ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 PROIECT: Muzeul Aviatiei - Baia Mare

In jos 
+17
horia
RoNIN_731
electric
mihaiatanasie
vasi
YR-197
Mengelaus
claudiu i
Virusu
allex
eugen
VIC
Raduq
lrbc
flight
Dylan
malev2009
21 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
malev2009
Flight Level 400
Flight Level 400
malev2009


Numarul mesajelor : 523
Varsta : 41
Localizare : Targu-Mures
Data de inscriere : 24/09/2009

PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare Empty
MesajSubiect: PROIECT: Muzeul Aviatiei - Baia Mare   PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare EmptyMar 23 Mar 2010, 17:07

allex a scris:
...din nou deschid acest topic [...] cu o veste demna de toata lauda.....un proiect indraznet dar care incepe sa prinda contur din discutiile avute cu persoanele abilitate, si anume infiintarea la Baia-Mare a unui muzeu de aviatie....primele piese se anunta a fi MIG-21 si IAR-93.....care se pare vor ajunge la BAY in cursul lunii viitoare....FELICITARI DOMNILOR !

In ceea ce priveste muzeul, sa se faca cat mai repede!
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare Empty
MesajSubiect: Re: PROIECT: Muzeul Aviatiei - Baia Mare   PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare EmptyMar 23 Mar 2010, 18:01

Asta-i chiar o veste faina! Poate usor, usor aduna ceva exponate! ... la aproape 600 de km de Bucuresti...tot concurenta se numeste Smile Buna treaba! Iar daca se ocupa ceva particulari de Muzeu au toate sansele sa ajunga departe.
Wilga e din cele de la Aeroclub sau e adusa de prin Polonia? Zic de Polonia ca ei le vopseau rosu cu alb. Mai erau alea turcesti si cele bulgaresti dar la ei predomina albul...
Sus In jos
flight
Flight Level 300
Flight Level 300
flight


Numarul mesajelor : 313
Varsta : 43
Localizare : Targoviste
Data de inscriere : 04/02/2010

PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare Empty
MesajSubiect: Re: PROIECT: Muzeul Aviatiei - Baia Mare   PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare EmptyMar 23 Mar 2010, 18:09

Frumoase pozele ,chiar nu am mai vazut pana acum asa aparate de zbor
Sus In jos
http://www.lukair.webs.com
Vizitato
Vizitator




PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare Empty
MesajSubiect: Re: PROIECT: Muzeul Aviatiei - Baia Mare   PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare EmptyMar 23 Mar 2010, 20:29

dylan a scris:
Wilga e din cele de la Aeroclub sau e adusa de prin Polonia? Zic de Polonia ca ei le vopseau rosu cu alb. Mai erau alea turcesti si cele bulgaresti dar la ei predomina albul...

PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare 1_of_110

Orice aeronava dintr-un muzeu trebuie sa poarte vopseaua aia pe care au avut-o cand zburau. Inteleg ca daca acu YR-VIN e mai rosu decat era cand zbura va fi mai placut ochiului neavizat care vine sa vada avioanele dintr-un muzeu privat unde ma gandesc ca intrarea va fi contra cost iar parintii vor fi fericiti cand vor vedea ca odraslele lor se bucura vazand un avion rosu dar parca parca pe unii nu pot pacali noile haine.

Daca va fi un muzeu la BAY cel care il fondeaza ar fi bine sa tina cont de adevarul istoric. study

Oricum ar fi initiativa e laudabila.


Ultima editare efectuata de catre Octavian in Mar 23 Mar 2010, 22:06, editata de 3 ori
Sus In jos
lrbc
Fotograf
lrbc


Numarul mesajelor : 1823
Varsta : 110
Localizare : Bacău
Data de inscriere : 08/05/2009

PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare Empty
MesajSubiect: Re: PROIECT: Muzeul Aviatiei - Baia Mare   PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare EmptyMar 23 Mar 2010, 20:37

Octavian a scris:
Orice aeronava dintr-un muzeu trebuie sa poarte vopseaua aia pe care a avut-o cand zbura.
Orice aeronava dintr-un muzeu serios si dintr-o tara serioasa. In Romania functioneaza `democratia originala` (vorba cuiva), asa ca la noi ca la nimeni...

In rest, laudabila initiativa de a infiinta un muzeu de aviatie.
Sus In jos
Raduq
Fotograf



Numarul mesajelor : 1764
Varsta : 32
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 06/05/2008

PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare Empty
MesajSubiect: Re: PROIECT: Muzeul Aviatiei - Baia Mare   PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare EmptyMar 23 Mar 2010, 20:42

Mi se pare geniala ideea. Sper sa il putem vizita cat de curand Very Happy
Felicitari initiatorilor!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare Empty
MesajSubiect: Re: PROIECT: Muzeul Aviatiei - Baia Mare   PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare EmptyMar 23 Mar 2010, 20:56

lrbc a scris:
Orice aeronava dintr-un muzeu serios si dintr-o tara serioasa. In Romania functioneaza `democratia originala` (vorba cuiva), asa ca la noi ca la nimeni...

Muzeul prin definitie presupune prezentarea unor piese cu valoare istorica deci autentice ca imagine si nu modificate in functie de interese sau fobii.

Cum ar fi ca intr-un muzeu de masini sa fie un Ford Model T (1908-1927) vopsit cameleon sau mai sugestiv : Ju-52 vopsit in livery-ul Milka ?
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare Empty
MesajSubiect: Re: PROIECT: Muzeul Aviatiei - Baia Mare   PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare EmptyMier 24 Mar 2010, 10:58

Bai frate, in loc sa punem copita si sa intrebam daca nu ii putem ajuta cu ceva, cumva .... noi punem copita si insultam si ne batem joc de munca oamenilor. Octavian cand postezi "chestiile astea" gandesti pana la capat sau te impiedici pe drum? Sti tu atat de sigur ca Wilga asta cand a ajuns aici nu era Roz Bonbon cu picatele? sau garantezi tu cu mana pe inima ca in momentul in care a zamislit-o fabrica nu avea cumva culoarea asta?

Cred ca bagatul de vina fara rost, sens sau logica este cazul sa inceteze ACUM si cred ca este cazul sa apreciem munca pe care uni incearca sa o depuna in interesul salvarii aviatiei (istoriei aviatiei romane) si asta fara sa ne transformam in babe lipsite de activitate la o sueta zilnica!!!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare Empty
MesajSubiect: Re: PROIECT: Muzeul Aviatiei - Baia Mare   PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare EmptyMier 24 Mar 2010, 12:27

YR-VIN construction number : 59057 a venit de noua pentru Aeroclubul Romaniei in culori argintiu cu dunga rosie. Nu a avut alta inmatriculare in alta tara si 99.99% nu a avut nici alt livery. In hangar la Dezmir se mai afla o data o Wilga in acelasi livery acum nu stiu daca era VIN sau alt avion.

Ceea ce spun se poate verifica AICI.

Ma bucur de initiativa si merg si mai departe spunand ca sunt invidios ca nu se face un muzeu din asta si la Cluj dar pe viitor ar fi bine ca exponatele sa aiba pe ele vopsea din aia in care au zburat pentru a respecta adevarul istoric.

Nu zic ca nu ii vine bine si haina asta desi rosul se decoloreaza mai usor de la soare si un argintiu mai reflecta din raze.

Urez celor care se ocupa de muzeu sanatate si "La multi BANI" pentru infaptuirea proiectului.


Ultima editare efectuata de catre Octavian in Mier 24 Mar 2010, 14:39, editata de 1 ori
Sus In jos
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare Empty
MesajSubiect: Re: PROIECT: Muzeul Aviatiei - Baia Mare   PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare EmptyMier 24 Mar 2010, 12:51

no hai tinerilor chill...faza cu vopsitu ii true,cum zice Hoctavian.Erau argintii cu dunga rosie,asa era vopsit si YR-VIC de la dezmir Smile mai este o usa de-alui in hangar Razz Acuma cu muzeu na Very Happy nu noi decidem...nu stiu cat de potrivit ii subiectu
Sus In jos
eugen
Membru activ
eugen


Numarul mesajelor : 3386
Varsta : 50
Localizare : Arad, LRAR
Data de inscriere : 30/04/2008

PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare Empty
MesajSubiect: Re: PROIECT: Muzeul Aviatiei - Baia Mare   PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare EmptyMier 24 Mar 2010, 16:03

Foarte frumoasa si laudabila initiativa!

Am gasit ceva detalii aici si video aici.
Sus In jos
allex
Membru activ
allex


Numarul mesajelor : 3096
Varsta : 51
Localizare : SATU MARE
Data de inscriere : 05/10/2008

PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare Empty
MesajSubiect: Re: PROIECT: Muzeul Aviatiei - Baia Mare   PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare EmptyMier 24 Mar 2010, 16:42

...revin si eu cu precizari si sustin cauza spusa de KKK si anume sa nu ne lansam pe critici de gen cum a fost,de ce-i asa sau alte lucruri, ci sa ne gandim cum sa punem umarul la proiectele ce le intalnim peste tot ...a vorbi e frumos dar cand este fara rost pentru mine inseamna nimic ,de neluat in seama...asa ca pot a spune ce vor orisicare dintre oameni de aici....o singura remarca referitor la spusele lui Octavian legat de livery: ...pentru istorie si pacea ta sufleteasca, mai la toate muzeele din asta lume mai gasesti piese in culori speciale,aniversare,sau unicate.....considera YR-VIN o minunata astfel de piesa......ARATA MINUNAT.... cheers cheers cheers
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare Empty
MesajSubiect: Re: PROIECT: Muzeul Aviatiei - Baia Mare   PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare EmptyMier 24 Mar 2010, 17:59

Excelent de buna veste! sa fie intr-un ceas bun! nu mi se pare decat extraordinar. Sa speram ca o sa iasa ceva foarte frumos, si dupa cum il vad pe Directorul Aeroportului, mi se pare ca va fi iesi ceva acolo Smile
Cat despre vopsirea Wilgii, ii sta foarte bine asa, si chiar daca a avut ale culori la aeroclub, sa nu uitam ca acum e privata, si nici nu conteaza culorile, cand ma gandesc ca la 60 de ani o sa ma duc si o sa vad avionul care m-a remorcat de nenumarate ori cu planorul. Sper doar sa primeasca si un set de aripi draga de Wilga I love you

Excelent!!!
Sus In jos
allex
Membru activ
allex


Numarul mesajelor : 3096
Varsta : 51
Localizare : SATU MARE
Data de inscriere : 05/10/2008

PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare Empty
MesajSubiect: Re: PROIECT: Muzeul Aviatiei - Baia Mare   PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare EmptyMier 24 Mar 2010, 20:20

...cand am facut pozele aripile erau gata vopsite si asteptau sa fie montate....se muncea de zor la vopsirea capotei motor...pe saptamana viitoare sper sa-l pot prezenta foto in toata splendoarea lui... Very Happy
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare Empty
MesajSubiect: Re: PROIECT: Muzeul Aviatiei - Baia Mare   PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare EmptyMier 24 Mar 2010, 21:43

Muzeul trebuie sa aiba exponate care sa "concureze" Bucurestiul. Asa ca MiG 23/29 simpla si dubla trebuie sa aiba si ar fi de unde sa se aduca ca doar nu mai zburam cu ele. Alouette III si Mi-8 trebuie sa aiba si ar fi de unde sa se ia , nu ar fi rau un Ka-26 , un An-2 (acolo pot da informatii pe mesaj privat), Yak-52 , Zlin 526 poate chiar Zlin 50. Poate un An-24/26/30 cand va veni vremea Crying or Very sad . L-29/39 ar fi bine primite . Ar mai ramane sectiunea motoare intr-o incinta acoperita gen Szolnok (nimic pretentios) si acolo motoare s-ar gasi : An-2 , Zlin , Alouette , Mi-8 , Mig 21.

Poate muzeul va fi sprijinit si am primi la schimb exponate de afara , Mi-24 , Su-22 poate Su-25 si ceva vestice.

Pacat ca deja de 2 ore imi tot storc creierii nu mai gasesc tipuri de avioane din care sa mai avem pe undeva prin tara.

Ar fi prea frumos ca elementul central sa fie un Bac 1-11 la umbra caruia sa........dar deja incep visele.

P.S. Mi-am adus intre timp aminte ca pe undeva prin hangare se afla un IAR-824.

Veniti si voi cu idei ! Poate nu asa fanteziste ca ale mele.
Sus In jos
claudiu i
Flight Level 100
Flight Level 100
claudiu i


Numarul mesajelor : 140
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/02/2010

PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare Empty
MesajSubiect: Re: PROIECT: Muzeul Aviatiei - Baia Mare   PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare EmptyMier 24 Mar 2010, 22:18

Icredibila asa o initiativa la noi si mai ales in vremurile astea... Shocked ...succes cheers

Inteleg ca IAR-93 sigur o sa aiba asa ca am si eu o curiozitate: ce s-a mai intamplat cu exemplarele de la Craiova? a ajuns vreunul la vreun muzeu in afara donat/platit? Banuiesc ca ar fi o moneda buna de schimb da nu stiu daca mai sunt exemplare "prezentabile"...

P.S.: am inteles bine ca zac toate cate mai exista undeva pe camp? m-ar cam interesa daca se poate vizita zona... (p.m. daca ma poate lamuri cineva)
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare Empty
MesajSubiect: Re: PROIECT: Muzeul Aviatiei - Baia Mare   PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare EmptyMier 24 Mar 2010, 22:22

claudiu i a scris:
Inteleg ca IAR-93 sigur o sa aiba asa ca am si eu o curiozitate: ce s-a mai intamplat cu exemplarele de la Craiova? a ajuns vreunul la vreun muzeu in afara donat/platit? Banuiesc ca ar fi o moneda buna de schimb da nu stiu daca mai sunt exemplare "prezentabile"...

De IAR-93 nu am mai zis nimic pentru ca si eu am auzit ca din ala va fi sigur. Sper sa fie si simpla si dubla.

In loc sa fie date la topit mai bine le-am pastra intregi si am face schimb cu alte tari astfel vom avea certitudinea ca cineva va avea grija de ele fie si in muzee straine si am atinge si o alta tinta si anume promovarea aviatiei romanesti si se va diversifica inventarul oricarui muzeu.

Pacat ca nu s-au pastrat avioanele atunci cand au iesit din serviciu ca am fi avut ce arata.


Ultima editare efectuata de catre Octavian in Mier 24 Mar 2010, 22:28, editata de 1 ori
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare Empty
MesajSubiect: Re: PROIECT: Muzeul Aviatiei - Baia Mare   PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare EmptyMier 24 Mar 2010, 22:27

claudiu i a scris:


P.S.: am inteles bine ca zac toate cate mai exista undeva pe camp? m-ar cam interesa daca se poate vizita zona... (p.m. daca ma poate lamuri cineva)

https://romanian-spotters.forumgratuit.ro/craiova-crv-lrcv-f27/aeroportul-craiova-2008-t178.htm
Sus In jos
YR-197
Flight Level 400
Flight Level 400
YR-197


Numarul mesajelor : 799
Varsta : 62
Localizare : Arad
Data de inscriere : 08/10/2009

PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare Empty
MesajSubiect: Re: PROIECT: Muzeul Aviatiei - Baia Mare   PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare EmptyJoi 25 Mar 2010, 11:13

allex a scris:
...surpriza: YR-VIN...

...cu bechia lunga...din ce an !? si provenienta Embarassed

Cat despre muzeu, lol!
Sus In jos
vasi
Flight Level 100
Flight Level 100
vasi


Numarul mesajelor : 116
Varsta : 42
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 08/05/2009

PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare Empty
MesajSubiect: Re: PROIECT: Muzeul Aviatiei - Baia Mare   PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare EmptyJoi 25 Mar 2010, 12:18

desi e stire... am zis ca mai bine se potriveste aici
http://www.adevarul.ro/locale/baia_mare/Primul_avion_la_Muzeul_Aviatiei_0_231577035.html
Sus In jos
http://www.vasileracovitan.com
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare Empty
MesajSubiect: Re: PROIECT: Muzeul Aviatiei - Baia Mare   PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare EmptyJoi 25 Mar 2010, 14:12

claudiu i a scris:
Icredibila asa o initiativa la noi si mai ales in vremurile astea... Shocked ...succes cheers

Inteleg ca IAR-93 sigur o sa aiba asa ca am si eu o curiozitate: ce s-a mai intamplat cu exemplarele de la Craiova? a ajuns vreunul la vreun muzeu in afara donat/platit? Banuiesc ca ar fi o moneda buna de schimb da nu stiu daca mai sunt exemplare "prezentabile"...

P.S.: am inteles bine ca zac toate cate mai exista undeva pe camp? m-ar cam interesa daca se poate vizita zona... (p.m. daca ma poate lamuri cineva)

Acum cativa ani imi spunea dl comandor Sandachi ca se pregateste un IAR-93 sa plece in Cehia la schimb cu un avion de acolo. Chiar ca apoi am uitat sa mai intreb daca s-a intamplat minunea.

Revenind la muzeul de la Baia Mare: sa inteleg ca este o initiativa privata?
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
allex
Membru activ
allex


Numarul mesajelor : 3096
Varsta : 51
Localizare : SATU MARE
Data de inscriere : 05/10/2008

PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare Empty
MesajSubiect: Re: PROIECT: Muzeul Aviatiei - Baia Mare   PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare EmptyLun 29 Mar 2010, 16:16

..expus ......frumos......YR-VIN ...in asteptarea altor piese:

PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare P3290010

PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare P3290011

PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare P3290012

PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare P3290013
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare Empty
MesajSubiect: Re: PROIECT: Muzeul Aviatiei - Baia Mare   PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare EmptyLun 29 Mar 2010, 16:30

E in zona publica expus?
Sus In jos
allex
Membru activ
allex


Numarul mesajelor : 3096
Varsta : 51
Localizare : SATU MARE
Data de inscriere : 05/10/2008

PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare Empty
MesajSubiect: Re: PROIECT: Muzeul Aviatiei - Baia Mare   PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare EmptyLun 29 Mar 2010, 16:32

..da
Sus In jos
electric
Membru activ
electric


Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare Empty
MesajSubiect: Re: PROIECT: Muzeul Aviatiei - Baia Mare   PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare EmptyLun 29 Mar 2010, 16:45

felicitari pentru initiativa cu muzeul!!!!


offtopic:

mihaiatanasie a scris:
Acum cativa ani imi spunea dl comandor Sandachi ca se pregateste un IAR-93 sa plece in Cehia la schimb cu un avion de acolo. Chiar ca apoi am uitat sa mai intreb daca s-a intamplat minunea.

l-au trimis, e in muzeu de mai multa vreme, stai sa caut poze.
nu stiu ce am primit la schimb.

157 in muzeu la slovaci (poza din revista Aeroplane)
PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare 61195-137

ceremonia de predare:
http://bratislava.mae.ro/index.php?lang=ro&id=27379
Sus In jos
Continut sponsorizat





PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare Empty
MesajSubiect: Re: PROIECT: Muzeul Aviatiei - Baia Mare   PROIECT:  Muzeul Aviatiei - Baia Mare Empty

Sus In jos
 
PROIECT: Muzeul Aviatiei - Baia Mare
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti
» Manifestări organizate de Muzeul Aviaţiei cu prilejul Zilei Forţelor Aeriene şi a Aviaţiei Române
» Proiect: Aeroclubul Satu Mare se redeschide
» Muzeul Aviatiei din Ucraina
» Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Muzee de aviatie - Aviation Museums-
Mergi direct la: