ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 CND-PSA-CND cu Ryanair

In jos 
+2
Capt_Vio
RwO
6 participanți
AutorMesaj
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

CND-PSA-CND cu Ryanair Empty
MesajSubiect: CND-PSA-CND cu Ryanair   CND-PSA-CND cu Ryanair EmptyMar 13 Mai 2008, 01:14

Aveam de gand de ceva vreme sa vizitez un prieten bun la Roma, asa ca am profitat de cursele Ryanair ca sa zbor de acasa la Pisa, si de acolo cu trenul la Roma. Biletele le-am luat prin ianuarie si am dat 56 de euro pe ele.

Ziua I. 09.05.2008 Constanta - Pisa.
B737-800 EI-DWS primul zbor 08.01.2007 load factor 90%
ora plecare estimat 13h10 real 13h40
ora sosire estimat 14h40 real 14h49

Era prima oara cand zburam de la Constanta. Aeroportul e micut, dar cochet si bine utilat. Pacat ca nu are trafic. Check-in-ul a decurs fara probleme, am trecut si de security si de vama, si cum aveam de asteptat vreo 2 ore, am dat si 2 euro jumate pe o cafea. Proasta de altfel. Am avut parte si de un mic show, un IL-76 care decola.

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0010

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0011

Si o masina de pompieri de ultima generatie

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0032

.Avionul cu care trebuia sa plecam a aterizat cu vreo 10 minute intarziere, si turn-around time-ul de 25 minute a durat vreo 40.

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0012

In cele din urma a inceput si imbarcarea. Prima mea impresie a fost de inghesuiala. Leg-room-ul cel putin pentru cei 1,83 ai mei e destul de mic. Ma rog, nu e chiar asa o problema. Avionul se vedea ca e nou, si in stare excelenta. Am decolat de pe 36 spre nord (video), si apoi am inceput sa urcam spre FL360.

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0014

Plafonul de nori era destul de jos deasupra Dobrogei, asa ca nu se vedea mare lucru.

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0015

Romania de sus, dar n-as putea sa zic exact unde.

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0016

Ce aeroport e asta?

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0017

Dunarea, la granita cu Serbia.

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0018

Belgradul, si cele 2 stadioane , ale lui Crvena Zvezda si Partizan

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0019

Nori, deasupra Bosniei.

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0020

Litoralul croat, si Adriatica.

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0021

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0022

Ancona

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0023

Zona Toscanei

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0024

Pisa, si faimoul turn (in coltul din stanga jos)

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0026

Si apoi ajungem deasupra Marii Tireniene, unde ne intoarcem ca sa aterizam pe 04R , singura cu ILS de la Pisa.

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0030

Mergeam cam repede, asa cam incetinit:)

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0027

Forte dei Marmi, cred

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0028

Un port la Tireniana, nu stiu cum se numeste.

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0029

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0031

Urmeaza o aterizare cam trantita la Pisa (video), si ceva avioane stationate acolo

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0110

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0111

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0112

Aeroportul nu e foarte mare (un singur jet-way) dar e foarte cochet, si are trafic mult (3 milioane pe an), din cate am vazut.

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0113

Am fost dusi cu un autobuz la terminal, am trecut de pass check, si am iesit in sfarsit afara, sa fumez (i'm a junkie:D), unde m-au lovit din plin cele 30 de grade, precum si faptul ca nu prea circula nimic inspre si dinspre oras, deoarece era....greva. Welcome to Italy:). Pana la urma am gasit un tren. Cateva imagini cu aeroportul, gara, precum si un Hercules de la Aeronautica Militare, care are o baza la Pisa.

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0114

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0116

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0117

In cele din urma, dupa niste peripetii interesante, am ajuns si la Roma. Intoarcerea o pun maine, ca sunt prea obosit in seara asta
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

CND-PSA-CND cu Ryanair Empty
MesajSubiect: Re: CND-PSA-CND cu Ryanair   CND-PSA-CND cu Ryanair EmptyMar 13 Mai 2008, 01:39

Frumos report, si poze frumoase! Thanks! N-am stiut ca zboara Ryanair la Constanta. Asta e acelas aeroport unde sunt fortele Americane, si au baza acolo? Cit timp ai stat in Italia?
Sus In jos
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

CND-PSA-CND cu Ryanair Empty
MesajSubiect: Re: CND-PSA-CND cu Ryanair   CND-PSA-CND cu Ryanair EmptyMar 13 Mai 2008, 01:46

Americanii au baza la CND, da nu stiu cat de mult o folosesc. Am stat de vineri pana luni:)
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

CND-PSA-CND cu Ryanair Empty
MesajSubiect: Re: CND-PSA-CND cu Ryanair   CND-PSA-CND cu Ryanair EmptyMar 13 Mai 2008, 09:36

Sus In jos
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

CND-PSA-CND cu Ryanair Empty
MesajSubiect: Re: CND-PSA-CND cu Ryanair   CND-PSA-CND cu Ryanair EmptyMar 13 Mai 2008, 09:51

Chiar acum citeam topicul tau despre alexeni, si ma gandeam ca seamana cu ala pe care l-am pozat eu Laughing
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
mihairosioru
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 266
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/12/2007

CND-PSA-CND cu Ryanair Empty
MesajSubiect: Re: CND-PSA-CND cu Ryanair   CND-PSA-CND cu Ryanair EmptyMar 13 Mai 2008, 21:19

Foarte fain reportul, in fine cineva a scris cate ceva si despre un zbor cu plecare de la CND. Astept cu interes detalii despre zborul de intoarcere. Spune-ne cate ceva si despre load-factor, e foarte important sa ne facem o idee. Chiar daca nu ai date exacte, macar o estimare de-a ta.
Sus In jos
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

CND-PSA-CND cu Ryanair Empty
MesajSubiect: Re: CND-PSA-CND cu Ryanair   CND-PSA-CND cu Ryanair EmptyMar 13 Mai 2008, 23:18

Ziua II
12.05.2008
Pisa - Constanta
FR9786 Boeing 737-800 EI-DHB primul zbor 03.02.2005 load factor 95%
ora plecare estimata 09h25 real 09h35
ora sosire estimata 12h45 real 12h 36

Am ajuns la aeroportul din Pisa "un pic" mai devreme (cu vreo 5 ore) asa cam am facut ceva poze pe acolo, cu cele 5 738-uri de la FR, un ATR de la AirDolomiti si un 737-400 de la AirOne. Dimineata in jur de 6h30 au fost vreo 4 plecari, asa ca aeroportul se cam umpluse de pasageri.

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0410

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0411

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0412

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0413

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0414

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0415

Am avut timp sa beau si o cafea "americano" pe aeroport (doar 90 de centi, mult mai ieftina ca la Constanta) si sa si mananc ceva. Mi-am cumparat si un priority boardinf cu 4 euro, ca sa n-am surprize si sa nu cumva sa nu gasesc loc la geam. Check-in-ul si security-ul au mers ara probleme (la security, muuult mai relaxati ca cei de la CND, care m-au perchezitionat 10 minute), si a urmat boarding-ul. Am prins loc la geam:), randul 21

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0416

Capitanul ne-a anutat ca vom zbura la FL390 (wow!) si ca aborul va dura doar 2 ore.S-a pierdut ceva timp cu unii pasagerii romani, care nu prea stiau unde sa se aseze
si nici nu vroiau sa isi puna bagajele in overhead-uri, darpana la urma am plecat cu o intarziere de doar 10 minute. A urmat un taxi pe pista 22R pana la 04R, de unde am si decolat. video

Dupa decolare, am luat-o chiar pe deasupra orasului, si iata niste peisaje superbe,

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0417

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0418

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0419

si aeroportul

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0420

Marea Tireniana

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0421

Niste munti, in Italia

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0422

Ancona

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0423

Un sat prin Bosnia

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0424

Si iarasi Belgradul si cele 2 stadioane

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0425

Aici o termocentrala din Romania (Rovinari sau Turceni cred)

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0426

Romania de sus, un port la Dunare, nu stiu ce oras este, dar deja incepusem coborarea

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0427

Pe finala la 18 la CND

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0428

Cateva poze cu terminalul

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0429

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0430

Si avionul

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0431

CND-PSA-CND cu Ryanair Dscf0432

Cam asta fost, city-break-ul meu, una peste alta o experienta placuta desi un pic obositoare. FR a avut o idee buna cu aceasta ruta, si din cate am vazut eu cred ca o sa aiba succes. Astept cu interese alte rute de la CND.
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

CND-PSA-CND cu Ryanair Empty
MesajSubiect: Re: CND-PSA-CND cu Ryanair   CND-PSA-CND cu Ryanair EmptyMier 14 Mai 2008, 01:05

Si link-ul cu aterizarea pe CND.
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

CND-PSA-CND cu Ryanair Empty
MesajSubiect: Re: CND-PSA-CND cu Ryanair   CND-PSA-CND cu Ryanair EmptyMier 14 Mai 2008, 09:56

se pricep baietii la aterizari Cool

felicitari pt reportm si calatorie Smile
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




CND-PSA-CND cu Ryanair Empty
MesajSubiect: Re: CND-PSA-CND cu Ryanair   CND-PSA-CND cu Ryanair EmptyMier 14 Mai 2008, 10:03

o sa fac si eu cursa asta... weekendul asta.

RwO..pregateste-te de Brussels. o sa fie cursa blueair de la constanta incepand cu august...
Sus In jos
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

CND-PSA-CND cu Ryanair Empty
MesajSubiect: Re: CND-PSA-CND cu Ryanair   CND-PSA-CND cu Ryanair EmptyMier 14 Mai 2008, 12:56

la Blueair e 300 de euro un round-trip CND-BRU. E mult prea scump pentru o companie care se vrea low-cost.
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
kill3r999
Flight Level 100
Flight Level 100
kill3r999


Numarul mesajelor : 144
Varsta : 44
Localizare : Constanta - LRCK(CND), Romania
Data de inscriere : 28/03/2008

CND-PSA-CND cu Ryanair Empty
MesajSubiect: Re: CND-PSA-CND cu Ryanair   CND-PSA-CND cu Ryanair EmptyMier 14 Mai 2008, 13:33

Super trip-report! Si la mai multe! Urmeaza report-ul meu (facut inainte de al tau, dupa cum foarte bine stii, dar din lipsa de timp si oboseala, nu am avut cand). Nu cred ca ti-l va surclasa, dar... e primul si nu (cred) ca voi accepta comentarii... "rele" tongue
Sus In jos
http://simairline.net/
Vizitato
Vizitator




CND-PSA-CND cu Ryanair Empty
MesajSubiect: Re: CND-PSA-CND cu Ryanair   CND-PSA-CND cu Ryanair EmptyMier 14 Mai 2008, 16:40

RwO a scris:
la Blueair e 300 de euro un round-trip CND-BRU. E mult prea scump pentru o companie care se vrea low-cost.
cat? 300 euro? intradevar e cam mult.
totusi niste prieteni au petrecut carciunul + rev-ul in belgia si au plecat cu taromul de la otopeni. biletele (luate cam cu 2 luni inainte) pt. amandoi dus intors au costat in jur de 600 euro...deci tot undeva la 300 euro/pers. ...si asta in perioada sarbatorilor.
stiam ca e mai scump la blueair ... dar chiar nu ma asteptam la pretul asta

o informatie iti mai cer...zi-mi te rog daca gara este aproape de aeroport ... sau daca ai idee pana in oras (pisa) ce e mai comod tren/autobuz.
din pisa mai departe o sa iau trenul din gara centrala....
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




CND-PSA-CND cu Ryanair Empty
MesajSubiect: Re: CND-PSA-CND cu Ryanair   CND-PSA-CND cu Ryanair EmptyMier 14 Mai 2008, 19:27

Salutare tuturor!
@bubalus - Gara aeroportului e la 5 metri, cu iesire prin terminalul de Departure/Departures (sau de check-in). Cum poti sa iti procuri bilet stie RwO (eu nu am avut drum din aeroport, ci din gara centrala din Pisa). Cu autobuzul firmei "LamRossa" (cum iesi din aeroport pe la Arrivals/Arrivi la 15 metri in dreapta - traversezi o straduta mica si te uiti dupa o pancarda cu orarul si rutele LamRossa pe langa un cortulet improvizat pe care scrie Car rental sau Rent a car-Shuttle). recomand drumul cu autobuzul pana in oras la Gara (4 statii parca - statia este FS adica Ferovia dello Stato si esti anuntat prin difuzoarele autobuzului sau daca nu stii mai bine intrebi soferul de Train Station sa te anunte. Oricum o sa vezi centrul orasului si pe partea stanga a autobuzului o sa observi o piateta cu fantana in mijloc, cu statia de autobuze pe stanga si in fata Gara - Ferovia). Pret cursa autobuz = 1.5 Euro. Dupa ce iei biletul de la sofer, o sa observi un mic "compostor" digital (nu ca la noi) in care bagi biletul stai 2 secunde si ti-l scoate "stampilat". In gara ai 2 optiuni: 1.) ai niste ditamai "dulapurile" electronice de unde poti sa introduci hartiille potrivite in euro si sa il programezi sa iti dea biletul (in mai > limbi What a Face normal) sau cea pe care ti-o recomand 2.) la ghiseu. E cea mai buna(si are si rest sa iti dea lol! ). Daca mai pot sa ajut cu ceva, let me know.
Sus In jos
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

CND-PSA-CND cu Ryanair Empty
MesajSubiect: Re: CND-PSA-CND cu Ryanair   CND-PSA-CND cu Ryanair EmptyJoi 15 Mai 2008, 00:17

Biletul la autobuz e 95 de centi. Il cumperi de la automatul din statie. Trenul e 1 euro si 10, si biletul il cumperi de la ghiseul de informatii din aeroport (exact in partea opusa garii). Sau poti sa o iei pe jos, e cam 1 km de mers, e relativ simplu, intrebi pe cineva sa te indrume.

P.S.i LAM Rossa nu e o firma, ci asa se cheama linia de autobuz, Linea Auto Metropolitane Rossa Razz
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
kill3r999
Flight Level 100
Flight Level 100
kill3r999


Numarul mesajelor : 144
Varsta : 44
Localizare : Constanta - LRCK(CND), Romania
Data de inscriere : 28/03/2008

CND-PSA-CND cu Ryanair Empty
MesajSubiect: Re: CND-PSA-CND cu Ryanair   CND-PSA-CND cu Ryanair EmptyJoi 15 Mai 2008, 08:49

Cand am fost eu (27-28.04.2008) era biletul 1.50 Euro cu precizarea "luat de la sofer", neobservand automatul gri din statie(in orice statie l-am observat numai la statia din aeroport nu-poate era prea "devreme") la care biletul era 0.95Euro si "firma" era un fel de a spune pentru a se intelege mai bine (cum le stii tu ca un om mare cheers - eu am incercat sa simplific affraid ).
Sus In jos
http://simairline.net/
Vizitato
Vizitator




CND-PSA-CND cu Ryanair Empty
MesajSubiect: Re: CND-PSA-CND cu Ryanair   CND-PSA-CND cu Ryanair EmptyJoi 15 Mai 2008, 15:12

ms de informatii...
am orarul trenurilor din aeroport la pisa centrale...precum si din pisa centrale pana in florenta...
vroiam sa vad si un pic din pisa (turnul si ce mai e pe acolo) inainte...de a ajunge la florenta. daca e doar 1 km...cred ca am sa ma plimb mai degraba...mai ales ca n-o sa avem decat cate un rucsacel in spinare ...abia vedem mai mult...
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




CND-PSA-CND cu Ryanair Empty
MesajSubiect: Re: CND-PSA-CND cu Ryanair   CND-PSA-CND cu Ryanair EmptyJoi 15 Mai 2008, 18:43

Daca ajungi in Firenze (Florenta - Florence) sa nu te dai jos in Firenze - Rifredi, ci la urmatoarea statie SNM(parca). Rifredi e in capatul orasului, pe cand cealalta e in centru(daca vrei sa vezi Il Duomo). Daca nu , pana in centru ai de mers vreo 4-5 Km si nu cred ca ti-ar placea Razz Varianta pe care ti-o recomand de la aeroport pana in Pisa (la gara sau cu o statie mai incolo te opreste pe un pod si daca mergi drept inainte pe stradute aproximativ 1-1,5 Km vei ajunge la Turn - ajutandu-te si de intrebari adresate localnicilor evident) este LamRossa si intrebi soferul de cea mai apropiata statie pentru Piazza Dei Miracoli (acolo e Turnul, Domul si Catedrala). sau daca nu, de unde te dai jos la gara mergi drept inainte pe bulevard, traversezi un pod, mergi drept inainte pe stradute, pe langa Gradina Botanica(gard de vreo 4-5 metri caramiziu) si inca vreo 200 metri pe langa vreo 3 terase si la 20 m e Piazza dei Miracoli. Poate te mai ajut si cu altceva.(sper sa fi inteles ceva silent )
Sus In jos
Continut sponsorizat





CND-PSA-CND cu Ryanair Empty
MesajSubiect: Re: CND-PSA-CND cu Ryanair   CND-PSA-CND cu Ryanair Empty

Sus In jos
 
CND-PSA-CND cu Ryanair
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» CND - PSA - EIN - PSA - CND gratis cu Ryanair
» Aeroportul Arad - 2008
» CND-BLQ-CND cu Ryanair
» CLJ-ZAZ-STN-ZAZ-CLJ cu Wizzair si Ryanair Nov2011
» Gratis cu Ryanair

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Trip Reports-
Mergi direct la: