ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Căpitanul Gheorghe Pleşiţă a stat în aer 23.000 de ore

In jos 
+3
flysebi
D13-th_TakeOff
claudiup
7 participanți
AutorMesaj
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

Căpitanul Gheorghe Pleşiţă a stat în aer 23.000 de ore Empty
MesajSubiect: Căpitanul Gheorghe Pleşiţă a stat în aer 23.000 de ore   Căpitanul Gheorghe Pleşiţă a stat în aer 23.000 de ore EmptyMar 08 Dec 2009, 00:58

Titlu: Căpitanul Gheorghe Pleşiţă a stat în aer 23.000 de ore
Sursa: Libertatea
Autor: Claudiu Pacearca, Cosmin Barbu
Data: 8-12-2009

Citat :
Căpitanul Gheorghe Pleşiţă, 59 de ani, pilotează din anul 1971. De atunci a petrecut la manşa avionului aproximativ 23.000 de ore de zbor. Asta înseamnă în jur de doi ani şi jumătate. Cum era de aşteptat, în cariera sa impresionantă, pilotul a acumulat experienţă, dar şi poveşti incredibile. În prezent, căpitanul Pleşiţă e comandant al Companiei Blue Air, fiind unul dintre cei mai experimentaţi piloţi români.

Dacă te afli într‑unul dintre Bţing- urile companiei Blue Air, iar stewardesa anunţă că la manşa avionului se află căpitanul Gheorghe Pleşiţă, 59 de ani, oricât de frică ţi-ar fi de zbor, poţi răsufla uşurat. Cursa va fi, cu siguranţă, una liniştită. Nici nu are cum altfel, dacă ţinem cont că Gheorghe Pleşiţă e pilotul român, aflat în serviciu, cu cel mai mare număr de ore de zbor. Mai exact, 23.000, care s-ar traduce în doi ani şi jumătate.

“Am început să zbor din anul 1971. A fost o întâmplare, pentru că eu îmi doream să devin profesor de sport. Însă văzusem un anunţ în ziar, care promova un concurs pentru şcoala de aviaţie”, îşi aminteşte comandantul. Avea să fie începutul unui drum unic în viaţă, pe oceanul nesfârşit al cerului.

A fost distins cu «Virtutea Aeronautică»

Şi-a început cariera ca pilot pe An‑2, la Aviaţia Utilitară, pentru ca în 1975 să treacă la transportul de pasageri, pe An- 24, la Tarom. În 1980, a preluat manşa avionului IL-18. În 1989, face trecerea pe Bţing 707, iar din 1994, pilotează Bţing 737. De altfel, transferul la Tarom a însemnat şi promovarea sa în funcţia de căpitan şi de instructor de zbor. În 2004, Gheorghe Pleşiţă este distins cu medalia “Virtutea Aeronautică”, iar din septembrie 2005, zboară pentru compania de smartflying Blue Air.

Nu a devenit pilotul lui Ceauşescu pentru că purta mustaţă

În 1988, Gheorghe Pleşiţă era propus pentru echipajul avionului prezidenţial. “Nu voiam oricum să devin pilotul lor. Nu-mi convenea să fiu supravegheat. M-am prezentat însă la interviu. Purtam mustaţă şi atunci şi, cum m-au văzut, mi-au spus că pot pleca. Abia târziu am aflat, amuzat, că tovarăşa Ceauşescu nu suporta mustăţile”, ne-a povestit Pleşiţă. Drumurile nevăzute ale văzduhului l-au purtat pe pilotul român în cele mai frumoase puncte ale globului, dar şi în cele mai tensionate. “Am zburat în zonele de conflict, unde aveam un culoar fix de zbor, altfel riscam să fim doborâţi. Am executat şi transporturi speciale, pe vremea comuniştilor, când nu ştiam ce avem la bord. Erau nişte containere însoţite de ofiţeri de armată, iar noi eram echipaţi cu măşti de gaze şi costume antichimice. Eu nu mă consider special. Pur şi simplu fac ce îmi place şi ce ştiu mai bine”, ne-a zis căpitanul Pleşiţă.

Compania are 100 de piloţi

Blue Air operează peste 40 de destinaţii, cu o flotă de aeronave Boeing 737. În companie lucrează peste 100 de piloţi şi 170 de însoţitori de bord. Anul trecut, cu Blue Air au călătorit peste 1.100.000 de pasageri. Rezervările sau detaliile privind zborurile companiei sunt disponibile la agenţiile din ţară sau din străinătate ori, mai simplu, pe site-ul www.blueair.ro.
Sus In jos
D13-th_TakeOff
Membru activ
D13-th_TakeOff


Numarul mesajelor : 247
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/06/2009

Căpitanul Gheorghe Pleşiţă a stat în aer 23.000 de ore Empty
MesajSubiect: Re: Căpitanul Gheorghe Pleşiţă a stat în aer 23.000 de ore   Căpitanul Gheorghe Pleşiţă a stat în aer 23.000 de ore EmptyMar 08 Dec 2009, 02:45

Coincidenta de nume cu generalul Plesita?
Sus In jos
flysebi
Flight Level 400
Flight Level 400
flysebi


Numarul mesajelor : 437
Varsta : 34
Localizare : bucharest
Data de inscriere : 07/03/2009

Căpitanul Gheorghe Pleşiţă a stat în aer 23.000 de ore Empty
MesajSubiect: Re: Căpitanul Gheorghe Pleşiţă a stat în aer 23.000 de ore   Căpitanul Gheorghe Pleşiţă a stat în aer 23.000 de ore EmptyMar 08 Dec 2009, 08:16

Frumos articolul Claudiu, Felicitari!
Sus In jos
http://pilotmagazin.ro/
atr_42_500
Flight Level 400
Flight Level 400
atr_42_500


Numarul mesajelor : 1059
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/03/2008

Căpitanul Gheorghe Pleşiţă a stat în aer 23.000 de ore Empty
MesajSubiect: Re: Căpitanul Gheorghe Pleşiţă a stat în aer 23.000 de ore   Căpitanul Gheorghe Pleşiţă a stat în aer 23.000 de ore EmptyMar 08 Dec 2009, 09:22

Am zburat cu dansul de doua ori Smile
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

Căpitanul Gheorghe Pleşiţă a stat în aer 23.000 de ore Empty
MesajSubiect: Re: Căpitanul Gheorghe Pleşiţă a stat în aer 23.000 de ore   Căpitanul Gheorghe Pleşiţă a stat în aer 23.000 de ore EmptyMar 08 Dec 2009, 17:38

Frumos articolul. Cand a vorbit de "Tovarasa Ceausescu" m-am gandit imediat la cartea lui Pacepa, unde descria mult despre zborurile care le facuse cu sitii Ceausescu. Cred ca a trait (si traieste) o viata foarte interesanta acest om. Bravo lui pentru ce a dobandit.
Sus In jos
Griff
Moderator
Griff


Numarul mesajelor : 1400
Varsta : 40
Localizare : two steps from Hell
Data de inscriere : 27/09/2008

Căpitanul Gheorghe Pleşiţă a stat în aer 23.000 de ore Empty
MesajSubiect: Re: Căpitanul Gheorghe Pleşiţă a stat în aer 23.000 de ore   Căpitanul Gheorghe Pleşiţă a stat în aer 23.000 de ore EmptyMar 08 Dec 2009, 19:57

Am placerea de a lucra cu dumnealui aproape zilnic.
Sus In jos
Daniel
Flight Level 200
Flight Level 200
Daniel


Numarul mesajelor : 267
Varsta : 33
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 23/02/2009

Căpitanul Gheorghe Pleşiţă a stat în aer 23.000 de ore Empty
MesajSubiect: Re: Căpitanul Gheorghe Pleşiţă a stat în aer 23.000 de ore   Căpitanul Gheorghe Pleşiţă a stat în aer 23.000 de ore EmptyMar 08 Dec 2009, 23:22

Tot respectul pentru acest om minunat, jos palaria.
Sus In jos
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

Căpitanul Gheorghe Pleşiţă a stat în aer 23.000 de ore Empty
MesajSubiect: Re: Căpitanul Gheorghe Pleşiţă a stat în aer 23.000 de ore   Căpitanul Gheorghe Pleşiţă a stat în aer 23.000 de ore EmptyMier 09 Dec 2009, 21:06

Multumesc frumos pentru aprecieri! Insa, si in acest articol, ca si in celelalte, meritele apartin personajelor

D13-th_TakeOff a scris:
Coincidenta de nume cu generalul Plesita?
Nu are legatura. E doar o concidenta, desi multi il considera chiar fiul generalului.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Căpitanul Gheorghe Pleşiţă a stat în aer 23.000 de ore Empty
MesajSubiect: Re: Căpitanul Gheorghe Pleşiţă a stat în aer 23.000 de ore   Căpitanul Gheorghe Pleşiţă a stat în aer 23.000 de ore Empty

Sus In jos
 
Căpitanul Gheorghe Pleşiţă a stat în aer 23.000 de ore
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Comemorare: Căpitanul aviator Alexandru Şerbănescu
» Directorul Blue Air, Gheorghe Racaru, s-a retras din functie
» Guvernul va cofinanta de la bugetul de stat aeroporturi locale care deruleaza proiecte UE
» A încetat din viaţă generalul av. Gheorghe Zărnescu
» Zborul Rio-Paris: Patru erori care au stat la originea accidentului

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-
Mergi direct la: