ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Propulsia nucleară, viitorul aviaţiei

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
metalactual
Membru activ
metalactual


Numarul mesajelor : 538
Varsta : 56
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

Propulsia nucleară, viitorul aviaţiei Empty
MesajSubiect: Propulsia nucleară, viitorul aviaţiei   Propulsia nucleară, viitorul aviaţiei EmptyMar 28 Oct 2008, 13:33

Propulsia nucleară, viitorul aviaţiei

Dan Arsenie - EVZ
Marţi, 28 Octombrie 2008


Aviaţia trebuie să renunţe treptat la combustibilii fosili în favoarea ecologicei energii nucleare. Un alt avantaj este că avionul de pasageri cu reactor nuclear "ataşat" nu va trebui să facă escale de realimentare.

Ian Poll, profesor al Universităţii Cranfield şi şef al proiectului Omega (finanţat de guvernul britanic), crede că soluţia nucleară este cea mai potrivită pentru intensul trafic aerian de astăzi.

Primul avantaj ar fi evitarea aterizărilor pentru realimenare, fiind posibile chiar şi călătorii nonstop de genul Oslo - Sydney. Un alt mare plus, având în vedere intensele discuţii referitoare la schimbarea climatică, este că avionul cu propulsie nucleară nu ar înregistra emisii de carbon.

"Ne trebuie nu model care nu este alimentat cu kerosen şi cred că avioanele cu propulsie nucleară sunt răspunsul până în anul 2050. Succesul unui astfel de proiect a fost demonstrat în urmă cu 50 de ani, dar cred că vor mai dura încă 30 pentru a convinge lumea de necesitatea unei astfel de soluţii", a adăugat Poll pentru The Times.

Principală problemă se leagă de pericolul pe care îl constituie reactoarele. Potrivit cercetătorilor, în cazul unui accident, aceste reactoare ar urmă să fie paraşutate.

Statele Unite şi Uniunea Sovietică au testat avioane militare cu propulsie nucleară încă din anii '50.

SURSA

O idee marfa.... Suspect .
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Propulsia nucleară, viitorul aviaţiei Empty
MesajSubiect: Re: Propulsia nucleară, viitorul aviaţiei   Propulsia nucleară, viitorul aviaţiei EmptyMar 28 Oct 2008, 14:20

cum adica, in caz de accident vor fi parasutate?
ceva de genu: mami mami, uite ce am gasit in gradina! uite ce verde si fosforescent e! lol!
pana sa fie asa de safely controlata energia asta, incat sa ii dai asemenea aplicare, cred ca mai trebuiesc secole...
daca ma insel, promit ca fiesta al meu va fi prima masina cu motor nuclear Razz
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Propulsia nucleară, viitorul aviaţiei Empty
MesajSubiect: Re: Propulsia nucleară, viitorul aviaţiei   Propulsia nucleară, viitorul aviaţiei EmptyMar 28 Oct 2008, 14:33

Mi se pare o prostie sa folosesti "ecologica"energie nucleara in aviatie pentru ca atunci avionul ar trage cateva zeci de tone bune mai mult la cantar nu de alta dar reactorul acela "ecologic"are nevoie de muuuulte balarii ca sa functioneze si produsul radioactiv dupa ce nu mai poate fii utilizat isi pierde calitatile "ecologice si devine verde si fosforescent si te inbolnaveste de cancer ..... Inca nu reusesc sa ajunga asa cum trebuie pe Luna si le trebuie propulsie nucleara si zboruri Non-Stop de la OSLO la Sydenei .... Apropo nu este 777-200 ER care poate sa faca chestia asta .... si acuma cu Kerosen la bord????? poate gresesc nu zic dar de zburat intr-un aparat de radiografii zburator nu ma simt tentat ........
Sus In jos
YR-DNY
Membru activ
YR-DNY


Numarul mesajelor : 669
Varsta : 42
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 04/01/2008

Propulsia nucleară, viitorul aviaţiei Empty
MesajSubiect: Re: Propulsia nucleară, viitorul aviaţiei   Propulsia nucleară, viitorul aviaţiei EmptyMar 28 Oct 2008, 14:45

Io ma apuc sa strang bani pentru un ULM Atomic! Razz

Una peste alta ideea asta iti pune imaginatia in miscare. Very Happy
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Propulsia nucleară, viitorul aviaţiei Empty
MesajSubiect: Re: Propulsia nucleară, viitorul aviaţiei   Propulsia nucleară, viitorul aviaţiei EmptyMar 28 Oct 2008, 19:10

Ideea e buna, dar dintr-un singur punct de vedere: ar fi economic energetic si atat.

Mi se par pure aberatii... inchipuiti-va la OMR stationand un ATR Nuclear peste noapte...paza cu 3-4 gardieni inarmati cu Carpati Laughing ce vanate ar fi atunci avioanele de catre AL Qaida, AL Caponne..al pacino...

Un dezastru e cand cade un avion obisnuit de linie plin cu kerosen...da apoi unu nuclear..Auzi, sa parasutezi reactoarele, o aiureala de copii de clasa 1 Razz
Sus In jos
electric
Membru activ
electric


Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

Propulsia nucleară, viitorul aviaţiei Empty
MesajSubiect: Re: Propulsia nucleară, viitorul aviaţiei   Propulsia nucleară, viitorul aviaţiei EmptyMar 28 Oct 2008, 19:26

Cu cate tone de plumb ar urma sa se ecraneze reactorul? si la ce distanta de pasageri va fi montat ?

Din cate stiu eu problema nu era la accident, ci la nivelul radiatiilor in functionare.. Smile
Sus In jos
Continut sponsorizat





Propulsia nucleară, viitorul aviaţiei Empty
MesajSubiect: Re: Propulsia nucleară, viitorul aviaţiei   Propulsia nucleară, viitorul aviaţiei Empty

Sus In jos
 
Propulsia nucleară, viitorul aviaţiei
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Manifestări organizate de Muzeul Aviaţiei cu prilejul Zilei Forţelor Aeriene şi a Aviaţiei Române
» Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti
» Viitorul Sukhoi Stealth
» ALEXANDRU SERBANESCU
» Muzeul Aviatiei - schimbarea denumirii

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-
Mergi direct la: