ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Sefi de stat la mansa !

In jos 
+4
ovidiu51
D13-th_TakeOff
claudiup
Boeing777-300
8 participanți
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator




Sefi de stat la mansa ! Empty
MesajSubiect: Sefi de stat la mansa !   Sefi de stat la mansa ! EmptyLun 28 Dec 2009, 11:09

Cativa piloti au ajuns sa conduca state ale lumii. Pe mine m-a fascinat deosebit king Abdullah al II-lea Regele IORDANIEI care este ghidul turistic al lui Peter Greenberg in documentarul realizat pentru Discovery Channel : JORDAN : The Royal Tour , documentar pe care va invit sa il vizionati pentru a va imbogati cultura generala. study
Pe mine m-a lasat cu gura cascata pentru ca are in el de toate : aviatie , istorie & turism.

Vizionare placuta !

Pentru admin & moderatori : topicul nu intra in categ filmulete de aviatie intrucat acest topic va continua cu alte personalitati asa ca as dori sa nu fie mutat la filmulete de aviatie.
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf



Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

Sefi de stat la mansa ! Empty
MesajSubiect: Re: Sefi de stat la mansa !   Sefi de stat la mansa ! EmptyLun 28 Dec 2009, 14:30

Majestatea sa Regele Mihai de Romania este de asemenea pilot, mare pasionat de avioane si de orice masinarie cu motor in general.
Pentru cine nu stie Regele Mihai a detinut ptr scurta vreme functia de sef de stat dar a fost obligat sa abdice de catre comunisti.
Sus In jos
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

Sefi de stat la mansa ! Empty
MesajSubiect: Re: Sefi de stat la mansa !   Sefi de stat la mansa ! EmptyLun 28 Dec 2009, 14:38

George W Bush are o poveste interesanta din Al doilea Razboi Mondial cand era pilot de vanatoare si a fost doborat( http://en.wikipedia.org/wiki/George_H._W._Bush ). De asemenea, Hussein al Iordaniei, tatal suveranului amintit de Octavian era pilot. Cred ca e mentionata povestea cu ultima aterizare si in documentarul respectiv
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Sefi de stat la mansa ! Empty
MesajSubiect: Re: Sefi de stat la mansa !   Sefi de stat la mansa ! EmptyLun 28 Dec 2009, 15:21

claudiup a scris:
George W Bush are o poveste interesanta din Al doilea Razboi Mondial cand era pilot de vanatoare si a fost doborat(http://en.wikipedia.org/wiki/George_H._W._Bush). De asemenea, Hussein al Iordaniei, tatal suveranului amintit de Octavian era pilot. Cred ca e mentionata povestea cu ultima aterizare si in documentarul respectiv

Cateva corectii :

1. George Bush (tatal) a fost pilot in al doilea razboi mondial in teatrul de operatii din Pacific , a efectuat o amerizare evident fortata si a fost salvat de un submarin care se afla in imediata apropiere - voi reveni cu o relatate mai exacta care intradevar merita amintita.

2. George W. Bush (fiul) a fost pilot in Garda Nationala in timpul razboiului din Vietnam dar nu a "vazut actiune" in acel conflict. Si acest aspect il voi dezvolta ulterior.

3. Hussein al Iordaniei a fost si el pilot de elicopter pilotand un Alouette III. Din cate imi aduc aminte a zburat in Israel sa se intalneasca in secret cu premiera acestei tari de la acea vreme - Golda Meir. Evident voi reveni cu detalii.

Il rog pe dl. Antoniu sa ne dea amanunte cu privire la regele Mihai. Din cate cunosc in timpul razboiului un bombardier B-24 al USAAF a aterizat fortat in Romania el fiind mai apoi reparat de mecanicii romani si hangarat la Brasov. Din info pe care le am Regele Mihai a zburat cu acest B-24 Liberator. La retragerea nemtilor hangarul in care se gasea avionul a fost distrus si o data cu el s-a pierdut si aeronava. Dupa abdicarea regelui acesta a fost instructor de zbor in Elvetia asta chiar dupa afirmatiile sale date intr-un interviu.
Sus In jos
D13-th_TakeOff
Membru activ
D13-th_TakeOff


Numarul mesajelor : 247
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/06/2009

Sefi de stat la mansa ! Empty
MesajSubiect: Re: Sefi de stat la mansa !   Sefi de stat la mansa ! EmptyLun 28 Dec 2009, 15:46

Mubarack, presedintele egiptului; Carlos Menem fost presedinte al argentinei; al-Assad fost presedinte al siriei; Itzak Shamir, fost prim ministru al israelului; Putin, daca nu ma insel are PPL-ul... si mai sunt cativa, unii prin casa regala a UK, dar nu mi-i aduc aminte... in urma cu vreo 10 ani, intr-o conversatie particulara cu printul Charles acesta s-a declarat un mare pasionat de aviatie si din cate am inteles de la el chiar a zburat...

Citat :
1. George Bush (tatal) a fost pilot in al doilea razboi mondial in teatrul de operatii din Pacific , a efectuat o amerizare evident fortata si a fost salvat de un submarin care se afla in imediata apropiere - voi reveni cu o relatate mai exacta care intradevar merita amintita.
Chiar exista o filmare, acest resque a fost surprins pe pelicula...
Sus In jos
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

Sefi de stat la mansa ! Empty
MesajSubiect: Re: Sefi de stat la mansa !   Sefi de stat la mansa ! EmptyLun 28 Dec 2009, 18:00

Citat :
1. George Bush (tatal) a fost pilot in al doilea razboi mondial in teatrul de operatii din Pacific , a efectuat o amerizare evident fortata si a fost salvat de un submarin care se afla in imediata apropiere - voi reveni cu o relatate mai exacta care intradevar merita amintita.

Asa e Octavian, scuze... din graba am uitat sa mai trec un "H" inaintea lui "W", insa la batran ma gandeam si eu. Din cate stiam, avionul era destul de avariat, asa ca el a deschis carlinga si a sarit, insa in timpul manevrei a lovit coada fix cu capul. Cicatricea inca se vede pe fata fostului presedinte

Citat :
Chiar exista o filmare, acest resque a fost surprins pe pelicula...

Am vazut si eu acea filmare, insa cred ca-i o reconstituire, specifica propagandei americane. Ca un fapt divers, siteul Casei Albe a fost atacat de hackeri la un moment dat iar acestia au postat o parodie a intamplarii, in care se spunea ca fostul presedinte a stat inconstient in apa si ca si-a revenit cand rechinii au inceput sa-i dea tarcoale. Dupa care... a ucis cu mainile goale 4 rechini albi, cu carnea carora s-a si hranit!!! lol!
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

Sefi de stat la mansa ! Empty
MesajSubiect: Re: Sefi de stat la mansa !   Sefi de stat la mansa ! EmptyLun 28 Dec 2009, 18:27

D13-th_TakeOff a scris:
... in urma cu vreo 10 ani, intr-o conversatie particulara cu printul Charles acesta s-a declarat un mare pasionat de aviatie si din cate am inteles de la el chiar a zburat...
Printul Charles a efectuat zboruri de antrenament in timpul seviciului militar in anii `70 A fost brevetat pilot de helicopter si pilot de vanatoare. In timpul pertrecut la Royal Air Force si Royal Navy a pilotat urmatoarele tipuri de aeronava:
-Chipmunk basic pilot trainer
-Harrier T Mk.4 V/STOL fighter
-Jet Provost jet pilot trainer
-Nimrod maritime patrol aircraft
-F-4 Phantom II fighter jet
-Spitfire classic WWII fighter
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 67
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Sefi de stat la mansa ! Empty
MesajSubiect: Re: Sefi de stat la mansa !   Sefi de stat la mansa ! EmptyLun 28 Dec 2009, 18:28

[quote="claudiup"]
Citat :
1. George Bush (tatal)a stat inconstient in apa si ca si-a revenit cand rechinii au inceput sa-i dea tarcoale. Dupa care... a ucis cu mainile goale 4 rechini albi, cu carnea carora s-a si hranit!!! lol!

Noroc ca nu a zis "rechini negr". Imediat ar fi fost acuzat de rasism!

In alta oridine de idei, inca un presedinte aviator, pomenit de domnul Cornel Marandiuc in Orizont aviatic: ROLANDAS PAKSAS

http://www.virtualarad.net/orizont_aviatic/mai_2003/articol1/articol_1.htm
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 67
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Sefi de stat la mansa ! Empty
MesajSubiect: Re: Sefi de stat la mansa !   Sefi de stat la mansa ! EmptyLun 28 Dec 2009, 18:30

ovidiu51 a scris:
D13-th_TakeOff a scris:
... in urma cu vreo 10 ani, intr-o conversatie particulara cu printul Charles acesta s-a declarat un mare pasionat de aviatie si din cate am inteles de la el chiar a zburat...
Printul Charles a efectuat zboruri de antrenament in timpul seviciului militar in anii `70 A fost brevetat pilot de helicopter si pilot de vanatoare. In timpul pertrecut la Royal Air Force si Royal Navy a pilotat urmatoarele tipuri de aeronava:
-Chipmunk basic pilot trainer
-Harrier T Mk.4 V/STOL fighter
-Jet Provost jet pilot trainer
-Nimrod maritime patrol aircraft
-F-4 Phantom II fighter jet
-Spitfire classic WWII fighter

Charles este un norocos, este inca Prince of Wales, deci nu sef de stat. Asa ca, daca il pomenim pe el, de ce nu am discuta si de baietii lui? Harry se da cu elicopterul chiar si cand merge la gagici, nu?
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
Vizitato
Vizitator




Sefi de stat la mansa ! Empty
MesajSubiect: Re: Sefi de stat la mansa !   Sefi de stat la mansa ! EmptyLun 28 Dec 2009, 20:57

Cred ca putem include in topic fara sa fim asa stricti si membrii caselor regale si apropiatii presedintilor implicit ai puterii.

Presedintele Siriei Hafez al-Assad a fost si el pilot si a zburat Gloster Meteor. In Siria pe acea vreme profesia de pilot era pusa la mare cinste intrucat seful statului era pilot iar pilotii erau foarte respectati pentru asta. Sper ca acest respect sa se fi pastrat si dupa schimbarea presedintelui.

Preiau din informatiile lui D13-th_TakeOff (info de care nu stiam) care sper sa nu se supere :

Presedintele Egiptului Hosni Mubarak a pilotat avioane de tip Tu-28 si Tu-16. De asemenea a fost pilot instructor dar nu cunosc pe ce tip de aeronave.
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

Sefi de stat la mansa ! Empty
MesajSubiect: King Husein   Sefi de stat la mansa ! EmptyLun 28 Dec 2009, 22:25

Acum 10-12 ani am avut o experienta unica, am dirijat avionul prezidential al Iordaniei, RJZ001 in zbor de la Beirut la New York. Am fost avertizat ca in avion se afla regele Hussein. Marea surpriza a fost momentul contactului radio: Good evening Bacau, I am King Husein, passing FOCSA, FL 310. In primul moment am fost derutat, ma asteptam la indicativul de apel al avionului, Jordanian Air Force 001. Mi-am revenit imediat si i-am raspuns ca atare. Colegii care l-au prins la intoarcere mi-au confirmat acelasi pilot: King Hussein!
PS_ avionul era un Lockheed L-1011 Tristar
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

Sefi de stat la mansa ! Empty
MesajSubiect: Re: Sefi de stat la mansa !   Sefi de stat la mansa ! EmptyLun 28 Dec 2009, 22:47

ovidiu51 a scris:
Acum 10-12 ani am avut o experienta unica, am dirijat avionul prezidential al Iordaniei, RJZ001 in zbor de la Beirut la New York. Am fost avertizat ca in avion se afla regele Hussein. Marea surpriza a fost momentul contactului radio: Good evening Bacau, I am King Husein, passing FOCSA, FL 310. In primul moment am fost derutat, ma asteptam la indicativul de apel al avionului, Jordanian Air Force 001. Mi-am revenit imediat si i-am raspuns ca atare. Colegii care l-au prins la intoarcere mi-au confirmat acelasi pilot: King Hussein!
PS_ avionul era un Lockheed L-1011 Tristar

Wow, ce interesant! Si cum te-ai adresat. "Roger... Jo... your majesty, Bacau, maintain FL310"... Sefi de stat la mansa ! Lol Dar chiar ca e misto!
Sus In jos
Alex_tm
Moderator
Alex_tm


Numarul mesajelor : 1835
Varsta : 35
Localizare : TIMISOARA - BANAT
Data de inscriere : 15/01/2009

Sefi de stat la mansa ! Empty
MesajSubiect: Re: Sefi de stat la mansa !   Sefi de stat la mansa ! EmptyLun 28 Dec 2009, 22:55

@ovidiu51:
Probabil ca e acesta. Frumos avion si p/s. Very Happy

Alex
Sus In jos
http://fanviola.piczo.com/?cr=5
Vizitato
Vizitator




Sefi de stat la mansa ! Empty
MesajSubiect: Re: Sefi de stat la mansa !   Sefi de stat la mansa ! EmptyMar 29 Dec 2009, 21:32

Capt_Vio a scris:
Wow, ce interesant! Si cum te-ai adresat. "Roger... Jo... your majesty, Bacau, maintain FL310"... Sefi de stat la mansa ! Lol Dar chiar ca e misto!

Nu toata ziua poti vorbi cu un rege ! Imi doresc sa aud asa ceva pe feed.
Sus In jos
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

Sefi de stat la mansa ! Empty
MesajSubiect: Re: Sefi de stat la mansa !   Sefi de stat la mansa ! EmptyMier 30 Dec 2009, 00:28

@Ovidiu51
WOW! Experienta aceasta e din categoria PRICELESS! Foarte misto!

Daca putem mentiona oameni politici pasionati de aviatie, si nu doar sefi de state, nu i-as omite pe ministrul transporturilor, Radu Berceanu, detinator de PPL si pe mai tanarul sau coleg de partid, actualmente potential parlamentar, Honorius Prigoana, posesor de licenta pe ULM
Sus In jos
D13-th_TakeOff
Membru activ
D13-th_TakeOff


Numarul mesajelor : 247
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/06/2009

Sefi de stat la mansa ! Empty
MesajSubiect: Re: Sefi de stat la mansa !   Sefi de stat la mansa ! EmptyMier 30 Dec 2009, 15:09

Din cate am auzit regele Hussein a zburat si MiG-15... ba mai mult, s-a descoperit ca in timpul razboiului cu Israel, s-a intalnit in aer, ca adversari, cu Itzak Shamir... acu nu stiu daca-i o legenda a presei...
Sus In jos
dan guina
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 167
Localizare : ierusalim israel
Data de inscriere : 03/05/2009

Sefi de stat la mansa ! Empty
MesajSubiect: Re: Sefi de stat la mansa !   Sefi de stat la mansa ! EmptyLun 11 Ian 2010, 21:44

Fratzilor,de unde atzi scoso ca Itzhak Shamir a pilotat ?Am rascolit toate sursele la indemana si nu am gasit nici o confirmare.Cred ca este o confuzie la mijloc,Shamir a condus o organizatzie terorista anti-britanica(Lehi),a fost spion Mossad si apoi politician de (extrema )dreapta.Daca gresesc,lamuritzi-ma !
Vasili,baiatul lui Stalin,a fost pilot,a si luptat,dar evident nu a fost sef de stat ( a stat insa in puscarie )
MS Regele Mihai I,a fost suveran timp de 10 ani si nu o scurta perioada.
In ceea ce priveste Israelul,singurul pilot ajuns presedinte,a fost Ezer Weitzman,pilot RAF,ajuns apoi sef al Statului Major al Aerului in IAF.Spitfire-ul lui negru este la muzeul aviatiei din Beer Sheva.
Sus In jos
D13-th_TakeOff
Membru activ
D13-th_TakeOff


Numarul mesajelor : 247
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/06/2009

Sefi de stat la mansa ! Empty
MesajSubiect: Re: Sefi de stat la mansa !   Sefi de stat la mansa ! EmptyMar 12 Ian 2010, 14:37

Daca ma insel imi cer scuze, este vorba de prim ministrul israelian din perioada decesului regelui Hussein... tin minte ca era vorba de Shamir, dar daca nu era el posibil sa gresesc... posibil insa sa-l confund cu presedintele...
Sus In jos
dan guina
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 167
Localizare : ierusalim israel
Data de inscriere : 03/05/2009

Sefi de stat la mansa ! Empty
MesajSubiect: Re: Sefi de stat la mansa !   Sefi de stat la mansa ! EmptyMar 12 Ian 2010, 15:09

Nici vorba de scuze,oricine poate face o confuzie.Dealtfel Shamir este atat de scund ca nu ar ajunge cu picioarele la paloniere !Amuzant ca,la inceputul anilor 90 ,sefii de stat din Egipt,Iordania,Israel si Siria erau aviatori !
Sus In jos
Continut sponsorizat





Sefi de stat la mansa ! Empty
MesajSubiect: Re: Sefi de stat la mansa !   Sefi de stat la mansa ! Empty

Sus In jos
 
Sefi de stat la mansa !
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Personalitati remarcabile in aviatie
» Somn la mansa avionului
» Căpitanul Gheorghe Pleşiţă a stat în aer 23.000 de ore
» 30 de piloţi pensionari la manşa avioanelor Tarom
» Un elicopter militar s-a prăbuşit în judeţul Bacău.

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: