ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti

In jos 
+40
Boeing777-300
CalinCLJ
arianne
lrbc
minny
valavia
RATus
DouglasMD11
bonsai
YR-DNY
mariusrex72
yo3hjv
Mengelaus
Lucian
fularU
horizob
grek
propellerdream
lucian21
Virusu
claudiup
babacu
mckingtom
Flori
claudiu_ne2000
abrazivu
Balki
NATO
alexandrumih
VIC
RoNIN_731
gmc_extreme
Edi
deltadagger
mihaiatanasie
electric
D13-th_TakeOff
Karaya 1
allex
Antoniu
44 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
deltadagger
Flight Level 300
Flight Level 300
deltadagger


Numarul mesajelor : 324
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 06/11/2009

Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Opreste Distrugerea Muzeului Aviatiei Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 EmptySam 24 Apr 2010, 21:12

Salutare.Azi am ajuns cu familia in vizita la muzeu ptr. un photo session cu "tehnica din dotare".Si-am tot facut fotografii aproape 2 ore cat de altfel a durat vizita.Si parca tot as mai fi facut dar nu mai aveam cu ce si deja eram cam ultimul p-acolo care inca mai bantuiam.Sper sa vi le arat cat mai curand,deocamdata am mici probleme tehnice.Toate bune.

P.S.Sper sa nu fie adevarat ce am auzit azi vorbind cu cineva de la muzeu.
Sus In jos
Antoniu
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 219
Varsta : 78
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2009

Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Ultima speranta   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 EmptyDum 25 Apr 2010, 19:52

Dragilor, oamenii sunt hotarati, situatia deja s-a agravat, noi latram degeaba, mai avem o solutie - sa ne mobilizam si sa mergem toti la presedinte, speram ca o delegatie sa fie primita.
Daca va fi cazul facem mobilizarea.
In acest fel poate televiziunile se vor misca, cineva m-a spus: reusiti numai daca luati cu voi pe Magda Ciumac, pe Zavoranca, pe ........., adica oameni importanti pentru tara.
Sus In jos
grek
Flight Level 100
Flight Level 100
grek


Numarul mesajelor : 122
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/08/2008

Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 EmptyMier 28 Apr 2010, 11:27

Datorita unui prieten, povestea distrugerii muzeului a ajuns si in Evenimentul Zilei.

"Dacă nici România nu are istorie aviatică, atunci...", spune cu pauze de oftat un pilot care a venit să viziteze Muzeul Aviaţiei din Bucureşti. Omul se plimbă alene printre avioane şi observă că o pagină cum sunt puţine altele în istoria acestui neam stă să se rupă. Sau să fie ruptă.
Muzeul Aviaţiei, din BucureştiPe Conrad Haas, Hermann Oberth, Henri Coandă, Traian Vuia, Aurel Vlaicu sau Radu Manicatide îi găseşti astăzi, laolată, la Muzeul Aviaţiei. Ajungi aici pe o stradă al cărei trotuar e ocupat de maşini. Doar suntem pe o bucată de teren de lângă metroul Pipera, zonă sugrumată de clădiri de birouri.
În ultimul timp, s-a vorbit că muzeul va fi desfiinţat, pentru a face loc unui cartier ANL. "Am venit să îl vedem, că am auzit că nu va mai fi", spune Maria Popescu, adusă de fiul Liviu să viziteze un muzeu drag lui. Băiatul este absolvent al Şcolii Superioare de Aviaţie Civilă (SSAvC). Liviu îi povesteşte mamei despre fiecare avion. În unele modele a şi urcat. Cu altele a zburat.

Muzeul Aviatiei din Bucureşti
"Uite, ăsta este un Sniper, MiG 29, de la ruşi. E cel mai "periculos" de aici", spune plin de entuziasm Liviu. Mama sa, venită de la Craiova pentru a vizita muzeul, spune că lumea nu cunoaşte mai nimic despre acest spaţiu. Dânsa crede că povestea aviaţiei româneşti ar avea nevoie de un suport mai demn. "Uite cum arată totul în jur, uită-te cum arată avioanele", spune Maria Popescu.

Ei sunt doi dintre puţinii vizitatori ai muzeului. Anual, Muzeul Aviaţiei are circa 5.000 de vizitatori, după cum se arată chiar pe pagina de internet a instituţiei. În fraza precentă, ar fi avut loc şi un "doar", deoarece alte muzee din România au peste 100.000 de vizitatori în fiecare an. "Vin puţini oameni, muzeul nu e cunoscut. Îl ştim mai mult noi, cei legaţi de aviaţie", spune Marius, un pilot pe avioane de agrement, care dă târcoale aparatelor din curtea muzeului.
"Păcat pentru România. Nu ştie să îşi expună valorile"
"Nici nu e aranjat cum trebuie. Eu am găsit ce mă interesa, despre Cantacuzino (n.r. Constantin ‘Bâzu’ Cantacuzino - pilot român în Al Doilea Război Mondial, cu un record de necrezut. El a doborât 60 de avioane inamice). Dar, pentru un turist obişnuit, informaţia e zero. Nu e suficient. Şi văd că se păstrează prezentarea asta comunistă a obiectelor. Păcat pentru România. Nu ştie să îşi expună valorile".
"Am auzit că va fi dărâmat, că vor fi construite nu ştiu ce locuinţe. Eu nu cred că vor fi locuinţe, va fi tot vreo clădire din astea", spune bărbatul, privind spre clădirile de birouri cu aspect de ulii hulpavi, ce înconjoară bucata de pământ a muzeului.

Muzeul ocupă un spaţiu întins, de circa 6 hectare, într-o zonă în care s-a construit întruna în ultimii ani. Înconjurat de garduri de beton, găurite de timp, locul dă puţine indicii că este un muzeu. "Eu lucrez aici şi, prima dată, când am văzut avioanele şi elicopterele din curte, m-am gândit că e unitate militară. Dar când am văzut că sunt multe şi cam amărâte, m-am gândit că o fi vreun muzeu. Şi m-am uitat pe net şi am văzut că aşa era", spune Nicu, angajat al unei companii care îşi are birourile în Pipera.
Puţini dintre elevii de la o şcoală de peste drum ştiu că aici este un muzeu. Mulţi au văzut avioanele în depăratere, dar, cum nicio plăcuţă nu anunţă că dincolo de gardul de beton e povestea aviaţiei româneşti, au stat afară.
Muzeul - Vlaicu, Coandă, Vuia şi poveşti din Al Doilea Război
Pe strada Fabrica de Glucoză, la numerele 2-4, un avion în culori de camuflaj anunţă că intrăm în Muzeul Aviaţiei. În depărtare, se vede o clădire vopsită în albatru, nuanţa cerului.
Înăuntru, deşi clădirea nu arată tocmai bine (specificul locului cere spaţiu, clădirea i-l dă, dar aspectul de hală de producţie răpeşte un pic din farmec), expoziţia este îngrijită. Sunt amenajate spaţii speciale pentru figurile de seamă ale aviaţiei şi aeronauticii. Găsim aparate de zbor, fotografii şi documente foarte rare. Printre ele, imagini şi replici ale aeroplanului Vlaicu II, cu inconfundabilul aspect de peşte descărnat.
De asemenea, găsim şi un spaţiu amenajat în 2006, în cinstea lui Traian Vuia, la 100 de ani de la primul zbor autopropulsat (fără catapulte sau alte mijloace exterioare) cu un aparat mai greu decât aerul. Figuri mai vechi, ca Conrad Haas, sau contemporane cu Vuia, ca Hermann Oberth sau Henri Coandă, îşi găsesc şi ele locul cuvenit într-un muzeu al aeronauticii româneşti.
Tot aici găsim povestea IAR-urilor şi a unora dintre creatorii lor, cum este inginerul Radu Manicatide, unul dintre cei mai apreciaţi specialişti constructori de aeronave ai anilor '30, '40 şi '50. Ai parte de numeroase poveşti din Al Doilea Război Mondial, ca aceea a lui "Bâzu" Cantacuzino sau a femeii-aviator Nadia Russo, figură emblematică pentru "Escadrila Albă".
Pe o alee care reproduce o stradă a Bucureştiului interbelic, ajungi la aparate şi obiecte folosite în aeronautică după război. Afli istoria radarului şi cunoşti etapele dezvoltării ecranului optic circular, precum şi întreaga aparatură pe care o implică aviaţia militară. La etaj, te aşteaptă o expoziţie de fotografie din avion şi galeria comandanţilor aviaţiei române. Printre figuri, se poate vedea şi cea a regelui Carol al II-lea.

"Un sacrilegiu", în anul centenarelor Vlaicu şi Coandă
"Aici sunt doar 10-15% din obiectele pe care le avem", ne spune Adrian Ilie, directorul muzeului. Printre cele neexpuse se află şi o piesă extrem de rară. Lavochkin La-9 se află acum într-un hangar şi aşteaptă recondiţionarea. În lume, mai sunt două astfel de aparate, spune Dan Antoniu, cercetător istoric în domeniul aeronautic. Noi avem unul, celălalt este în Noua Zeelandă.
Tot dânsul spune că, atunci când muzeul s-a mutat de la Otopeni în actualul sediu, un aparat preţios, bimotorul Il-28, a fost abandonat. Altul, un Il-10, a fost serios deteriorat în urma transportului.
"Preluarea acestor clădiri şi a terenului înseamnă desfiinţarea muzeului. Se vorbeşte de un alt sediu. Să fim serioşi: ei nu pot să repare clădirile existente, dar să construiască altele noi. Este un sacrilegiu care vine într-un an deosebit pentru istoria aeronauticii româneşti: comemorarea, la 17 iunie 2010, a 100 de ani de la zborului lui Aurel Vlaicu pe câmpul Cotrocenilor".
Tot în 2010, se împlinesc 100 de ani de când Henri Coandă prezenta, la Paris, avionul său cu propulsie reactivă.

Tocmai am primit o veste buna!
Se pare ca primarul sectorului 2 va renunta la ideea de a construi blocuri pe terenul muzeului
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 EmptyJoi 29 Apr 2010, 20:16

grek a scris:

Tocmai am primit o veste buna!
Se pare ca primarul sectorului 2 va renunta la ideea de a construi blocuri pe terenul muzeului
Ai gasit pe undeva vreo declaratie?
Daca da un link te rog Very Happy
Sus In jos
electric
Membru activ
electric


Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 EmptyJoi 29 Apr 2010, 20:23

inca nu e nimic oficial, pana nu vedem hartiile....
Sus In jos
grek
Flight Level 100
Flight Level 100
grek


Numarul mesajelor : 122
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/08/2008

Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 EmptyVin 30 Apr 2010, 11:40

Andrei D a scris:
Ai gasit pe undeva vreo declaratie?
Daca da un link te rog Very Happy
Din pacate, inca nu am nici un document oficial, doar ce mi-a spus prietenul asta al meu la telefon.......
Eu tot trag nadejde ca asta sa fie si varianta oficiala........muzeul sa ramana muzeu si sa nu i se ciunteasca terenul
Sus In jos
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 EmptySam 01 Mai 2010, 12:45

La noi in tara se duce de rapa iar altii uite ce fac cu istoria Lavochkin La-9 . In link aveti o fotografie cu unul din cele doua La-9 existente in lume, in timpul unui zbor demonstrativ in urma cu o luna; cel de al doilea se afla la Muzeul Aviatiei.
Sus In jos
minny
Airport Level
Airport Level
minny


Numarul mesajelor : 66
Varsta : 44
Data de inscriere : 12/04/2010

Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 EmptyMier 05 Mai 2010, 16:08

In afara de semnat petitie si discutat pe forumuri mai e vreo posibilitate de a ajuta demersurile impotriva acestui macel ? Sunt dispus in limitele mele financiare sa donez si o mica suma de bani daca e cazul. Scuze daca s-a explicat deja pe undeva, sunt nou si nu am apucat sa parcurg toate subiectele.
Sus In jos
Flori
Fotograf
Flori


Numarul mesajelor : 765
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/01/2009

Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 EmptyMier 05 Mai 2010, 20:33

minny a scris:
In afara de semnat petitie si discutat pe forumuri mai e vreo posibilitate de a ajuta demersurile impotriva acestui macel ? Sunt dispus in limitele mele financiare sa donez si o mica suma de bani daca e cazul. Scuze daca s-a explicat deja pe undeva, sunt nou si nu am apucat sa parcurg toate subiectele.

Momentan nu putem face decat sa popularizam petitia si campania peste tot pe unde se poate! Sa stie lumea ce se intampla!
Sus In jos
http://www.syhaya.blogspot.com
Flori
Fotograf
Flori


Numarul mesajelor : 765
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/01/2009

Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 EmptyMier 19 Mai 2010, 22:58

Foarte important!

Am nevoie de fotografii actuale (si vechi, daca aveti) cu Muzeul Aviatiei!
Foto aeriana, foto a curtii, hangarelor, tot ce aveti!

Va rog sa le trimiteti la adresa flori@aripiromanesti.ro


Multzam fain!
Flori
Sus In jos
http://www.syhaya.blogspot.com
Vizitato
Vizitator




Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 EmptySam 05 Iun 2010, 20:41

un link pls cand este gata petitia sau unde poate fi semnata pe hartie pentru a o polulariza
Sus In jos
lrbc
Fotograf
lrbc


Numarul mesajelor : 1823
Varsta : 110
Localizare : Bacău
Data de inscriere : 08/05/2009

Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 EmptyDum 06 Iun 2010, 19:51

geotavi@gmail.com a scris:
un link pls cand este gata petitia sau unde poate fi semnata pe hartie pentru a o polulariza
http://www.petitieonline.ro/petitie/salveaza_muzeul_aviatiei-p61995055.html
Sus In jos
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400
propellerdream


Numarul mesajelor : 622
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2008

Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 EmptyMar 07 Sept 2010, 19:55

Muzeul Aviatiei? End of story, guys! Radem, glumim, dar ramanem in incinta...

Putem sa dam jos bannerele de pe bloguri, de pe site-uri, de pe forumuri. S-a rezolvat... Unde sa emigram?
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 EmptyMar 07 Sept 2010, 22:23

Pentru a salva onoarea ministrului Apărării, şeful Statului Major al Forţelor Aeriene, generalul Ion Aurel Stanciu, a fost obligat să-şi asume întreaga răspundere. El a declarat că “terenul era folosit în mod neraţional”, “era un cimitir de avioane vechi şi dezmembrate” şi că, din acest motiv, a decis să ia măsuri pentru “reorganizarea muzeului”.

Mie mi se pare un act de inalta tradare a istoriei nationale. Pasul urmator va fi sa dea "avioanele vechi si dezmembrate" la fier vechi. SI nu m-as mira ca exact asa sa faca.

Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 31
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 EmptyMar 07 Sept 2010, 22:30

mihaiatanasie a scris:
Mie mi se pare un act de inalta tradare a istoriei nationale. Pasul urmator va fi sa dea "avioanele vechi si dezmembrate" la fier vechi. SI nu m-as mira ca exact asa sa faca.

Articolul ala e plin de un limbaj de lemn care vrea de fapt sa spuna ca nimeni n-are nevoie de Muzeul Aviatiei. Daca vor fi date avioanele la fier vechi se va declara ca banii obtinuti au fost folositi pentru "a imbunatati conditiile de trai ale militarilor romani care vor fi astfel mai bine pregatiti si odihniti pentru a apara patria". Deja ma simt mai la adapost de un razboi in casa la mine.
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ



Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 61
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 EmptyMier 08 Sept 2010, 14:07

Eu acuma vad :

http://www.gandul.info//news/mapn-si-primaria-sectorului-2-vor-construi-peste-1-400-locuinte-pe-un-teren-de-langa-muzeul-aviatiei-7137190

Chiar nu se mai poate face nimic???????????
S-a gandit cineva ca acest muzeu ar trebui trecut sub obladuirea Directiei Patrimoniu a Ministerului Culturii ? si de acolo , cumva introdus in patrimoniul UNESCO ?

Ma simt mic si neinsemnat intr-o tara condusa de GUNOAIE !
Sus In jos
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400
propellerdream


Numarul mesajelor : 622
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2008

Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 EmptyMier 08 Sept 2010, 14:46

La initiativa societatii civile s-a demarat procedura de clasificare ca monument a Muzeului cu tot ce inseamna cladiri si teren inca din iunie. Insa procedura este de durata. Iar nemernicii de Onrtanu, Udrea si Oprea au actionat mai rapid. Din pacate nu cred ca se mai poate face nimic. Asta e tara in care traim. Revin cu intrebarea: unde emigram? Facem un topic dedicat locurilor in care e cel mai bine sa pleci?
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
CalinCLJ
Membru activ



Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 61
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 EmptyMier 08 Sept 2010, 15:07

In momente ca astea uit de cei sapte ani de acasa , de educatie si de bun simt : cine e CRETINUL ala de Stanciu? E aviator????? Cum poate spune ca muzeul e un "cimitir de avioane vechi"? Ce ar trebui sa fie ca sa ii atraga atentia Cretiniei Sale ? Loc de parcare pentru A380 ? Cu asemenea CRETINI in fruntea armatei , vom ajunge maine sa inchiriem MIG-urile sa mearga "vacile de Dorobanti" la mare in weekend ! Inteleg ca elicopterele deja le dam la "plimbat VIP-uri" !!!!!!

Daca vreti un topic cum spune propellerdream , incep eu : eu il iau de mana pe Natase si emigrez in CONGO ! Ramane sa stabilesc daca in Congo-Kinshasa sau in Congo-Brazaville !

PS : Imi cer oertare pentru limbaj , dar orice are o limita !
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 EmptyMier 08 Sept 2010, 16:26

CalinCLJ a scris:
In momente ca astea uit de cei sapte ani de acasa , de educatie si de bun simt : cine e CRETINUL ala de Stanciu? E aviator????? Cum poate spune ca muzeul e un "cimitir de avioane vechi"? Ce ar trebui sa fie ca sa ii atraga atentia Cretiniei Sale ? Loc de parcare pentru A380 ? Cu asemenea CRETINI in fruntea armatei , vom ajunge maine sa inchiriem MIG-urile sa mearga "vacile de Dorobanti" la mare in weekend ! Inteleg ca elicopterele deja le dam la "plimbat VIP-uri" !!!!!!

Daca vreti un topic cum spune propellerdream , incep eu : eu il iau de mana pe Natase si emigrez in CONGO ! Ramane sa stabilesc daca in Congo-Kinshasa sau in Congo-Brazaville !

PS : Imi cer oertare pentru limbaj , dar orice are o limita !

Calin ca moderator sunt orpilat de mesajul tau, ca om sunt perfect deacord cu tine, ne batem joc si distrugem absolut orice, in loc de cinste si omenie cultivam hotie si neomenie.....

Pentru emigrare propun Somalia, AKM-uri gasim noi pe undeva, barca o luam din Romania ca oricum se gaseste de imprumutat, mari suntem pentru ca suntem nutriti si facem si noi ce se face acolo si probabil ca vom trai mai bine daca nu cumva mult mai bine......
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ



Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 61
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 EmptyMier 08 Sept 2010, 20:28

Imi cer scuze inca o data pentru limbaj ! Nu atat vestea ca pana la urma se cioparteste muzeul m-a enervat (era de asteptat , in ciuda tuturor interventiilor multora) , cat acea "justificare" a unui om care are pe cartea de vizita "Sef al Statului Major al Fortelor Aeriene" ! Daca de la inculta de Udrea nu ma asteptam la altceva , un Oprea sau Ontanu care se afisau cu mandrie cu uniforma militara , sa sustii aberatia asta e revoltator !
Hai ca iar ma enervez !!!!

Da , e o solutie Somalia . Fondam o companie aeriana care sa faca curse charter de repatriere a "arestatilor" piratilor somalezi ! Ca sa nu mai spun ca si piratii aia or mai merge si ei in vacante , nu?

Doamne.......TRIST !
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf



Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 EmptyMier 08 Sept 2010, 20:35


eu zic ca decizia finala e o victorie.
sincer, ma asteptam ca muzeul sa dispara cu totul, ca doar traim in romania si stim ca orice e posibil.

referitor la declaratia gagiului sunt de acord cu el, numai ca el nu isi da seama ce a zis.
un muzeu de aviatie e un cimitir de avioane vechi, ca doar nu o sa se expuna F22 Raptor si B787 dreamliner. eu ma duc la muzeu sa vad avioane vechi care nu mai zboara, pe care nu pot sa le vad pe aeroporturi.
da, e cam dobitoc gagiu, scuzati-mi franceza.
Sus In jos
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 EmptyMier 08 Sept 2010, 21:18

Boeing777-300 a scris:

eu zic ca decizia finala e o victorie.
sincer, ma asteptam ca muzeul sa dispara cu totul, ca doar traim in romania si stim ca orice e posibil.

referitor la declaratia gagiului sunt de acord cu el, numai ca el nu isi da seama ce a zis.
un muzeu de aviatie e un cimitir de avioane vechi, ca doar nu o sa se expuna F22 Raptor si B787 dreamliner. eu ma duc la muzeu sa vad avioane vechi care nu mai zboara, pe care nu pot sa le vad pe aeroporturi.
da, e cam dobitoc gagiu, scuzati-mi franceza.


omlete du'fromaje lol! Razz sau cum se scrie...
Sus In jos
allex
Membru activ
allex


Numarul mesajelor : 3096
Varsta : 51
Localizare : SATU MARE
Data de inscriere : 05/10/2008

Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 EmptyMier 08 Sept 2010, 21:56

...inevitabilul sa produs,eu cred ca inainte de a face orice demers de catre noi,palma a fost batuta si soarta muzeului pecetluita,politicul infect a castigat din nou,rebuturi umane au distrus din nou o parte a identitatii noastre din acest domeniu.....nu cred ca d-ul Sef al Statului Major al Fortelor Aeriene, ar fi putut face ceva, azi poate fi maine nu...asa ca inconsienta,subcultura,dispretul,fata de istoria aviatiei din Romania de la inceputuri si pana azi,a dus la o astfel de decizie....oare ce ar spune VUIA si VLAICU,SERBANESCU si DAVIDOVICI,si multi alti care nu mai sant???!!!....un loc sfant ,un cimitir de avioane care nu-si gaseste pacea...ce mai pot a spune.....a da:ASTA LE DORESC CELOR CE AU SEMNAT PE ACEA DECIZIE, UN CIMITIR CU UN CARTIER ANL DEASUPRA!!!!

...am zas din inima Mad ............
Sus In jos
fularU
Fotograf
fularU


Numarul mesajelor : 1725
Varsta : 56
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 22/04/2009

Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 EmptyMier 08 Sept 2010, 22:01

Gunoaie penale de politicieni !!!!!!!!!!!1

Precum ai spus allex ...dar putin INVERS !!!!

le doresc un cartier ANL...... CU CIMITIRU' DEASUPRA !!!!!!!

SA VA MANCE CORHAZU' !!!!!!!!!!!!!
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ



Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 61
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 EmptyMier 08 Sept 2010, 23:01

Allex , CRETINUL ala putea macar sa taca !
Am vazut pozele cu "relocarea"/"organizarea mai judicioasa a spatiului" (dupa ideea domnilor ministeriabili) si este tragic ! Elicoptere si avioane claie peste gramada , drumul spre taiere si fier vechi e deschis !
Sus In jos
Continut sponsorizat





Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti   Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti - Pagina 4 Empty

Sus In jos
 
Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti
Sus 
Pagina 4 din 5Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera)
» Actiune la Muzeul Aviatiei din Bucuresti
» Noaptea Muzeelor la Muzeul Aviaţiei din Bucureşti
» Semneaza petitia on-line !
» Eveniment soul-jazz caritabil la Muzeul Aviatiei din Bucuresti

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Arhiva :: Opreste Distrugerea Muzeului Aviatiei-
Mergi direct la: