ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL)

In jos 
+32
Voicu
cavok
mircea5
gisurvey
Raduq
YR-SND
Alex_tm
petrudimoff
mihaiatanasie
Mengelaus
VIC
liviu.dnistran
ionut.vasile
amigo
eugen
alexandru
YR-197
D13-th_TakeOff
claudiup
valavia
flysebi
fularU
byteworks
Virusu
lacibacsi
propellerdream
Soim
mack
RoNIN_731
ovidiu51
Capt_Vio
Dylan
36 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) Empty
MesajSubiect: Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL)   Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) EmptyMier 18 Iun 2008, 18:55

Am inceput topicul asta pentru ca am gasit ceva articole despre aerodromul Floreni, prin presa de anii trecuti.
Doua foto facute nu demult de Cosmin Buhu.

Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) Copy_o10

5145 si 5182 la odihna

Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) Copy_o11

...si cateva link-uri:

13.12.2003
http://www.evenimentul.ro/articol/cj-a-preluat-aeroportul.html

20.07.2007
http://www.crainou.ro/?module=displaystory&story_id=11473&edition_id=4490&format=html

01.03.2008
http://www.monitorulsv.ro/Local/2008-03-01/A-inchiriat-un-aeroport-din-cauza-drumurilor-proaste


Ultima editare efectuata de catre dylan in Mar 10 Mai 2011, 22:15, editata de 2 ori
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) Empty
MesajSubiect: Re: Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL)   Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) EmptyMier 18 Iun 2008, 19:14

Frumos de tot dylan,

Mersi de poze si linkuri. Interesant ca la un moment dat a fost "o grija" pentru Armata Romana, cum spunea unul din articole, dar ma bucur ca acum este mare interes in acest aeroport. Zona absolut superba (din cite am auzit sa am vazut in poze) asa ca, nu vad de ce nu s-ar dezvolta ceva turistic aici. Daca pista s-ar marii putin, pot sa inceapa sa aduca chartere, etc. Ar fi o chestie.
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) Empty
MesajSubiect: Re: Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL)   Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) EmptyMier 18 Iun 2008, 19:16

Capt_Vio a scris:
Frumos de tot dylan,

Mersi de poze si linkuri. Interesant ca la un moment dat a fost "o grija" pentru Armata Romana, cum spunea unul din articole, dar ma bucur ca acum este mare interes in acest aeroport. Zona absolut superba (din cite am auzit sa am vazut in poze) asa ca, nu vad de ce nu s-ar dezvolta ceva turistic aici. Daca pista s-ar marii putin, pot sa inceapa sa aduca chartere, etc. Ar fi o chestie.


ar fi frumos, dar inca in Romanika....e mare tare INERTIA...asa ca probabil o sa mai asteptam sa se aseze lucrurile!
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) Empty
MesajSubiect: Re: Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL)   Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) EmptyMier 18 Iun 2008, 20:06

Apropo, in Romania sunt "landing fees" pentru avioane private cu un motor/doua (deci mici)? GA Aircraft... La Calgary YYC (International) s-a ajuns la 40 de dolari landing fee-ul... nebunie.
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) Empty
MesajSubiect: Re: Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL)   Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) EmptyMier 18 Iun 2008, 20:26

Capt_Vio a scris:
Apropo, in Romania sunt "landing fees" pentru avioane private cu un motor/doua (deci mici)? GA Aircraft... La Calgary YYC (International) s-a ajuns la 40 de dolari landing fee-ul... nebunie.

E putin diferit la taxare in TMA BUH - LROP / LRBS si atat parca.....fata de celelalte a/p-uri din tara. Aici taxele sunt mai mari.
taxa de navigatie (in zone terminale de a/d - CTR-uri) vine cam asa....si e publicat si in AIP Romania la Gen 4 - taxari:

de la 0 - 2 tone de obicei zboara VFR si sunt scutite
de la 2.100 t - 10 t - 38 eur
iar de la 10 t in sus se calculeaza tona x 3.9 eur

la taxele de aeroport (arr/dep, parking, degivrare, balizaj, etc) tarifele sunt hotarate pe plan local de admin a/p-ului prin programele de tarifare
exemplu LRSV
http://www.aeroportsuceava.ro/index_en.html

(la charges/program de tarifare)
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) Empty
MesajSubiect: Re: Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL)   Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) EmptyMier 18 Iun 2008, 22:12

In sfarsit imagini cu pista de la V Dornei. Pe Google abia se distinge. Ziarele spun ca unitatea de radiolocatie s-a desfiintat, asa sa fie?, pt ca se mai lucreaza pe imaginea lor. Pe aceasta pista au atreizat si avioane BN-2 de la Utilitara/CIPA, dar se pare ca trebuie ceva mai mult de 550. Pista este 09/27 dupa parerea mea, ce zici Dylan?
Sus In jos
RoNIN_731
Membru activ
RoNIN_731


Numarul mesajelor : 449
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/12/2007

Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) Empty
MesajSubiect: Re: Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL)   Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) EmptyJoi 19 Iun 2008, 00:03

Unitatea de radiolocatie de la Mestecanis? Hmm.... n-ar fi exclus...
Sus In jos
http://www.aripi-argintii.ro
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) Empty
MesajSubiect: Re: Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL)   Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) EmptyJoi 19 Iun 2008, 09:10

ovidiu51 a scris:
In sfarsit imagini cu pista de la V Dornei. Pe Google abia se distinge. Ziarele spun ca unitatea de radiolocatie s-a desfiintat, asa sa fie?, pt ca se mai lucreaza pe imaginea lor. Pe aceasta pista au atreizat si avioane BN-2 de la Utilitara/CIPA, dar se pare ca trebuie ceva mai mult de 550. Pista este 09/27 dupa parerea mea, ce zici Dylan?


Cam asa (09/27 - 08/26 sau 10/28 - ca directie magnetica) este aproximativ paralel cu E 578
Florin Chiuariu - CTA la noi - a participat in prin '92 la calculul directiei magnetice la rwy, marcajul rwy, calculul presiunilor pt navigatie QNH/QFE, aso. Tot atunci s-au facut si zboruri pentru omologare de catre AACR (cu BN-2-ul). Comandant la LRSV era pe atunci M.B. care a pus suflet in acest proiect. Pacat ca a fost abandonat si nici pana azi nu se vad nimic schimbari la LRFL (i-am dat noi din burta un indicativ ICAO)
Promit sa revin cu ceva fotografii din locatia asta!
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) Empty
MesajSubiect: Re: Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL)   Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) EmptyJoi 19 Iun 2008, 10:54

RoNIN_731 a scris:
Unitatea de radiolocatie de la Mestecanis? Hmm.... n-ar fi exclus...
De Dumbraveni este vorba, info din "Crai Nou". Abia a fost dotata cu un radar nou.
Sus In jos
mack
Fotograf
mack


Numarul mesajelor : 242
Localizare : Iasi - Romania
Data de inscriere : 10/06/2008

Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) Empty
MesajSubiect: Re: Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL)   Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) EmptyJoi 19 Iun 2008, 11:16

Salutare,

Acesta sa fie?!

Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) Lrfl_010
Sus In jos
RoNIN_731
Membru activ
RoNIN_731


Numarul mesajelor : 449
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/12/2007

Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) Empty
MesajSubiect: Re: Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL)   Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) EmptyJoi 19 Iun 2008, 12:20

Unitatea de la Dumbraveni este dotata cu FPS-117. In niciun caz nu s-a desfiintat.
Sus In jos
http://www.aripi-argintii.ro
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) Empty
MesajSubiect: Re: Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL)   Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) EmptyJoi 19 Iun 2008, 20:07

RoNIN_731 a scris:
Unitatea de la Dumbraveni este dotata cu FPS-117. In niciun caz nu s-a desfiintat.
Asa da, in sfarsit o informatie corecta
Sus In jos
Soim
Airport Level
Airport Level
Soim


Numarul mesajelor : 25
Varsta : 43
Data de inscriere : 22/05/2008

Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) Empty
MesajSubiect: Re: Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL)   Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) EmptyVin 20 Iun 2008, 07:20

Poze cu Unitatea de la Mestecanis sunt?
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) Empty
MesajSubiect: Re: Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL)   Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) EmptyVin 20 Iun 2008, 07:23

Soim a scris:
Poze cu Unitatea de la Mestecanis sunt?

Poze facute de sus probabil mai incolo cand 'om trage o "fuga" pana acolo. De jos n-au nici un farmec! Smile
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) Empty
MesajSubiect: Re: Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL)   Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) EmptyMier 05 Noi 2008, 01:08

mack a scris:
Salutare! Acesta sa fie?!
Asta este, acum la o rezolutie mai ridicata
Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) Floren10


Ultima editare efectuata de catre dylan in Mier 12 Noi 2008, 09:18, editata de 1 ori (Motiv : scos foto din Reply)
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) Empty
MesajSubiect: Re: Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL)   Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) EmptyJoi 08 Ian 2009, 19:56

Turnul de control al aerodromului vazut de la intrarea in aerodrom.

Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) Pc300713

Pista cu vedere spre est.

Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) Pc300711

Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) Pc300712

Dupa cum am masurat la acea data pista ar avea aproximativ 550m lungime si vreo 20-25 m latime.

Suprafata totala a aerodromului este de 5,5 hectare.
Sus In jos
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400
propellerdream


Numarul mesajelor : 622
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2008

Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) Empty
MesajSubiect: Re: Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL)   Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) EmptyJoi 08 Ian 2009, 20:19

Octavian, ai idee daca este ceva activitate la Floreni? Stiu ca a pus mana pe aerodrom, in urma unei licitatii foarte dubioase, un smecher local care are o firma de inchirieri de masini. Ai cumva informatii despre situatia aerodromului? Aerodromul este omologat? Daca se doreste aterizarea acolo este posibil? Cu cine ar trebui luata legatura? Multumesc. E foarte tare ca ai ajuns acolo sa faci poze cheers
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
Vizitato
Vizitator




Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) Empty
MesajSubiect: Re: Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL)   Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) EmptyJoi 08 Ian 2009, 21:22

Nu cunosc situatia actuala a aerodromului. Sad De aterizat acolo clandestin cred ca se poate. Nu ma pricep la legile si regulamentele din aviatie. Cert este ca peisajul este superb si merita macar un razmut . Pista e in stare buna , drenata pe lateral , nu sunt obstacole fiind situata pe un platou mai inalt in valea dintre munti. La aterizare se trece chiar pe deasupra satului.
Sus In jos
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400
propellerdream


Numarul mesajelor : 622
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2008

Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) Empty
MesajSubiect: Re: Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL)   Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) EmptyJoi 08 Ian 2009, 21:36

Multumesc!
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
lacibacsi
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 17
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 12/04/2009

Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) Empty
MesajSubiect: Re: Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL)   Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) EmptyDum 12 Apr 2009, 09:27

propellerdream a scris:
Multumesc!

aerodromul Floreni este in administrarea mea pentru urmatorii 39 de ani ( si nu sunt din Vatra Dornei). se poate ateriza acolo numai ca acum inca pista este plina de pietricele. se va curata pina la 1 mai 2009. tot atunci sper sa termin si reabilitarea cladirii comandamentului care a fot transformat in adapots pt pilotii APPAUM care doresc sa stea acolo peste noapte.
Sus In jos
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400
propellerdream


Numarul mesajelor : 622
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2008

Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) Empty
MesajSubiect: Re: Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL)   Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) EmptyDum 12 Apr 2009, 13:56

lacibacsi, am vazut acum si articolul care a aparut in Monitorul de Suceava. Multa bafta cu refacerea aerodromului si sper sa se poata ateriza cat mai curand la voi. Aveti in intentie sa lungiti pista? Stiu ca are 550m acum. Pentru Cessna 172 cu care zbor eu e cam scurta si trebuie sa fie si teren de zbor omologat Sad Aveti in intentie sa-l omologati ca sa poata veni acolo si aeronave de categoria a IV-a sau vreti sa-l pastrati doar pt ULM?
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
lacibacsi
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 17
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 12/04/2009

Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) Empty
MesajSubiect: Re: Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL)   Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) EmptyDum 12 Apr 2009, 22:29

in viitor vom si lungi pista. detinem terenul din cele doua capete ale pistei.
deocamdata nu doresc omologare sa nu avem prea mult zgomot si deranj acolo.
probabil in 2011 .


propellerdream a scris:
lacibacsi, am vazut acum si articolul care a aparut in Monitorul de Suceava. Multa bafta cu refacerea aerodromului si sper sa se poata ateriza cat mai curand la voi. Aveti in intentie sa lungiti pista? Stiu ca are 550m acum. Pentru Cessna 172 cu care zbor eu e cam scurta si trebuie sa fie si teren de zbor omologat Sad Aveti in intentie sa-l omologati ca sa poata veni acolo si aeronave de categoria a IV-a sau vreti sa-l pastrati doar pt ULM?
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) Empty
MesajSubiect: Re: Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL)   Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) EmptyDum 12 Apr 2009, 22:57

Pista o fost omologata in 1990 cand era comandant la LRSV Col. Marius Bastan. Colegii mei mai in varsta au participat la omologarea facuta atunci. S-a facut cu BN-2-urile de la CIPA. Nu stiu prea multe amanunte acum. Eu am ajuns pe aeroport de abia in 1993 cand se "stricase" treaba...
Sus In jos
lacibacsi
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 17
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 12/04/2009

Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) Empty
MesajSubiect: Re: Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL)   Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) EmptyMier 06 Mai 2009, 07:47

pista de la floreni a fost spalata si curatata de pietricele si se poate ateriza in siguranta. s au curatat cele 4 benzi dinspre munte.in 2 sapt va fi gata si un hangar.



dylan a scris:
Pista o fost omologata in 1990 cand era comandant la LRSV Col. Marius Bastan. Colegii mei mai in varsta au participat la omologarea facuta atunci. S-a facut cu BN-2-urile de la CIPA. Nu stiu prea multe amanunte acum. Eu am ajuns pe aeroport de abia in 1993 cand se "stricase" treaba...
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) Empty
MesajSubiect: Re: Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL)   Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) EmptyMier 06 Mai 2009, 08:22

lacibacsi a scris:
pista de la floreni a fost spalata si curatata de pietricele si se poate ateriza in siguranta. s au curatat cele 4 benzi dinspre munte.in 2 sapt va fi gata si un hangar.



dylan a scris:
Pista o fost omologata in 1990 cand era comandant la LRSV Col. Marius Bastan. Colegii mei mai in varsta au participat la omologarea facuta atunci. S-a facut cu BN-2-urile de la CIPA. Nu stiu prea multe amanunte acum. Eu am ajuns pe aeroport de abia in 1993 cand se "stricase" treaba...

Abia astept sa vad si eu pista respectiva Smile cred ca peisajul e superb.
domnule Laci da-ti-mi voie sa va felicit pentru munca dumneavoastra si pentru faptul ca aveti o viziune atat de necesara pentru dezvoltarea aviatiei generale la noi.
Respectele mele,
Dulau Adrian.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) Empty
MesajSubiect: Re: Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL)   Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL) Empty

Sus In jos
 
Suceava, Vatra Dornei - Aerodromul Floreni (LRFL)
Sus 
Pagina 1 din 8Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Preluarea aerodromului Floreni, Vatra Dornei
» Aerodromul Banesti
» Focsani - fostul aerodrom
» Fly-in @ Floreni - Mitingul cailor putere
» TG. Jiu - Aerodromul Preajba

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Aerodromuri din Romania - Romanian Aerodromes-
Mergi direct la: