ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Ryanair (FR / RYR)

In jos 
+58
gabi-737
oldblueeyes
AIR06
Cayenne
Edi
loplo
MRares
transporter
Tila
shouriken
roger
valavia
Griff
Quebec
LeCCa
Miţă_KRP
GAC
gmc_extreme
etravel
llobregat
Boeing777-300
kayala
Virusu
Rafale
mario antonio
DouglasMD11
strainu
VIC
atr_42_500
minny
felix
Raduq
DrakulaBV
cipi_TM
Celestin
silver
malev2009
Iulius
claudiup
VicMures
kampfmaschine
adic
dc9northwest
arianne
Mengelaus
cristi_avb
Nic
mihairosioru
Thomas
gaudi
mihai
RwO
CalinCLJ
electric
andreius
metalactual
eddyz
Dylan
62 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Urmatorul
AutorMesaj
transporter
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 40
Varsta : 43
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 17/04/2010

Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Ryanair (FR / RYR)   Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 EmptyMar 13 Mar 2012, 10:24

Iulius a scris:
transporter a scris:
Hai ca si tu exagerezi. Ryanair chiar e o companie gretoasa...
Haideti sa lamurim: la o companie aerioana conteaza punctualitatea, numarul de bagaje pierdute, pretul biletelor.
Gretos putem spune despre un om.

Da, Airportal.hu a realizat o statistica a intarzierilor si Ryanair intarzie mai mult decat Wizz de exemplu (articol aici: http://translate.google.com/translate?sl=hu&tl=ro&js=n&prev=_t&hl=en&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fwww.airportal.hu%2Fspotter-forum%2Fviewtopic.php%3Ff%3D32%26t%3D6898%26view%3Dunread&act=url e tradus cu google translate).

In plus nu stiu la pierdutul bagajelor ce rol are compania Ryanair si ce rol au companiile de ground handling. Avand in vedere ca nu au zboruri de conexiune si zboara la aeroporturi in mijlocul pustiului e de inteles ca acelea datorita fluxului mai mic de bagaje si calatori vor avea mai putine bagaje pierdute.

Asa ca argumentele tale sunt un pic discutabile.
Sus In jos
http://aviationforum.aero
dc9northwest
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 90
Varsta : 33
Localizare : Geneva
Data de inscriere : 16/01/2010

Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Ryanair (FR / RYR)   Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 EmptyMar 13 Mar 2012, 17:15

Celor care iubesc atat Ryanair-ul le doresc numai sa ajunga piloti sau "flight attendants" la Ryanair. Le-ar trece instant.

In fine, eu as plati 50... 100... 150 de Euro mai mult sa evit Ryanairul. De pe propriul meu card. Ryanair este una din putinele companii din lume cu care nu as zbura si cu care nu m-as simti sigur zburand. Ryanair are cea mai stupida forma de publicitate: acces la WC cu o moneda de un Euro, etc.

Bagaje pierdute? Pai Ryanair nu admite conexiuni... Un singur bagaj pierdut ar trebui sa fie motiv de demisie in masa, ca in Japonia daca intarzie un tren 3 minute. Si ce vrei sa zici cu pierdute, pierdute definitiv? Sau care ajung peste 2-3 zile?

Preturi: Sigur, si e gratis, in teorie, sa mergi cu caruta de la Bucuresti la Satu Mare! E mai ieftin sa mergi cu personalul decat cu rapidul... Da, faci 37 de ore in loc de 13, dar pretul conteaza, nu? Rolling Eyes Si faptul ca stai in multa mizerie (ca n-are FR timp sa curete aeronavele in 25') sau voma (s-a intamplat candva un caz, ca era avionul plin si unul din scaune era acoperit de la zborul precedent) nu e o problema... pt ca primesti ce ai platit.

Punctualitatea: Da, corect.

Mersi, eu nu vreau sa dau 40 sau 100 de Euro pe un boarding pass.
Sus In jos
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Ryanair (FR / RYR)   Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 EmptyJoi 15 Mar 2012, 15:26

Hai totusi sa nu exageram. Am zburat de 5 ori cu FR si intotdeauna avioanele au ajuns mai devreme decat era prevazut, curatenia era cel putin satisfacatoare, cabin crew-ul rezonabil de politicos si avioanele noi (cel mai vechi avea 3 ani cand am zburat eu cu el, comparativ cu un 733 de la LH care avea 20 de ani, fara o luna). Iar faza cu imprimarea boarding pass-urile acasa, nu e asa o problema. Btw, cand nu le-a functionat sistemul de check-in online si am fost nevoit sa platesc vreo 15 eur la aeroport in Pisa, mi-au dat un nr de fax la care am trimis o cerere tip si chitanta de la aeroport si in 2 sapt mi-au returnat cei 15 eur in contul bancar....
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
dc9northwest
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 90
Varsta : 33
Localizare : Geneva
Data de inscriere : 16/01/2010

Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Ryanair (FR / RYR)   Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 EmptySam 17 Mar 2012, 16:17

RwO a scris:
Hai totusi sa nu exageram. Am zburat de 5 ori cu FR si intotdeauna avioanele au ajuns mai devreme decat era prevazut, curatenia era cel putin satisfacatoare, cabin crew-ul rezonabil de politicos si avioanele noi (cel mai vechi avea 3 ani cand am zburat eu cu el, comparativ cu un 733 de la LH care avea 20 de ani, fara o luna). Iar faza cu imprimarea boarding pass-urile acasa, nu e asa o problema. Btw, cand nu le-a functionat sistemul de check-in online si am fost nevoit sa platesc vreo 15 eur la aeroport in Pisa, mi-au dat un nr de fax la care am trimis o cerere tip si chitanta de la aeroport si in 2 sapt mi-au returnat cei 15 eur in contul bancar....

Au ajuns mai devreme? Foarte bine. Atata timp cat sunt la timp nu deranjeaza. Eu nu zic ca FR n-are parti bune (acele preturi speciale, etc), ci ca personal ma enerveaza *in principiu* si nu am de gand sa zbor cu ei.

Pentru mine e o problema enorma asta cu imprimatul. Nu am chef sa caut prin nu stiu ce oras... internet cafe-uri, la intors... si sa vad toti scammerii "nigerieni" din Frankfurt in timpul asta (cum s-a intamplat pt Wizz cand m-am intors din Germania). In fine. Oricum, taxa este enorma, si ma deranjeaza *chiar daca n-ar trebui s-o platesc* Wink

Dar daca e important numai pretul, atunci, sigur, Ryanair e/poate fi alegerea optima... Dar daca suntem "fani" ai avioanelor... Am vrea sa vedem numai 737-800 de la FR in toata Europa? Nu cred Wink

Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Ryanair (FR / RYR)   Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 EmptySam 17 Mar 2012, 19:02

Ryanair a oferit ceea ce nimeni nu a mai facut vreodata: posibilitatea maselor de a calatori cu avionul. Si asta e un lucru pentru care merita apreciati. Voi de ce zburati? Pentru zambetul stewardesei si pentru mancarea din avion? Toate acele zeci de milioane de pasageri a Ryanair zboara pentru a ajunge din punctul A in punctul B. Zboara pentru a ajunge la munca, la rude, la obiective turistice etc, etc. Nu le pasa de cat de urat se uita stewardesa.
Sus In jos
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Ryanair (FR / RYR)   Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 EmptySam 17 Mar 2012, 19:33

Check-in-ul online se poate face la Fr cu 15 zile inainte, deci teoretic iti poti printa boarding-pass-ul ptr intoarcere de acasa, daca nu stai prea mult. In alta ordine de idei si cel mai amarat hostel din Europa are un calculator si o imprimanta si daca nu pe gratis atunci contra a 2-3 euro iti poti imprima boarding-pass-ul. Nici eu nu sunt un mare fan al foilor A4 in loc de boarding-pass-urile clasice si mereu cand pot ma duc la ghiseu sa le schimb pe primele, dar daca in acest mod e mai ieftin, atunci fie. Mengelaus a punctat foarte bine, FR te duce de la A la B la un pret bun, cred ca cel mai bun din Europa, in conditii de siguranta (la cate zboruri zilnice au cei de la FR, numarul incidentelor e foarte foarte mic) si in 95% din cazuri la orele prevazute. Nici nu se lauda cu altceva....
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
Iulius
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 162
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 02/04/2008

Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Ryanair (FR / RYR)   Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 EmptySam 17 Mar 2012, 20:08

dc9northwest a scris:
Eu nu zic ca FR n-are parti bune (acele preturi speciale, etc), ci ca personal ma enerveaza *in principiu* si nu am de gand sa zbor cu ei.
Avioanele mizere si tot ce ai mai spus mai sus se bazeaza asadar pe experienta ta cheers
Sus In jos
dc9northwest
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 90
Varsta : 33
Localizare : Geneva
Data de inscriere : 16/01/2010

Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Ryanair (FR / RYR)   Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 EmptyDum 18 Mar 2012, 11:19

RwO a scris:
Check-in-ul online se poate face la Fr cu 15 zile inainte, deci teoretic iti poti printa boarding-pass-ul ptr intoarcere de acasa, daca nu stai prea mult. In alta ordine de idei si cel mai amarat hostel din Europa are un calculator si o imprimanta si daca nu pe gratis atunci contra a 2-3 euro iti poti imprima boarding-pass-ul. Nici eu nu sunt un mare fan al foilor A4 in loc de boarding-pass-urile clasice si mereu cand pot ma duc la ghiseu sa le schimb pe primele, dar daca in acest mod e mai ieftin, atunci fie. Mengelaus a punctat foarte bine, FR te duce de la A la B la un pret bun, cred ca cel mai bun din Europa, in conditii de siguranta (la cate zboruri zilnice au cei de la FR, numarul incidentelor e foarte foarte mic) si in 95% din cazuri la orele prevazute. Nici nu se lauda cu altceva....

Dupa cum ziceam, imi displace ideea de a cere atati bani pe un boarding pass, chiar daca nu ar trebui sa-i platesc. Mi se pare un mare "**** you" catre pasageri. Eu nu respect pe cei care nu ma respecta... Ca un potential pasager de-al lor, ei nu ma respecta. De fapt nu-i nici de mirare, pentru ca ei banii nu-i fac de la pasageri ci prin subventii.

La urma urmei cartea de imbarcare e o bucata de hartie. Nu cred ca e asa de greu sa implementezi un self-check-in daca nu vrei sa platesti angajatii sa printeze boarding pass. Gen AirBaltic la Riga.

E bine cunoscut faptul ca FR isi supune personalul la presiuni foarte mari pt a respecta orarul... In SUA au fost nenumarate incidente la companiile aeriene care isi suprasolicita pilotii (zbor seara tarziu, 5 ore pe noapte intr-un motel, zbor dimineata devreme) si din cauza "get there-itis", a se vedea accidentul AA din Little Rock in 1999 sau numeroasele incidente ale companiilor regionale. Ryanair are intr-adevar foarte putine incidente. Bravo lor. Dar, candva, tot se va intampla ceva foarte grav, la numarul de zboruri pe care il au. Sa vedem atunci ce se va schimba. Poate ca totusi regulile UE sunt bune la ceva si vor preveni asta. Asa sper.

Iulius a scris:
Avioanele mizere si tot ce ai mai spus mai sus se bazeaza asadar pe experienta ta

Nu, dar nu am zis asta niciodata. Nu e pe experienta mea, si nici nu vreau sa fie. Dar prea multa lume zice acelasi lucru sa nu fie un sambure de adevar! Trebuie sa fi mers in Egipt sa stii ca e un mare desert acolo?

Mengelaus a scris:
Ryanair a oferit ceea ce nimeni nu a mai facut vreodata: posibilitatea maselor de a calatori cu avionul. Si asta e un lucru pentru care merita apreciati. Voi de ce zburati? Pentru zambetul stewardesei si pentru mancarea din avion? Toate acele zeci de milioane de pasageri a Ryanair zboara pentru a ajunge din punctul A in punctul B. Zboara pentru a ajunge la munca, la rude, la obiective turistice etc, etc. Nu le pasa de cat de urat se uita stewardesa.

La munca... daca intrepretez asta ca trafic business.... Ryanair nu e foarte folositor oamenilor care calatoresc pt afaceri. Sa ne uitam la Londra, un oras cu trafic enorm business... dar din LHR si LCY... Ryanair zboara din STN in principal, care e complet peste mana pt majoritatea pasagerilor de acest tip.

Obiective turistice pt englezi de gen "sa ne imbatam in strainatate si sa facem pe salbaticii", intr-adevar (asta este adevarat pt toate companiile low-cost care zboara in Anglia). Acum, depinde mult si unde zboara din fiecare locatie, dar majoritatea destinatiilor sunt de "leisure".

Southwest a oferit prima posibilitatea maselor sa zboare. De fapt probabil au mai fost si alte companii inainte de Southwest, dar au disparut (PSA daca imi aduc aminte bine). Ryanair pur si simplu a facut trecerea de la LCC la ULCC. Daca ne referim la Europa, OK. In Romania deja nu mai tine treaba, ca FR practic nu exista in Romania (si sincer nu-i vad foarte bine pe aceasta piata). In Romania nu exista transport rapid de suprafata ca sa poti zbura la Caransebes (Bucuresti Vest) si sa ajungi repede la destinatia unde vrei de fapt sa mergi.

Exact. Sa mergi din punctul A in punctul B. Si daca as vrea sa zbor din Bucuresti cu Ryanair-ul, vara, ce as putea sa fac? In afara de 5 ore pana la CND? La OTP sigur nu o sa zboare, precum Wizz si Blue, ca sunt taxele enorme si nu le face nimeni discount ca in majoritatea locurilor unde zboara.

In fine, felul cum trateaza pasagerii in rarele cazuri cand se intampla ceva (zbor anulat), felul cum isi trateaza angajatii si felul de a face publicitate sunt argumente impotriva FR. Eu nu-i vad ca fiind profesionisti.
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Ryanair (FR / RYR)   Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 EmptyDum 18 Mar 2012, 12:27

Da, ma refeream la Europa si nu, nu ma refeream la Ryanair in Romania. Ce am spus eu despre Ryanair este ca ei au fost deschizatori de drumuri in Europa. Datorita lor pot oamenii sa calatoreasca ieftin oriunde in Eu, datorita lor ma pot duce eu la Roma 3 zile in timpul saptamanii( fara sunday rule si alte prostii) si tot datorita lor exista toate celelalte low costuri care zboara acum prin Europa. Atat.
Sus In jos
Iulius
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 162
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 02/04/2008

Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Ryanair (FR / RYR)   Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 EmptyDum 18 Mar 2012, 15:40

dc9northwest a scris:
In Romania nu exista transport rapid de suprafata ca sa poti zbura la Caransebes (Bucuresti Vest) si sa ajungi repede la destinatia unde vrei de fapt sa mergi.

Uitate pe harta lor sa vezi ca nu prea se mai aplica. Esti cu cel putin 3 ani in urma.
Sus In jos
transporter
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 40
Varsta : 43
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 17/04/2010

Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Ryanair (FR / RYR)   Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 EmptyDum 18 Mar 2012, 18:56

Fratilor, zburati cu FR si bucurati-va ca v-au primit in avion dar nu ii mai tot laudati degeaba.

Eu unul nu o sa zbor cu o companie mincinoasa (vezi Europe's favourite airline, Hungary's favourite airline, flights to Munich (Memmingen) etc). Si nu o sa zbor cu o companie care isi pune stewardesele sa se dezbrace la bikini la inaugurari de rute (Budapesta).

Si hai sa nu ne mintim cu preturile lor. La pretul de lista se mai adauga bagajul, drumul din mijlocul pustiului pana in oras, boarding passul daca cumva l-ai uitat etc. Mai bine zbor cu un carrier legacy si stiu ca ajung in buricul targului si nu imi pierd jumatate de zi pe drum.

Sus In jos
http://aviationforum.aero
Iulius
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 162
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 02/04/2008

Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Ryanair (FR / RYR)   Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 EmptyDum 18 Mar 2012, 23:01

transporter a scris:
Fratilor, zburati cu FR si bucurati-va ca v-au primit in avion
Banuiesc ca ai citit vreun articol in care unii marturiseau ca nu au fost lasati in avion.

transporter a scris:

Eu unul nu o sa zbor cu o companie mincinoasa (vezi Europe's favourite airline, Hungary's favourite airline, flights to Munich (Memmingen) etc.
"There's no better way to fly" - LH
"Making the sky the best place on Earth" - AF
"The web's favourite airline" - Easyjet
"Open Happiness", "Life Begins Here" - Coca Cola
se numeste Marketing.

Munich (Memmingen) nu mai exista pe harta lor. Dezinformezi lumea.
Sus In jos
transporter
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 40
Varsta : 43
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 17/04/2010

Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Ryanair (FR / RYR)   Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 EmptyDum 18 Mar 2012, 23:11

Iulius a scris:
transporter a scris:
Fratilor, zburati cu FR si bucurati-va ca v-au primit in avion
Banuiesc ca ai citit vreun articol in care unii marturiseau ca nu au fost lasati in avion.

transporter a scris:

Eu unul nu o sa zbor cu o companie mincinoasa (vezi Europe's favourite airline, Hungary's favourite airline, flights to Munich (Memmingen) etc.
"There's no better way to fly" - LH
"Making the sky the best place on Earth" - AF
"The web's favourite airline" - Easyjet
"Open Happiness", "Life Begins Here" - Coca Cola
se numeste Marketing.

Munich (Memmingen) nu mai exista pe harta lor. Dezinformezi lumea.

1. Nu am citit nimic. Dar atitudinea lor cam asta e. Taceti si bucurati-va ca puteti zbura in mijlocul pustiului cu 50 de euro. Si daca vreti sa va faceti nevoile in timp ce sunteti pe avion - scoateti banu.
2. Tin sa te contrazic. Si acum apare ca si Memmingen Munich. Daca trebuie vin cu screenshot. Si sa nu mai amintesc de alte aeroporturi de acest gen "Dusseldorf" Weeze, "Hamburg" Lubeck, "Frankfurt" Hahn, etc.

Sus In jos
http://aviationforum.aero
Iulius
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 162
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 02/04/2008

Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Ryanair (FR / RYR)   Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 EmptyDum 18 Mar 2012, 23:20

transporter a scris:

1. Nu am citit nimic. Dar atitudinea lor cam asta e. Taceti si bucurati-va ca puteti zbura in mijlocul pustiului cu 50 de euro. Si daca vreti sa va faceti nevoile in timp ce sunteti pe avion - scoateti banu.
2. Tin sa te contrazic. Si acum apare ca si Memmingen Munich. Daca trebuie vin cu screenshot. Si sa nu mai amintesc de alte aeroporturi de acest gen "Dusseldorf" Weeze, "Hamburg" Lubeck, "Frankfurt" Hahn, etc.

Zbor cu ei si nu am observat atitudinea respectiva. Poate ca nu m-am uitat unde trebuie. Nici bani pentru WC nu am dat, si am zburat saptamana acum cateva zile. Nici nu m-ar deranja sa puna taxa.
Cat priveste destinatiile, nu cred ca 5% se clasifica intr-o definitie acceptata ca "mijlocul campului" (pe harta destinatiilor apare Memmingen).
Sus In jos
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Ryanair (FR / RYR)   Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 EmptyDum 18 Mar 2012, 23:32

Cum spuneam, am gasit ptr la vara CND-PSA-CND cu 38eur. Fara bagaj de cala, dar pentru 3-4 zile imi ajunge un rucsac. Iar de la PSa pana in Pisa, adica in centru faci ...pe jos...cam 10 minute Laughing Sigur ca si mie imi place sa zbor cu LH sau KL, sa am bere si mancare, bagaj de clasa, mile in contul de FF, boarding-pass de hartie si check-in online unde sa imi pot selecta locul, ziare gratis si restul, si cand e cazul zbor cu ei, dar nu o sa gasesc niciodata un round-trip cu LH, KL, AF sau altii de categoria lor cu 25 eur cat am platit pe CND-BLQ-CND, acum 2 ani.
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
AIR06
Airport Level
Airport Level
AIR06


Numarul mesajelor : 65
Varsta : 56
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 24/03/2011

Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Ryanair (FR / RYR)   Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 EmptyLun 19 Mar 2012, 10:26

De acord . Si mie mi-a convenit toamna trecuta sa merg cu FR din CND pana-n Canare cu schimb la Milano cu 90 euro round trip.
Sus In jos
oldblueeyes
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 97
Varsta : 50
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 05/03/2012

Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Ryanair (FR / RYR)   Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 EmptyLun 19 Mar 2012, 12:28

Nu cred ca putem compara Ryanair cu alte oferte in piata, modelul de business fiind total diferit.
Ryanair zboara - il citez pe Stelios - 'from nowhere to nowhere'...sau ar zbura cineva de la Frankfurt-Hahn la München-Memmingen? Ar fi un fel de Timisoara-Caransebes Bucuresti-Tulcea.
Point to point poate functiona decent si eficient si cu alte modele. Easyjet zboara de pe aeroporturi mari, Niki este operational o perla in AirBerlin si in point to point regional FlyBe este profitabila operational.
Realitatea dura, oricum o luam , este ca oricit reduci cheltuielile adiacente cu taxele de aeroport, achizitia de flota, cresti densitatea scaunelor etc. tot vei avea un cost de min.50-60 Euro pe segment/scaun pe distante scurte( se poate citi rapoartele companiilor listate). Si banii astia trebuie produsi, asa ca se merge pe 'cirligul' unui pret redus si al taxelor adiacente.
Cit despre preturile f mici, ele sunt exceptia, fiind contingentele de marketing, nu pretul mediu la care zboara un pasager.
Sus In jos
dc9northwest
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 90
Varsta : 33
Localizare : Geneva
Data de inscriere : 16/01/2010

Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Ryanair (FR / RYR)   Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 EmptyLun 19 Mar 2012, 18:04

Mengelaus a scris:
Da, ma refeream la Europa si nu, nu ma refeream la Ryanair in Romania. Ce am spus eu despre Ryanair este ca ei au fost deschizatori de drumuri in Europa. Datorita lor pot oamenii sa calatoreasca ieftin oriunde in Eu, datorita lor ma pot duce eu la Roma 3 zile in timpul saptamanii( fara sunday rule si alte prostii) si tot datorita lor exista toate celelalte low costuri care zboara acum prin Europa. Atat.

Da, e foarte adevarat. Asa-mi place si mie de Southwest. Am zburat o singura data cu ei dar datorita lor pot zbura (aproape) oriunde intern in State destul de ieftin.

In acelasi timp, tot (indirect) din cauza Ryanair, s-a ajuns ca Malev (etc.) sa nu mai existe... Deci e o arma cu doua taisuri.

Nu ma intelegeti gresit, n-am nimic cu LCC-urile... Am zburat si cu Wizz si cu Blue si totul a fost OK. Ryanair, in schimb, ma indispune. O sa dau altcuiva banii.
Sus In jos
Iulius
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 162
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 02/04/2008

Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Ryanair (FR / RYR)   Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 EmptyMar 20 Mar 2012, 00:10

oldblueeyes a scris:

Ryanair zboara - il citez pe Stelios - 'from nowhere to nowhere'...sau ar zbura cineva de la Frankfurt-Hahn la München-Memmingen? Ar fi un fel de Timisoara-Caransebes Bucuresti-Tulcea.
Citezi pe fondatorul firmei ce reprezinta principala companie concurenta.
Mai bine uitate pe harta lor de destinatii si judeca singur.
Sus In jos
oldblueeyes
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 97
Varsta : 50
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 05/03/2012

Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Ryanair (FR / RYR)   Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 EmptyMar 20 Mar 2012, 13:54

Iulius a scris:
oldblueeyes a scris:

Ryanair zboara - il citez pe Stelios - 'from nowhere to nowhere'...sau ar zbura cineva de la Frankfurt-Hahn la München-Memmingen? Ar fi un fel de Timisoara-Caransebes Bucuresti-Tulcea.
Citezi pe fondatorul firmei ce reprezinta principala companie concurenta.
Mai bine uitate pe harta lor de destinatii si judeca singur.

Judec dupa bazele principale :

Easy jet : Gatwick (cea mai mare baza, desi su plecat initial din Luton), Paris-Charles de Gaulle, Milan-Malpensa, Berlin-Schönefeld, Roma-Fiumicino, Madrid-Barajas

Se compara asta cu Weeze, Girona samd?

Sau vrei sa luam la bani marunti si destinatiile? Stockholm (Arlanda Easy, Skavsa la 100km Ryan), München (Strauss Easy, Memmingen la 150km Ryan), Hamburg ( evident city pt Easy si Lübeck pt Ryan ) samd....

In cite din orasele astea ai fost ca sa iti dai seama de diferenta?
Sus In jos
Iulius
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 162
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 02/04/2008

Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Ryanair (FR / RYR)   Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 EmptyMier 21 Mar 2012, 22:31

Am zburat azi iar cu Ryanair si de data asta a fost diferit.
Zborul MAD - OPO
Am plecat cu cele citite pe aici in cap si am fost mai atent.
Mentionez ca doream sa ajung in Guimaraes insa ei nu zboara acolo ci pe aeroportul secundar din Porto la distanta de o ora de Guimaraes Sad.
Dezastrul a inceput de indata ce am urcat in avion: capitanul s-a prezentat (era englez) si oricine si-a dat seama ca avea ceva la bord (doar asa sunt englezii). Eu mi-am gandit ca era ceva asemanator pilotilor japonezi din al 2-lea razboi mondial care trageau la masea inainte sa se sinucida.
Daca tot a urcat la bord si sunt sanse sa cada (e subinteles pentru ca zboara pentru Ryanair) atunci macar sa-si faca ceva curaj.

"Atitudinea" de care s-a amintit mai sus era evidenta si in ochii FA-urilor. Nu o pot descrie pentru ca inca sunt speriat. Pana acum nu am mai vazut un asemenea demon.
Avionul murdar tare, am facut si o poza insa inca nu am descarcat-o (in locul unde intra acoperitoarea pentru geam era praf!!! dezgustator de-a dreptul).
Pe parcursul zborului am avut si niste turbulente, datorate nu cum s-ar crede diferentelor de presiune ci (stiu eu ca am citit pe un site) faptului ca au luat avioane cu mai putine nituri (sa fie mai ieftine).
Nu in ultimul rand, au ajuns mai repede. In experienta mea cu TAROM de exemplu, acestia din urma au intarziat. A fost excelent pentru ca am si platit mult insa acesti Ryanair au ajuns mai repede. M-am simtit izgonit din avion si asta doar pentru ca am platit doar 7 euro pe zbor. Cred ca au si spus pe portugheza si spaniola "pana aici ati platit" insa nu inteleg limba, doar presupun. E ceva normal pana la urma, platesti mult, in timp zbori peste ora prognozata, platesti putin, ajungi mai repede.
Una peste alta imi e teama de zborul de maine. Va rog sa ma incurajati. Ieri seara am visat doar ca imi uit boarding pass-ul (chiar daca mi-au trimis mail sa-mi aminteasca sa-l iau) iar apoi niste hiene care ma urmareau prin aeroport.
Dupa zborul de maine si cele de saptamana urmatoare (daca supravietuiesc) vreau sa fac o promisiune sa nu mai zbor niciodata daca nu am platit pe return trip mai putin de jumate de salariu lunar. Nu se face asa ceva.


Ultima editare efectuata de catre Iulius in Mier 21 Mar 2012, 23:20, editata de 1 ori
Sus In jos
transporter
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 40
Varsta : 43
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 17/04/2010

Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Ryanair (FR / RYR)   Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 EmptyMier 21 Mar 2012, 23:18

Mda ...

Citat :
... ora procnozata ...

Asta spune tot.
Sus In jos
http://aviationforum.aero
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Ryanair (FR / RYR)   Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 EmptyMier 21 Mar 2012, 23:21

E grav daca iti pui problema supravietuirii in urma unui viitor zbor... Imi vine greu sa cred ca, capitanul avea alcool in sange mai mult decat e voie.
Faza cu niturile mi se pare aiurea, nu cred ca daca pui mai putine nituri la un avion il faci mai ieftin, si de aici mai vulnerabil la turbulente. Daca sustii ca ai zburat cu Tarom, ai impresia ca un avion al unei companii nationale cu nituri multe nu ar fi avut turbulente la fel ca si cel de la RYR???

Gandeste pozitiv ca oricum vei ajunge cu bine la destinatie Very Happy
Sus In jos
Iulius
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 162
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 02/04/2008

Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Ryanair (FR / RYR)   Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 EmptyMier 21 Mar 2012, 23:28

@gabi-737
Postul de mai sus este un pamflet si e in contextul post-urilor de pe topicul acesta.
Nu imi e frica sa zbor cu RYR, nu cred ca avioanele lor sunt mai putin sigure (chiar daca zboara mai mult), nu consider pilotii lor mai slabi.



Ultima editare efectuata de catre Iulius in Mier 21 Mar 2012, 23:31, editata de 1 ori
Sus In jos
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Ryanair (FR / RYR)   Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 EmptyMier 21 Mar 2012, 23:29

Iulius, stiu senzatia. Am trait si eu astfel de momente de groaza cand avionul celor de la FR, vechi de 1 an si cateva luni (si cu kilometrajul dat inapoi, sunt sigur) a decolat de la Pisa iar capitanul nervos pe pasagerii romani care isi tot umblau la bagajele de mana si nu se hotarau unde sa se aseze (e dreptul lor, poate vor sa incerce toate locurile) a decolat in forta, asa-zisa rolling take-off si ne-a lipit de scaune, drept pedeapsa. Si in cazul meu avionul a facut mai putin decat trebuia, fapt ce m-a determinat sa astept 10 minute in fata aeroportului Kogalniceanu pe amicul care trebuia sa vina dupa mine, intr-un frig cumplit....A fost groaznic, groaznic...Sa nu mai zic ca nu trag la burdufuri ca toata lumea buna si te pun sa mergi pe jos (ce oroare) sau cu autobuzul de la/pana la avion.
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
Continut sponsorizat





Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Ryanair (FR / RYR)   Ryanair (FR / RYR) - Pagina 9 Empty

Sus In jos
 
Ryanair (FR / RYR)
Sus 
Pagina 9 din 11Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Aeroportul Arad - 2008
» CND-PSA-CND cu Ryanair
» CND-BLQ-CND cu Ryanair
» Ryanair To Order 300 Aircraft By Year-End
» Gratis cu Ryanair

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Companii aeriene in Romania - Airlines in Romania-
Mergi direct la: