ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Personalitati remarcabile in aviatie

In jos 
+31
FlaviusM
dan guina
mariusrex72
lucian21
eugen
claudiu_ne2000
46Pilot
mandrei
YR-BGP
b707nicolae
Madone
RwO
Radu_is
C_man
D13-th_TakeOff
x-inna
Boeing777-300
claudiup
mihaiatanasie
propellerdream
YR-SND
Vreauinaer
YR-DNY
Mengelaus
Eurofighter
Virusu
Dylan
hayabusa
VIC
Capt_Vio
bobocell
35 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
bobocell
Membru activ
bobocell


Numarul mesajelor : 442
Varsta : 34
Localizare : resita
Data de inscriere : 25/12/2007

Personalitati remarcabile in aviatie Empty
MesajSubiect: Personalitati remarcabile in aviatie   Personalitati remarcabile in aviatie EmptyVin 19 Sept 2008, 20:42

De cate ori ne-am dorit (sau nu) sa auzim, cand adrenalina e crescuta in timpul zborului, vocea calma a unei doamnite care anunta ca ,,zburam la altitudinea de 9000 de metri si ca vom avea un zbor placut"?
Revista Eve realizeaza un material pe aceasta tema in revista din septembrie care aduce in prim plan doua femei copilot, Corina Dinu si Aura Musat, angajate ale mandriei noastre, TAROM.
Ce parere aveti despre aceste reprezentante ale sexului frumos care imbina viata sociala calma cu un job agasant si obositor??? Credeti ca se impaca ,,meseria" de mama, sotie, etc. cu cea de pilot?
Pana acum nu am avut parte de aceasta ,,experienta" dar cred ca se descurca la fel de bine ca toti ceilalti.




Voi ce parere aveti?
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

Personalitati remarcabile in aviatie Empty
MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Personalitati remarcabile in aviatie EmptyVin 19 Sept 2008, 20:57

bobocell a scris:
...Pana acum nu am avut parte de aceasta ,,experienta" dar cred ca se descurca la fel de bine ca toti ceilalti...

Nu e nimic de spus... FEMEIILE SI BARBATII SUNT EGALI ... Daca ele au ajuns sa fie unde sunt pentru ca au muncit mult, au avut talent si au facut sacrificii. Romania e inca cu 50 de ani in urma cind e vorba de chestii deastea... Cind aud prostii de genul:

"Wow, nu cred ca tipa e pilot..." sau "Aia nu-i munca de femeie..." mi se face scarba...

Nu vreau sa bat apropoul ca tu ai zis ceva de rau, dar vorbesc asa in general de barbatii romani... si din pacate, chiar si multe femei cred ca meserii de genul: "Pilot, pompier, constructor, sofer, etc" sunt meserii de barbati....


... aiurea... daca as fi in locul lor (la TV) nici nu as face un reportaj de acest fel... e jignitor... la adreda femeiilor.
Sus In jos
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

Personalitati remarcabile in aviatie Empty
MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Personalitati remarcabile in aviatie EmptyVin 19 Sept 2008, 20:59

hehe Very Happy foarte fain.bravo lor!!! Cool
Sus In jos
bobocell
Membru activ
bobocell


Numarul mesajelor : 442
Varsta : 34
Localizare : resita
Data de inscriere : 25/12/2007

Personalitati remarcabile in aviatie Empty
MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Personalitati remarcabile in aviatie EmptyVin 19 Sept 2008, 21:07

Vio, articolul va aparea intr-o revista pentru femei, Eve. Poate si la voi se vinde, e internationala. Cred ca vrea sa arate faptul ca printre femei, exista unele care pot sa faca altceva decat meseria de gospodina, contabila, etc.. . E un exemplu pentru doamnele care cred ca nu pot face ce barbatii pot.

Ai dreptate. De multe ori exista acea discriminare/reticenta/ neincredere in aceste meserii pe care femeile le abordeaza. Femei puternice, ambitioase care ne arata noua, barbatilor, ca nu numai noi putem face asa ceva. Eu, personal, le admir si sper si la mai mare Smile Smile Razz
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Personalitati remarcabile in aviatie Empty
MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Personalitati remarcabile in aviatie EmptyVin 03 Oct 2008, 00:51

Nu prea cred in egalitatea astea femei-barbati. Sunt diferiti si fizic si psihic( plus gandirea societatii care nu e numai in romania asa), bine asta nu inseamna ca femeile sunt incapabile( sper:) ) doar diferite.
Reportaju e ok, dar, sunt de acord, exclamatiile astea de genul "vai, poate si o femeie!" devin la un moment dat obositoare .
Oricum nu sunt singurele in aviatie:), si mai sunt si altele care le ajung din urma .
Sus In jos
hayabusa
Membru activ
hayabusa


Numarul mesajelor : 904
Varsta : 41
Localizare : Lost Haven - Oradea
Data de inscriere : 30/03/2008

Personalitati remarcabile in aviatie Empty
MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Personalitati remarcabile in aviatie EmptyVin 03 Oct 2008, 09:32

sihaya_c9 a scris:
si mai sunt si altele care le ajung din urma .

E cazul tau sau...

Mie doar de ea imi place Embarassed Very Happy Svetlana Kapanina



Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4876
Varsta : 53
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Personalitati remarcabile in aviatie Empty
MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Personalitati remarcabile in aviatie EmptyVin 03 Oct 2008, 12:53

Frumos, Haya! Faci ce faci ... si te lipesti! Smile
Frumos si Sukhoi-ul si acrobatiile si.....cazacioaica Svetlana Shocked
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Personalitati remarcabile in aviatie Empty
MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Personalitati remarcabile in aviatie EmptyVin 03 Oct 2008, 13:02

haya!!! svetlana e iubirea mea de ani de zile! o am acasa pe perete! pacat ca e maritata si are doi copii ca o furam de mult cu o dubla de SU-29 Razz

cat despre femei in aviatie, nu e nimic care le face mai bune sau mai rele, si pot sa zic, ca, fara ele un aerodrom ar fi gol... eu sunt foarte fericit de ponderea de fete care sunt prin aeroclub Smile si imi place mai ales cand vad ca aterizeaza mai bine ca mine sau alti baieti... sistemul e diferit, ele sunt mai emotive, dar de multe ori mai ambitioase chiar din cauza asta!
cinste lor! si pentru cei care au dubii le recomand cartea Escadrila Alba, sau orice carte care face refeire la aceasta, sa se convinga, de ce pot face femeile in aviatie!
semnat: Virusu (misogin doar cand e cazul Wink )
Sus In jos
Eurofighter
Membru activ
Eurofighter


Numarul mesajelor : 738
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/03/2008

Personalitati remarcabile in aviatie Empty
MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Personalitati remarcabile in aviatie EmptyDum 05 Oct 2008, 23:04

nea Hari mi-a zis asa:
cand sunt fete pe aerodrom vin si baieti pe aerodrom
si cand vin baieti vin si fete
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Personalitati remarcabile in aviatie Empty
MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Personalitati remarcabile in aviatie EmptyLun 06 Oct 2008, 12:26

O cunosc pe Aura de pe vremea cand zbura pe Atr-42.E o persoana extraordinara.
Si ca sa fiu on topic nu mi se pare ca meseria de pilot e specifica barbatilor.Intotdeauna au fost femei pilot si vor mai fi .Eu intotdeauna ma bucur cand aud o voce de femeie venind din "fata"Smile
Sus In jos
YR-DNY
Membru activ
YR-DNY


Numarul mesajelor : 669
Varsta : 42
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 04/01/2008

Personalitati remarcabile in aviatie Empty
MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Personalitati remarcabile in aviatie EmptyLun 06 Oct 2008, 13:34

E, cu ocazia asta mi-am adus aminte de un documentar pe Discovery despre pilotii de vanatoare ai USAF. Chestia foarte interesanta era ca mai nou ai mai mari sanse sa ajungi pilot de vanatoare daca esti femeie! Se pare ca, in urma testelor medicale si fizice, femeile suporta mult mai bine decat barbatii suprasarcinile! Iar cu cat e mai scunda cu atat mai bine (au circulatia mai buna) In plus se pare ca se pot concentra mai bine ca noi in unele situatii si pot procesa o cantitate mare de informatii. Very Happy
Revenind la femeile noastre, mai aud si eu din cand in cand pe feed-ul de Cluj o voce absolut incantatoare pe un ATR!
Razz
Sus In jos
Vreauinaer
Flight Level 100
Flight Level 100
Vreauinaer


Numarul mesajelor : 149
Varsta : 45
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 07/02/2009

Personalitati remarcabile in aviatie Empty
MesajSubiect: Tanti la mansa   Personalitati remarcabile in aviatie EmptySam 07 Feb 2009, 18:29

Am zubrat in mai 2008 pe ruta Bucuresti-Paris-Beijing-Paris-Bucuresti. Pe segmentul Beijing-Paris (B 777-200ER) pilotul era o tanti tare simpatica, aducea a bunicuta ce isi duce copiii la scoala. Am intrebat stewardesele daca am voie sa fac poze cu pilotul pentru ca este prima oara cand zbor cu pilot femeie. "Dupa aterizarea la Paris puteti face poze. Dar sa stiti ca si copilotul e femeie. Numai pilotul de rezerva e barbat. Smile) ). Si in timp ce imi pregateam aparatul, surpriza: uitasem sa incarc acumulatorii!!! Draci, nervi pe mine etc. Ajungem la Paris bem o cafea si ne asezam cuminti la poarta pentru imbarcarea spre Bucuresti. Si apare o blonda, mignona, draguta, 30-35 de ani cu un costum negru ce avea 4 trese aurii pe maneci si pe epoleti. Uitandu-ma eu uimit la tanara comandant observ ca trece prin fata noastra si intra la aceeasi poarta pe la zona "crew".
Concluzie: Pana atunci nu mai zburasem cu o tanti la mansa si am zburat in aceeasi zi cu 3. Doua pe B777 si una pe A320.

O sa fac si un TR dar din pacate am foarte putine poze (pana s-a terminat bateria).
Sus In jos
YR-SND
Flight Level 300
Flight Level 300
YR-SND


Numarul mesajelor : 321
Varsta : 32
Localizare : Tmisoara
Data de inscriere : 13/12/2008

Personalitati remarcabile in aviatie Empty
MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Personalitati remarcabile in aviatie EmptySam 07 Feb 2009, 22:13

Dar c ziceti de Patty Wagstaff? Prima femeie campion mondial la NATIONAL AEROBATIC CHAMPIONSHIP si singura femeie ce la castigat de TREI ori. Zborul aerobatic eu il consider o arta un talent. Deci nu se poate zice ca zborul e numa pentru barbati, si cam asa este majoritatea femeilor gandesc mai la fel pilot, constructor, etc. is slujbe pentru barbati asa cum a zis si CAPT_VIO.
Sus In jos
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

Personalitati remarcabile in aviatie Empty
MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Personalitati remarcabile in aviatie EmptySam 07 Feb 2009, 22:22

artista Smile uite si din interior Very Happy
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Personalitati remarcabile in aviatie Empty
MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Personalitati remarcabile in aviatie EmptySam 07 Feb 2009, 22:28

YR-SND a scris:
Dar c ziceti de Patty Wagstaff? Prima femeie campion mondial la NATIONAL AEROBATIC CHAMPIONSHIP si singura femeie ce la castigat de TREI ori.

nu zi hop pana nu spui Svetlana Kapanina
https://www.youtube.com/watch?v=DcKUm9FdKY8
Sus In jos
YR-SND
Flight Level 300
Flight Level 300
YR-SND


Numarul mesajelor : 321
Varsta : 32
Localizare : Tmisoara
Data de inscriere : 13/12/2008

Personalitati remarcabile in aviatie Empty
MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Personalitati remarcabile in aviatie EmptyDum 08 Feb 2009, 11:35

Virusule poate mai inteles gresit, vroiam sa dau inca un exemplu de pilot femeie cu succes in viata, si Patty Wagstaf cati ani are vreo 40 si Svetlana Kapanina cred la 30 deci este timp si pentru ea la ora actuala, DA Svetlana este, dar la vremea lui Patty era doar ea. Cam asta vroiam sa zic. Very Happy
Sus In jos
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400
propellerdream


Numarul mesajelor : 622
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2008

Personalitati remarcabile in aviatie Empty
MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Personalitati remarcabile in aviatie EmptyDum 08 Feb 2009, 11:55

YR-SND a scris:
Virusule poate mai inteles gresit, vroiam sa dau inca un exemplu de pilot femeie cu succes in viata, si Patty Wagstaf cati ani are vreo 40 si Svetlana Kapanina cred la 30 deci este timp si pentru ea la ora actuala, DA Svetlana este, dar la vremea lui Patty era doar ea. Cam asta vroiam sa zic. Very Happy

Svetlana Kapanina e nascuta in decembrie 1968. Deci are 40 de ani. Si 38 de medalii internationale in etapele Campionatului Mondial de Acrobatie. Fapt pentru care FAI (International Air Sports Federation) i-a acordat si o medalie ravnita de toti pilotii acrobati din lume: “Best Pilot of the Century”. Asa ca Patty, care e extraordinara, nu este singura si nici cea mai tare femeie pilot. Svetlana a depasit-o de departe. Se zvoneste ca va veni la vara la show-ul aviatic de la Mamaia/Tuzla. Iata cateva dintre titlurile obtinute de ea:

World Aerobatic Championships

2007 – ranked 1st female (4th overall)
2005 – ranked 1st female (4th overall)
2003 – ranked 1st female (2nd overall)
2001 – ranked 1st female (6th overall)
2000 – ranked 4th female
1998 – ranked 1st female (3rd overall)
1996 – ranked 1st female (4th overall)



European Aerobatic Championships

2008 – ranked 1st female (4th overall)
2006 – ranked 1st female
1997 – ranked 1st female (3rd overall)
1995 – ranked 4th female
1993 – ranked 2nd female
1991 – ranked 2nd female
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
YR-SND
Flight Level 300
Flight Level 300
YR-SND


Numarul mesajelor : 321
Varsta : 32
Localizare : Tmisoara
Data de inscriere : 13/12/2008

Personalitati remarcabile in aviatie Empty
MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Personalitati remarcabile in aviatie EmptyDum 08 Feb 2009, 12:24

Ok. Mai convins. Shocked
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 67
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Personalitati remarcabile in aviatie Empty
MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Personalitati remarcabile in aviatie EmptySam 14 Feb 2009, 10:40

Am inteles ca avionul prabusit acum 2 zile la Buffalp era pilotat de o femeie ...
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

Personalitati remarcabile in aviatie Empty
MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Personalitati remarcabile in aviatie EmptySam 14 Feb 2009, 18:20

mihaiatanasie a scris:
Am inteles ca avionul prabusit acum 2 zile la Buffalp era pilotat de o femeie ...

Avionul era pilotat de capitanul acestuia, iar co-pilotul era o femeie.
Sus In jos
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

Personalitati remarcabile in aviatie Empty
MesajSubiect: Intalnire Simona Maierean-Mariana Dragescu   Personalitati remarcabile in aviatie EmptyDum 29 Mar 2009, 21:44

In editia de miercuri, 1 aprilie, cotidianul Libertatea va prezenta in exclusivitate povestea intalnirii dintre Sublocotenent Simona Maierean, prima femeie din Romanai care a pilotat supersonicul Mig 21 si Mariana Dragescu, cea mai in varsta femeie pilot din tara si fosta componenta a Escadrilei Albe, in Cel de-al Doilea Razboi Mondial.
Toate fotografiile si un filmulet mai lung vor putea fi vazute miercuri in pagina 8 a ziarului sau pe siteul Libertatii.
Deocamdata un mic teaser Very Happy

Personalitati remarcabile in aviatie Img4387



Sus In jos
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

Personalitati remarcabile in aviatie Empty
MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Personalitati remarcabile in aviatie EmptyMar 31 Mar 2009, 17:12

cateva imagini in plus...

Mariana Dragescu, in timpul celui de-al doilea rRazboi Mondial, gata de decolare cu un ranit instalat pe targa din avion

Personalitati remarcabile in aviatie Img4406kdi

alt unghi, aceeasi situatia

Personalitati remarcabile in aviatie Img4409s
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf



Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

Personalitati remarcabile in aviatie Empty
MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Personalitati remarcabile in aviatie EmptyMar 31 Mar 2009, 18:33

bravo claudiule! astept sa citesc reportajul!
Sus In jos
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

Personalitati remarcabile in aviatie Empty
MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Personalitati remarcabile in aviatie EmptyMier 01 Apr 2009, 00:26

Aici este articolul cu o multitudine de fotografii si ambele clipuri. Pozele alb-negru din arhiva dnei Dragescu fac toti banii. Din pacate modul in care a fost structurat de echipa de web lasa mult de dorit... sper sa intelegeti ceva din articol. Voi pune o poza si cu macheta din zia ca s aiba o logica.

http://www.libertatea.ro/stire/mi-ar-fi-placut-si-mie-sa-zbor-cu-mig-ul-235024.html
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf



Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

Personalitati remarcabile in aviatie Empty
MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Personalitati remarcabile in aviatie EmptyMier 01 Apr 2009, 04:22

well, chiar misto reportajul tau, claudiule. bravo inca o data.
Apreciez entuziasmultau pentru aviatie. multumita acestui enutuziasm al tau s-au facut schimbari majore ptr spotteri la Otopeni.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Personalitati remarcabile in aviatie Empty
MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Personalitati remarcabile in aviatie Empty

Sus In jos
 
Personalitati remarcabile in aviatie
Sus 
Pagina 1 din 4Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» O nouă carte de aviaţie! - "Memoriile unui pasionat de aviaţie"
» Frecvente de aviatie
» Umor aviatic
» Un nou site de aviatie
» Palm Springs Air Museum - California, SUA

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: