ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
VicMures
Membru activ



Numarul mesajelor : 314
Varsta : 34
Localizare : Cluj
Data de inscriere : 29/12/2008

TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM Empty
MesajSubiect: TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM   TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM EmptyVin 30 Sept 2011, 12:54

Salutare !

In ultima perioada am vazut niste trip reporturi care m-au lasat la propriu cu gura cascata. Zboruri faine, locuri minunate, mancaruri interesante si bere buna. Trebuie sa recunosc ca pe masura ce le citeam in mine cresteau 2 mari dorinte : 1. sa merg si eu in aceleasi locuri, cele vizitate de colegii de forum 2. sa fac si eu niste trip reporturi cu locurile unde calatoresc. De ce ? Desi am calatorit pana acum in destul de multe destinatii, si chiar am fost atent la detalii pe unde am umblat, multe pareri, impresii si amintiri se sterg cu timpul. Ei bine, de data asta nu, le voi tine amintire in acest TR.

Astfel va prezint si eu primul TR, o destinatie mai putin cautata decat Moscova, Londra sau New York. Ea se afla chiar la noi in tara - SATU MARE -.
Ruta a fost TGM-OTP-SUJ SUJ-OTP-TGM. Bineinteles cu TAROM, compania noastra nationala.

Biletele pt toate cele 4 zboruri au costat 167 E. Suma pare mare la inceput, dar daca imparti la 4 da exact 41.75 Euro. 41.75 Euro pentru un zbor nu mi se pare exagerat de mult, mai ales ca nu e companie low cost. Sa fiu sincer speram sa prind macar un zbor cu ATR72 dar din pacate toate cele 4 zboruri au fost facute cu ATR42-500. Totusi toate cele 4 aveau inmatricularile diferite.


Ziua plecarii - 26.09.2011
06:05 - 07:00 55 min de zbor
TGM-OTP
Tarom 726 - prima data pe TGM->OTP, pe directia opusa am mai zburat.
ATR42 YR-ATD S-a nimerit exact aeronava cu care mai zburasem pana atunci Smile
LF: 60%, adica 29 de pax
Loc : 03D
La plecare intarziere 30 de min. Decolat la 06:40, aterizat la 07:35.

Mai intai vreau sa va prezint noua aerogara de la Targu Mures. Initial era prevazuta pt zborurile non-Schengen, dar
pana ne alaturam si noi o sa fie folosita pentru zborurile interne, adica in principal de Tarom.
Nefiind foarte multi pax, aerogara mi s-a parut destul de incapatoare. Foarte curata, fiind data de curand in folosinta.
Ma gandesc ca situatia se va schimba atunci cand 180 de pax se vor ingramadi acolo pentru zborul de Londra, dar ramane
de vazut. Scaune nu vor avea toti, asta e sigur dar am inteles ca exista deja planuri de extindere.

TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM 97182402
TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM 31016845
TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM 28610179
TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM 96285363


Imbarcarea se face pe jos, direct din aerogara pana la aeronava dat fiind ca distanta e de mai putin de 100m si aeronava
era parcata chiar in fata aerogarii.
O poza cu aeronava care m-a dus pana la OTP. Poza e facuta la destinatie, n-am apucat sa fac poze inainte sa ma imbarc.
TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM 39652195

Decolarea de pe RWY 25, urmata de viraj stanga in urcare catre Bucuresti.

M-am asezat la locul meu. Relativ confortabil, singura problema era ca mai atingeam cu genunchii din cand in cand scaunul din fata si dadea o impresie de stramt. Nu e stramt, oricum pentru zboruri interne care si asa nu dureaza foarte mult e destul spatiu.


Snack-ul din timpul zborului : Alune cu sucuri, cafea sau bere.
TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM 96804236

Cateva poze de sus. Din pacate lumina nu ma ajuta prea mult la ora aceea.
Am lasat Sibiul la dreapta
TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM 51012993

Apoi am trecut Carpatii si am trecut de o localitate care eu banuiesc ca e Pitesti, dar nu stiu sigur.
TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM 35530310

Am inceput coborarea, deja ne apropiam din ce in ce mai tare de Otopeni. Aeronava a facut un usor viraj stanga si motorul
din dreapta era luminat foarte frumos de soarele diminetii.
TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM 63630512k

Finala scurta pentru RWY 08L cu DN1, Otopeni TWR si cu terminalul.
TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM 34003216
TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM 97934576

Acum taxi pana la parking position via TWY V,P,C.
TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM 36744979
TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM 11787221

Dupa aterizare ne-a luat bus-ul si ne-a dus direct la terminal. Cateva poze din drumul pana acolo :
TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM 18360234
TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM 82619853
TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM 82893703

Impresii despre zbor :
Zborul a fost OK, fara turbulente, decolarea si aterizarea au fost finute. Un gust amar mi-a fost lasat insa de cabin-crew dar nu am sa dezvolt subiectul.

Am sa continui in viitorul apropiat Smile
Sus In jos
VicMures
Membru activ



Numarul mesajelor : 314
Varsta : 34
Localizare : Cluj
Data de inscriere : 29/12/2008

TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM Empty
MesajSubiect: Re: TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM   TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM EmptyVin 30 Sept 2011, 15:39

26.09.2011
07:50 - 09:10 1h20min de zbor
OTP-SUJ
Tarom 631
ATR42 YR-ATG
LF: 56%, adica 27 de pax
Loc: 04D
Decolat la timp, aterizat la timp.

Deoarece avionul de la Targu Mures aterizase cu intarziere la Otopeni a trebuit sa alerg prin terminal pana sa reusesc sa ajung la sala de imbarcare. Nu apucasem sa trec de controlul bagajului cand am auzit pe statie " Pasagerul este chemat de urgenta la poarta de imbarcare D ". Noroc ca nu a trebuit sa ridic niciun bagaj de cala, altcumva nu mai prindeam avionul. Am trecut repede de control si am ajuns la poartade imbarcare. Toti pasagerii mersesera deja cu un autobus catre avion, astfel incat a fost nevoie sa fie adus un nou bus, doar pentru mine.

TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM 27606554
TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM 76700749

Pe drum l-am vazut din nou pe UR-DNZ.

TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM 50004594

Intr-un final am ajuns la aeronava care urma sa ma duca la Satu Mare : YR-ATG. Am ajuns exact la timp, ultimii pasageri se imbarcau pe cand eu eram deja acolo.
TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM 53136290

Toata lumea este la bord asa ca rulam catre RWY 08R via TWY C,G. Ne aliniem in dreptul intersectiei G si dupa putin
timp decolam. Decolare frumoasa, urcam putin pe capul pistei dupa care facem viraj stanga catre Nord.
In departare se vad Muntii Carpati, care acum sunt luminati mai bine decat dimineata.

Niste poze :

TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM 10603083
TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM 35722105
TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM 79599067
TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM 39568442

Trecem muntii si ajungem la Cluj :

TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM 27113249

Au fost aceleasi conditii ca in zborul de la Targu Mures la Bucuresti, scaunele si gustarea au fost la fel.
Poze nu mai pun pentru ca s-ar repeta.

In dreptul Clujului incepem coborarea. Aterizam la Satu Mare pe RWY 01. Eliberam pista pe stanga, via TWY A.

Satu Mare TWR.

TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM 55163937


Impresii despre zbor :
Din nou, decolarea si aterizarea au fost frumoase. In schimb de data aceasta mi-au placut mult si domnii insotitori de
bord. Multumiri Capitanului pentru zborul placut Smile
Sus In jos
VicMures
Membru activ



Numarul mesajelor : 314
Varsta : 34
Localizare : Cluj
Data de inscriere : 29/12/2008

TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM Empty
MesajSubiect: Re: TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM   TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM EmptyVin 30 Sept 2011, 20:35

Seara la o plimbare prin oras, surprinzator de cald. Numai bine de umblat teleleu !

Pe malul stang al Somesului o frumoasa alee care duce de la Podul Decebal pana la Podul Golescu.
TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM 13672520


O poza de pe Podul Decebal, in fata se vede Podul Golescu.
TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM 37798428

Mai departe putin intalnim Palatul Administrativ, cea mai inalta cladire din Transilvania. ( 96,5 m )
TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM 24654570

Chiar langa Palat o piata mare care inspira comunism. Imi si inchipuiam cum cuplul de dinainte de
'89 cuvanta de pe la vreun balcon multimilor.
TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM 99311692

Lasam palatul si continuam catre centru. Aici tot felul de jocuri de lumini, care dau un aspect modern
zonei, mie unul mi-a placut Smile
TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM 94751392

Genul asta de stradute imi plac mult in Satu Mare, de efect piatra cubica dar iarna cred ca patineaza
destul de mult masinile pe acolo Very Happy
TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM 73965911
TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM 81340456
TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM 78017216

Ajungem in centru unde gasim Turnul Pompierilor si Catedrala Romano-Catolica.
Construit in anii 1903-1904, Turnul are o inaltime totala de 45 m. Accesul pana la platforma balconului circular se face
printr-o scara metalica in spirala.
TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM 43080080
TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM 14972610

Mai departe dam de Biserica Reformata "cu lanturi". Este imprejmuita cu stalpi legati intre ei cu lanturi forjate, de aici si denumirea
"biserica cu lanturi". Langa ea o straduta care mi-a placut.
TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM 34095110
TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM 29103124
TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM 22865846

Urmeaza Palatul Justitiei si chiar aproape de el Teatrul de Nord.
TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM 54284512
TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM 73924463
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM Empty
MesajSubiect: Re: TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM   TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM EmptySam 01 Oct 2011, 01:05

Frumos TR. Nu conteaza destinatia atat de mult incat conteaza continutul TR-ului. Mi-a placut enorm de mult. Tine-o tot asa...


Vio
Sus In jos
allex
Membru activ
allex


Numarul mesajelor : 3096
Varsta : 51
Localizare : SATU MARE
Data de inscriere : 05/10/2008

TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM Empty
MesajSubiect: Re: TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM   TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM EmptySam 01 Oct 2011, 09:18

...vad si eu in poze orasul pe timp de noapte....frumos ,felicitari!
Sus In jos
Continut sponsorizat





TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM Empty
MesajSubiect: Re: TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM   TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM Empty

Sus In jos
 
TGM-OTP-SUJ-OTP-TGM cu TAROM
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» TAROM Skyteam 1:100 737-700 + 1:100 BELAVIA CRJ-200 + AIR MALTA A320 << @ >> 1:100 TAROM ATR72-500
» Vand Machete diecast TAROM, scara 1:400
» Aeroportul Cluj-Napoca - 2008 (1)
» CLJ-OTP-IST si IST-OTP-CLJ cu Tarom
» OTP-IST cu Tarom

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Trip Reports-
Mergi direct la: