradea - Poze Istorice EmptyLun 17 Mai 2010, 16:54

Imi cer scuze, intradevar e ILN.

Mai multe poze in curand... Smile
Sus In jos
Continut sponsorizat





Aeroportul Oradea - Poze Istorice Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Oradea - Poze Istorice   Aeroportul Oradea - Poze Istorice Empty

Sus In jos
 
Aeroportul Oradea - Poze Istorice
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Aeroportul Iasi - Poze Istorice
» Aeroportul Arad - Poze Istorice
» Aeroportul Sibiu - Poze Istorice
» Aeroportul Craiova - Poze istorice
» Aeroportul Cluj-Napoca - Poze Istorice

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Aeroporturi din Romania - Romanian Airports :: Oradea (OMR / LROD)-
Mergi direct la: