ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Avioane de inchiriat... intrebari...

In jos 
+2
Stefan
metalactual
6 participanți
AutorMesaj
metalactual
Membru activ
metalactual


Numarul mesajelor : 538
Varsta : 56
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

Avioane de inchiriat... intrebari... Empty
MesajSubiect: Re: Avioane de inchiriat... intrebari...   Avioane de inchiriat... intrebari... EmptyVin 25 Iul 2008, 13:25

Saptamana trecuta, cand ma intorceam de la Balcic - unde am prins "drujba" postata - am trecut pe langa aerodromul Tuzla, normal. Eu nu stiu exact cum se intra, dar in august o sa stau mai mult pe litoral si mi-a incoltit o idee: sa "ma dau" cu un avion de agrement. Ca pasager fireste Very Happy .

Am cautat pe net si am gasit aceasta oferta: REGIONAL AIR SERVICES

Preturile sunt cam asa:

Clasa medie

Avion BN 2 (8 + 1 locuri), 595 Euro + TVA/ ora de zbor
Avion Piper PA 34 bimotor (7 + 1 locuri), 440 Euro + TVA/ ora de zbor
Avion Cessna 182 (3 + 1 locuri), 180 Euro + TVA/ ora de zbor
Avion Diamond 20 (1 + 1 locuri), 140 Euro +TVA/ ora de zbor
Avion Diamond 40 (1 + 3 locuri), 198 Euro + TVA / ora de zbor

Ma gandeam la varianta bolduita, Avion Cessna 182 (3 + 1 locuri), banuiesc ca 1 pilot + 3 pasageri.
Doar ca noi suntem doar doi, eu si sotia.

Si pretul este cam mare, ma refer pentru buzunarul meu - poate ca nu este mare deloc, dar nu ma pricep.
Cert este ca as vrea sa vad litoralul de sus cu un avion de agrement, 45 min. - 60 min. de zbor, indiferent cu ce utilaj.

Voi ce spuneti: gasesc ceva pentru 2 pers sa nu sara de 100 eur pret total ?
Sa ma duc sa intreb la fata locului ?


Multumesc !
Sus In jos
Stefan
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 178
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 25/04/2008

Avioane de inchiriat... intrebari... Empty
MesajSubiect: Re: Avioane de inchiriat... intrebari...   Avioane de inchiriat... intrebari... EmptyVin 25 Iul 2008, 13:49

metalactual a scris:
Voi ce spuneti: gasesc ceva pentru 2 pers sa nu sara de 100 eur pret total ?
Sa ma duc sa intreb la fata locului ?


Multumesc !

Du-te cu daimond-ul 20, 30 de minute tu, 30 de minute sotia. Sau solutia cea mai buna este cu 40-ul si ai incheiat problema, alta solutie mai buna nu cred sa gasesti.
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Avioane de inchiriat... intrebari... Empty
MesajSubiect: Re: Avioane de inchiriat... intrebari...   Avioane de inchiriat... intrebari... EmptyVin 25 Iul 2008, 13:54

in 100 de euro pentru amandoi, nu gasesti nici sa ai avionul tau Razz
costurile sunt relativ ok, eventual mai gasesti pe cineva dornic sa faca un zbor, si voila! ai 60 de euro+TVA de caciula, pe ora de zbor... si sa stii ca, merita banii Wink cu diamondul 40 e frumos, dar din cessna ai vizibilitate mult mai mare!
bafta si spor la zbor! sa faci poze sa ne arati! Smile
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

Avioane de inchiriat... intrebari... Empty
MesajSubiect: Re: Avioane de inchiriat... intrebari...   Avioane de inchiriat... intrebari... EmptyVin 25 Iul 2008, 17:16

metalactual a scris:
Avion BN 2 (8 + 1 locuri), 595 Euro + TVA/ ora de zbor
Avion Piper PA 34 bimotor (7 + 1 locuri), 440 Euro + TVA/ ora de zbor
Avion Cessna 182 (3 + 1 locuri), 180 Euro + TVA/ ora de zbor
Avion Diamond 20 (1 + 1 locuri), 140 Euro +TVA/ ora de zbor
Avion Diamond 40 (1 + 3 locuri), 198 Euro + TVA / ora de zbor


Ma gandeam la varianta bolduita, Avion Cessna 182 (3 + 1 locuri), banuiesc ca 1 pilot + 3 pasageri.
Doar ca noi suntem doar doi, eu si sotia.

Si pretul este cam mare, ma refer pentru buzunarul meu - poate ca nu este mare deloc, dar nu ma pricep.
Cert este ca as vrea sa vad litoralul de sus cu un avion de agrement, 45 min. - 60 min. de zbor, indiferent cu ce utilaj.

Preturiile alea sunt absolut aberante! In Vancouver (care este unul dintre cele mai scumpe orase din lume) e cam 91 de Euro / ora pentru un DA20 (nou nout) si 130 de Euro pentru un DA40 cu G1000... DEZGUSTATOR!!! Cum Dumnezo fac aia business? Ma gindesc ca la fel cum fac aia cu Ferrari... Este acel procentaj mic care isi permite...
Sus In jos
Eurofighter
Membru activ
Eurofighter


Numarul mesajelor : 738
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/03/2008

Avioane de inchiriat... intrebari... Empty
MesajSubiect: Re: Avioane de inchiriat... intrebari...   Avioane de inchiriat... intrebari... EmptyVin 25 Iul 2008, 17:36

din Cessna ai orice, numai vizibilitate nu!
eu stateam cu capul exact in dreptul montantului (si inca nu am vazut pilot rezemat pe scaun cum trebuie in Cessna), nivelul ochilor era exact in dreptul lonjeronului (trebuia sa stau cocosat sa vad si eu ceva pe geam), iar daca mai inclini numai un pic s-a terniat totul ca nu mai vezi nimic in directia respectiva
si zici ca DA-40 sta si mai prost la vizibilitate?

mai bine luati fiecare cate un DA-20 si zburati in formatie vreo 30-40 de min
Sus In jos
Eurofighter
Membru activ
Eurofighter


Numarul mesajelor : 738
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/03/2008

Avioane de inchiriat... intrebari... Empty
MesajSubiect: Re: Avioane de inchiriat... intrebari...   Avioane de inchiriat... intrebari... EmptyVin 25 Iul 2008, 20:18

iata aici pe taticii lor in ceea ce priveste vizibilitatea tongue
Avioane de inchiriat... intrebari... Dscf2413
Avioane de inchiriat... intrebari... Img_0610
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

Avioane de inchiriat... intrebari... Empty
MesajSubiect: Re: Avioane de inchiriat... intrebari...   Avioane de inchiriat... intrebari... EmptyVin 25 Iul 2008, 21:14

Normal... elicopterul ala e criminal!!! cred ca ai o vizibilitate extraordinara!!!!
Sus In jos
metalactual
Membru activ
metalactual


Numarul mesajelor : 538
Varsta : 56
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

Avioane de inchiriat... intrebari... Empty
MesajSubiect: Re: Avioane de inchiriat... intrebari...   Avioane de inchiriat... intrebari... EmptySam 26 Iul 2008, 12:27

Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns si celor care au si exemplificat cheers .
Din pacate sunt un pic "inghesuit" si poate o las pe alta data, cand o sa fiu mai "lejer" cu punga.
Ramane sa ma duc acolo si poate mai negociez. Exclus sa ne dam separat sau sa mai gasim a treia pers. - poate doar la fata locului.
Evident, daca fac "bussines-ul", o sa postez.
Thx !
Sus In jos
gaudi
Membru activ
gaudi


Numarul mesajelor : 1152
Varsta : 46
Localizare : Ploiesti / Bucuresti
Data de inscriere : 17/07/2008

Avioane de inchiriat... intrebari... Empty
MesajSubiect: Re: Avioane de inchiriat... intrebari...   Avioane de inchiriat... intrebari... EmptyDum 27 Iul 2008, 23:59

Salutare tuturor!

Urmaresc de ceva vreme acest forum, inca nu am avut motive sa intervin, sper ca informatia urmatoare sa ajute, daca nu acum, macar pe viitor:

Aeroclub Rebus - Aerodorm Kajnardja - Bulgaria (130 de kilometri S-E de Bucuresti )
Cessna 172 Skyhawk - 180€ ora, pentru un avion de 4 locuri (dintre care doua sunt rezervate pilotului si copilotului)

Info detaliate aici

Keep up the good work Wink,
Gaudi
Sus In jos
Eurofighter
Membru activ
Eurofighter


Numarul mesajelor : 738
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/03/2008

Avioane de inchiriat... intrebari... Empty
MesajSubiect: Re: Avioane de inchiriat... intrebari...   Avioane de inchiriat... intrebari... EmptyLun 28 Iul 2008, 00:38

adica ce nevoie are de copilot?
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Avioane de inchiriat... intrebari... Empty
MesajSubiect: Re: Avioane de inchiriat... intrebari...   Avioane de inchiriat... intrebari... EmptyLun 28 Iul 2008, 01:46

Eurofighter a scris:
adica ce nevoie are de copilot?

dar chiar asa... copilot la 172? get real!
Sus In jos
gaudi
Membru activ
gaudi


Numarul mesajelor : 1152
Varsta : 46
Localizare : Ploiesti / Bucuresti
Data de inscriere : 17/07/2008

Avioane de inchiriat... intrebari... Empty
MesajSubiect: Re: Avioane de inchiriat... intrebari...   Avioane de inchiriat... intrebari... EmptyLun 28 Iul 2008, 10:26

Da. Aveti dreptate, stiu nu e necesar copilot la acest tip de avion, insa in articolul pe care l-am trimis se mentiona de cateva ori faptul ca langa pilot a mai fost cineva: "copilotul" si ca se puteau inchiria doar cele 2 locuri din spate. Si in pozele atasate articolului se vede "copilotul" pe locul din fata.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Avioane de inchiriat... intrebari... Empty
MesajSubiect: Re: Avioane de inchiriat... intrebari...   Avioane de inchiriat... intrebari... Empty

Sus In jos
 
Avioane de inchiriat... intrebari...
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari
» Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)
» La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere?
» Intrebari - raspunsuri despre forum
» Avioane WW II

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: