ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.

In jos 
+18
Vlad Iosif
Griff
mcraffael
crisvsv
felix
Raduq
Virusu
Aviatia-Romaneasca
vishzu
Voicu
shouriken
Balki
DIESEL
arianne
codrutz
Dylan
Mengelaus
Daniel
22 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
Daniel
Flight Level 200
Flight Level 200
Daniel


Numarul mesajelor : 267
Varsta : 33
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 23/02/2009

Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. Empty
MesajSubiect: Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.   Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. EmptyVin 25 Iun 2010, 23:39

As vrea sa va cea parerea in legatura cu urmatoarea poza.Daca ar merge sa o pun pe un site de fotografie aviatica, sau daca nu, eventual daca ar mai trebui sa corectez la ea.Nu prea am experienta in photoshop cu prelucratul, am lucrat la ea cat am considerat eu ca ar fi bine.
Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. A318
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. Empty
MesajSubiect: Pre-screening: Aici analizam poze inainte de a le urca pe site-urile de profil.   Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. EmptySam 26 Iun 2010, 12:01

Ideea topicului nu este originala, e luata de pe alt forum si voiam sa o aplic de mai mult timp. Acum ca am vazut intrebarea lui Daniel m-am gandit sa o pun si in practica.

Acum on-topic.
Daniel, nu merge. Este backlit, arsa si are foarte mult zgomot de imagine. Incadrarea e ok si pare level dar calitatea nu e de ajuns de buna pentru a fi urcata pe vreun site. Mai incearca, cu putina rabdare si perseverenta vei reusi.
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. Empty
MesajSubiect: Re: Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.   Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. EmptySam 26 Iun 2010, 12:50

Da! Buna ideea dar ar trebui puse aici in thumbnail ca sa ne dam seama ce si cum e cu poza respectiva....deci de urcat aici la minim 1024 latime sau la cat vrea s-o urce fiecare (1280,1600)
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. Empty
MesajSubiect: Re: Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.   Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. EmptySam 26 Iun 2010, 16:46

Pai atunci sa fie thumbnail ca daca urca cineva la 1600 sau mai stiu eu se lateste pagina de numai.
Sus In jos
codrutz
Fotograf
codrutz


Numarul mesajelor : 447
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/08/2008

Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. Empty
MesajSubiect: Re: Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.   Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. EmptySam 26 Iun 2010, 18:37

recomandare:

atentie unde uploadam poza, fiindca majoritatea site-urilor de gazduire gratuita adauga compresie jpg suplimentara la upload, pentru protejarea bandei proprii.

Te poti prinde foarte usor comparand dimensiunile fisierelor (original, local la utilizator si cel uploadat). Corespund, totul in regula. Parca imageshack-ul nu adauga compresie, le lasa in pace, dar nu sunt sigur.
Sus In jos
Daniel
Flight Level 200
Flight Level 200
Daniel


Numarul mesajelor : 267
Varsta : 33
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 23/02/2009

Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. Empty
MesajSubiect: Re: Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.   Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. EmptyDum 27 Iun 2010, 22:25

Am mai "retusat" poza de adineaori pe care am postato pe forum, si am mai modificat inca doua poze.Astept parerile voastre.Multumesc!
Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. A318
Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. Skyhg
Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. Blueaircopy
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 31
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. Empty
MesajSubiect: Re: Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.   Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. EmptyDum 27 Iun 2010, 23:58

Prima are nevoie de o tona de sharpen, ceva noise reduction pe cer si mult noroc ca sa intre. A doua e reject din prima, trenul fata e acoperit. A treia are nevoie de cam un grad rotire CCW, ceva sharpening si noise reduction din nou pe cer. Parca ar intra cu putina atentie.

Daca mi-o trimiti la dimensiune mare, promit sa ma joc un pic cu ea.
Sus In jos
DIESEL
Flight Level 100
Flight Level 100
DIESEL


Numarul mesajelor : 131
Varsta : 31
Localizare : Calgary, Canada
Data de inscriere : 30/11/2008

Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. Empty
MesajSubiect: Ajutor cu Edit   Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. EmptyMier 25 Aug 2010, 09:32

As dori ajutor sa editez aceastor poze
Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. 4919261406_811d8d37d7_b


Enerjet 737
Edelweiss Air AirbusA332
Lufthansa Airbus A343
Sus In jos
https://www.facebook.com/MadeInRomania
Balki
Moderator
Balki


Numarul mesajelor : 1683
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. Empty
MesajSubiect: dfg   Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. EmptyJoi 02 Sept 2010, 16:13

ce sanse as avea cu aceasta poza pe jetphotos.net?

Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. Rafc130bhercules6166
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. Empty
MesajSubiect: Re: Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.   Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. EmptyJoi 02 Sept 2010, 17:44

balki a scris:
ce sanse as avea cu aceasta poza pe jetphotos.net?


Contrastul este vraiste, este soft si putin cam grainy (asta dupa gustul meu si se poate sa nu fie pentru cei de la JP.
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 31
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. Empty
MesajSubiect: Re: Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.   Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. EmptyJoi 02 Sept 2010, 17:51

De altceva in afara de soft nu cred ca s-ar lega. Si poate overprocessed pentru haloul din jurul aripii, ai folosit shadow/highlights.
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. Empty
MesajSubiect: Re: Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.   Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. EmptyJoi 02 Sept 2010, 18:11

Dark, sau eu cel putin asa o vad.
Sus In jos
Balki
Moderator
Balki


Numarul mesajelor : 1683
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. Empty
MesajSubiect: Re: Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.   Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. EmptyJoi 02 Sept 2010, 21:46

nu am folosit decat crop, nitel pe la levels si 50% cu 0,4 pt sharp.
ok. va multumesc, stau jos si mai invat Smile

de obicei la pozat folosesc prioritatea de diafragma cu diafragma




sunny
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 31
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. Empty
MesajSubiect: Re: Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.   Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. EmptyJoi 02 Sept 2010, 21:51

Am cam tabarat cu totii pe tine cu critici. Parerea mea e ca cu ceva sharpen in plus intra la Jeti.
Sus In jos
Balki
Moderator
Balki


Numarul mesajelor : 1683
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. Empty
MesajSubiect: Re: Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.   Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. EmptyJoi 02 Sept 2010, 22:20

criticile sunt bine venite, asa invatam.

inca o intrebare, am intrat sa vad ce se mai completeaza la JP. La o astfel de poza, la "Photo-Specific Categories", ce bifati? este obligatoriu acest camp?
optiunile sunt urmatoarele:

Cod:
Accident: Depict an accident or incident-related event?
Air to Air: Photo taken of one plane from another?
Airport: Depict an airport terminal, tower, etc.?
Cabin Shot: Depict the interior of an aircraft cabin?
Flight Deck: Depict the interior of the aircraft's cockpit?
Night Shot: Depict an aircraft in night/dusk/dawn lighting?
Wing View: Photo taken out a window over the wing?

Aircraft-Specific Categories:

Business Jet: Depict a business jet aircraft?
Cargo Plane: Depict a cargo aircraft?
Helicopter: Depict a helicopter?
Lighter-than-Air: Depict a balloon or blimp?
Small Prop: Depict a small prop plane (Cessna, etc.)?
Special Scheme: Celebratory or otherwise special scheme?
Warbird/Vintage: Depict a warbird or vintage aircraft?

multumesc.
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 31
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. Empty
MesajSubiect: Re: Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.   Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. EmptyJoi 02 Sept 2010, 22:27

Gasesti AICI explicatiile detaliate pentru upload. Cam un sfert de scroll in josul paginii sunt categoriile de bifat.

La poza ta trebuie selectat de sus MILITARY (daca nu a fost deja bifat din auto-fill) si Cargo aircraft.
Sus In jos
Balki
Moderator
Balki


Numarul mesajelor : 1683
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. Empty
MesajSubiect: Re: Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.   Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. EmptyJoi 30 Sept 2010, 16:14

poza aceasta a fost rejectata pt crop. ce ar trebui sa centrez? stalpul sau avionul? sau este prea mult spatiu liber deasupra avionului?
daca o poza ia reject pt ceva, dupa rezolvarea problemei, exista posibilitatea de a mai primi reject pt alt motiv?

http://www.planespotters.net/upload/2010/09/23/original/89b7f93bd207b0ff50ef3a0e8edac9a6.jpg
Sus In jos
shouriken
Administrator
shouriken


Numarul mesajelor : 3451
Varsta : 69
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/04/2009

Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. Empty
MesajSubiect: Re: Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.   Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. EmptyVin 15 Oct 2010, 19:28

Ce parere aveti: o asemenea incadrare are sanse la JP?

Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. Dsc36501024

Liviu
Sus In jos
Voicu
Moderator
Voicu


Numarul mesajelor : 2513
Varsta : 61
Localizare : Arad - ARW - LRAR
Data de inscriere : 28/12/2007

Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. Empty
MesajSubiect: Re: Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.   Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. EmptyLun 22 Noi 2010, 23:21

Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. 55305166

......dupa reject pentru oversharpened am refacut poza...si a iesit asa ...astept pareri.....multumesc

Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. Dsc5135aq1

Sus In jos
vishzu
Moderator
vishzu


Numarul mesajelor : 1036
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/04/2008

Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. Empty
MesajSubiect: Re: Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.   Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. EmptyMar 23 Noi 2010, 00:06

@ Voicu
Arata super ok din punctul meu de vedere
Totusi rama geamurilor + zona unde luceste lumina de pe bratele ce prind talpicile elicopterului sunt umpic cam zimtate iar asta ii un semn de oversharp. Doar in acele locuri observ deocamdata fenomenu...in rest ii ok. Dupa parerea mea poti sa o lasi asa insa daca vrei sa fie 100% ok baga sharp pe zone;
Daca utilizezi photoshop creeaza 2 layere cu acelasi elicopter; layerul de deasupra sa aiba un sharp mai mic decat cel de sub el. Folosind guma de sters; functia"eraser" decupeaza zonele din layerul de deasupra pe unde vrei sa transpara layerul de dedesubt cu UM mai mare.
Sus In jos
Voicu
Moderator
Voicu


Numarul mesajelor : 2513
Varsta : 61
Localizare : Arad - ARW - LRAR
Data de inscriere : 28/12/2007

Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. Empty
MesajSubiect: Re: Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.   Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. EmptyMar 23 Noi 2010, 00:18

vishzu a scris:
@ Voicu
Arata super ok din punctul meu de vedere
Totusi rama geamurilor + zona unde luceste lumina de pe bratele ce prind talpicile elicopterului sunt umpic cam zimtate iar asta ii un semn de oversharp. Doar in acele locuri observ deocamdata fenomenu...in rest ii ok. Dupa parerea mea poti sa o lasi asa insa daca vrei sa fie 100% ok baga sharp pe zone;
Daca utilizezi photoshop creeaza 2 layere cu acelasi elicopter; layerul de deasupra sa aiba un sharp mai mic decat cel de sub el. Folosind guma de sters; functia"eraser" decupeaza zonele din layerul de deasupra pe unde vrei sa transpara layerul de dedesubt cu UM mai mare.

multumesc vishzule ........ Wink

am facut ce a zis ...si mi-a iesit cam asa ceva .....

Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. Dsc5135aqq1

Sus In jos
Aviatia-Romaneasca
Membru activ
Aviatia-Romaneasca


Numarul mesajelor : 426
Varsta : 29
Localizare : Arad-LRAR-ARW
Data de inscriere : 25/06/2010

Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. Empty
MesajSubiect: Re: Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.   Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. EmptyMar 23 Noi 2010, 16:24

Am si eu o poza , miar fi acceptata undeva ?
Sau daca mai trebuie sa i fac ceva ....

Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. Ptro800x600

____________________

Tasco10x25 Hp Photsmart E427 6.0Mp 6.9mm

Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. Empty
MesajSubiect: Re: Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.   Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. EmptyMar 23 Noi 2010, 16:29

Aviatia-Romaneasca a scris:
Am si eu o poza , miar fi acceptata undeva ?
Sau daca mai trebuie sa i fac ceva ....

ar fi multe de facut. ca motive potentiale si sigure de respins as enumera: oversharp, color cast, objects, low in frame, etc etc. vezi prin tutorialele de prelucrare cam care e fluxul de munca si mai incearca.
Sus In jos
Raduq
Fotograf



Numarul mesajelor : 1764
Varsta : 32
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 06/05/2008

Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. Empty
MesajSubiect: Re: Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.   Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. EmptyMar 23 Noi 2010, 17:41

virusu a scris:
Aviatia-Romaneasca a scris:
Am si eu o poza , miar fi acceptata undeva ?
Sau daca mai trebuie sa i fac ceva ....

ar fi multe de facut. ca motive potentiale si sigure de respins as enumera: oversharp, color cast, objects, low in frame, etc etc. vezi prin tutorialele de prelucrare cam care e fluxul de munca si mai incearca.
Adrian are dreptate.. citeste tutorialul urmator : http://seahawkgfx.de/Editingguide.pdf

As avea o sugestie pentru cei care posteaza aici poze. Cel mai bine ar fi sa urcati poza la 1024 sau oricare ar fi rezolutia pentru upload pe site-uri ( preferabil cu watermark ) si sa postati aici link-ul catre poza..
O vizualizare a pozei la dimensiuni mari este mult mai concludenta pentru cei care vor sa va ajute.. in special la partea de sharp si calitate a fotografiei.
Va doresc mult succes.
Sus In jos
Voicu
Moderator
Voicu


Numarul mesajelor : 2513
Varsta : 61
Localizare : Arad - ARW - LRAR
Data de inscriere : 28/12/2007

Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. Empty
MesajSubiect: Re: Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.   Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. EmptyDum 28 Noi 2010, 13:50

Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. Dsc7442pp1

si aici linkul pentru marime 1024 ......

https://2img.net/r/ihimizer/img638/819/dsc7442pp.jpg

Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. Dsc7413pp1

si aici linkul pentru marime 1024 ......

https://2img.net/r/ihimizer/img819/513/dsc7413pp.jpg
Sus In jos
Continut sponsorizat





Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. Empty
MesajSubiect: Re: Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.   Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil. Empty

Sus In jos
 
Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.
Sus 
Pagina 1 din 4Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Cateva site-uri de profil
» Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica
» AEROPORTUL HENRI COANDA/OTOPENI - STIRI - DISCUTII
» lowcost-urile
» Se trecea cu mig-21 pe aici?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Spotting Websites-
Mergi direct la: