ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Bucuresti Praga

In jos 
+6
gaudi
atr_42_500
RazVanAir
cristi_avb
Mengelaus
kampfmaschine
10 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
kampfmaschine
Moderator
kampfmaschine


Numarul mesajelor : 1927
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/01/2010

Bucuresti Praga Empty
MesajSubiect: Bucuresti Praga   Bucuresti Praga EmptyMier 10 Mar 2010, 08:23

Stie cineva de ce nimeni nu se baga peste CSA pe ruta Bucuresti Praga ?

Nici Taromul nu arunca (chiar si in codeshare) nimic, nici macar un low cost...

Totusi Austria merge foarte bine la nivel deservire si sunt destul de multi romani care merg ==> Praga ar fi totusi o destinatie turistica destul de atractiva.

Actualmente daca vrei sa faci un Bucuresti - Praga, doar CSA e in zbor direct, si destul de scump...
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Bucuresti Praga Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti Praga   Bucuresti Praga EmptyMar 16 Mar 2010, 09:50

Pai in primul rand cererea nu este asa mare. Sunt ceva turisti si eventual cativa tranzit dar altfel nu e cerere mare. Bilete ieftine in schimb gasesti dar nu direct ci cu tranzit. Eu am fost de ex cu Malevul si pe tronsonul BUD-PRG am fost 40 pax intr-un 738...
Sus In jos
kampfmaschine
Moderator
kampfmaschine


Numarul mesajelor : 1927
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/01/2010

Bucuresti Praga Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti Praga   Bucuresti Praga EmptyMar 16 Mar 2010, 14:35

Ideea mea era ca cererea de Praga (ca destinatie turistica) nu e mare pentru ca e mult mai scumpa, dar e scumpa pentru ca nu exista optiuni foarte bune (financiar vorbind) de transport cu avionul.

Orasul are foarte mare potential si poate cu siguranta genera o cerere indeajuns de mare cat sa sustina crearea unei linii low cost. Am luat Austria pentru comparatie. Daca sunt in momentul de fata multi turisti romani in Austria este pentru ca e din ce in ce mai usor si ieftin sa ajungi acolo.

Intr'adevar exista optiunea de a face Buc - Budapesta -Praga, dar e totusi scump.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Bucuresti Praga Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti Praga   Bucuresti Praga EmptyMar 16 Mar 2010, 15:09

Viena este nu numai o destinatie favorita dar si un nod de unde se pleaca mai departe cu diferite linii aeriene si low-costuri. E adevarat ca fiind doar CSA pe OTP-PRG este normal sa fie mai scump, deoarece locurile ieftine se vand repede. Tocmai de aceea daca mergi cu tranzit ai sanse mari sa gasesti preturi mai bune. De ex eu am platit prin Budapesta 87eur dus-intors/pers cu toate taxele in timp ce la CSA era 150eur, bilet luat cu 5 zile inainte de plecare... Deci crezi ca mai e scump?
Sus In jos
kampfmaschine
Moderator
kampfmaschine


Numarul mesajelor : 1927
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/01/2010

Bucuresti Praga Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti Praga   Bucuresti Praga EmptyMar 16 Mar 2010, 15:43

forbes29 a scris:
Viena este nu numai o destinatie favorita dar si un nod de unde se pleaca mai departe cu diferite linii aeriene si low-costuri. E adevarat ca fiind doar CSA pe OTP-PRG este normal sa fie mai scump, deoarece locurile ieftine se vand repede. Tocmai de aceea daca mergi cu tranzit ai sanse mari sa gasesti preturi mai bune. De ex eu am platit prin Budapesta 87eur dus-intors/pers cu toate taxele in timp ce la CSA era 150eur, bilet luat cu 5 zile inainte de plecare... Deci crezi ca mai e scump?

De acord cu Viena ca nod de comunicatii, insa nu e chiar asa de mare (in comparatie cu Frankfurth, Paris, Amsterdam sau Londra).

Tu ai dat 87 Eur de la OTP la PRG cu escala la BUD sau atat a fost doar partea BUD - PRG ?

Sunt de acord sa cumpar cu mult timp inainte, as prefera sa fac OTP - PRG dintr'o bucata, dar nu e ok pretul.

Variante cu escala si care sa fie chiar interesante (si ca orar pentru a profita cat mai mult de destinatie si ca pret, sa fie cat mai ieftin) nu prea am gasit inca. Idei ?
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Bucuresti Praga Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti Praga   Bucuresti Praga EmptyMar 16 Mar 2010, 17:19

Mai ieftin decat a spus Forbes nu ai sa gasesti. Si eu am zburat la acelasi pret dar din Cluj. Mie, sincer, mi se pare pomana mai ales ca e mai ieftin decat cu masina.

p.s Pretul pe care ti la dat forbes29 e pentru OTP-BUD-PRG-BUD-OTP.
Sus In jos
kampfmaschine
Moderator
kampfmaschine


Numarul mesajelor : 1927
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/01/2010

Bucuresti Praga Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti Praga   Bucuresti Praga EmptyMar 16 Mar 2010, 17:37

87 eur pentru tot parcursul e ok, daca era doar pt BUD-PRG insa nu...

Presupun ca e la Malev ?
Sus In jos
cristi_avb
Flight Level 200
Flight Level 200
cristi_avb


Numarul mesajelor : 292
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 24/09/2009

Bucuresti Praga Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti Praga   Bucuresti Praga EmptyMar 16 Mar 2010, 17:50

Ma indoiesc ca mai exista acea oferta la Malev de 87eur...Au avut acum cateva luni acele oferte pe diferite curse in Europa la 80-90eur, acum pretul lor depasind lejer 205eur pe PRG Neutral .. Se pare ca si-au revizuit ceva preturile in ultima perioada Sad
Sus In jos
http://www.expedia.com
RazVanAir
Flight Level 100
Flight Level 100
RazVanAir


Numarul mesajelor : 122
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/06/2008

Bucuresti Praga Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti Praga   Bucuresti Praga EmptyMar 16 Mar 2010, 19:26

Eu cred ca, in viitorul apropiat, vom avea o cursa wizzair ce va lega aceasta destinatie. Am un feeling ca pana in vara 2011 se va lansa aceasta destinatie mai ales ca au si o baza la Praga. (parerea mea)
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Bucuresti Praga Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti Praga   Bucuresti Praga EmptyMier 17 Mar 2010, 12:01

Pentru BUD-PRG e posibil sa gasesti mai ieftin pentru ca se elimina 2 tronsoane si in acelasi timp posibil sa aiba avioane mai mari care deservesc cursa. Cred ca din BUD gasesti si vreun low-cost.... Pe de alta parte la MA se mai gasesc oferte dar trb sa le cautati direct la ei pe site nu prin alta parte si sa incercati tot felul de combinatii. Acum 2 saptamani a plecat cineva OTP-BUD-MAD si intoarcer 55eur/pers bilet luat acum o luna.... Iar mai e o solutie FlyNiki pana la VIE si de acolo alt low cost VIE-PRG (am vazut asa Wizz Air)
Sus In jos
atr_42_500
Flight Level 400
Flight Level 400
atr_42_500


Numarul mesajelor : 1059
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/03/2008

Bucuresti Praga Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti Praga   Bucuresti Praga EmptyMier 17 Mar 2010, 12:13

Mai ieftin dect la LH si OS (195 eur) nu cred ca vei gasi si daca ar fi zbor direct ar fi probabil mai scump.
Judecata ta e absolut corecta, imensa majoritate ar prefera un zbor direct.


Placandu-mi sa zbor, as alege oricnd un zbor cu schimbare de aeronava decat unul direct.

Luna viitoare merg la CPH. SAS cu zbor direct era mai scump decat LH. OS, MA... deci nu mi-am pus problema nicio secunda sa merg cu ei. Am optat pt MA desi a fost cea mai scumpa dintre cele 3 pt ca voi avea aproape 2 zile pline de vizitat Budapesta (returul e in 2 zile diferite) si ma voi "da" in premiera cu DASH-ul.

Io folosesc expedia pentru rezervari si a gasi bilete mai ieftine. Amadeus nu e bun deloc...
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Bucuresti Praga Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti Praga   Bucuresti Praga EmptyMier 17 Mar 2010, 13:31

Raman la parerea mea ca siteurile propri ale companiilor aeriene ramn cel mai bun mijloc de a beneficia de oferte. In legatura cu OTP-PRG pe CSA e posibil sa gasesti mai ieftin de 195Eur, dar depinde de momentul in care ti-l ei.

atr_42_500: Bafta la calatoria cu DH4 .. Sper sa nu prinzi turbulente in el bounce
Sus In jos
atr_42_500
Flight Level 400
Flight Level 400
atr_42_500


Numarul mesajelor : 1059
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/03/2008

Bucuresti Praga Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti Praga   Bucuresti Praga EmptyMier 17 Mar 2010, 14:16

forbes29 a scris:


atr_42_500: Bafta la calatoria cu DH4 .. Sper sa nu prinzi turbulente in el bounce

Mersi! Dar de ce? Turbulentele sunt fun Very Happy
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Bucuresti Praga Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti Praga   Bucuresti Praga EmptyJoi 18 Mar 2010, 11:46

Daca judec dupa ID-ul tau te cred ca sunt fun..pentru tine Very Happy ... Eu nu prea le-am gustat... Parca eram intr-un avion de hartie.... Crying or Very sad
Sus In jos
atr_42_500
Flight Level 400
Flight Level 400
atr_42_500


Numarul mesajelor : 1059
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/03/2008

Bucuresti Praga Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti Praga   Bucuresti Praga EmptyJoi 18 Mar 2010, 12:08

Wink Daaaa... imi plac. Bine am avut parte doar de moderate...
Sus In jos
kampfmaschine
Moderator
kampfmaschine


Numarul mesajelor : 1927
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/01/2010

Bucuresti Praga Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti Praga   Bucuresti Praga EmptyMier 13 Oct 2010, 18:08

Smartwings avea bilete la 120€ dus intors, dar au disparut de pe site (de fapt, a disparut Bucurestiul cu totul din sistemul de rezervare).

Stie cineva de ce ?
Sus In jos
gaudi
Membru activ
gaudi


Numarul mesajelor : 1152
Varsta : 46
Localizare : Ploiesti / Bucuresti
Data de inscriere : 17/07/2008

Bucuresti Praga Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti Praga   Bucuresti Praga EmptyJoi 14 Oct 2010, 10:45

Si eu eram interesat de ruta aceasta. Pe site-ul lor comunicatul inca exista. Le-am scris si am primit urmatorul raspuns:

Citat :
I regret to inform you that all flights to/from Bucharest have been canceled due to operational reasons. Thank you for understanding.
Sad

Later update: Am mai primit inca un email de la ei:

Citat :
I´m sorry but flights to this destination have been canceled. We will start operating on this route probably in March 2011.
Sus In jos
metalactual
Membru activ
metalactual


Numarul mesajelor : 538
Varsta : 56
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

Bucuresti Praga Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti Praga   Bucuresti Praga EmptyJoi 14 Oct 2010, 21:27

Sa-mi trag palme !!

Pana acum 2 zile biletul era 150 eur/dus-intors, la CSA, plecare dimineata devreme si intoarcere seara tarziu ( orar mai bun decat cel de la SmartWings, pentru 30 eur in plus ). M-am coit si de 2 zile pretul s-a dublat aproape, m-am uitat disperat pe site-ul Smart si disparuse ruta OTP-PRG, cu totul...este un blestem aceasta destinatie, mai ales ca aveam in cap nu numai Praga.
La Malev mumu, Lufthansa la fel, Austrian idem, Tarom ioc...imi facusem si programul...nu stiu ce sa zic.
Cred ca SmartW a renuntat de curand si bulangii de la CSA au marit imediat pretul...asta inseamna sa nu fie concurenta !!

Ce sanse sunt sa mai apara/reapara ceva pe ruta asta ?
Sus In jos
mario antonio
Membru activ



Numarul mesajelor : 1297
Varsta : 44
Localizare : Torino, Italia (TRN)
Data de inscriere : 07/08/2008

Bucuresti Praga Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti Praga   Bucuresti Praga EmptyJoi 14 Oct 2010, 21:39

metalactual a scris:
Sa-mi trag palme !!

Pana acum 2 zile biletul era 150 eur/dus-intors, la CSA, plecare dimineata devreme si intoarcere seara tarziu ( orar mai bun decat cel de la SmartWings, pentru 30 eur in plus ). M-am coit si de 2 zile pretul s-a dublat aproape, m-am uitat disperat pe site-ul Smart si disparuse ruta OTP-PRG, cu totul...este un blestem aceasta destinatie, mai ales ca aveam in cap nu numai Praga.
La Malev mumu, Lufthansa la fel, Austrian idem, Tarom ioc...imi facusem si programul...nu stiu ce sa zic.
Cred ca SmartW a renuntat de curand si bulangii de la CSA au marit imediat pretul...asta inseamna sa nu fie concurenta !!

Ce sanse sunt sa mai apara/reapara ceva pe ruta asta ?

Ciao Metalactual,

Din ce spunea Gaudi ar trebui sa reintroduca ruta in primavara. Daca in schimb vrei sa mergi acum, o alternativa ar fi combinatiile de zboruri lowcost. Daca ai niste date te pot ajuta sa vedem niste variante.
Sus In jos
kampfmaschine
Moderator
kampfmaschine


Numarul mesajelor : 1927
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/01/2010

Bucuresti Praga Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti Praga   Bucuresti Praga EmptyJoi 14 Oct 2010, 22:13

De acord cu metalactual, e o nebunie ruta asta. Si eu vroiam sa merg la Praga in decembrie. 120€ era genial la Smartwings. vroiam 30/12 - 03/01

Lipsa concurentei = pret mare

Ce variante low cost (chiiar si cu escala) ar fi in perioada aia (+/- 1/2 zile) ?
Sus In jos
metalactual
Membru activ
metalactual


Numarul mesajelor : 538
Varsta : 56
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

Bucuresti Praga Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti Praga   Bucuresti Praga EmptyJoi 14 Oct 2010, 22:21

Thx Mario !
Ma interesa pt. la vara, asa ca poate mai aapre ceva, doar ca eu imi fac rezervarile cu multe luni inainte.
Combinate cu low-cost pot face si eu, ar fi ceva EasyJet prin Milano doar ca mi se pare aiurea sa leg zboruri pentro o destinatie asa apropiata. Prefer sa dau un pic mai mult si sa zbor direct, asa gasisem ( cu 10-20 eur mai mult ) "legate" la Lufthansa sau chiar Malev, un pic mai ieftin ies cu Austrian pana la Viena si pe urma trenul, insa nu mai am rabdare de trambalari, vreau direct.
Sus In jos
mario antonio
Membru activ



Numarul mesajelor : 1297
Varsta : 44
Localizare : Torino, Italia (TRN)
Data de inscriere : 07/08/2008

Bucuresti Praga Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti Praga   Bucuresti Praga EmptyVin 15 Oct 2010, 01:07

kampfmaschine a scris:
De acord cu metalactual, e o nebunie ruta asta. Si eu vroiam sa merg la Praga in decembrie. 120€ era genial la Smartwings. vroiam 30/12 - 03/01

Lipsa concurentei = pret mare

Ce variante low cost (chiiar si cu escala) ar fi in perioada aia (+/- 1/2 zile) ?

Ciao Kampfmaschine,

M-am uitat la preturi insa nu sunt foarte invitante in perioada indicata de tine.

Ideile ar fi urmatoarele:

Bucuresti - Praga
1. Baneasa - Milano Bergamo BlueAir/Wizzair; Milano Bergamo - Praga Wizzair.
2. Baneasa - Roma Fiumicino BlueAir; Roma Fiumicino - Praga Wizzair.
3. Baneasa - Venetia Treviso Wizzair; Venezia Treviso - Praga Wizzair.
4. Baneasa - Napoli BlueAir/Wizzair; Napoli - Praga Wizzair.
5. Otopeni - Milano Malpensa Easyjet; Milano Malpensa - Praga Easyjet.

Pentru intoarcere poti face combinatii de zboruri ca mai sus.

Totusi la orarele de acum singura varianta care se leaga bine (fara sa trebuiasca sa petreci o noapte in alte parti) este:
Baneasa - Milano Bergamo cu BlueAir, 7:35 plecare si aterizare la Bergamo la 8:45.
Milano Bergamo - Praga cu Wizzair (numai miercuri si duminica) 12:55 plecare si aterizare la 14:20.
Intoarcerea posibila este:
Praga - Milano Bergamo cu Wizzair (numai miercuri si duminica) 10:55 plecare si aterizare la 12:25.
Milano Bergamo - Baneasa cu Wizzair 18:40 plecare si aterizare la 21:45.

Hope this helps.
Sus In jos
TheAce
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 67
Data de inscriere : 17/02/2009

Bucuresti Praga Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti Praga   Bucuresti Praga EmptyVin 15 Oct 2010, 13:41

Mda, nasol cu Praga! Si eu am cautat anul trecut bilet pe aceasta ruta. Zborurile LC nu prea se legau, era greu de gasit o legatura si la dus si la intors cu orar si pret convenabil. Mai erau variante cu Lufthansa sau Malev pe la 220 euro dar nici asa orarul nu era prea convenabil. Pana la urma am decartat 300 euro la CSA, cred ca cel mai marif tarif platit de mine pe o cursa europeana. La cursa de dimineata operata cu un A320 cred ca eram 20 de persoane cel mai mic LF prins de mine! Trecand peste pb transportului, recomand Praga din plin!
Sus In jos
metalactual
Membru activ
metalactual


Numarul mesajelor : 538
Varsta : 56
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

Bucuresti Praga Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti Praga   Bucuresti Praga EmptySam 16 Oct 2010, 19:32

La momentul de fata, un bilet dus intors este 200 Eur cu toate taxele. Acum cateva zile era 150 eur. Cand a facut miscarea SW si a renuntat la OTP, pretul CSA a sarit la 230 EUR, acum vad ca si-au mai revenit un pic. Orele de zbor sunt excelete. Pentru ca nu am chef sa dau 200 eur pe un bilet la PRG, am renuntat si am luat in alta parte.
Poate in 2012 sa am mai multa bafta cu PRG. Pe mine ma intereseaza o saptamana in Cehia, care inseamna mult mai multe decat Praga.
Sus In jos
TheAce
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 67
Data de inscriere : 17/02/2009

Bucuresti Praga Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti Praga   Bucuresti Praga EmptyLun 18 Oct 2010, 13:27

200 euro, bun pret fata de ce era anul trecut:) Chiar daca biletul de avion e mai scump, Praga e competitiva prin preturile mai mici la cazare si distractie, poti gasi cu 50 euro hotel foarte OK cu mic dejun, in centru (sau cu 30 euro la 2 statii de centru)!
Se mai gasesc pachete de tip city break cu transport si cazare incluse. Am o colega care a fost, a costat ceva de genul 3 nopti cazare+transport cu CSA la 230 euro (taxe aeroport incluse).
Sus In jos
Continut sponsorizat





Bucuresti Praga Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti Praga   Bucuresti Praga Empty

Sus In jos
 
Bucuresti Praga
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Bucureşti Praga cu Boeing 737-500 CSA \./
» Bucuresti-Praga-Bucuresti CSA
» Cluj-Praga
» Cluj - Praga la 93 EUR
» Bucuresti - Cluj - Bucuresti / Wizz / 12 lei

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Bilete de avion si transport - Airline Route and Ticket Information-
Mergi direct la: