ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti

In jos 
+40
Boeing777-300
CalinCLJ
arianne
lrbc
minny
valavia
RATus
DouglasMD11
bonsai
YR-DNY
mariusrex72
yo3hjv
Mengelaus
Lucian
fularU
horizob
grek
propellerdream
lucian21
Virusu
claudiup
babacu
mckingtom
Flori
claudiu_ne2000
abrazivu
Balki
NATO
alexandrumih
VIC
RoNIN_731
gmc_extreme
Edi
deltadagger
mihaiatanasie
electric
D13-th_TakeOff
Karaya 1
allex
Antoniu
44 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
Antoniu
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 219
Varsta : 78
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2009

Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti Empty
MesajSubiect: Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti EmptyJoi 15 Apr 2010, 17:16

Cu mare emotie va aduc la cunostinta ca Muzeul Aviatiei este in pragul colapsului, Consiliul Local al Sectorului 2, recte Dl primar Ontanu, a emis o HOTARARE pentru a cere guvenului trecerea imobilului si terenului pe care se afla muzeul din administrarea Ministerului Apararii Nationale in administratia Domeniului Public sector 2 pentru constructia de locuinte.
Va rog, ficare cu relatiile sale, presa, televiziune sa incercam sa oprim distrugerea acestui patrimoniu de cultura. Aerodromul Pipera este in administratia MAN din 1915 cand a fost infiintat. Daca vor fi din nou mutat acest patrimoniu se va distruge, nu vor mai fi bani de reamenajare, va deveni un depozit al memoriei Aeronauticii Romane.
Am incercat, dar se pare ca presa si televiziunile nu doresc sa se implice, poate daca o cazam in muzeu pe doamna Ciumac, blonda lui Bote, sexi Braileanca, Crina Matei care nu a platit intretinerea, sau altele de acest gen, evenimente importante nu o institutie de cultura.
Singura informatie despre o eventuala noua locatie, neconfirmata oficial, ar fi Alexeni.
Detin o copie PDF al hotararii cu pricina, nu poate fi postat fiind un PDF.
Dan Antoniu
Sus In jos
allex
Membru activ
allex


Numarul mesajelor : 3096
Varsta : 51
Localizare : SATU MARE
Data de inscriere : 05/10/2008

Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti EmptyJoi 15 Apr 2010, 17:41

INTERESUL DE GRUP E MAI PRESUS DE INTERESUL NATIONAL(mi sila de ce se intampla, de deciziile ce se coc bine intr-un cuptor la care doar anumite persoane baga pe foc,iar ce iese deserveste o clica infecta)
.....cam ce am putea face noi?! ...un memoriu adresat cui?!...
..in anumite momente cand prin tara hoinaresc si vad cum se distrug anumite valori istorice ami vine se ma mut din RO.
.... Sad
Sus In jos
Karaya 1
Airport Level
Airport Level
Karaya 1


Numarul mesajelor : 61
Varsta : 42
Localizare : Alba Iulia
Data de inscriere : 24/02/2010

Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti EmptyJoi 15 Apr 2010, 17:48

inca o dovada ca istoria se sterge cu buretele sau mai rau, se comercializeaza...pacat..orcum stam rau la capitolul atractii muzeistice ..dar sa distrugem si ceeea ce avem..e strigator la cer
Sus In jos
D13-th_TakeOff
Membru activ
D13-th_TakeOff


Numarul mesajelor : 247
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/06/2009

Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti EmptyJoi 15 Apr 2010, 18:25

Asta-i mafia imobiliara care ne guverneaza de fapt... sau, poate, pretul platit de Ontanu pentru steaua de general primita de la stim noi cine...
O petitie online? or sa rada de noi, ati vazut vreodata o petitie online luata in seama de autoritati?
Cred ca singura solutie e actiunea de strada, asa cum in 1990 a fost recuperat sediul Aeroclubului Romaniei... numai asa se poate atrage atentia opiniei publice... toti cu bannere in fata muzeului... daca e io ma leg si cu lanturi...
Sus In jos
electric
Membru activ
electric


Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti EmptyJoi 15 Apr 2010, 18:39

http://ps2.ro/Pagini/DespreNoi/ConsLocal/Hotarari/An2010/Hot%20pdf/44.pdf
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti EmptyJoi 15 Apr 2010, 18:55

Eu, profesor la Liceul Economic si membru fondator al Asociatiei Culturale "Mileniul 3" din Rosiorii de Vede, ma angajez sa formulez si sa trimit la MAPN si la guvern apeluri prin care sa solicitam ca initiativa lui Ontanu sa nu fie aprobata. Voi scana si publica pe forumurile de aviatie la care activez acele documente. O sa incerc sa sensibilizez elevii din Economic sa semneze o petitie in acest sens.
S-ar putea sa fie frectie la un picior (pardon, cap) de lemn, dar macar inseamna ca incerc ceva.
Sunt dispus sa particip si la alte actiuni initiate de alti iubitori ai Muzeului.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
deltadagger
Flight Level 300
Flight Level 300
deltadagger


Numarul mesajelor : 324
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 06/11/2009

Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti Empty
MesajSubiect: Discutii generale Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti EmptyJoi 15 Apr 2010, 19:33

Ma intreb,cat o sa mai fie prigonit MAv.Bucuresti?Cand o sa aibe si el un loc bine stabilit si sa nu se mai mute de colo-colo cum vor unii si altii?Chiar in afara de cei cativa de aici care suntem pasionati din suflet nu este nimeni sa stopeze plimbareala asta dintr-un loc in altul a muzeului?Pacat de munca celor de acolo care dupa parerea mea isi fac treaba destul de bine tinanad cont de faptul ca nu prea se inghesuie nimeni sa investeasca bani in el,ca deh...cultura nu produce lei...Pacat.Sper doar sa prindem vremuri mai bune si sa spunem in sfarsit ca MAv.Bucuresti si-a gasit intr-un final linistea.Toate bune.

P.S.RONIN,inseamna ca Mihai a avut dreptate? Sad


Ultima editare efectuata de catre deltadagger in Joi 15 Apr 2010, 20:53, editata de 1 ori
Sus In jos
Edi
Membru activ
Edi


Numarul mesajelor : 712
Varsta : 54
Localizare : Ilfov
Data de inscriere : 26/02/2008

Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti EmptyJoi 15 Apr 2010, 20:19

Mie, după ce am citit următoarele două fragmente din Hotărârea Consiliului Local al Sectorului 2, chestiunea în cauză îmi pare a fi un fel de "mica înţelegere" (pe undeva pe la nivel ministerial, probabil):

Citat :
Analizând [...] Amendamentul formulat de Arhitectul Şef al Sectorului 2, cu privire la minuta încheiată în data de 16.03.2010 între reprezentanţii Ministerului Apărării Naţionale şi reprezentanţii Primăriei Sectorului 2, referitor la imobilul situat în Bucureşti, strada Fabrica de Glucoză 2 – 4, astfel cum a fost consemnată în procesul – verbal al şedinţei;
[...] Primăria Sectorului 2 al Municipiului Bucureşti se obligă să asigure, după finalizare, personalului Ministerului Apărării Naţionale un procent de 30% şi Ministerului Administraţiei şi Internelor un procent de 10% din numărul de locuinţe realizate pe terenul ce face obiectul prezentei hotărâri.
Şi nu pare a fi reversibilă...


Edi
Sus In jos
Antoniu
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 219
Varsta : 78
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2009

Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti Empty
MesajSubiect: De unde?   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti EmptyJoi 15 Apr 2010, 20:30

Ma intreb de unde bani pentru locuinte, lasa oamenii pe drumuri si ei vor locuinte, cine le cumpara, asta este intoxicare, terenul este precis antamat, de ce nu au luat terenul de la nord unde a fost fabrica de mobila, l-au dat in pierdere pentru stat si castig pentru cine trebuie.
Ce ar fi sa nu mai mergem nici unul la vot, sa vedem ce fac, dar sunt sigur ca se vor descurca, in nesimtirea lor se vor alege intre ei chiar daca au culori diferite pe hartie.
Scuze, m-am inervat la nervi!
Sus In jos
gmc_extreme
Flight Level 200
Flight Level 200
gmc_extreme


Numarul mesajelor : 262
Varsta : 39
Localizare : london
Data de inscriere : 24/01/2010

Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti EmptyJoi 15 Apr 2010, 20:35

incredibil!!! io nu stiu da' chiar sa ramanem fara muzeul aviatiei? noi cu atata traditie in aviatie? pai alte tari zboara abia de dupa ww2 si tin si cu dintii de 10-15 avionase cate le au intr-un muzeu. pfoai...tara asta...

si acuma noi ce putem face? ca multe variante eu nu vad...

daca totusi exista vreuna si se gaseste haideti baieti sa facem ceva....

asta deja le bate pe toate... chiar totul dispare pe la noi? irigatii, fabrici intregi...se vinde tot...
Sus In jos
RoNIN_731
Membru activ
RoNIN_731


Numarul mesajelor : 449
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/12/2007

Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti EmptyJoi 15 Apr 2010, 23:11

Viitorul/soarta Muzeului Aviatiei este in mana Guvernului Romaniei.
Daca Guvernul Romaniei isi da girul pentru infaptuirea acestui act rusinos si barbar d.p.d.v. cultural se va mai adauga o pata pe obrazul tarii noastre, iar peste Aviatia Romana se va mai arunca inca o lopata de pamant, intrun an atat de important, cand inaintasii nostri ar fi trebuit sarbatoriti cu fast pentru ca toti sa stie ca aviatia mondiala s-a ridicat (si) pe Aripi Romanesti...
Nu ne ramane decat sa asteptam decizia... Cei religiosi sunt rugati sa puna o vorba buna la cel-de-sus...
Sus In jos
http://www.aripi-argintii.ro
Vizitato
Vizitator




Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti EmptyJoi 15 Apr 2010, 23:14

Va dati seama ca Muzeul de Aviatie nu va avea loc nicaieri in Romania ? Nici macar un loc de veci.... Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti Icon_sad
Sus In jos
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti EmptyJoi 15 Apr 2010, 23:40

La o singura concluzie am ajuns in zilele astea....Noi (cica romanii) sigur ne tragem din maimute. Alta explicatie n-am.
Sus In jos
alexandrumih
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 194
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 01/11/2008

Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti EmptyVin 16 Apr 2010, 01:05

Intr-adevar...este greu de calificat un asemenea gest. Dar din pacate previziunile cred ca sunt pesimiste. Pentru ca:
1. Interesele financiare sunt foarte mari si tentante...
2. Din cate stiu eu, in campania electorala Ontanu s-a dezis de PSD, in care era membru de foarte multa vreme, trecand in tabara puterii si sustinandu-l pe Basescu. In cazul asta o ar putea fi refuzata de catre putere cererea lui Ontanu? Si cu asta nu cred ca fac politica pe acest site, ci doar spun ce stie deja toata lumea; e o simpla relatare.
3. In final...la ce ne trebuie istorie? Avem manele si telenovele. Iar daca poporului roman i-ar trebui un muzeu, acesta ar trebui dedicat Elodiei.
Sus In jos
D13-th_TakeOff
Membru activ
D13-th_TakeOff


Numarul mesajelor : 247
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/06/2009

Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti EmptyVin 16 Apr 2010, 03:06

Locuinte in zona aia? Pe pariu ca va fi un hotel ori ceva cluburi de fitze...
Sus In jos
NATO
Flight Level 400
Flight Level 400



Numarul mesajelor : 764
Varsta : 57
Localizare : bucuresti-nord
Data de inscriere : 17/12/2008

Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti Empty
MesajSubiect: MAV   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti EmptyVin 16 Apr 2010, 08:44

Antoniu a scris:
Ma intreb de unde bani pentru locuinte, lasa oamenii pe drumuri si ei vor locuinte, cine le cumpara, asta este intoxicare, terenul este precis antamat, de ce nu au luat terenul de la nord unde a fost fabrica de mobila, l-au dat in pierdere pentru stat si castig pentru cine trebuie.
Ce ar fi sa nu mai mergem nici unul la vot, sa vedem ce fac, dar sunt sigur ca se vor descurca, in nesimtirea lor se vor alege intre ei chiar daca au culori diferite pe hartie.
Scuze, m-am inervat la nervi!
v-ai gandit ca astia au fost cica alesi prin vot direct, si nu numai odata?
cat despre teren, mai e viran pe langa noul sediu al politiei rutiere, mai la nord putin chiar si fata de fabrica de mobila
eu totusi sper sa nu se intample o barbarie ca asta
Sus In jos
Antoniu
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 219
Varsta : 78
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2009

Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti Empty
MesajSubiect: Colaps MAv   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti EmptyVin 16 Apr 2010, 09:23

Nu avem oameni politici, au avut grije comunistii sa-i casapeasca in anii 50.
Actualii politicieni sunt niste parveniti pentru care primeaza interesul personal, eventual de grup, cu foarte mici exceptii care in scurt timpsunt marginalizati si inlaturati.
Daca facem un sondaj cu intrebari din istoria aeronautica a romaniei, acesti alesi sunt sigur ca sunt zero, de la inceputul anului trebia sa fim bombardati cu emisiuni si articole legate de cele doua centenare din acest an.
In anii de constiinta nationala, era altfel:

Drumul nostru este cinstea
Puterea noastra este munca
Arma noastra este jertfa
Casa noastra este gredinta
Aurul nostru este patria
Telul nostru este izbanda

Ion Antonescu

Nu a fost un om politic, dar avea un anumit nivel de bun simt, educatie au multi, acesti multi nu stiu ce sa faca cu ea, la ce foloseste. Ideea de NATIONAL inseamna majoritate si devine deranjant.
Sus In jos
Antoniu
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 219
Varsta : 78
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2009

Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti EmptyVin 16 Apr 2010, 09:32

MONITORUL OFICIAL AL ROMANIEI parte I, Nr.219

Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti 85833013

Atentie scrie: PENTRU CINSTIREA ILUSTRILOR INAINTASI AI AVIATIEI ROMANE...
Sus In jos
Balki
Moderator
Balki


Numarul mesajelor : 1683
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti EmptyVin 16 Apr 2010, 10:05

pacat...dupa ce ca aveam cateva avioane ramase(vai mama lor) si alea se duc naibii, prefer sa fie donate/vandute/luate cu japca altor tari, macar stim ca acolo sunt tratate cu respect si restaurate...
mai propun sa daramam si Muzeul Militar National sa facem un hotel/mall si in locul Muzeului National de Istorie ar merge un sediu de bancar...sau "locuinte sociale pentru tineri"
mi-e sila...de ce nu cade si la noi 707-le cu toti "oamenii" politici??? de ce??
Sus In jos
electric
Membru activ
electric


Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti EmptyVin 16 Apr 2010, 10:24

Buna tuturor.
Noi intentionam sa facem urmatoarele:

A. Construirea unei argumentatii de o pagina cu motivele pentru care nu este acceptabila schimbarea destinatiei actuale a terenului si a constructiilor.
B. Constituirea unui grup de reactie aliat (online si offline - oameni, asociatii si institutii) impreuna urmand a fi convenite metode de actiune.
C. Identificarea aliatilor potentiali din media si consultarea cu ei

Dupa acestea vom trece la campanie, care va debuta cu o conferinta de presa si care campanie va cuprinde ce vom decide in grupul aliat /cu media.

Asadar, cerem ajutorul tuturor celor interesati pentru un viitor al Istoriei Aviatiei Romane, sa ne ajute la cele de mai sus (in masura in care se poate si cu ceea ce se poate - asteptam mesajele voastre pe asociatia @ aripiromanesti.ro)


Nu sunt singurele metode, mijloace sau actiuni pe care le vom face, ci cele de mai sus vor servi la abordarea legala ca intr-o tara democratica ce ne aflam!


SPUNE NU distrugerii Muzeului Aviatiei! - o campanie a Asociatiei "Aripi Romanesti"
Sus In jos
abrazivu
Flight Level 100
Flight Level 100
abrazivu


Numarul mesajelor : 119
Varsta : 53
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 21/09/2009

Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti Empty
MesajSubiect: refuz sa cred ca suntem chiar atat de dobitoxici   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti EmptyVin 16 Apr 2010, 10:37

Aveti tot sprijinul meu in ceea ce faceti.
Sus In jos
claudiu_ne2000
Flight Level 300
Flight Level 300
claudiu_ne2000


Numarul mesajelor : 301
Varsta : 48
Localizare : DEVA
Data de inscriere : 10/09/2009

Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti EmptyVin 16 Apr 2010, 10:46

Citesc, citesc ...si nu-mi vine sa cred. chiar atata bataie de joc ? Oamenii aia nu mai au mama, tata, constinta.

Se pare ca nu. Vad ca altii (Baia Mare) nu mai stiu cum sa faca sa dezvolte acel proiect de infintare a unui muzeu de aviaitie si altii dau cu muzeul national de pamant.

Pacat...


PS..."din 1996 am renuntat sa mai votez"

Salutari
Sus In jos
Flori
Fotograf
Flori


Numarul mesajelor : 765
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/01/2009

Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti EmptyVin 16 Apr 2010, 11:15

Nu cred ca multi stiu ca terenul pe care se afla Muzeul Aviatiei acum este un teren istoric.
Acolo s-a aflat unul din primele aerodromuri din Bucuresti, chiar daca nu din Romania...
A fost construit in septembrie 1915..
Sus In jos
http://www.syhaya.blogspot.com
mckingtom
Fotograf
mckingtom


Numarul mesajelor : 422
Varsta : 53
Localizare : Bern, Bucharest
Data de inscriere : 27/02/2008

Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti EmptyVin 16 Apr 2010, 13:09

Era de asteptat o astfel de mizerie, chiar ma miram ca nu se luase inca nimeni de terenul acesta. Este clar ca sint interese financiare imense si nu cred ca exista sanse de scapare.

Avem o pozitie a MApN sau chiar a Muzeului de Aviatie?
Sus In jos
http://www.crisan.ro
electric
Membru activ
electric


Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti EmptyVin 16 Apr 2010, 13:12

textul de mai jos apartine d-lui Antoniu:

Citat :
La începutul anului 1915, Aeronautica Militară era cantonată pe aerodromul Cotroceni, în acea perioadă foarte aglomerat deoarece aici funcţiona: Secţia Aerostaţie ce avea în dotare baloanele de observaţie; Scoala Militară de Ofiţeri şi unitatea de luptă dotată cu aparate de zbor şi piloti militari.
În perioada de neutralitate 1914/1916, în vederea unei eventuale participari a Romaniei în conflictul european, se lansează comenzi de avioane în străinătate, iar în luna august 1915 se impune o nouă organizare a aviaţiei. Odata cu această organizare, mai apar pe langa escadrilele de observatie si recunoastere noile escadrile de de bombardament şi de luptă. Aerodromul Cotroceni începuse să se sufoce, supra aglomerat, era necesar un nou teren pentru o parte din noile unităţi înfiinţate, este ales un teren în zona de Nord-Est a Bucureştiului în zona Pipera. În septembrie 1915 pe noua locaţie ese ridicat un cort hangar, sunt deplasate aici escadrilele de luptă (vânătoare) şi bombardament.
În 1916 Romania este angajată în conflictul armat, trupele germane ocupă sudul româniei iar aerodromul Pipera este ocupat de escadrilele inamicului.
În anul 1918, odată cu terminarea războiului, Corpul de Aviaţie de la Pipera îşi reia activitatea, numărul escadrilelor creşte, se construiesc noi hangare. În zona de Nord sunt amplasate hangarele Unităţii de Luptă, în zona de Sud hangarele atelierelor de reparaţii, Şcoala de ucenici şi Şcoala de observatori aerieni.
La 12 noiembrie 1920, de aici încep să funcţioneze primele curse aeriene internaţionale cu pasageri ale nou înfiinţatei companii aeriene Româno-Franceze CIDNA, după înfiinţarea aerodromului Băneasa, aviaţia civilă se va muta acolo.
Organizarea aerodromului Pipera este menţinută sub această organizare până la sfârşitul anilor 50, când partea de Nord este preluată şi se construieşte combinatul de mobilă. Partea de Sud a funcţionat ca ateliere pentru armata română până în anul 2004 când trei hangare sunt cedate Muzeului Aviaţiei Române.




Ar mai fi de adaugat ca anul acesta Muzeul a implinit 20 de ani. Interesant sa dispari la 20 de ani, cand aviatia noastra are mai mult de o suta, nu credeti?

Sa vorbim si la Air France? "La 12 noiembrie 1920, de aici încep să funcţioneze primele curse aeriene internaţionale cu pasageri ale nou înfiinţatei companii aeriene Româno-Franceze CIDNA" - strabunica Air France si Tarom daca nu stiati... ADICA PRIMA COMPANIE AERIANA TRANSCONTINENTALA DIN LUME!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti Empty

Sus In jos
 
Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti
Sus 
Pagina 1 din 5Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera)
» Actiune la Muzeul Aviatiei din Bucuresti
» Noaptea Muzeelor la Muzeul Aviaţiei din Bucureşti
» Semneaza petitia on-line !
» Eveniment soul-jazz caritabil la Muzeul Aviatiei din Bucuresti

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Arhiva :: Opreste Distrugerea Muzeului Aviatiei-
Mergi direct la: