ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 ALEXANDRU SERBANESCU

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

ALEXANDRU SERBANESCU Empty
MesajSubiect: ALEXANDRU SERBANESCU   ALEXANDRU SERBANESCU EmptyLun 17 Aug 2009, 16:22

Maine, 18 august 2009, se implinesc 65 de ani de cand a fost doborat in lupta aeriana capitanul aviator Alexandru Serbanescu. Considerat in istoria celui de-al doilea Razboi Mondial drept unul dintre cei mai de seama luptatori nu numai din armata Romaniei, Serbanescu este si astazi un adevarat simbol al luptei romanilor pentru tara lor.
Ca in fiecare an, pe 18 august, la ora 10.00, va avea loc o actiune de comemorare la Cimitirul Ghencea Militar. In calitatea mera de membru consilier al Fundatiei "Erou Capitan aviator Alexandru Serbanescu" va invit sa participati la aceasta actiune.
Asa cum se intampla la fiecare cinci ani, va avea loc un ceremonial militar.
Va astept acolo.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
electric
Membru activ
electric


Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

ALEXANDRU SERBANESCU Empty
MesajSubiect: Re: ALEXANDRU SERBANESCU   ALEXANDRU SERBANESCU EmptyLun 17 Aug 2009, 17:04

din partea Aripi Romanesti vin eu
Sus In jos
electric
Membru activ
electric


Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

ALEXANDRU SERBANESCU Empty
MesajSubiect: 18 august 2009 - Alexandru Serbanescu, comemorare 65 ani de la disparitie   ALEXANDRU SERBANESCU EmptyMier 19 Aug 2009, 13:31

Rog un mod sa mute la stiri.

Sursa: Fundatia Erou Cpt.Av.Alexandru Şerbănescu
Autor: Presedinte, Eleonora Arbanas
Data: 18 august 2009
Preluat de : Asociatia "Aripi Romanesti:
Prelucrat de : Dragos DOBRE
Link: http://www.aripiromanesti.ro/index.php?opt...vnews&Itemid=98

Citat :


La 18 august 2009 cand s-au împlinit 65 de ani de la jertfa supremă a cpt. aviator erou Alexandru Şerbănescu la mormântul lui din Ghencea Militar,devenit un veşnic loc de pelerinaj pentru camarazi, istorici si cei interesati de istoria aviatiei, a avut loc comemorarea aviatorului erou cu ceremonial militar si religios organizat de St.Mj.al Fortelor Aeriene si Fundatia Erou Cpt.Av.Al.Serbanescu.
Căpitanul Alexandru Şerbănescu, alias Alecu, comandantul Grupului 9 Vânătoare al Forţelor Aeriene Regale, în 1944, rămâne unic în istoria războaielor duse dintotdeauna în apărarea pământului romanesc.
An de an la mormantul marelui aviator din Cimitirul Ghencea Militar, ca la un apel imaginar fostii camarazi si familia l-au comemorat la data de 18 august (ora 9,00) aducandu-i necontenit omagiul lor chiar si in perioada in care sistemul social politic din tara era potrivnic unor asemenea manifestari de recunostiinta.
Incepand cu anul 1994 , cand s-au implinit 50 de ani de la ultima lupta aeriana a aviatorului Alexandru Serbanescu ,Statul Major al Fortelor Aeriene in colaborare cu fundatia noastra ,s-a implicat si l-a comemorat cu ceremonial militar-religios de o inalta tinuta ,demna si onorata de memoria eroului aviator.
De atunci a intrat in traditiile Fortelor Aeriene ca din cinci in cinci ani aviatorul erou sa fie astfel comemorat .
Arbanas Eleonora , presedintele Fundatiei Erou Cpt.Av.Al.Serbanescu



Citat :

Evenimente premergatoare zilei de 18 august 2009:

In semn de recunostiinta , Scoala de Aplicatie pentru Fortele Aeriene “Aurel Vlaicu” Boboc , la data de 09 iulie 2009 , prin O.Z.U. nr.131 a acordat numele onorific de “Erou Cpt.Av.Alexandru Serbanescu” ,Salii de Doctrine iar fundatia care poarta numele eroului,prin grija presedintelui , a donat scolii un bust de interior intruchipand figura marelui aviator.
La data de 14 august 2009 , fundatia si Sc.de Aplicatie a amplasat si dezvelit o placa comemorativa, in com.Viperesti,jud.Buzau , In Memoriam Cpt.Av.Erou Al.Serbanescu.

Arbanas Eleonora , presedintele Fundatiei Erou Cpt.Av.Al.Serbanescu
La comemorare s-au tinut scurte discursuri, vorbitorii fiind:

1. General de fl.aer.(r.) Ion Dobran,membru de onoare al fundatiei si component al Grupului 9 Vanatoare al carui comandant a fost Cpt.Av.Alexanru Serbanescu.A zburat alaturi de cdt. inclusiv in ziua fatidica de 18 aug.1944;
2. C-dor av. Catalin Bahneanu -Comandatul Bazei 95 Aeriene Cpt.Av.Al.Serbanescu,Bacau;
3. C-dor Alexandru Galusca, Seful Doctrinei si Instructiei -St.Mj.al Fortelor Aeriene;
4. E.Arbanas -presedintele fundatiei;
5. C-dor Av. (r.) Ionescu Petrisor- scriitor;
6. Actrita Doina Ghitescu- membru al fundatiei.

Au participat printre altii ,alaturi de membrii fundatiei si
- Prof.istoric de aviatie Vasile Tudor - membru de onoare ai fundatiei
- c-dor av. (r.) - Alexe Rusen - membru de onoare ai fundatiei
- Elevi ai Scolii Cpt.Av.Al.serbanescu,Colonesti, jud.Olt
- Elevi ai Scolii 178, sect.1 Bucuresti
- prof. Mihai Athanasie Petrescu - membru consilier al fundatiei
- ing. Cristian Craciunoiu - revista Modelism
- c-dor Aurel Pentelescu - istoric
- Ofiteri ai SMFA ,alte personalitati .

Doamna Eleonora Arbanas a inmanat reprezentantei primariei Colonesti, o placa de alama placa ce se va monta, alaturi de celelalte 2 placi , pe Monumentul Eroilor "Trepte spre Cer" pe care Fundatia l-a realizat si dezvelit in fata primariei din Colonesti, de Ziua Eroilor pe 5 iunie 2008.

Placa are inscriptionate numele a 15 eroi av. din Gr.7,15 eroi din Gr.5 Bombardament si 10 nume de av. originari din Oltenia si Muntenia.


Informatiile de mai sus sunt colectate de Asociatia Aripi Romanesti, cu sprijinul doamnei Arbanas. Foto: Dragos DOBRE/Asociatia Aripi Romanesti

Discursul doamnei Arbanas
ALEXANDRU SERBANESCU 18aug200911

General de fl.aer.(r.) Ion Dobran
ALEXANDRU SERBANESCU 18aug20099

Dan Melinte si general de fl.aer.(r.) Ion Dobran
ALEXANDRU SERBANESCU 18aug2009

Prof. Mihai Athanasie Petrescu si ing. Cristian Craciunoiu
ALEXANDRU SERBANESCU 18aug200925

Doamna Sanda Agache si Cmdr. Catalin Bahneanu - Comandantul Bazei 95 Aeriene "Cpt. Av. Alexandru Serbanescu" - Bacau.
ALEXANDRU SERBANESCU 18aug200912

Discursul doamnei Doina Ghitescu, actrita
ALEXANDRU SERBANESCU 18aug20094


ALEXANDRU SERBANESCU 18aug20091
ALEXANDRU SERBANESCU 18aug200910


ALEXANDRU SERBANESCU 18aug200913
ALEXANDRU SERBANESCU 18aug200914
ALEXANDRU SERBANESCU 18aug200915
ALEXANDRU SERBANESCU 18aug200916
ALEXANDRU SERBANESCU 18aug200917
ALEXANDRU SERBANESCU 18aug200918
ALEXANDRU SERBANESCU 18aug200919
ALEXANDRU SERBANESCU 18aug20092
ALEXANDRU SERBANESCU 18aug200920
ALEXANDRU SERBANESCU 18aug200921
ALEXANDRU SERBANESCU 18aug200922
ALEXANDRU SERBANESCU 18aug200923
ALEXANDRU SERBANESCU 18aug200924

ALEXANDRU SERBANESCU 18aug200926
ALEXANDRU SERBANESCU 18aug20093

ALEXANDRU SERBANESCU 18aug20095
ALEXANDRU SERBANESCU 18aug20096
ALEXANDRU SERBANESCU 18aug20097
ALEXANDRU SERBANESCU 18aug20098
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

ALEXANDRU SERBANESCU Empty
MesajSubiect: Re: ALEXANDRU SERBANESCU   ALEXANDRU SERBANESCU EmptyJoi 20 Aug 2009, 14:27

Cu toate ca am sosit un pic cam tarziu (dupa un drum destul de greu, de la Brasov), incerc sa imi exprim si eu parerea despre manifestarea de la cimitirul Ghencea.
Prin amploarea ei, prin implicarea SMFA si participarea dlui comandor Bahneanu, comandantul Bazei 95 Aeriene "Cpt. Alexandru Serbanescu", si prin felul cum a fost organizata si receptata, comemorarea eroului Alexandru Serbanescu a avut importanta unei adevarate sarbatoriri a aviatiei militare romane. Am vazut acolo copii de la doua scoli aviatoare (pacat ca demersul de a face ca Liceul Economic din Rosiori sa partunda in acest club a fost infructuos), ceea ce dovedeste ca istoria tarii nu este numai o litera de carte. I-am reintalnit pe camarazii de lupta ai eroului cazut a 18 august 1944, ceea ce dovedeste, ina o data, de cat respect si dragoste s-a bucurat Serbanescu printre ei.
Sunt la a patra participare la aceasta ceremonie anuala, care cred ca va continua sa se desfasoare cu acelasi entuziasm (si, cunoscand-o pe dna Presedinta a Fundatiei, Eleonora Arbanas, sunt sigur ca asa va fi) si imi exprim convingerea ca prin cinstirea lui Alexandru Serbanescu ne cinstim toti eroii.
PS Ii multumesc lui Dragos Dobre, (pe care il respect si mai mult pentru ca a fost acolo, l-am vazut facand planuri de viitor cu dna Arbanas, ceea ce inseamna ca asociatiile aviatice romanesti vor avea o activitate (sincronizata) mult mai buna de aici incolo) pentru felul cum a prezentat aici evenimentul.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
dan guina
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 167
Localizare : ierusalim israel
Data de inscriere : 03/05/2009

ALEXANDRU SERBANESCU Empty
MesajSubiect: Re: ALEXANDRU SERBANESCU   ALEXANDRU SERBANESCU EmptyDum 23 Aug 2009, 12:33

Toata stima si consideratzia eroului av.cap.Serbanescu.Intrebarea mea este alta (probabil ca nu aici este locul potrivit,dar..).De ce cap.av. Constantin Bazu Cantacuzino,asul no 1 al ARR,autoritatzile nu-i acorda,practic,nici o atentzie?O fi pt.ca are "origine sociala nesanatoasa",ceva sange grecesc sau nu a murit la timp ?
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

ALEXANDRU SERBANESCU Empty
MesajSubiect: Re: ALEXANDRU SERBANESCU   ALEXANDRU SERBANESCU EmptyDum 23 Aug 2009, 13:14

Scuza-ma ca-ti spun, nu e asa cum crezi. De fapt, despre Bazu s-a scris foarte mult in ultimii ani, exista doua carti despre el, altele despre aviatia de vanatoare din WW2 in care se borbeste despre el, scoala din comuna lui natala (Jilavele) ii poarta numele, bustul lui este in fata primariei din aceeasi localitate, un alt bust este la Muzeul Aviatiei, revistele care abordeaza teme de istoria aviatiei il pomenesc mereu. In legatura cu activitatea lui dupa ramanerea in occident exista oarece marturii, publicate pe net si in volum, din pacate mormanatul lui este greu de identificat la Madrid.
Scoala din Jilavele a fost botezata in cadru festiv, anul trecut, cand a organizat si concursul interjudetean de istoria aviatiei. La eveniment a participat si Aeroclubul Romaniei.
Pana la desfiintare, unitatea de vanatoare de la Mihail Kogalniceanu i-a purtat numele.
Daca vrei, pot dezvolta subiectul.
Pot, de asemenea, sa spun ca Fundatia "Erou cpt. av. Alexandru Serbanescu" nu se limiteaza la a cinsti memoria unui singur om, capitanul al carui nume il poarta, ci are grija sa mentina in memoria celor de azi amintirea TUTUROR eroilor aviatori romani din WW2. Numai in ultimul an s-a vorbit la Fundatie, in sedinte publice, dedicate, de Laurentiu Manu, Ion Dobran, Dan Stoian si Dan Vizanti, cu ocazia aniversarii celor care sunt in viata sau a comemorarii celor care nu mai sunt (sau, cum a fost cazul lui Vizanty, la aniversarea unor fapte de arme deosebite).
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
Vizitato
Vizitator




ALEXANDRU SERBANESCU Empty
MesajSubiect: Asi aviatiei militare   ALEXANDRU SERBANESCU EmptyDum 23 Aug 2009, 13:28

Am ramas fara cuvinte in momentul in care l-am revazut(fotografic vorbind) pe marele Dobran. Am avut onoarea sa il cunosc in urma cu ceva ani( prin 1997) pur intamplator. L-am intalnit intr-un tren care mergea la Cluj, astfel ca pe parcursul celor 8 ore cat a durat calatoria am avut ocazia sa discutam despre aviatie, si in special despre aviatia militara. La despartire, am ramas mut cand am aflat cu cine am avut onoarea sa discut.
Din pacate, am avut o istorie mult prea zbuciumata pentru a ni se permite sa ne cunoastem si sa ne cinstim eroii asa cum se cuvine.
PACAT, mare pacat...atat pot spune. Rusine sa ne fie...CINSTE LOR EROILOR acestui popor prea vitregit de istorie si oameni.
Sus In jos
dan guina
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 167
Localizare : ierusalim israel
Data de inscriere : 03/05/2009

ALEXANDRU SERBANESCU Empty
MesajSubiect: Re: ALEXANDRU SERBANESCU   ALEXANDRU SERBANESCU EmptyDum 23 Aug 2009, 15:28

Stimate domn Mihai,nici vorba de scuze,dimpotriva eu va multzumesc pt.informatziile aduse de dvs. care sunt noi pt. mine.Nu stiam de scoala si nici despre bust (nu l-am remarcat ).Cartzile despre Bazu,partzial le am si eu,atat romanesti,cat si straine ( unde este amintit ).Stiu ca in memoria impatimitzilor aerului ,numele lui este bine marcat.Eu m-am referit la autoritatziile statului nostru si imi pare bine ca am gresit.Totusi,un bulevard,baza,aerodrom,ceva.....ce zicetzi ?
Cu multzumiri si stima,Dan.
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

ALEXANDRU SERBANESCU Empty
MesajSubiect: Re: ALEXANDRU SERBANESCU   ALEXANDRU SERBANESCU EmptyDum 23 Aug 2009, 18:29

Hai sa renuntam sa ne domnim, doar suntem prieteni legati de aceeasi pasiune pentru aviatie.
Cum spuneam, grupul de vanataore de la Kogalniceanu a purtat numele lui Bazu pana de curand, cand a fost desfiintat. Numele lui Serbanescu a fost atribuit grupului de la Deveselu, care a fost si el desfiintat, acum este purtat de Baza 95 Aeriana de la Bacau (vezi pagina de forum despre aeroportul Bacau, luna mai 2009). De ce? pentru ca cineva s-a luptat sa revina numele asta in RoAF si cineva a fost destul de intelept sa accepte.
O sa mai spun ca Fundatia pe care am mentionat-o pe pagina asta de cateva ori are initiative concrete pentru atribuirea numelor unor aviatori romani faimosi, militari si civili, unor strazi din Bucuresti, sa speram ca macar o parte din ele vor fi adoptate de edili. (De fapt, daca vizitezi cartierul Aviatiei o sa recunosti multe nume!).
Si sa mai stii ca autoritatile nationale si locale nu se implica in ceva atat de minor cum e cinstirea eroilor decat daca au un interes imediat. De obicei nu au. Interesul, tradus in alocarea unor fonduri, a existat in 2006 pt centenarul zborului lui Vuia, sa speram ca va mai exista si anul viitor, cand va fi vorba de Vlaicu si Coanda.
Mai exista un "club" (notiunea am propus-o eu acum) al Scolilor Aviatoare. Au fost niste oameni entuziasti care au avut curajul si abilitatea de a-si boteza scolile cu numele lui Darjan (Cluj), Mircea Badulescu (Buzau), Alexandru Serbanescu (Colonesti - Olt), Ion Dobran (Bucuresti), as adauga Petre Ivanovici (Bailesti), Iosif Silimon (Brasov) si o initiativa moarta pt un liceu din Rosiori.
Cum ziceam, eu pot dezvolta subiectul. Fundatia pe care mi-am luat libertatea sa o reprezint aici, dar si alte Asociatii cu profil asemanator (ASociatia Aviatorilor Brasoveni, Aripi Romanesti, pentru care poate vorbi Dragos Dobre, si o face, pe siteul respectiv, ba chiar si Asociatia CUlturala "Mileniul 3" din Rosiori, pentru care imi permit sa vorbesc) nu dorm, si probabil ca niste evolutii vor fi vizibile.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
dan guina
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 167
Localizare : ierusalim israel
Data de inscriere : 03/05/2009

ALEXANDRU SERBANESCU Empty
MesajSubiect: Re: ALEXANDRU SERBANESCU   ALEXANDRU SERBANESCU EmptyDum 23 Aug 2009, 20:03

M-am mai linistit.

De zona aviatziei stiu ,pt.ca locuiesc acolo cand sunt in tara,dar mai exista o zona,intre tvr si piatza Dorobanti,cu strazi purtand numele unor piloti de la inceputul perioadei interbelice.
Am divagat destul,numai bine.
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

ALEXANDRU SERBANESCU Empty
MesajSubiect: Re: ALEXANDRU SERBANESCU   ALEXANDRU SERBANESCU EmptyMier 02 Sept 2009, 18:27

O poza a bustului lui Constantin "Bazu" Cantacuzino, bust aflat in fata primariei din localitatea Jilavele.
(Poza nu e facuta de mine, ci e preluata de pe un site, dupa cum se vede)

ALEXANDRU SERBANESCU Art512211
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
dan guina
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 167
Localizare : ierusalim israel
Data de inscriere : 03/05/2009

ALEXANDRU SERBANESCU Empty
MesajSubiect: Re: ALEXANDRU SERBANESCU   ALEXANDRU SERBANESCU EmptyMier 02 Sept 2009, 18:54

Multzumesc .
Sus In jos
Continut sponsorizat





ALEXANDRU SERBANESCU Empty
MesajSubiect: Re: ALEXANDRU SERBANESCU   ALEXANDRU SERBANESCU Empty

Sus In jos
 
ALEXANDRU SERBANESCU
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Comemorare: Căpitanul aviator Alexandru Şerbănescu
» Erou căpitan aviator Alexandru Şerbănescu – 100 de ani
» Cavaler al zborului, Erou al cerului - Cpt.Av.Alexandru Şerbănescu
» AEROPORTUL BACAU - STIRI - DISCUTII
» Fundatia "Alexandru Serbanescu"

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-
Mergi direct la: