ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Un avion rusesc a aterizat de urgenţă în pădure

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Boeing777-300
Fotograf



Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

Un avion rusesc a aterizat de urgenţă în pădure Empty
MesajSubiect: Un avion rusesc a aterizat de urgenţă în pădure   Un avion rusesc a aterizat de urgenţă în pădure EmptyJoi 09 Sept 2010, 18:49

Titlu: Un avion rusesc a aterizat de urgenţă în pădure
Sursa: Libertatea
Autor: Libertatea
Link: http://www.libertatea.ro/stire/video-un-avion-rusesc-a-aterizat-de-urgenta-in-padure-303002.html
09.10.2010


"Un aparat de zbor de tipul Tupolev 154 a fost nevoit să aterizeze de urgenţă pe o pistă aflată în apropierea unei vechi piste militare de lângă Moscova, însă pilotul nu a putut frâna din timp, iar avionul a mai parcurs câteva sute de metri în pădure, din cauză că toată aparatura electrică s-a stins."


asta e senzational pe bune. felicitarile mele pilotilor. e si un video in stire.
Sus In jos
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

Un avion rusesc a aterizat de urgenţă în pădure Empty
MesajSubiect: Re: Un avion rusesc a aterizat de urgenţă în pădure   Un avion rusesc a aterizat de urgenţă în pădure EmptyJoi 09 Sept 2010, 19:34

asta da aterizare Shocked
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Un avion rusesc a aterizat de urgenţă în pădure Empty
MesajSubiect: Re: Un avion rusesc a aterizat de urgenţă în pădure   Un avion rusesc a aterizat de urgenţă în pădure EmptyJoi 09 Sept 2010, 20:10

Libertatea....

Avionul a avut probleme electrice la FL 374, si aerodromul respectiv avea 1200m si a depasit pista cu aproximativ 150-200 de metri..... Reversoarele au functionat doar ca pista era cam scurta..... Din pacate sursa straina nu o mai pot cita pentru ca nu mai imi aduc aminte unde am citit.....
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf



Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

Un avion rusesc a aterizat de urgenţă în pădure Empty
MesajSubiect: Re: Un avion rusesc a aterizat de urgenţă în pădure   Un avion rusesc a aterizat de urgenţă în pădure EmptyJoi 09 Sept 2010, 20:39


asa e, insa nu am vrut sa intru in detalii.

nu mai aveau combustibil sa ajung la un aeroport decent (in caz de "electric failuire" pompele lui 154 nu mai trag combustibil decat din rezervorul central care are o pompa pe baterie si dureaza cam jumatate de ora) si cu toate instrumentele cazute singura alternativa ptr piloti a ramas un aerodrom dezafectat in Izhmy (Koma), folosit acum ca aerodrom ptr elicoptere (pisat f scurta, de aia s-a oprit in padure).

zborul era Polyarny - Moscow.
pasageri: 72 de persoane
avionul apartine unei companii care e in comertul cu diamante, numarul doi dupa De Beers.
avionul se va taia sau va fi lasat acolo caci nu se mai poate recupera de la fata locului.
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Un avion rusesc a aterizat de urgenţă în pădure Empty
MesajSubiect: Re: Un avion rusesc a aterizat de urgenţă în pădure   Un avion rusesc a aterizat de urgenţă în pădure EmptyJoi 09 Sept 2010, 20:48

Uite inca un lincusor chiar din mama Russia:
http://www.themoscowtimes.com/news/article/pilots-called-heroes-after-crash-landing/415328.html
Sus In jos
D13-th_TakeOff
Membru activ
D13-th_TakeOff


Numarul mesajelor : 247
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/06/2009

Un avion rusesc a aterizat de urgenţă în pădure Empty
MesajSubiect: Re: Un avion rusesc a aterizat de urgenţă în pădure   Un avion rusesc a aterizat de urgenţă în pădure EmptySam 11 Sept 2010, 13:18

Ceea ce m-a uimit a fost starea psihica a pasagerilor... excelenta... zambeau si faceau glume, disciplinati, fara panica......
Va amintiti pasagerii romani din Boeing-ul care a lovit masina pe pista? desi nimeni n-a avut nici o zgarietura urlau ca disperatii... "vai, era sa ne omoare, ne-au stricat vacanta, nenorocitii... despagubiri pentru traume "psihice"... ca de, poate mai fac si ei un ban gramada, fara munca...
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf



Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

Un avion rusesc a aterizat de urgenţă în pădure Empty
MesajSubiect: Re: Un avion rusesc a aterizat de urgenţă în pădure   Un avion rusesc a aterizat de urgenţă în pădure EmptySam 11 Sept 2010, 13:32

D13-th_TakeOff a scris:
Ceea ce m-a uimit a fost starea psihica a pasagerilor... excelenta... zambeau si faceau glume, disciplinati, fara panica......
Va amintiti pasagerii romani din Boeing-ul care a lovit masina pe pista? desi nimeni n-a avut nici o zgarietura urlau ca disperatii... "vai, era sa ne omoare, ne-au stricat vacanta, nenorocitii... despagubiri pentru traume "psihice"... ca de, poate mai fac si ei un ban gramada, fara munca...

pai e adevarat ce spuneau oamenii aia, dupa parerea mea.

"vai, era sa ne omoare"
era sa-i omoare. putin, foarte putin a lipsit. marele noroc este ca nu a fost incendiu. avionul era plin cu pasageri, alimentat pentru cateva ore de zbor. avionul a ajuns la fier vechi, deci nu a fost o plimbare in parc iesirea de pe pista.

"Ne-au stricat vacanta"
daca tu esti in avion sa mergi in vacanta si treci print-o evacuare, dupa aia pe plaja cum o sa te simti? ca si cum nu ai nici o grija? eu, unul m-as gandi la ce s-a intamplat tot timpul.

"despagubiri ptr traume psihice"
da, de ce nu? daca se dovesdeste ca anumiti indivizi au ramas cu frica si nu se mai pot urca in avion. frica de zbor este o fobie recunoscuta si se trateaza ca atare.


revenind la incidentul nostru, jos palaria ptr pilotii rusi. evacuarea este lejera ptr ca nu exista pericol imediat. avionul s-a oprit, nu e fum, nu e foc, avionu nu e rupt asa ca e calm. rusii oricum sunt mai darzi.
sa fi existat putin fum in cabina iti garantez ca se calcau in picioare si sareau pe langa tobogan.
Sus In jos
D13-th_TakeOff
Membru activ
D13-th_TakeOff


Numarul mesajelor : 247
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/06/2009

Un avion rusesc a aterizat de urgenţă în pădure Empty
MesajSubiect: Re: Un avion rusesc a aterizat de urgenţă în pădure   Un avion rusesc a aterizat de urgenţă în pădure EmptyDum 12 Sept 2010, 20:50

Eu personal as fi facut haz de necaz... m-as fi bucurat ca m-am nascut a doua oara... da-o naibii de vacanta, te mai gandesti la vacanta cand ai scapat din asa ceva? io ma imbatam de bucurie...
Cum ai spus, nici la incidentul de la otopeni nu a fost incendiu sau fum...
Aia au dat in judecata Tarom, desi tarom nu a avut nici o vina... tu daca ai un accident cu Dacia, desi nu a fost vina ta, dai in judecata Dacia fiindca ai fobie de masina? io pe cine sa dau in judecata daca am fobie de balustrada de la balcon?
Hai sa fim seriosi, cati au fost aia traumatizati si cati au gasit de fapt o oportunitate de a mai face un ban... evident avocatii lor pledand "pro bono"... prietenii stiu de ce Wink
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf



Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

Un avion rusesc a aterizat de urgenţă în pădure Empty
MesajSubiect: Re: Un avion rusesc a aterizat de urgenţă în pădure   Un avion rusesc a aterizat de urgenţă în pădure EmptyMar 14 Sept 2010, 03:18

am zis eu ca taromul a fost de vina? nu conteaza a cui a fost vina, ptr ca nu asta discutam.
eu ma refeream la gravitatea accidentului. oamenii erau indraptatiti sa urle, ptr ca au fost la un mic pas de o tragedie.

nu stiu cum a decurs evacuarea in cazul incidentului pe de otopeni (presupun ca in regula, caci nu au fost raniti) insa a le imputa oamenilor ca exagereza sperietura si a bagateliza incidentul este deja cam mult. poate tu esti mai viteaz insa nu toata lumea e la fel. eu unul mi-as fi speriat, tocmai ca stiu cat de aproape as fi fost de a da coltul.

ce a fost mai departe cu avocati etc nu ma intereseaza, nu asta discutam aici insa pana la urma e dreptul fiecaruia de a se adresa justiei. cu siguranta exista vinovati si cineva trebuie sa platesca.

referitor la analogia ta cu masina, pot sa-ti spun ca sunt f multi oameni care in urma unui accident de masina, nu au mai condus ptr o vreme (sau niciodata) din cauza fricii de accident. normal, orice accident poate lasa sechele si daca ai dovezi stiintifice (expertiza medicala) poti cere daune vinovatului. deja ne indepartam de subiect, ma opresc aici.
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Un avion rusesc a aterizat de urgenţă în pădure Empty
MesajSubiect: Re: Un avion rusesc a aterizat de urgenţă în pădure   Un avion rusesc a aterizat de urgenţă în pădure EmptyMar 14 Sept 2010, 16:55

Triple 7 in principiu ai dreptate cu tot ce spui. Ce voia probabil sa sublinieze TakeOff e circul pe care il fac romanii nostri cand se intampla asa ceva. Circ pe care l-au facut si in cazul cu Taromul. Pai ma frate eu daca patesc asa ceva nu ma apuc sa urlu ca descreieratul la primul reporter pe care-l vad ca mi-a distrus Taromul viata si vacanta si mai stiu eu ce. Ii dau in judecata, le pretind scuze scrise, ma duc la psiholog/psihiatru sau whatever, dar nu ma dau in spectacol la televizor asa cum se obisnuieste aici.
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf



Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

Un avion rusesc a aterizat de urgenţă în pădure Empty
MesajSubiect: Re: Un avion rusesc a aterizat de urgenţă în pădure   Un avion rusesc a aterizat de urgenţă în pădure EmptyMier 15 Sept 2010, 15:09



farao eu zic intruna ca incidentul a fost serios si e normal ca oamenii sa se fi speriat si voi o tot dati ca taromu nu a fost vinovat. : discutam doua lucruri diferite. eu nu incercam sa gasesc vinovat aici (nu am pomenit nici macar o data de tarom) ci sa explic ca reactia oamenilor si speriatura sunt justificate, ca a fost un incident serios.
pe cine au dat ei vina in fata reporterilor nu ma intereseaza, fiecare e liber sa debiteze ce vrea. clown oricum ancheta stabileste ce s-a intamplat.

nu vreau sa le gasesc scuza insa daca stam sa ne gandim, imediat dupa incident ei nu aveau de unde sa stie ce s-a intamplat exact, ca era masina aia pe pista si ca pilotii au avut "clear for take off". oricum ptr multi romani tromul este tot una cu otopeni. multi cred ca aeroportul apartine companiei.

repet, eu nu discut a cui vina ci faptul ca incidentul a fost unul f serios si trebuie tratat ca atare, nu bagatelizat ptr ca pasagerii au dat declaratii aiurea dupa.

Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Un avion rusesc a aterizat de urgenţă în pădure Empty
MesajSubiect: Re: Un avion rusesc a aterizat de urgenţă în pădure   Un avion rusesc a aterizat de urgenţă în pădure EmptyMier 15 Sept 2010, 16:50

Nici eu nu discut vina, nu m-ai inteles. Eu spuneam doar ca romanilor le place sa se dea in spectacol. Probabil e o chestie invatata de la telenovele Smile
Sus In jos
D13-th_TakeOff
Membru activ
D13-th_TakeOff


Numarul mesajelor : 247
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/06/2009

Un avion rusesc a aterizat de urgenţă în pădure Empty
MesajSubiect: Re: Un avion rusesc a aterizat de urgenţă în pădure   Un avion rusesc a aterizat de urgenţă în pădure EmptyMier 15 Sept 2010, 18:02

Citat :
discutam doua lucruri diferite. eu nu incercam sa gasesc vinovat aici (nu am pomenit nici macar o data de tarom) ci sa explic ca reactia oamenilor si speriatura sunt justificate, ca a fost un incident serios.

Exact ceea ce spunea Mangalus, acelasi lucru vroiam sa-l spun si eu... diferenta de atitudine, de reactie dintre romani si rusi... rusii au iesit calm din avion, zambeau, radeau, faceau mistori, pozau, filmau etc... romanii nu stiau cum sa puna mana pe microfoanele reporterilor si sa miaune/scheaune... dar astia-s romanii, un popor mioritic...
Sus In jos
Continut sponsorizat





Un avion rusesc a aterizat de urgenţă în pădure Empty
MesajSubiect: Re: Un avion rusesc a aterizat de urgenţă în pădure   Un avion rusesc a aterizat de urgenţă în pădure Empty

Sus In jos
 
Un avion rusesc a aterizat de urgenţă în pădure
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Un avion cu 75 de pasageri la bord a aterizat de urgenţă în Canare
» Un avion British Airways a aterizat de urgenţă în Nigeria
» Un avion Emirates a aterizat de urgenta la Bucuresti
» Un avion chinezesc a aterizat de urgenta in Japonia
» Un avion militar a aterizat de urgenta pe aeroportul Otopeni

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-
Mergi direct la: