ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE

In jos 
+4
cristi_avb
shouriken
LRCV
MrRzv
8 participanți
AutorMesaj
MrRzv
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 18
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 15/04/2014

IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE  Empty
MesajSubiect: IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE    IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE  EmptyLun 08 Sept 2014, 14:05

Buna ziua,

Stiu ca este aici o  persoana care mai face cate o sedinta de spotting pe Aeroportul Iasi si as avea nevoie de ajutor.

Stie cineva daca este o cerere tip si de unde o pot downloada pentru a avea acces la platforma pentru cateva poze Smile?

Am cautat pe site-ul aeroportului si nu am gasit.

Multumiri anticipate.
Sus In jos
LRCV
Flight Level 400
Flight Level 400
LRCV


Numarul mesajelor : 2060
Varsta : 38
Localizare : LRCV
Data de inscriere : 26/05/2014

IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE  Empty
MesajSubiect: Re: IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE    IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE  EmptyLun 08 Sept 2014, 17:00

Nu exista asa ceva nicaieri in tara,decat la OTP se depun documente. Aeroporturile sub un mil. de pax. nu elibereaza acte necesare spotting-ului.Pur si simplu trimiti mail catre director sau personalul de la miscare pentru o eventuala programare a sedintei.
Cred ca asa se procedeaza peste tot in tara in afara de OTP.Sper sa nu gresesc dar la CRA asa este,dai mail si te programezi,oamenii spun daca se poate in ziua respectiva sau nu,mai sunt si astfel de momente.Te prezinti la aeroport lasi buletinul ti se da un ecuson de vizitator si o veste,faci controlul ca oricare alt pasager si o sa fi preluat de cineva de acolo si o sa te duca intr-un loc unde sa nu incurci.Bafta la pozat!!!
Sus In jos
MrRzv
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 18
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 15/04/2014

IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE  Empty
MesajSubiect: Re: IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE    IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE  EmptyLun 08 Sept 2014, 18:19

Stiam ca trebuie sa dau e-mail la cei de la Security dar credeam ca e vreo cerere tip.
O sa imi fac o programare cred ca asa pe duminica ca sunt cateva curse.

Multumesc mult.
Sus In jos
shouriken
Administrator
shouriken


Numarul mesajelor : 3451
Varsta : 69
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/04/2009

IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE  Empty
MesajSubiect: Re: IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE    IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE  EmptyLun 08 Sept 2014, 19:48

LRCV a scris:
Aeroporturile sub un mil. de pax. nu elibereaza acte necesare spotting-ului.
Iarăși vorbești in necunoștință de cauză Cătălin (cata_124, DragomirC, etc).
Fiecare aeroport are, sau nu, o procedură/politică de acceptare a fotografilor pe platformă.

Lasă-i te rog pe colegii noștri de la Iași să răspundă aici. Doar ei știu care este procedura acolo.

Mulțumesc.

PS. Limba română scrisă corect este în continuare obligatorie pe acest forum.
Sus In jos
LRCV
Flight Level 400
Flight Level 400
LRCV


Numarul mesajelor : 2060
Varsta : 38
Localizare : LRCV
Data de inscriere : 26/05/2014

IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE  Empty
MesajSubiect: Re: IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE    IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE  EmptyLun 08 Sept 2014, 22:49

MrRzv a scris:
Stiam ca trebuie sa dau e-mail la cei de la Security dar credeam ca e vreo cerere tip.
O sa imi fac o programare cred ca asa pe duminica ca sunt cateva curse.

Multumesc mult.

N-ai treaba cu security. Dai mail directorului sau celor ce se ocupa cu miscarea acolo.
Hello mr. shouriken ce spui tu acolo?. Eu stiu de la directorul aeroportului din Craiova care mi-a zis ca la aeroporturi sub un mil. de pax nu se elibereaza astfel de documente ca asa este procedura.Eu am solocitat astfel de document si nu mi-a fost eliberat pentru ca NU ESTE NEVOIE. Se merge pe varianta suni/dai mail si rezolvi problema.Ori un director de aeroport nu stie ce spune,ori unii dintre voi sunteti mai destepti ca toti si le stiti pe toate. Smile
Sus In jos
MrRzv
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 18
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 15/04/2014

IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE  Empty
MesajSubiect: Re: IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE    IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE  EmptyMar 09 Sept 2014, 12:05

@lrcv Am vorbit la Aeroportul din Iasi si trebuie cerere la Security. Pentru ca cei de la Security te insotesc pe platforma, unde este zona cu acces limitat, intradevar pe langa aprobarea de la Security trebuie si aprobarea directorului.

Sus In jos
LRCV
Flight Level 400
Flight Level 400
LRCV


Numarul mesajelor : 2060
Varsta : 38
Localizare : LRCV
Data de inscriere : 26/05/2014

IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE  Empty
MesajSubiect: Re: IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE    IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE  EmptyMar 09 Sept 2014, 14:18

Foarte bine daca te-ai interesat,era cea mai simpla varianta fara a cere ajutor aici.La mine cei de la security nu au nici o treaba,ei doar controleaza corporal dupa trecerea prin scaner.Afara nu mai sta nimeni cu mine pentru ca deja stiu unde sa stau sa nu incurc activitatea pe platforma si oamenii deja ma cunosc.Poate dupa ce vorbesti cu directorul si il intrebi daca se elibereaza vre-un document,sa postezi si aci pe forum sa vada si altii cum sta treaba prin tara,ca daca le spui zic ca vorbesti in necunostinta de cauza.
Spor la pozat!!!
Sus In jos
MrRzv
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 18
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 15/04/2014

IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE  Empty
MesajSubiect: Re: IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE    IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE  EmptyMar 09 Sept 2014, 15:00

Filtrul de securitate este facut de cei de la SRI, departamentul de Security al Aeroportului se ocupa cu controlul acces in zonele aeroportului.
Inainte sa initiez topicul m-am interesat, dar am vrut sa stiu si de la alte persoane cum este deoarece aveam ceva nelamuriri .
Sus In jos
shouriken
Administrator
shouriken


Numarul mesajelor : 3451
Varsta : 69
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/04/2009

IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE  Empty
MesajSubiect: Re: IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE    IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE  EmptyMar 09 Sept 2014, 19:19

@LRCV - Faci o mare confuzie, n-ai citit cu atenție nici ce a scris inițiatorul topicului, nici ce am scris eu. Întrebarea colegului MrRzv se referea la accesul pe platforma.
Permisele de la Otopeni se eliberează pentru fotografierea în zona din apropierea aeroportului, nicidecum în interior.
Sus In jos
LRCV
Flight Level 400
Flight Level 400
LRCV


Numarul mesajelor : 2060
Varsta : 38
Localizare : LRCV
Data de inscriere : 26/05/2014

IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE  Empty
MesajSubiect: Re: IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE    IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE  EmptyMar 09 Sept 2014, 20:29

Scuze de off topic.
Pai cu legitimatia aia pozezi si in interior la OTP nu numai in perimetrul care necesita legitimatie.Asa si in alte parti,daca se elibera legitimatie,era valabila si pe platforma si in jurul aeroportului,dar cum la aceste aeroporturi sub un mil. de pax nu se elibereaza se merge pe mail/telefon.Eu cand am spus ca aeroporturile sub un mil. de pax nu elibereaza astfel de documente m-ai luat peste picior ca nu stiu ce vorbesc,uite ca sa vezi ca am dreptate.
Sus In jos
shouriken
Administrator
shouriken


Numarul mesajelor : 3451
Varsta : 69
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/04/2009

IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE  Empty
MesajSubiect: Re: IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE    IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE  EmptyMar 09 Sept 2014, 20:40

Citește din nou ce am scris mai sus.
Încă odată: legitimația de la Otopeni îți dă dreptul de a fotografia în niște zone din apropierea aeroportului, dar nu și în interior.
Cum trebuie să o spun/scriu?
Sus In jos
LRCV
Flight Level 400
Flight Level 400
LRCV


Numarul mesajelor : 2060
Varsta : 38
Localizare : LRCV
Data de inscriere : 26/05/2014

IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE  Empty
MesajSubiect: Re: IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE    IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE  EmptyMar 09 Sept 2014, 22:30

shouriken a scris:
Citește din nou ce am scris mai sus.
Încă odată: legitimația de la Otopeni îți dă dreptul de a fotografia în niște zone din apropierea aeroportului, dar nu și în interior.
Cum trebuie să o spun/scriu?

Eu am vazut poze destule din interior,alea pe ce baza se fac daca nu cu legitimatia respectiva?
Sus In jos
cristi_avb
Flight Level 200
Flight Level 200
cristi_avb


Numarul mesajelor : 292
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 24/09/2009

IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE  Empty
MesajSubiect: Re: IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE    IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE  EmptyMar 09 Sept 2014, 22:53

Imi pare rau ca intervin dar ma simt nevoit. Tu ori iti bati joc de membrii forumului, ori ai cu siguranta probleme de alte natura. Poze din terminal in orice aeroport in lume poti face cand vrei si cum vrei.

Evil or Very Mad
Sus In jos
http://www.expedia.com
LRCV
Flight Level 400
Flight Level 400
LRCV


Numarul mesajelor : 2060
Varsta : 38
Localizare : LRCV
Data de inscriere : 26/05/2014

IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE  Empty
MesajSubiect: Re: IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE    IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE  EmptyMar 09 Sept 2014, 23:56

cristi_avb a scris:
Imi pare rau ca intervin dar ma simt nevoit. Tu ori iti bati joc de membrii forumului, ori ai cu siguranta probleme de alte natura. Poze din terminal in orice aeroport in lume poti face cand vrei si cum vrei.

Evil or Very Mad
Eu am inpresia ca tu esti dus cu capu,daca tu ai evitat so zici uite ca tio zic eu.Desteptule nu ma refer in terminal ca acolo este zona publica,ma refer sa intri in aeroport in sensul la platforme sau locuri amenajate pe langa piste.
Ai sarit tu asa repede ca un jmecher care ejti crezand ca eu sunt atat de bou si vorbesc de interiorul cladirilor.Acolo cred ca orice prost stie ca este zona publica,ba vad ca si tu sti,esti tare destept (ca si mine)..Deci: IN INTERIOR SA FACI CEC SA TRECI DE PORTI SA INTRIIIII PE AEROPORT LA PLATFORMA SI  SPRE PISTE sau asta nu este interior? eu asa il consider,nu am scris nicaierea interiorul cladirii,ce e asa greu sa priceput la voi astia dejteptii de va credeti dejtepti.Eu consider interiorul aeroportului de dupa gardu cel imprejmuieste,asta ca sa va fie clar ce-i ala interior,interiorul unei zone e una si al unei cladiri este alta,desii si cladirea este tot in interiorul zonei pe care carevasazica se situeaza aeroportul oltenilor desteptilor CARE sinteti.
Sus In jos
cristi_avb
Flight Level 200
Flight Level 200
cristi_avb


Numarul mesajelor : 292
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 24/09/2009

IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE  Empty
MesajSubiect: Re: IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE    IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE  EmptyMier 10 Sept 2014, 01:19

Rog administratorii stergerea acestor baliverne si luarea de masura cu acest individ. Pana vor fi sterse aceste mesaje, nu am de gand sa ma cobor la nivel tau, iar ca sfat incearca sa nu faci remarci sau critica cu o persoana care nu o cunosti. Ti-ai aratat adevarata fata si nivelul care atinge groapa Marianelor.
Sus In jos
http://www.expedia.com
shouriken
Administrator
shouriken


Numarul mesajelor : 3451
Varsta : 69
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/04/2009

IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE  Empty
MesajSubiect: Re: IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE    IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE  EmptyMier 10 Sept 2014, 08:53

Sus In jos
eugen
Membru activ
eugen


Numarul mesajelor : 3386
Varsta : 50
Localizare : Arad, LRAR
Data de inscriere : 30/04/2008

IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE  Empty
MesajSubiect: Re: IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE    IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE  EmptyMier 10 Sept 2014, 15:57

Cam putin, avand in vedere ca stim cu cine avem de-a face...
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE  Empty
MesajSubiect: Re: IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE    IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE  EmptyMier 10 Sept 2014, 16:17

nu-l enervaț ca cheama JMecherii pe noi Smile))) e destul sa tasteze J si M si s-a terminat cu jmecheria Smile))))) lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!
Sus In jos
tepes_voda
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 45
Varsta : 48
Localizare : Mannheim
Data de inscriere : 16/09/2009

IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE  Empty
MesajSubiect: Re: IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE    IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE  EmptyJoi 11 Sept 2014, 23:09

MrRzv a scris:
Buna ziua,

Stiu ca este aici o  persoana care mai face cate o sedinta de spotting pe Aeroportul Iasi si as avea nevoie de ajutor.

Stie cineva daca este o cerere tip si de unde o pot downloada pentru a avea acces la platforma pentru cateva poze Smile?

Am cautat pe site-ul aeroportului si nu am gasit.

Multumiri anticipate.

Salut,
Nu exista o cerere tip pentru accesul (in orice fel) pe Aeroportul Iasi.
Din experienta mea, personalul aeroportului este foarte amabil si nu cred ca vei intampina dificultati.
In orice caz, va trebui sa depui o cerere scrisa la aeroport (catre directorul general/operational) in care sa prezinti dorinta ta. Oricum, in cazul in care solicitarea va fi aprobata, vei intra in zona de securitate numai insotit de catre personalul aeroportului si vor trebui respectate niste reguli impuse de ei.
Dar, in cazul in care consideri ca te pot ajuta (este valabil si pentru alti doritori), da-mi un mesaj privat si incercam sa rezolvam.

Sus In jos
MrRzv
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 18
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 15/04/2014

IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE  Empty
MesajSubiect: Re: IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE    IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE  EmptyVin 12 Sept 2014, 10:42

@tepes Am trimis e-mail la Directorul de la Security astept aprobarea.
Stiu ca personalul de pe LRIA e foarte amabil.

Acum sunt la pasul in care astept aprobarea Smile
Multumesc mult pentru disponibilitatea de a ma ajuta.
Sus In jos
MrRzv
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 18
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 15/04/2014

IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE  Empty
MesajSubiect: Re: IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE    IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE  EmptyDum 21 Sept 2014, 17:46

Se poate inchide acest topic.

Multumesc mult de informatii Smile.

Pasii ar fi acestia:

1. Se trimite cerere la Aeroportul International Iasi.
2. Se asteapta aprobarea.
3. Se incarca aparatul de fotografiat si se vaneaza avione.
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE  Empty
MesajSubiect: Re: IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE    IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE  EmptyLun 22 Sept 2014, 07:49

Nu-l inchidem.
Ramane deschis si pe masura ce aveti informatii postatile aici, eventual cu tot cu pozitii de spotting, orare, etc. Vezi: OTP/LROP - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE
Sus In jos
MrRzv
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 18
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 15/04/2014

IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE  Empty
MesajSubiect: Re: IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE    IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE  EmptyLun 22 Sept 2014, 09:29

Orarul de toamna de pe Aeroportul International Iasi
Sus In jos
Continut sponsorizat





IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE  Empty
MesajSubiect: Re: IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE    IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE  Empty

Sus In jos
 
IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Aeroportul Iasi - 2008
» Vancouver International (YVR / CYVR)
» AEROPORTUL IASI - STIRI - DISCUTII
» Poland - contrails
» Missed approach OS645 LRIA 11 iulie 2008

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Aeroporturi din Romania - Romanian Airports :: Iasi (IAS / LRIA)-
Mergi direct la: