ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Sugestii locatie pt. spotting - undeva in Europa

In jos 
+4
Capt_Vio
andreius
free_flow77
craft737
8 participanți
AutorMesaj
craft737
Airport Level
Airport Level
craft737


Numarul mesajelor : 89
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/04/2008

Sugestii locatie pt. spotting - undeva in Europa Empty
MesajSubiect: Sugestii locatie pt. spotting - undeva in Europa   Sugestii locatie pt. spotting - undeva in Europa EmptyMar 08 Iul 2008, 16:16

Mi s-a facut dor nebun de un zbor si de un spotting si m-am hotarat ca undeva la sfarsitul lui iulie, inceputul lui august sa merg intr-un citybreak.

Asa ca vreau sugestii din partea voastra..

Ce ma intereseaza:

- sa fie un aeroport cu trafic ceva mai mult decat pe OTP
- sa aiba locatii oficiale sau locatii unde sa nu te ia garda pe sus, in aeroport dar si in afara lui.
- locatiile din aeroport sa poata fi accesate si de vizitatori, nu numai de pasageri (deci inainte de zona de check-in si securitate) ceva in genul restaurantului de la OTP.
- daca se poate, sa aiba si tarom-ul curse acolo. Ma gandeam sa merg cu tarom, ca n-am mai zburat de ani buni cu ei. Dar nu e obligatoriu, prefer sa renunt la tarom, in favoarea unei locatii excelente pt. spotting.

Momentan, eu ma gandeam la Frankfurt sau Brussels. Astept pareri despre cele doua locatii dar si alte propuneri daca stiti locatii mai bune.
Sus In jos
free_flow77
Flight Level 200
Flight Level 200
free_flow77


Numarul mesajelor : 209
Varsta : 31
Localizare : Timisoara/South Bend
Data de inscriere : 23/06/2008

Sugestii locatie pt. spotting - undeva in Europa Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii locatie pt. spotting - undeva in Europa   Sugestii locatie pt. spotting - undeva in Europa EmptyMar 08 Iul 2008, 17:07

Amsterdam, Frankfurt, Munchen, Koln Wink
Sus In jos
andreius
Airport Level
Airport Level
andreius


Numarul mesajelor : 82
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/05/2008

Sugestii locatie pt. spotting - undeva in Europa Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii locatie pt. spotting - undeva in Europa   Sugestii locatie pt. spotting - undeva in Europa EmptyMar 08 Iul 2008, 17:49

AMSTERDAM
Sus In jos
craft737
Airport Level
Airport Level
craft737


Numarul mesajelor : 89
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/04/2008

Sugestii locatie pt. spotting - undeva in Europa Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii locatie pt. spotting - undeva in Europa   Sugestii locatie pt. spotting - undeva in Europa EmptyMar 08 Iul 2008, 18:15

Am uitat sa precizez... orice locatie in afara de Amsterdam! Smile

Stiu ca ar fi locatia ideala, dar nu am bani acum pt. Amsterdam. Un city break in AMS, e dublu fata de un city break in frankfurt, spre exemplu...

Multam pentru opiniile de pana acum si astept in continuare propuneri!
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

Sugestii locatie pt. spotting - undeva in Europa Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii locatie pt. spotting - undeva in Europa   Sugestii locatie pt. spotting - undeva in Europa EmptyMar 08 Iul 2008, 18:42

Dupa parerea mea, Londra (Heathrow) e unul dintre cele mai bogate aeroporturi cind e vorba de trafic si companii aeriene. Am fost acolo in Dec. 2007 / Ian. 2008 si am fost extraordinar de impresionat cite heavy-uri sunt acolo. N-am vazut atitea 747 in viata mea.

Deci, daca ai bani, 100% Londra. Dupa cum ai spus, AMS nu e posibil acum, pacat... ar fi pe locul #2 la mine, dupa care Frankfurt, Munich sau Zurich (au un loc super misto la ZRH), unde poti face spotting chiar linga pista unde isi ridica avioanele roata din fata (Rotation point).. e absolut incredibil.

Am fost si in Milano-Malpensa si a avut trafic destul de okay. Munchen mai are traffic misto sau Paris CDG.
Sus In jos
Spark
Airport Level
Airport Level
Spark


Numarul mesajelor : 60
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/12/2007

Sugestii locatie pt. spotting - undeva in Europa Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii locatie pt. spotting - undeva in Europa   Sugestii locatie pt. spotting - undeva in Europa EmptyMar 08 Iul 2008, 20:11

Budapesta, Verihegy. E ceva mai mult trafic ca pe Otopeni, plus ca observation deck-ul ala e mai mult decat util in spotting. Si nici nu cred ca e mare pretul.
Sus In jos
free_flow77
Flight Level 200
Flight Level 200
free_flow77


Numarul mesajelor : 209
Varsta : 31
Localizare : Timisoara/South Bend
Data de inscriere : 23/06/2008

Sugestii locatie pt. spotting - undeva in Europa Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii locatie pt. spotting - undeva in Europa   Sugestii locatie pt. spotting - undeva in Europa EmptyMar 08 Iul 2008, 23:34

la cdg e interzis sa faci poze:P dar presupun ca la cat e de mare nu iti are nimeni treaba
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Sugestii locatie pt. spotting - undeva in Europa Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii locatie pt. spotting - undeva in Europa   Sugestii locatie pt. spotting - undeva in Europa EmptyMar 08 Iul 2008, 23:38

Totusi e plin internetul cu poze de pe CDG si nu par a fi facute sub presiunea interdictiei, deci undeva tot e permis.
Poate in aeroport, dar pe langa piste cred ca e voie, nu am fost sa stiu cum stau lucrurile.
Sus In jos
craft737
Airport Level
Airport Level
craft737


Numarul mesajelor : 89
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/04/2008

Sugestii locatie pt. spotting - undeva in Europa Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii locatie pt. spotting - undeva in Europa   Sugestii locatie pt. spotting - undeva in Europa EmptyMier 09 Iul 2008, 13:45

http://www.plane-mad.com/guides.php?guide=FRA

Cred ca ma tenteaza cel mai mult FRA...

M-am uitat si pe Google Earth si in punctele de spotting descrise in link-ul de mai sus, e plin de spotteri.. Smile Foarte misto!

Deci, pana acum inclin spre Frankfurt, insa mai caut... iar daca va mai vin idei... nu ezitati sa le spuneti! Smile Ofer ca premiu tuturor celor ce-si dau cu parerea, sute de poze! Very Happy O sa stau cel putin o zi intreaga la aeroport.. Smile
Sus In jos
alexandru
Flight Level 200
Flight Level 200
alexandru


Numarul mesajelor : 211
Localizare : Singeorz-Bai
Data de inscriere : 19/03/2008

Sugestii locatie pt. spotting - undeva in Europa Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii locatie pt. spotting - undeva in Europa   Sugestii locatie pt. spotting - undeva in Europa EmptyMier 09 Iul 2008, 15:44

DUB,

Am postat detalii la categoria aeroporturi din strainatate.

Basketball
Sus In jos
craft737
Airport Level
Airport Level
craft737


Numarul mesajelor : 89
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/04/2008

Sugestii locatie pt. spotting - undeva in Europa Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii locatie pt. spotting - undeva in Europa   Sugestii locatie pt. spotting - undeva in Europa EmptyMar 15 Iul 2008, 18:40

M-am hotarat, gata.. Very Happy

Merg la Munchen. Din cate am citit pe net e foarte tare pt. spotting aeroportul. M-a incantat foarte tare acel "visitor's hill" si muzeul de langa el.. cred ca am ce vedea, sper doar sa fie vremea buna. Smile

Nu-mi mai iau pachet de weekend, ci o sa merg pe cont propriu, cu Lufthansa. Mi-as fi dorit sa merg cu Tarom, sa vad cum sunt, dar biletul e cu 90 euro mai ieftin la nemti.

O sa imi iau si o camera foto noua, cu zoom optic 10 si multe alte nebunii si cred ca si un card SDHC si... poze cat cuprinde!! cheers
Sus In jos
craft737
Airport Level
Airport Level
craft737


Numarul mesajelor : 89
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/04/2008

Sugestii locatie pt. spotting - undeva in Europa Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii locatie pt. spotting - undeva in Europa   Sugestii locatie pt. spotting - undeva in Europa EmptyJoi 14 Aug 2008, 15:12

Eh si iata ca mai e putin... maine la ora 19 sunt in Cityline.. bounce

Am o intrebare, urgenta! Very Happy

Are cineva idee care este ruta pana la iesirea din tara, pt. MUC? Vreau sa stiu ce locuri imi aleg, pe stanga sau pe dreapta. Mi-am ramas dator, de cand am fost la amsterdam, cu o poza de sus a barajului Vidraru. Se vedea excelent, dar era intuneric si n-am putut sa-l pozez.

Deci, aveti idee? Iese prin NILOV - ENIMA - BUDOP sau NILOV - ... - DEGET ? sau altceva? Smile
Sus In jos
aegean
Membru activ
aegean


Numarul mesajelor : 852
Varsta : 43
Localizare : LEMD
Data de inscriere : 29/12/2007

Sugestii locatie pt. spotting - undeva in Europa Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii locatie pt. spotting - undeva in Europa   Sugestii locatie pt. spotting - undeva in Europa EmptyJoi 14 Aug 2008, 15:27

@craft737:din cate am auzit eu pe feed EXP-ul ar fi prin BUDOP pt cei care pleaca in Germania.Nu bag mana in foc dar cam asa ar fi logic...
Toate bune si distractie placuta! cheers

P.S. Oricum DEGET si BUDOP sunt destul de aproape asa ca indiferent pe unde iesi e cam la fel.
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Sugestii locatie pt. spotting - undeva in Europa Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii locatie pt. spotting - undeva in Europa   Sugestii locatie pt. spotting - undeva in Europa EmptyJoi 14 Aug 2008, 17:42

99% BUDOP, ca destinatia e mai la N, in general pe la BUDOP se iese pt. Germania, Austria, Anglia... si pe la DEGET cele mai la S: Franta, Elvetia...
Sus In jos
Continut sponsorizat





Sugestii locatie pt. spotting - undeva in Europa Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii locatie pt. spotting - undeva in Europa   Sugestii locatie pt. spotting - undeva in Europa Empty

Sus In jos
 
Sugestii locatie pt. spotting - undeva in Europa
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» OTP/LROP - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE (UPDATED 2013)
» Poze din aeronave in zbor
» Aeroportul Arad - Iunie 2009
» Idei si sugestii pt MAv
» Sugestii organizare forum

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: