ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Aproape calatorie cu un Dash 8 de la Olympic spre Kastellorizo

In jos 
+2
gabi-737
kampfmaschine
6 participanți
AutorMesaj
kampfmaschine
Moderator
kampfmaschine


Numarul mesajelor : 1927
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/01/2010

Aproape calatorie cu un Dash 8 de la Olympic spre Kastellorizo Empty
MesajSubiect: Aproape calatorie cu un Dash 8 de la Olympic spre Kastellorizo   Aproape calatorie cu un Dash 8 de la Olympic spre Kastellorizo EmptyLun 18 Ian 2010, 01:02

Hello,

Asta vara am "aproape" mers cu un Dash 8 de la Olympic. Tin sa precizez ca pana acum nu am calatorit cu un turboprop, ci doar cu jet (A318/A319/A320 si B737-300/B737-700).

In timpul vacantei mele de vara (sau inceput de toamna - Septembrie) am plecat in Rodos (foarte frumos loc, recomand cu caldura). Am luat un pachet turistic un pic mai lung (10 zile la fatza locului) tocmai in ideea de a merge pe o insula la care am visat demult : Kastellorizo.

Kastellorizo este un petec de pamant care face parte din arh Dodecanez, dar este foarte departe de orice alta insula greceasca. De fapt, este foarte aproape de coasta Antalyei.

De ce vroiam sa merg acolo ? Nu stiu daca ati auzit sau nu, dar a fost un film faimos turnat in acea insula : Mediterraneo (premiul Oscar pentru cel mai bun film strain la inceputul anilor 80 - filmul e italian).

Daca as fi mers cu vaporul (m'am interesat pe net) din Rodos se fac aprox 4 sau 5 ore (in functie de nava) si costa 36/eur/pers dus intors.

Partea cea mai placuta este ca pe insula se afla si un mic aeroport (sus in munti) deservit de Olympic. Pret 52 Eur/pers pt dus intors si durata 30 min.

Asa ca am zis ca pentru o mica diferenta de bani pot impusca 2 iepuri deodata : castig timp si imi fac o placere (zbor).

Zis si facut, mi'am cumparat biletele online si plec in vacanta in Rodos.

In ziua cu pricina, imi iau prietena si mergem catre aeroport. Acolo, surpriza surpriza. Nici nu intru bine pe usa si vad mare pe tabela de afisat : anulat zbor Kastellorizo. Pe moment ma blochez, dar apoi reactionez si ma duc catre ghiseul Olympic. Imi zic ok, anulat azi, imi vor da un loc in zborul de maine (zbor operat 7/7). Ghinion : toate zborurile din respectiva saptamana anulate. Incep sa-mi pierd rabdarea si ii cer reprezentantei Olympic sa imi spuna ce va face acum pt ca eu am cumparat bilet pentru respectivul zbor si.... Imi raspunde foarte calma ca ma va compensa. Cum ? (zic eu). Pai, cu bani. 500 euro cash si posibilitatea de a face o cerere de rambursare a sumei pe care am platit-o.

So...a 2-a zi am luat vaporul cu 500 euro in plus in buzunar.

P.S. Am verificat ulterior : asta e suma pe care o companie aeriana trebuie sa o plateasca drept compensatie daca anuleaza un zbor si nu poate oferi alternative : 250 euro cash + rambursarea biletului.

Mai jos cateva fotografii din Kastellorizo :

Aproape calatorie cu un Dash 8 de la Olympic spre Kastellorizo P1120709

Aproape calatorie cu un Dash 8 de la Olympic spre Kastellorizo P1120727

Aproape calatorie cu un Dash 8 de la Olympic spre Kastellorizo P1120711

Aproape calatorie cu un Dash 8 de la Olympic spre Kastellorizo P1120694

Aproape calatorie cu un Dash 8 de la Olympic spre Kastellorizo P1120818

Aproape calatorie cu un Dash 8 de la Olympic spre Kastellorizo P1120923

Aproape calatorie cu un Dash 8 de la Olympic spre Kastellorizo P1120875

Cea mai mare pestera subacvatica din Europa (se intra doar cu barci foarte mici prin locul care se vede) :

Aproape calatorie cu un Dash 8 de la Olympic spre Kastellorizo P1120843

Bine'nteles, foarte multe pisici, ca peste tot in Grecia, mai ales pisici bine hranite, care duc o viatza de huzur (imi place mai ales cea care sta tolanita cu burta la soare in camioneta si doarme - e si avatarul meu Very Happy ) :

Aproape calatorie cu un Dash 8 de la Olympic spre Kastellorizo P1120925

Aproape calatorie cu un Dash 8 de la Olympic spre Kastellorizo P1120790

Si ceva inedit ==> pe langa aeroportul din munti, aici veneau si hidroavioane, destul de multe, avand in vedere ca exista o magazie speciala pentru combustibilul lor :

Aproape calatorie cu un Dash 8 de la Olympic spre Kastellorizo P1120984-1
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Aproape calatorie cu un Dash 8 de la Olympic spre Kastellorizo Empty
MesajSubiect: Re: Aproape calatorie cu un Dash 8 de la Olympic spre Kastellorizo   Aproape calatorie cu un Dash 8 de la Olympic spre Kastellorizo EmptyLun 18 Ian 2010, 11:09

Poate ca nu a fost asa rau ca s-au anulat zborurile... Very Happy In orice rau e si un bine...oricum ma bucur ca ai lamurit si treaba cu avatarul tau, era ciudat, initial ma gandeam la un iepure braconat Laughing. Locurile de acolo sunt mirifice, mai ales pestera sub apa...o experienta de neuitat cu siguranta.
Sus In jos
kampfmaschine
Moderator
kampfmaschine


Numarul mesajelor : 1927
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/01/2010

Aproape calatorie cu un Dash 8 de la Olympic spre Kastellorizo Empty
MesajSubiect: Re: Aproape calatorie cu un Dash 8 de la Olympic spre Kastellorizo   Aproape calatorie cu un Dash 8 de la Olympic spre Kastellorizo EmptyLun 18 Ian 2010, 11:28

Locurile sunt superbe, merita oricand o vizita.

O insulitza uitata in mijlocul pustiului. 400 locuitori si cam atat...

Oricum, pentru cine e interesat (Olimpic Air va zbura acolo => eu am prins chiar momentul cand a fost facuta privatizarea si nu mai zburau decat cursele importante), va recomand cazare la pensiunea lui Monika si Damien. 40€/noapte camera. http://www.kastellorizo.de/

Cat despre animalele care populeaza insula : extrem de multe mâtze care mananca absolut orice (pana si paine - testat de mine la taverna), dar bine'nteles prefera peste (proaspat de la pescarii din zona).

Alte animale pe acolo : testoasa de Caretta (vazut, nu apucat sa fotografiez Crying or Very sad ) ; pesti ; chiar si morsa.
Sus In jos
claudiu_ne2000
Flight Level 300
Flight Level 300
claudiu_ne2000


Numarul mesajelor : 301
Varsta : 48
Localizare : DEVA
Data de inscriere : 10/09/2009

Aproape calatorie cu un Dash 8 de la Olympic spre Kastellorizo Empty
MesajSubiect: Re: Aproape calatorie cu un Dash 8 de la Olympic spre Kastellorizo   Aproape calatorie cu un Dash 8 de la Olympic spre Kastellorizo EmptyLun 18 Ian 2010, 13:19

foarte frumos reportajul si locurile pe unde ai umblat...oricum pentru mine e o buna idee de concediu...am vazut chiar si filmul...daca mai ai poze te rog nu te zgarci cu ele...


PS.."ca fapt divers...de unde ti-ai dat seama ca animalul din apa era MORSA...????" Shocked Shocked Shocked
Sus In jos
kampfmaschine
Moderator
kampfmaschine


Numarul mesajelor : 1927
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/01/2010

Aproape calatorie cu un Dash 8 de la Olympic spre Kastellorizo Empty
MesajSubiect: Re: Aproape calatorie cu un Dash 8 de la Olympic spre Kastellorizo   Aproape calatorie cu un Dash 8 de la Olympic spre Kastellorizo EmptyLun 18 Ian 2010, 14:14

Pai am vazut-o in apa. Crede'ma, era o apa extrem de curata (se vedea fundul apei chiar si acolo unde era mai adanc de 3m). Am zis morsa, dar poate ca era vorba de o specie de foca (le cam incurc). Nu avea colti, m'am uitat pe net Smile

Initial am crezut ca am vedenii, prietena mea a zis ca halucinez, dar apoi am intrebat in stanga si in dreapta si mi'au spus localnicii ca nu e chiar neobisnuit. Sunt mai rare pe acolo, dar sunt (am avut noroc).

Mai dese ar fi testoasele. Ceri pescarilor sa te plimbe cu barca in jurul insulei si daca ai noroc le vezi in plina mare. Probabil merg sa isi depuna ouale pe tarmul turcesc, pentru ca in Kastellorizo nu e absolut nici o plaja cu nisip.

Si asta e unul din farmecele insulei : apa extraordinar de curata, dar 0 plaje. Te arunci direct in apa din port (de pe mal) si sunt din loc in loc scari ca la piscine.
Sus In jos
metalactual
Membru activ
metalactual


Numarul mesajelor : 538
Varsta : 56
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

Aproape calatorie cu un Dash 8 de la Olympic spre Kastellorizo Empty
MesajSubiect: Re: Aproape calatorie cu un Dash 8 de la Olympic spre Kastellorizo   Aproape calatorie cu un Dash 8 de la Olympic spre Kastellorizo EmptyLun 18 Ian 2010, 21:52

"kampfmaschine"

Rodos + Kastellorizo, fi sigur ca am bagat la cap aceasta combinatie.
Thx pentru poze, poveste si idee !!!
Sus In jos
dan guina
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 167
Localizare : ierusalim israel
Data de inscriere : 03/05/2009

Aproape calatorie cu un Dash 8 de la Olympic spre Kastellorizo Empty
MesajSubiect: Re: Aproape calatorie cu un Dash 8 de la Olympic spre Kastellorizo   Aproape calatorie cu un Dash 8 de la Olympic spre Kastellorizo EmptyLun 18 Ian 2010, 22:16

Super splendide poze,dar ce cauta o moschee acolo ?
Sus In jos
kampfmaschine
Moderator
kampfmaschine


Numarul mesajelor : 1927
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/01/2010

Aproape calatorie cu un Dash 8 de la Olympic spre Kastellorizo Empty
MesajSubiect: Re: Aproape calatorie cu un Dash 8 de la Olympic spre Kastellorizo   Aproape calatorie cu un Dash 8 de la Olympic spre Kastellorizo EmptyMar 19 Ian 2010, 12:06

Insula e la o aruncatura de bat (cred ca 100m) de tarmul turcesc (orasul Kas, in Antalya).

De'a lungul timpului a fost sub diverse dominatii : italiana, a cavalerilor ospitalieri, chiar si o mica perioada turca.

Stai linistit, sunt si foarte multe biserici ortodoxe pe insula (cateva chiar foarte frumoase).

In orice caz, soldatii greci sunt prezenti pe insula (nu in oras, probabil pe langa aeroport in munti), am vazut cativa pe acolo.

Avand in vedere ca sunt la 5 min cu barca de coasta turceasca si la 4 ore de cel mai apropiat pamant grecesc (Rodos), au trait, si inca au sechele, permanent cu "frica" unei invazii turcesti. De altfel, guvernul grec plateste (asa am inteles) o prima fiecarui locuitor de pe insula asta, tocmai ca sa fie siguri ca nu vin turcii si o ocupa. Cu siguranta daca nu ar fi o comunitate acolo, asta s-ar intampla.
Sus In jos
Lery
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 100
Varsta : 29
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/11/2009

Aproape calatorie cu un Dash 8 de la Olympic spre Kastellorizo Empty
MesajSubiect: Re: Aproape calatorie cu un Dash 8 de la Olympic spre Kastellorizo   Aproape calatorie cu un Dash 8 de la Olympic spre Kastellorizo EmptyMar 19 Ian 2010, 14:58

Interesanta aventura, au invadat turistii romani si insula asta ca si celelalte insule grecesti? lol!
Sus In jos
kampfmaschine
Moderator
kampfmaschine


Numarul mesajelor : 1927
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/01/2010

Aproape calatorie cu un Dash 8 de la Olympic spre Kastellorizo Empty
MesajSubiect: Re: Aproape calatorie cu un Dash 8 de la Olympic spre Kastellorizo   Aproape calatorie cu un Dash 8 de la Olympic spre Kastellorizo EmptyMar 19 Ian 2010, 15:54

Cred ca eu si prietena mea am fost primii turisti romani pe insula in cauza.

Kastellorizo e foarte mic.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Aproape calatorie cu un Dash 8 de la Olympic spre Kastellorizo Empty
MesajSubiect: Re: Aproape calatorie cu un Dash 8 de la Olympic spre Kastellorizo   Aproape calatorie cu un Dash 8 de la Olympic spre Kastellorizo Empty

Sus In jos
 
Aproape calatorie cu un Dash 8 de la Olympic spre Kastellorizo
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Drum lung spre CLJ pentru un zbor scurt spre BBU
» Calatorie in culisele...Blue Air
» Malev`s Dash 8 HA-LQD, returned to Ferihegy when the airconditioning system malfunctioned [EN]
» Călătorie în Polonia. Patru oraşe şi multe zboruri.
» Olympic Air (OA / NOA)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Trip Reports-
Mergi direct la: