ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Excursie in Iordania de Revelion

In jos 
+2
Lery
alexxxxx
6 participanți
AutorMesaj
alexxxxx
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 146
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 06/09/2009

Excursie in Iordania de Revelion Empty
MesajSubiect: Excursie in Iordania de Revelion   Excursie in Iordania de Revelion EmptyMier 15 Sept 2010, 21:30

Incerc sa repostez trip-reportul asta, l-am mai postat in primavara insa a disparut din motive necunoscute mie, dupa vreo ora dupa ce a fost afisat. Nu stiu daca am incalcat vreo politica a forumului sau pur si simplu a fost o eroare tehnica. Cum mi-a mai trecut supararea, lucrasem ceva la trip reportul ala, am zis ca pozele merita totusi o sansa. Daca e vreo problema cu tarile arabe pe forum, rog sa-mi zica si mie cineva. Am mai facut o excursie in Siria prin primavara si m-as incumeta la un trip report.

Transportatorul a fost Tarom, cu un super-deal pe destinatia respectiva.

Data: 26 dec. 2009
Ora decolarii: 23:30 (decolat la timp)
Ora aterizarii: 02:15 (la timp)
Avion: A318, LF 100% (full si la business, desi pretul "normal"la economy era vreo 500 E, si cu vreo 2 sapt inainte de decolare biletul la economy costa aprox. 800 E, la business vreo 1100 )
Datorita orarului, nu prea am poze din avion.

Mancarea. Foarte buna si gustoasa. Vinuri/bere/sucuri free flow Smile Nu m-am putut bucura de vin fiindca inchiriam masina din Amman.

Excursie in Iordania de Revelion Iordania_trip01

Excursie in Iordania de Revelion Iordania_trip02

Vecinul nostru la aterizare. Multe din curse din Europa catre Orientul Mijlociu sunt noaptea. Motivele imi scapa.

Excursie in Iordania de Revelion Iordania_trip03

Urmeaza ceva poze din aceasta tara f. frumoasa si tourist-friendly.

Mount Nebo, locul unde lui Moise i s-a aratat Tara Fagaduintei. In zilele senine, desi nu este un munte daca te iei dupa altitudine (vreo 2-300 de metri), avand in vedere ca spre Marea Moarta altitudinea scade pana la 400 m sub nivelul marii, privelistea este super.

Excursie in Iordania de Revelion Iordania_trip04

Masina inchiriata, pret f. bun.

Excursie in Iordania de Revelion Iordania_trip05

Baptism Site. Pe-aici curgea, pe vremea lui Iisus, Iordanul, si era facuta o derivatie pentru botezat. Azi, avand in vedere ca Iordanul e folosit pentru irigatii, locul este uscat, Iordanul nemaiavand decat vreo 7-8 m in latime, fata de cei 120 pe care ii avea odata (dupa spusele ghidului).

Excursie in Iordania de Revelion Iordania_trip07

Iordanul. Vizavi, Israelul. Granita era pazita de domnul care se vede in poza. Cand am fost era si un popa din Rusia impreuna cu familia, i-a bagat pe toti in Iordan sa-i boteze. Era urmarit indeaproape si de iordanieni, si de vecini Smile.

Excursie in Iordania de Revelion Iordania_trip10

Cu camila pe autostrada. Evident a fost foarte fericit s-o inchirieze pentru o tura.

Excursie in Iordania de Revelion Iordania_trip11

Marea Moarta. Desi era sfarsitul lui decembrie, soarele era puternic si apa calda. O experienta unica plutirea in cea mai sarata intindere de apa din lume (salinitate peste 30%, cam de 10 ori mai mare ca in Marea Neagra).

Excursie in Iordania de Revelion Iordania_trip12

Nu se poate inota, doar pluti pe spate. Apa te impinge foarte tare in afara. Nu trebuie, sub nici un chip, sa-ti intre apa in ochi.

Excursie in Iordania de Revelion Iordania_trip13


Excursie in Iordania de Revelion Iordania_trip15

Checkpoint-uri peste tot. Impresia de siguranta era f. mare.

Excursie in Iordania de Revelion Iordania_trip16

Jerash. Un vechi oras roman, din Decapolis. Mie mi-a placut mai mult decat Palmyra, pe care am vizitat-o in martie. Poate e doar o impresie personala...

Excursie in Iordania de Revelion Iordania_trip18

Excursie in Iordania de Revelion Iordania_trip19

Excursie in Iordania de Revelion Iordania_trip20

Excursie in Iordania de Revelion Iordania_trip22

Drumul (impecabil, dealtfel) pe King's Highway, spre Petra.

Excursie in Iordania de Revelion Iordania_trip27

Un ceai la inaltime. Peisajul - breathtaking.

Excursie in Iordania de Revelion Iordania_trip28

Wadi Rum.

Excursie in Iordania de Revelion Iordania_trip32

Excursie in Iordania de Revelion Iordania_trip36

Petra. Nu mai e nimic de zis, las pozele sa vorbeasca. Ca o mica mentiune, am fost pe 1 ianuarie si tocmai scumpisera biletele, de la 21 JD la 33 JD (atunci 1JD=1 EUR). Iti baga pe gat un ghid si o plimbare cu calul de vreo 500m.

Excursie in Iordania de Revelion Iordania_trip39

Excursie in Iordania de Revelion Iordania_trip41

Trezoreria

Excursie in Iordania de Revelion Iordania_trip42

Excursie in Iordania de Revelion Iordania_trip43

Manastirea, la care ajungeai dupa un urcus de vreo 800 de trepte...

Excursie in Iordania de Revelion Iordania_trip46

View to the end of the world. O priveliste frumoasa catre muntii de la granita spre Israel.

Excursie in Iordania de Revelion Iordania_trip48

Excursie in Iordania de Revelion Iordania_trip49

O capra. Mi s-au parut ciudate urechile - neobisnuit de lungi.

Excursie in Iordania de Revelion Iordania_trip50

Excursie in Iordania de Revelion Iordania_trip51

Un ceai deasupra Petrei. Foarte relaxant Smile.

Excursie in Iordania de Revelion Iordania_trip52

Excursie in Iordania de Revelion Iordania_trip53

Inainte de plecare, pe 2 ian, a fost o zi superba de plaja, pe care am petrecut-o pe malul Marii Moarte. Ca sa te scalzi evident platesti 10 JD. Unde nu-i plaja neamenajata n-ai nici o sansa - nu-i nisip si un dus la iesirea din apa este obligatoriu. Datorita situarii cu 400 m sub nivelul marii, oxigenarea aerului este f. mare. Pleci alt om de-acolo, dupa o zi de plaja si de, eventual, ceva namol.

Excursie in Iordania de Revelion Iordania_trip54

Excursie in Iordania de Revelion Iordania_trip55

Excursie in Iordania de Revelion Iordania_trip56

Excursie in Iordania de Revelion Iordania_trip57

Excursie in Iordania de Revelion Iordania_trip58

La plecare, ceva poze cu aeroportul, Queen Alia.

Excursie in Iordania de Revelion Iordania_trip59

Excursie in Iordania de Revelion Iordania_trip60

Excursie in Iordania de Revelion Iordania_trip61

Intoarcerea, 3 ian. 2010.
Tarom RO167, Airbus A318, 97% plin (cateva locuri libere la business). Escala la Beirut - 30 min.
Ora: 03:00 (decolare la timp)
Aterizare la OTP la 07:20. La stopover-ul din Beirut o aterizare crunta - era o furtuna f. nasoala afara si am avut parte de niste turbulente grave - cele mai nasoale din experienta mea. Picaje in gol de cateva secunde care-ti lasau goluri in stomac, avionul facea stanga-dreapta, motoarele urlau. Pilotii s-au descurcat excelent, dupa opinia mea, fata de ce era afara. Aterizarea f. bumpy - pista era uda si vantul foarte puternic.

Excursie in Iordania de Revelion Iordania_trip62

Excursie in Iordania de Revelion Iordania_trip63

Un accesoriu dragut pt anul nou - o coronita de brad.

Excursie in Iordania de Revelion Iordania_trip64

Beirut-ul vazut de sus. Poza f. nasoala.

Excursie in Iordania de Revelion Iordania_trip65

Mancarea. De data asta am consumat si ceva alcool - dupa aterizarea de la Beirut am avut mare nevoie.

Excursie in Iordania de Revelion Iordania_trip66

La Bucuresti era zapada si vreo - 10 grade. Ceva diferenta fata de cele 25-26 din Iordania cu o zi in urma. Am regretat mult destinatia - perfecta pentru revelion. Drept urmare, o sa recidivez si anul asta, cu ajutorul Tarom, caruia ii multumesc pe aceasta cale.

Excursie in Iordania de Revelion Iordania_trip67

Excursie in Iordania de Revelion Iordania_trip68

Daca nu mai e nimic in neregula cu tr-ul acesta si ramane afisat, o sa revin zilele urmatoare cu niste povestiri din ultimele excursii - Siria in 3-4 zile in Martie si Istanbul+Malaezia+ Indonezia din August.
Sper sa va placa!
Sus In jos
Lery
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 100
Varsta : 29
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/11/2009

Excursie in Iordania de Revelion Empty
MesajSubiect: Re: Excursie in Iordania de Revelion   Excursie in Iordania de Revelion EmptyMier 15 Sept 2010, 22:14

Poze gigantice sau nu...mie mi-a placut foarte mult TR. Felicitari si daca nu te superi pe noi sper sa mai vedem TRs de la tine de data aceasta postate corect
Sus In jos
DouglasMD11
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 72
Varsta : 29
Localizare : Vaslui
Data de inscriere : 20/03/2010

Excursie in Iordania de Revelion Empty
MesajSubiect: Re: Excursie in Iordania de Revelion   Excursie in Iordania de Revelion EmptyJoi 16 Sept 2010, 14:54

ce frumoooos:D bringing back good memories .foarte frumos trip reportul faine poze
ghidul nostru a zis ca acel templu a fost considerat trezorerie de catre beduinii care au cucerit zona pentru ca inauntru erau multe ofrande... ma rog.. sunt doar niste presupuneri a ceea ce este defapt.
la granita Iordaniei cu Israelul cand am fost eu era pustiu pe ambele parti si am putut fi "botezati" in voie
sper sa am si eu timp sa pun un trip report
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Excursie in Iordania de Revelion Empty
MesajSubiect: Re: Excursie in Iordania de Revelion   Excursie in Iordania de Revelion EmptyJoi 16 Sept 2010, 15:45

Excelenta destinatia si TR!
Good job!
Sus In jos
fly_emirates
Flight Level 100
Flight Level 100
fly_emirates


Numarul mesajelor : 170
Varsta : 42
Localizare : Bucharest
Data de inscriere : 28/12/2007

Excursie in Iordania de Revelion Empty
MesajSubiect: Re: Excursie in Iordania de Revelion   Excursie in Iordania de Revelion EmptyJoi 16 Sept 2010, 17:29

imi place utilizatorul in cauza...(alexxxxx) in special pentru destinatiile atinse... si acest TR (desi putea fi un pic mai detaliat...data fiind destinatia) e o confirmare... felicitari!
Sus In jos
alexxxxx
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 146
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 06/09/2009

Excursie in Iordania de Revelion Empty
MesajSubiect: Re: Excursie in Iordania de Revelion   Excursie in Iordania de Revelion EmptyVin 17 Sept 2010, 13:36

Multumesc tuturor pentru aprecieri.
Intr-adevar, Iordania merita o descriere mai amanuntita, pe care am facut-o in primul post, care s-a sters. Am incercat sa ma revansez putin in topicul alocat Siriei. Pentru Iordania, sper sa revin cu un TR vazut cu alti ochi, daca merg si anul asta de revelion tot acolo. Trebuie sa ma gandesc, deoarece ieri m-au anuntat de la Tarom ca zborul la care aveam rezervare s-a anulat, si va trebui sa ma reprogramez la alt zbor, decalat cu vreo 3 zile. Tocmai ce-i laudam la toata lumea ca nu anuleaza zboruri. Oricum, ma bate gandul sa schimb Iordania pe Siria, doamna de la telefon a fost mirata de intrebarea daca este posibil acest lucru, avand in vedere ca la Blue Air se poate, insa a zis ca dupa stiinta ei se poate. Are idee cineva ce se poate face in acest sens, i s-au mai anulat cuiva zboruri Tarom? Scuze daca nu e locul aici, o sa mut intrebarea la topicul Tarom, daca e deranj.
Sus In jos
daryus_i
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 107
Varsta : 43
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 17/02/2010

Excursie in Iordania de Revelion Empty
MesajSubiect: Re: Excursie in Iordania de Revelion   Excursie in Iordania de Revelion EmptyLun 20 Sept 2010, 13:07

imi place trip-ul tau...felicitari...locurile vizitate de tine sunt deosebita, incarcate de istorie religioasa si nu numai. Iti mai aduci aminte cam la ce costuri s-a ridicat "iesirea"?
Sus In jos
alexxxxx
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 146
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 06/09/2009

Excursie in Iordania de Revelion Empty
MesajSubiect: Re: Excursie in Iordania de Revelion   Excursie in Iordania de Revelion EmptyLun 20 Sept 2010, 13:24

Daryus_i, avionul a costat vreo 300 de euro, inchiriatul masinii vreo 250$ (garantie 1000 $), si in total ce am cheltuit pe-acolo (costuri totale, hoteluri, benzina, mancare, etc) vreo 750 E/saptamana. Costurile sunt pt 2 persoane.
Costuri aprox.:
- hotel Madaba - ~45 JD
- pret benzina: 0,5 JD/litru
- intrare Marea Moarta: 10 JD/persoana
- hotel Petra : ~80 JD/camera (prima noapte am stat intr-o bomba luata de pe net, cu review-uri bune ale romanilor care au mai fost pe-acolo, Petra Moon se numea, sa nu va treaca prin cap sa stati acolo, pretul a fost 40 JD/noapte)
- mancare: aici variaza. Mie imi place sa mananc unde manaca localnicii, deobicei in "bombe". In Madaba am mancat intr-un local, unde cu 5-7 JD pt amandoi aveam Humus+Falafel+frigarui de pui + salate + sucuri. In Petra pentru aceleasi chestii dadeam cam 14-15 pt. amandoi. La restaurantele up-scale preturile sareau vertiginos. Daca ai doamne fitoase in grup, poate o sa strambe din nas la anumite localuri, pe motiv de curatenie, look, etc, si s-ar putea sa te coste mai mult.
- bere (doar la magazin de bauturi alcoolice): 2 JD/cutie (bere Petra, 12% alcool, din 2-3 cutii esti departe)
- intrare Petra: 33 JD (am prins prima zi de scumpiri, pe 1 ianuarie, de la 21 la 33). Din noiembrie o sa se faca 50 JD/zi. Jaf la drumul mare, dar trebuie si regele sa traiasca, nu? In primele 6 luni au avut incasari de vreo 13 milioane de $ doar din Petra.

Cursul dinarului este legat de $, la o rata de 0,709 JD/$. Cand am fost eu, 1JD=1 EUR. Acum 1 JD~1,1E.
Daca mai trebuie ceva informatii, shoot!
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Excursie in Iordania de Revelion Empty
MesajSubiect: Re: Excursie in Iordania de Revelion   Excursie in Iordania de Revelion EmptyLun 20 Sept 2010, 23:34

Fain TR, l-am parcurs cu atentie. Nu e nici o problema cu tarile arabe, ba din contra, TR uri de acolo nu prea sunt si sunt bine venite pe forum.
Pozele sunt excelente cele de zi, cele de noapte nu are rost sa comentam, stie oricine ca e nu e usor sa faci poze bune in conditiile alea Laughing

Cred ca ai avut un soc la propriu cand ai revenit in congelatorul RO din caldurile alea Laughing
Sus In jos
Continut sponsorizat





Excursie in Iordania de Revelion Empty
MesajSubiect: Re: Excursie in Iordania de Revelion   Excursie in Iordania de Revelion Empty

Sus In jos
 
Excursie in Iordania de Revelion
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Revelion la Viena
» Mica excursie cu Cessna 172
» Excursie Bucuresti / BBU - Corfu /CFU sau...A spotter's story
» Excursie in Italia (Bruxelles EBBR/BRU <-> Roma LIRF/FCO)
» Primăvara mea arabă - Iordania 2012

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Trip Reports-
Mergi direct la: