ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice

In jos 
+29
claudiup
fularU
GYN
lucian21
mihai
deltadagger
conu gica
manu_21skw
Antoniu
Valy
cipi_TM
RazVanAir
Capt_Vio
nicolaemarcu@ymail.com
Boeing777-300
andreos18
Raduq
arianne
valavia
VIC
retro
Nic
tudor
eugen
aegean
Virusu
Mengelaus
ovidiu51
Dylan
33 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
andreos18
Flight Level 100
Flight Level 100
andreos18


Numarul mesajelor : 126
Data de inscriere : 19/02/2008

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 EmptySam 03 Ian 2009, 20:39

sunt cele mai faine poze alb negru din aviatie care le-am vazut pana acum
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 41
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 EmptySam 03 Ian 2009, 21:25

Excelente Dylan, de abia astept continuarea.E o bucata de istorie pe care mor de nerabdare sa o cunosc bounce
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf



Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 EmptySam 03 Ian 2009, 22:31

bravo. datorita tie ma pun si eu la punct cu istoria aviatiei romanesti, la care sunt corigent.
adevarul este ca aviatia in romania a fost un domeniu restrans si accesibil putinor oameni.
mai pune poze sa mai aflu si eu cum statea treaba in anii aceia.
Sus In jos
nicolaemarcu@ymail.com
Flight Level 200
Flight Level 200
nicolaemarcu@ymail.com


Numarul mesajelor : 256
Varsta : 66
Localizare : CLUJ
Data de inscriere : 15/09/2008

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: suceava   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 EmptySam 03 Ian 2009, 23:56

istorie da mai vrem
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 EmptyDum 04 Ian 2009, 06:37

Extraordinar domnu Dylan! Multe multumiri pentru scanare. Tot timpul am fost fascinat de aviatia romana pe vremea comunismului, dar mai ales, de oamenii "selecti" care faceau parte din aceasta comunitate!
Sus In jos
eugen
Membru activ
eugen


Numarul mesajelor : 3386
Varsta : 49
Localizare : Arad, LRAR
Data de inscriere : 30/04/2008

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 EmptyDum 04 Ian 2009, 09:32

@dylan, cred ca ar fi bine sa faci un topic separat.
Sus In jos
RazVanAir
Flight Level 100
Flight Level 100
RazVanAir


Numarul mesajelor : 122
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/06/2008

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 EmptyDum 04 Ian 2009, 10:33

Foarte frumos, deosebite poze, felicitari!
Sus In jos
cipi_TM
Membru activ
cipi_TM


Numarul mesajelor : 1409
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 04/10/2008

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 EmptyLun 05 Ian 2009, 15:52

Frumoasa lectie de istorie!
Respectele mele!
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 EmptySam 10 Ian 2009, 08:37

Inca trei fotografii din colectia colegului nostru Florin Chitan zis Cainele. Fotografiile (autori necunoscuti, deocamdata) sunt facute undeva pe dealurile din jurul Sucevei cu ocazia unui "meeting aviatic" din 24.06.1929 (de Sanziene cand se organiza, ca si acum Ziua Orasului)
Avionul din imagini cred ca este un Farman 40 sau 46 iar in dreapta, sub planul stang se mai vede un avion...iar parere personala: un Sopwith Strutter (rog corectati daca aveti alte pareri)
Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 Image

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 Image

Suceava vazuta din avion in anul 1933
Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 Image


Ultima editare efectuata de catre Dylan in Joi 19 Apr 2018, 07:44, editata de 2 ori
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 41
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 EmptySam 10 Ian 2009, 10:43

Minunate poze.Cui apartineau oare avioanele?Erau ale armatei sau private?
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 EmptySam 10 Ian 2009, 11:33

Mengelaus a scris:
Erau ale armatei sau private?
Dupa cate stiu in vremurile acelea apartineau ori de Aeroclubul Regal al Romaniei ori de Armata. Sunt prea putine surse de informatie...citesc tot ce prind din perioada aia.
Sus In jos
Valy
Airport Level
Airport Level
Valy


Numarul mesajelor : 71
Varsta : 49
Localizare : Lugoj
Data de inscriere : 25/10/2008

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 EmptySam 10 Ian 2009, 17:55

Seamana mult cu un Breguet 14, iar cel din spate,dupa montant cu un Astra Sesefschi. Parerea mea...
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 EmptySam 10 Ian 2009, 19:27

Valy a scris:
Seamana mult cu un Breguet 14, iar cel din spate,dupa montant cu un Astra Sesefschi. Parerea mea...
Intr-adevar, am vazut un Astra Sesefschi intr-o revista de modelism (pe Cartula) si aduce mai mult cu silueta respectiva decat decat Sopwith-ul. Cu Breguet-ul nu ma pronunt... ma gandeam ca montantii-s cam grosi in diametru la avionul de mai sus...In sfarsit, avem subiect de discutie! Smile
Sus In jos
Antoniu
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 219
Varsta : 78
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2009

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 EmptyMar 03 Feb 2009, 14:39

Scuze Dylan, sunt nou pe forum si nu stiu cum sa deschid un topic nou, iertare ca m-am napustit peste scrierea ta.
Avionul din cele 3 imagini nu este Farman 40, nici Breguet 14, este un Potez 15.
Ma numesc Dan Antoniu si sunt cercetator istoric, detin cea mai mare arhiva foto a Aeronauticii Romane. Pot posta fotografii dar aceat Site, mai ales ceeace nu intereseaza altele- aviatia civila. Site-ul acesta este altfel decat celelalte unde exista alta modalitate de postare. Daca ma acceptati doresc o instruire cat de cat, cum se posteaza fotografiile si la ce marime, cum deschid un topic sau cum respund cu un text in continuare.
In topicul de mai jos fotografiile inglobeaza personalitati deosebit de importante pentru istoria aeronauticii romane pentru a nu fi mentionate.
https://romanian-spotters.forumgratuit.ro/satu-mare-suj-lrsm-f32/satu-mare-poze-istorice-t1289.htm
Tot in acest topic avioanele ICAR sunt deformate, comprimate pe orizontala, este pacat deoarece sunt foarte frumoase, daca originalele sunt la fel se pot prelucra in PHOTOSHOP, eventual repostate cum trebuie, este pacat.

Dylan am crescut de mic pe aerodroame langa un unchi al meu care in final a iesit la pensie de la TAROM, a fost multi ani pilot sef si sunt curios daca tatal tau l-a cunoscut, dat fiind fotografia cu IL-14 precis l-a cunoscut s-a numit Ballo Vasile.
Sunt in legatura cu pensionarii TAROM-isti din Bucuresti, tatal tau cum se numeste?
Nu stiu ce va intereseaza, aerodroame, avioane, am de la DH-9 si prima linie civila de transport, etc pana in zilele noastre. Am si filmulete. Ma dau cu avionul in fiecare vara la Tuzla cu D-ul Vasilache.
Nu mai vorbesc de avioanele militare, am investit o avere, dar le-am salvat de la disparitie.
Va rog explicati fiecare fotografie, este pacat acei oameni vor fi uitati definitiv, stiu ce vorbesc am sute de fotografii in care nu pot identifica un numar mare de personaje.
Cam atat astept un raspuns, eventualele instructiuni pe danantoniu01@yahoo.com.
Multumesc!


Ultima editare efectuata de catre Mengelaus in Mar 03 Feb 2009, 15:24, editata de 1 ori (Motiv : lipit posturi consecutive)
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 41
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 EmptyMar 03 Feb 2009, 15:26

Antoniu, bine ai venit pe forum.Sunt sigur ca Dylan nu se va supara Smile Poti sa postezi aici poze istorice de pe aeroportul din Suceava.
Mai jos e un link in care se explica cum sa pui poze pe forum.Dimensiunea regulamentara a pozelor este de 800x600.Numai bine.

https://romanian-spotters.forumgratuit.ro/regulament-forum-si-upload-imagini-f12/publicarea-pozelor-pe-forum-t1286.htm
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 EmptyMar 03 Feb 2009, 17:52

Antoniu a scris:
...sunt nou pe forum si nu stiu cum sa deschid un topic nou, iertare ca m-am napustit peste scrierea ta.
...
Presimt zile faine pentru partea de poze istorice si nu numai, de pe forumul nostru! bounce
Bun venit pe forum, Antoniu! Nici nu stii cat ma bucur ca incepem sa atragem cu forumul asta oameni care ar avea un cuvant de spus in ceea ce priveste "virusul" de care suntem prinsi toti cei de aici si anume fotografia de aviatie! Dupa cum spunea si Mengelaus....nici nu se pune problema de suparare!!! Sa incep intai cu partea "tehnica": Daca vrei sa postezi fotografii si dupa cate am inteles ai o gramada si foarte interesante...incearca sa le postezi pe cat posibil in functie de locatie, adica pe aeroporturi. In rest cu celelalte mai vorbim. Acum am sa-ti trimit un mail pe care am putea discuta mai pe-ndelete anumite amanunte tehnice legate de forum. Se poate folosi si mesageria de aici doar cu un click pe..."Mesagerie" in susul paginii langa "Profil".
Asteptam pozele! Smile
Sus In jos
Antoniu
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 219
Varsta : 78
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2009

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 EmptySam 07 Feb 2009, 20:14

Dykan am postat ceva fotografii nu le mai gasesc, au fost sterse?
Nu ma pricep eu sa le gasesc, sau le-am pus in al linc.
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 41
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 EmptySam 07 Feb 2009, 20:57

Antoniu pozele tale au fost mutate aici : https://romanian-spotters.forumgratuit.ro/aerodromuri-din-romania-f25/suceava-aerodromul-grigore-bastan-t244-100.htm

Si aici este un topic nou creat care te asteapta pentru acele poze istorice Smile Asta daca nu exista deja topicul pentru ele cum ar fi cel de aici sau cel din Sibiu.

https://romanian-spotters.forumgratuit.ro/aeronave-in-romania-f6/aeronave-si-aeroporturi-in-romania-din-trecut-pana-in-prezet-t1344.htm

Numai bine.
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 EmptyJoi 30 Apr 2009, 11:31

Inca trei fotografii din negura timpului pe care le-am primit de la d-nul Costeniuc Petrica, caruia ii multumesc si pentru fenomenala lectia de istorie a aviatiei de aseara! Smile
Ieri, tot de la Nea Petrica, am primit o mansa de IL-14. Dupa cate am inteles a fost de pe avionul care a cazut in anii '70 la Sibiu. Zilele astea, dupa ce o reconditionez putin ii fac portret si v-o arat. Poate pana atunci dezlegam si misterul avionului de pe care ii luata.

Una din foarte putinele fotografii facute in iunie 1960, cand s-a taiat pamblica inaugurala la Aeroportul Suceava - Salcea. Cel cu foarfecele in mana este Ene Turcanu, prim secretar al regiunii Suceava iar cel cu mainile la spate este Emil Bobu, pe atunci presedinte al Sfatului Popular Regional. Cel cu sapca alba e d-nul Oliviu Balan primul comandant al aeroportului. A fost pilot in razboi si tocmai fusese transferat de la Aerodromul Galati pentru a prelua conducerea aeroportului.
Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 Copy_of_Thursday_April_30_2009_2

Una mai artistica cu IL-ul 14, facuta de d-nul Viorel Adomnitei (CTA LRSV) in primii ani dupa mutarea in noua locatie a aeroportului.
Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 Copy_of_twr_ims

In aceeasi zi, patru colegi de munca: de la stanga spre dreapta: Costeniuc Petrica (mecanic de aviatie, cel care "ne alimenteaza" forumul cu poze vechi), Mironescu Traian sau nea Giovanni, cum ii spuneam, meteorologul de serviciu si care ne-a parasit nu demult, doamna din imagine lucra ca telegrafista la noi (numele inca nu-l cunosc) si ultimul din dreapta, Robciuc Gheorghe, electrician. In spate in dreapta cativa localnici care priveau uimiti o aterizarea IL-ului 14 fotografiat mai sus. Dupa pozitie, vantul batea din sud, aterizarea se facea la pista 16. Smile  
Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 Copy_of_Thursday_April_30_2009_3

Multumiri prietenului si colegului Cristi Balan pentru scan-uri!


Ultima editare efectuata de catre Dylan in Joi 19 Apr 2018, 07:45, editata de 5 ori
Sus In jos
manu_21skw
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 13
Varsta : 40
Localizare : Polonia
Data de inscriere : 29/04/2009

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 EmptyJoi 30 Apr 2009, 11:35

Frumoase poze. Felicitari pentru arhiva ta bogata si asteptam sa mai postezi!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 EmptySam 02 Mai 2009, 15:32

Salut!

Multumesc si eu frumos pentru poze! Sunt chiar deosebite si nu numai prin faptul ca sunt unice!
Sunt curios daca printre ele este si Li2-ul care dupa decolarea de la Suceava catre Bacau apoi Bucuresti s-a prabusit inainte de aterizarea de la Bacau. S-a intimplat pe 13 Iunie 1964, cu avionul YR-DAC! Sau daca stie cineva povestea acestui accident.
Bunicul meu, care era pasager, a murit in acel zbor...



dylan a scris:
Salutare! Incep cu ceva fotografii mai vechi facute pana prin 1967 cand aeroportul avea locatia in partea de E a pistei betonate (pe locul unui aerodrom rusesc). Sageata balonului indica platforma betonata din fata aeroportului vechi

Fotografiile le am de la un pensionar al aeroportului, dl. Costeniuc Petrica fost mecanic de escala pe LRSV. Au fost scanate ieri (cand toata lumea umbla innebunita dupa cumparaturi) de prietenul si colegul meu Cristi Balan, CTA la noi. Ce nu fac prietenii pentru binele unei comunitati serioase asa cum este Romanian Spotters !!!
Multi dintre cei care apar in imaginile de mai jos nu mai sunt printre noi, Dumnezeu sa-i odihneasca in pace! dar sunt ceilalti care in scurt timp vor vedea aceste fotografii pe forumul nostru. Trebuiau adunate cumva! Si asa s-au pierdut o gramada! Deci:
La asta nu i-am dat "rotate" pentru ca trebuia dupa aia sa folosesc cropul sa-i dau un aspect mai comercial si se pierdeau amanunte importante. Cel cu sapca alba e (era) dl. Oliviu Balan, comandantul aeroportului de la infiintare si pana cand s-a pensionat prin anul 1986.

Ma opresc aici ca is mancat de ImagShack-ul asta scratch Voi continua cu ceva imagini cu IL-14 si inca ceva foto facute cu putin inainte de 1989. Sper sa va faca placere aceasta bucatica de istorie in imaagini!
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: YR-DAC   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 EmptySam 02 Mai 2009, 22:55

B737-CL/NG a scris:

Sunt curios daca printre ele este si Li2-ul care dupa decolarea de la Suceava catre Bacau apoi Bucuresti s-a prabusit inainte de aterizarea de la Bacau. S-a intimplat pe 13 Iunie 1964, cu avionul YR-DAC! Sau daca stie cineva povestea acestui accident.
Bunicul meu, care era pasager, a murit in acel zbor...
Eu stiam ca a operat pe ruta Iasi - Bacau, poate asa aflam date noi. Referitor la cauzele catastrofei: eroare de pilotaj. La acea vreme plafonul era f jos in zona de aerodrom. Pilotul a incercat sa iasa din plafon si a coborat sub inaltimea minima de siguranta. Urmarea: avionul a prins cu elicile varfurile copacilor de pe o creasta de deal aflat la travers de aeroport, pe malul Siretului, dupa care a luat din plin cativa stejari aflati in cale. Nu au fost supravetuitori, motoarele au sarit din batiuri dar epava nu a luat foc.
Sus In jos
conu gica
Fotograf



Numarul mesajelor : 568
Varsta : 61
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2009

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 EmptyMar 06 Oct 2009, 22:12

O fotografie veche , anii 80, pacat ca a fost trasa pe ale-negru
Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 2216007
Sus In jos
deltadagger
Flight Level 300
Flight Level 300
deltadagger


Numarul mesajelor : 324
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 06/11/2009

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Aeroportul Suceava(Stefan cel Mare)   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 EmptyMier 11 Noi 2009, 18:45

Intr-adevar fotografii de colectie.Pentru un pasionat de aviatie sunt un must-have.Excelente.Toate bune.
Sus In jos
mihai
Flight Level 100
Flight Level 100
mihai


Numarul mesajelor : 178
Varsta : 51
Data de inscriere : 09/03/2009

Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 EmptyMier 11 Noi 2009, 22:24

Excelente poze si din nou spun ca este extraordinar de urat tot ceea ce s-a intamplat si se intampla cu Aviatia Romana, in general. Pacat ca am distrus si distrugem in continuare...si altii sunt innebuniti sa-si pastreze si sa conserve trecutul...

In poza in care apare AN-24 YR-BME, personalul tehnic executa alimentarea pe sus a rezervoarelor de combustibil. Prin aceasta metoda se mai alimenteaza cam cu 1000 si ceva de litri de combustibil. Alimentarea se face cu un pistol de alimentare identic cu cel de la statiile de benzina. De fapt, prin aceasta metoda se incarca la maxim rezervoarele de combustibil si din acest moment avionul isi poate zbura linistit autonomia de 4.30 ore de zbor.

Alimentarea propriu-zisa are loc prin gondola jambei principale stanga in directie de zbor, nu se executa cu pistol de alimentare, si datorita automaticii de functionare a sistemului de combustibil al avionului nu se pot alimenta la maxim rezervoarele si de aceea se mai alimenteaza pe sus.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice   Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - Poze Istorice
Sus 
Pagina 2 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Aeroportul Satu-Mare - Poze Istorice
» Aeroportul Oradea - Poze Istorice
» Aeroportul Arad - Poze Istorice
» Aeroportul Sibiu - Poze Istorice
» Aeroportul Iasi - Poze Istorice

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Aeroporturi din Romania - Romanian Airports :: Suceava - Stefan cel Mare (SCV / LRSV)-
Mergi direct la: