ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere?

In jos 
+7
Virusu
RwO
ovidiu51
grek
gabi-737
hayabusa
RoNIN_731
11 participanți
AutorMesaj
RoNIN_731
Membru activ
RoNIN_731


Numarul mesajelor : 449
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/12/2007

La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere? Empty
MesajSubiect: La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere?   La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere? EmptyDum 05 Oct 2008, 02:11

Sondaj de opinie, dragi colegi si colege!

Datorita faptului ca avioanele si elicopterele de la Muzeul Aviatiei nu vor mai zbura niciodata - cu toate ca marea lor majoritate au zburat -, pot fi ele incluse in categoria machetelor? Vorbim despre aparate de zbor retrase din serviciul operativ sau machete de aparate de zbor? Va rog argumentati-va raspunsurile.

Multam fain de cooperare! Very Happy
Sus In jos
http://www.aripi-argintii.ro
hayabusa
Membru activ
hayabusa


Numarul mesajelor : 904
Varsta : 40
Localizare : Lost Haven - Oradea
Data de inscriere : 30/03/2008

La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere? Empty
MesajSubiect: Re: La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere?   La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere? EmptyDum 05 Oct 2008, 09:15

Interesanta intrebarea. Very Happy Dar eu ce inteleg prin macheta e, nu a zburat niciodata, a fost conceputa ca si o copie a modelului real, ori este un prototip si/sau model de serie la scara mai mica.

Cum avioanele/elicopterele au zburat toate de acolo, si acum sunt retrase pt static nu cred ca pot fi numite machete pt simplul fapt ca ele nu vor mai zbura sau nu mai sunt in stare de functionare. Singura "macheta" de acolo cred ca e, si poate fi numita IAR-80; ma refer la avioanele sc 1:1.

Asta cred eu.
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere? Empty
MesajSubiect: Re: La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere?   La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere? EmptyDum 05 Oct 2008, 14:07

Parerea mea e asemanatoare cu a lui hayabusa, dupa mine o macheta e un model o copie la scara (1-1, sau mai redusa de obicei), nefunctionala, doar pentru a da imaginea de ansamblu sau/si de amanunt.

Cele expuse la muzeu, sunt avioane/elicoptere reale, eu nu le-as numi machete.
Sus In jos
grek
Flight Level 100
Flight Level 100
grek


Numarul mesajelor : 122
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/08/2008

La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere? Empty
MesajSubiect: Re: La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere?   La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere? EmptyDum 05 Oct 2008, 22:25

Conform definitiei o macheta reprezinta o replica la scara a originalului, idiferent daca acel original a existat sau urmeaza sa fie realizat (de exemplu machetele folosite la studii in tunele aerodinamice sau pentru prezentari ale viitoarelor modele de avioane).
In cadrul Muzeului Aviatiei exista numeroase machete la diferite scari de reprezentare incepand de la 1/1 si mergand pana la 1/5, 1/8 sau chiar mai mici. Dintre cele expuse, o parte sunt reprezentari fidele ale originalului iar altele doar seamana mai mult sau mai putin cu ceea ce vor sa reprezinte.
Cat despre celebrele machete ale IAR 80, nici una dinte ele nu respecta intru totul modelul original. Atat macheta de la Muzeul Militar cat si cea de la Muzeul Aviatiei au greseli destul de grosolane.

Exista si cazuri de avioane reale care in urma unor interventii ar putea fi asimilate cu niste machete. Uneori ele sunt doar o carcasa a fostului model, alteori pur si simplu sunt facute sa reprezinte alta varianta decat cea initiala.
In sensul asta a fost vehiculata la un moment dat ideea transformarii unuia dintre cele doua modele de YAK 23 in varianta de dubla comanda, pentru a reprezenta prima realizare aeronautica romaneasca in domeniul aviatiei reactive.
Sus In jos
RoNIN_731
Membru activ
RoNIN_731


Numarul mesajelor : 449
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/12/2007

La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere? Empty
MesajSubiect: Re: La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere?   La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere? EmptyMar 14 Oct 2008, 23:35

Doar trei oameni sunt pe acest forum?!... scratch
Sus In jos
http://www.aripi-argintii.ro
Vizitato
Vizitator




La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere? Empty
MesajSubiect: Re: La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere?   La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere? EmptyMier 15 Oct 2008, 00:08

Pai daca aeronavele acelea au zburat controlat macar o data ele nu vor mai putea avea niciodata statut de machete. Iar machetele prin ele insele sunt reproducerile (la scara 1:1 sau nu ) unor aeronave asa ca am fi intr-o dificultate logica sa spunem ca avem un avion care este in acelasi timp si o reproducere a propriei existentze.
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere? Empty
MesajSubiect: Re: La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere?   La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere? EmptyMier 15 Oct 2008, 09:40

Subscriu la parerea antevorbitorilor, exponatele care au zburat nu pot fi considerate machete. Chiar si un prototip care din diferite motive nu a zburat, nu este automat considerat macheta (YR-LIA de la Baza Aeriana Bacau). Insa Aerostar Dracula expus cu ocazia Portilor Deschise la Bacau, este pe departe o macheta, asta a fost si ideea, macheta unui concept. Despre cele doua reproduceri ale lui IAR-80, personal le consider replici nezburatoare.
Sus In jos
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere? Empty
MesajSubiect: Re: La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere?   La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere? EmptyMier 15 Oct 2008, 10:13

Asa cred si eu. O macheta e o reproducere, similara mai mult sau mai putin cu originalul. Adica , in cazul unui avion, poate sa arate la fel, sa fie la fel si in interior, dar nu poate sa zboare. Cam asta e ideea de macheta, o replica a originalului...
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere? Empty
MesajSubiect: Re: La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere?   La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere? EmptyJoi 16 Oct 2008, 17:06

macheta indiferent de scara se vrea o reproducere cat mai perfect asemanatoare cu originalul, nu doar similara...
o macheta la 1:1 se numeste si mock up, iar rolul ei, e de a da o idee constructorilor, pentru asezarea diferitelor sisteme si agregate, cu "aeronava" in fata... iar ovidiu a punctat bine, cele doua IAR-80 sunt replici nezburatoare, existand de asemenea si replici zburatoare, vezi, nenumaratele Me-109, sau chiar Me-262...
cat despre avioanele de la muzeu, ele sunt AVIOANE, sunt la "pensie" si trebuie respectate ca orice persoana in varsta, care a muncit la viata sa cu un scop...
tot respectul pentru toate avioanele pensionare de la muzeu, si nu numai, cat si celor care le intretin
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere? Empty
MesajSubiect: Re: La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere?   La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere? EmptySam 01 Noi 2008, 17:04

Totusi, din cate stiu eu exista in H 1 si o macheta la scara 1/1, anume IAR-80. Avionul asta a fost facut de curand, dupa planurile originale si chiar la IAR Ghimbav-Brasov, dar e un obiect care nu a zburat si nici nu va zbura vreodata, chiar daca am inteles ca motor are si e original.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
grek
Flight Level 100
Flight Level 100
grek


Numarul mesajelor : 122
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/08/2008

La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere? Empty
MesajSubiect: Re: La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere?   La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere? EmptyJoi 06 Noi 2008, 10:34

In acelasi hangar mai exista o macheta 1/1.......e vorba de avionul lui Traian Vuia (Vuia 1).
Iar in curte, langa MiG-ul 29 e un mock-up al avionului pentru lucrari agricole IAR nu stiu cat. Trebuia sa fie echipat cu un motor turbopropulsor.
La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere? Muzeul10
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere? Empty
MesajSubiect: Re: La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere?   La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere? EmptyJoi 06 Noi 2008, 10:41

[quote="grek"]In acelasi hangar mai exista o macheta 1/1.......e vorba de avionul lui Traian Vuia (Vuia 1).
Iar in curte, langa MiG-ul 29 e un mock-up al avionului pentru lucrari agricole IAR nu stiu cat. Trebuia sa fie echipat cu un motor turbopropulsor.
1. Asa e! uitasem, uita-m-ar relele!
2. Din cate stiu, e chiar prototipul lui IAR 827, care avea motor Lycoming. Dar motorul parca stiu ca nu e pe avion. Ronin?
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
zapacitu
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 158
Data de inscriere : 28/04/2008

La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere? Empty
MesajSubiect: Re: La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere?   La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere? EmptyJoi 06 Noi 2008, 10:49

E prototipul (nu mock-up) IAR-828, unicul construit. Scrie si pe el, in spatele cabinei.
Nu stiu sa mai existe vreun IAR-827 pe undeva - intreg sau bucati.
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere? Empty
MesajSubiect: Re: La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere?   La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere? EmptyJoi 06 Noi 2008, 10:51

zapacitu a scris:
E prototipul (nu mock-up) IAR-828, unicul construit. Scrie si pe el, in spatele cabinei.
Nu stiu sa mai existe vreun IAR-827 pe undeva - intreg sau bucati.
Eu stiam ca e unic. Dar cum eu nu sunt unic ...
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
grek
Flight Level 100
Flight Level 100
grek


Numarul mesajelor : 122
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/08/2008

La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere? Empty
MesajSubiect: Re: La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere?   La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere? EmptyMar 11 Noi 2008, 09:15

zapacitu a scris:
E prototipul (nu mock-up) IAR-828, unicul construit. Scrie si pe el, in spatele cabinei.
Nu stiu sa mai existe vreun IAR-827 pe undeva - intreg sau bucati.
Daca ar fi fost un prototip in adevaratul sens al cuvantului, atunci ar fi trebuit sa functioneze ceva la el si sa fi fost echipat cu sisteme (motor, comenzi functionale, instalatii.......). Modelul din curtea muzeului este doar o coaja de avion. Nu are si nici nu a avut un motor instalat. Nici instalatiile nu sunt montate pe el. Are doar niste cabluri la comenzi si cam atat. A fost construit doar pentru prezentare. N-a mai apucat sa ajunga la stadiul de prototip functional, deoarece proiectul a fost abandonat.
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere? Empty
MesajSubiect: Re: La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere?   La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere? EmptyMar 11 Noi 2008, 10:12

Totusi ...
La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere? Picture002en7
(Antoniu - Cicos, Romanian Aeronautical Constructions)
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
grek
Flight Level 100
Flight Level 100
grek


Numarul mesajelor : 122
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/08/2008

La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere? Empty
MesajSubiect: Re: La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere?   La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere? EmptyMar 11 Noi 2008, 10:23

In text scrie ca prototipul nu a fost produs. Exista si o discrepanta intre text si poza Inmatricularea ar fi trebuit sa fie YR - MGA iar in poza apare YR - IGZ.
In plus fata de asta instalatiile de insecticid difera. In poza apare o instaltie pentru solutie lichida cu rampa de dispersoare, iar "avionul" de la muzeu are instalatie de dispersie pentru solide (praf) cu o singura unitate centrala sub forma de palnie. Nu e montata pe avion.......zace undeva in apropiere.
Sus In jos
zapacitu
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 158
Data de inscriere : 28/04/2008

La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere? Empty
MesajSubiect: Re: La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere?   La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere? EmptyMier 12 Noi 2008, 11:36

Citat :
Inmatricularea ar fi trebuit sa fie YR - MGA iar in poza apare YR - IGZ.
Poate ca IAR-827 YR-MGA a fost re-inmatriculat ca YR-IGZ dupa ce i s-a montat turbopropulsorul ?
Cat despre instalatiile de imprastiere lichide / praf, se pot schimba relativ usor, toate avioanele
agricole din seria IAR-821, 822, 826, 827 le pot folosi pe ambele (evident nu simultan)
Sus In jos
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere? Empty
MesajSubiect: Re: La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere?   La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere? EmptyJoi 13 Noi 2008, 19:26

cea mai impresionanta macheta de la MAv este cea a aparatului IAR-80
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere? Empty
MesajSubiect: Re: La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere?   La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere? EmptyJoi 13 Noi 2008, 21:51

[quote="grek"]In text scrie ca prototipul nu a fost produs.
Ba nu, in text scrie ca prototipul nu a fost dezvoltat. Nu-i chiar acelasi lucru!
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
YR-DNY
Membru activ
YR-DNY


Numarul mesajelor : 669
Varsta : 41
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 04/01/2008

La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere? Empty
MesajSubiect: Re: La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere?   La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere? EmptyVin 14 Noi 2008, 09:00

Pacat. Ar fi iesit cam asa ceva:


La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere? 1353367
Sus In jos
Continut sponsorizat





La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere? Empty
MesajSubiect: Re: La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere?   La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere? Empty

Sus In jos
 
La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Vand machete avioane civile (multe raritati)
» Formare piloţi comerciali de avioane şi elicoptere
» Ei sunt "vânătorii"de avioane
» Elicoptere civile, militare, utilitare - 2008
» Modele de avioane civile - 2010

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: