ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL)

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
CDA
Flight Level 300
Flight Level 300



Numarul mesajelor : 387
Varsta : 49
Localizare : Copenhaga
Data de inscriere : 22/03/2008

Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) Empty
MesajSubiect: Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL)   Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) EmptyVin 02 Mai 2008, 12:29

Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) 27.04.2008


Am mers la aeroport cu trenul iar gara e situata chiar sub terminalul 3 al aeroportului. Am urcat cu liftul pana la Terminalul 3 si cand am iesit din lift am si facut prima poza:
Terminalul 3 (Terminalul Scandinavian Airlines si Star Alliance)
Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) 000_0225

Eu urma sa zbor cu Air Berlin asa ca am mers pana la Terminalul 2 (Terminalul companiilor care nu fac parte din Star Alliance)
Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) 000_0226

Am mai facut cateva poze prin aeroport
Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) 000_0227
Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) 000_0228
Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) 000_0229
Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) 000_0230
Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) 000_0231
Ferrari si Porsche
Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) 000_0232
Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) 000_0233
Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) 000_0234
Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) 000_0235
Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) 000_0236
Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) 000_0237
Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) 000_0238
Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) 000_0239
Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) 000_0240
Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) 000_0242
Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) 000_0243
Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) 000_0244
Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) 000_0245
Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) 000_0246

Soseste si aeronava Air Berlin (A319) cu care urma sa zbor eu. Pasageri au fost aproape toti germani, LF a fost de 70%.
Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) 000_0241

Intru in avion si ma intampina o stewardesa draguta.
Ma priveste in ochi, zambeste si spune: Hallooo !!!
Zic si eu Hallooo, imi iau o bomboana de pe tava si ma asez la locul meu (locul 1A).
Ma tot uitam ca prostul la ea si ma gandeam cum sa fac sa-i fac o poza. Oare sa o intreb daca pot sa-i fac o poza? Sau mai bine ii fac o poza fara sa o intreb?
Imi iau aparatul si.... splash ! Ii bag blitzul in ochi !
Se uita mirata la mine. S-o fi gandit "Ce face asta ?"
In momentul ala nu am stiut cum sa reactionez.
Ii zic " May I take a picture of you"?
Ea raspunde " Nnneeee"
Eu in gandul meu "acuma degeaba zici tu "Nnneeee" ca eu deja ti-am facut poza"

Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) 000_0270
Am aterizat la timp la Berlin (ora 18:10)
Turnul aeroportului Tegel.
Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) 000_0256
Ma uit in jur si vad doar aeronave Air Berlin. Fac o poza cu o aeronava pt. ca nu avea rost sa fac 15 poze cu AirBerlin. Imi dau seama ca am parcat in zona terminalului Air Berlin.
Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) 000_0257
Terminalul C (Terminalul Air Berlin) Dupa cum se vede e un terminal low cost.
Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) 000_0258

Am luat autobuzul X9 care face legatura intre Aeroport si oras. Mi-am cumparat bilet de la sofer (pret 2.1 euro) si e valabil timp de 2 ore pe autobuz, tramvai, metrou. Am mers cu autobuzul X9 pana in oras dupa care am mers cu metroul U2. In 30 min am fost la hotel.
Am stat la hotel AGON Aldea hotel de ***+, si costa 45 euro pe noapte. Am fost foarte multumit de hotel. Mi-au dat o camera mare ( de fapt era o camera pt. 2 adulti si 2 copii iar eu am fost singur) baie curata, frigider in care era bere, suc, sampanie, vin desigur contra cost. Preturile erau afisate: berea 2.6 euro, sucul 2.3 euro etc.
Micul dejun nu era inclus in pret si costa 12 euro daca doresti sa iei micul dejun in restaurantul hotelului.


In prima zi am mers pe jos prin oras ca sa vizitez ce era de vizitat:
Potsdamer Platz
Arata superb mai ales seara. Cafenele, restaurante, micro fabrica de bere cu degustari de bere.
Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) 000_0271
Ce a mai ramas din Zidul Berlinului
Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) 000_0272
Potsdamer Platz
Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) 000_0273
Brandenburger Tor
Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) 000_0274
Bunderstag
E ciudat sa te afli in fata cladirii care simbolizeaza sfarsitul celui de-al II-lea Razboi Mondial. Cred ca va amintiti cu totii pozele cu soldatul sovietic care inalta steagul rosu cu secera si ciocanul pe cladirea Bunderstag din Berlin.
Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) 000_0275
Gara centrala din Berlin
Ai impresia ca e aeroport nu gara. Cladirea e construita in 4 nivele (-1,0,1,2). Restaurante, supermarketuri, magazine de haine, electronice etc. Trebuie sa platesti 0.8 euro sa mergi la baie.
Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) 000_0276
Turnul Televiziunii
Intrarea e 9.5 euro. Am urcat cu liftul pana la globul ala, inauntru e o cafenea situata la inaltimea de 203 m. La bar era muzica din anii 80, ceva disco german. Super.
Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) 000_0277
Catedrala din Berlin.
Intrare 5 euro.
Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) 000_0278
Cladiri din Berlinul de Est.
Iti faci o impresie despre cum arata fosta DDR.
Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) 000_0279

A doua si a treia zi am mers prin magazine, mi-am cumparat un ceas automatic Junkers, mi-am cumparat pantofi, am degustat berile germane si specialitatile culinare germane, indiene si chinezesti.
Intr-o zi stateam la o terasa si au venit 3 muzicanti din Bacau si s-au apucat de cantat. Pe strada intalnesti foarte multi romani la cersit. De fapt au in mana o bucata de hartie pe care scrie in engleza " My name is Bianca I come from Bosnia and I lost my family in the war and I am refugee.... etc. Please help me.
Alti romani sunt taximetristi, altii vand suveniruri la tarabe: "medalii", "bucati din zidul Berlinului", caciuli rusesti, toate falsuri si tinichele de 2 bani.
Am mers la frizer in Berlin pt. ca aveam timp. Pret 13 euro.
Am mers intr-o zi cu tramvaiul prin Berlinul de Est ca sa vad cum arata Berlinul, asa cum e el departe de atractiile turistice. Nu arata prea bine pe la periferie.
Daca mergeti la Berlin sa mergeti in ALEXA un centru comercial cu foarte multe magazine situat langa Alexander Platz. Eu acolo am cumparat cadourile pt. cei de acasa.
La Berlin se construieste mult. Peste tot sunt schele, santiere, macarale etc.


Berlin (TXL) - Copenhaga (CPH) 01.05.2008
In ziua in care trebuia sa zbor inapoi a fost greva si nu circulau autobuzele asa ca a trebuit sa merg la aeroport cu taxiul. Pret 13 euro.
La check in era pustiu.
Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) 000_0259
Inauntru nu era nimeni.
Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) 000_0262
Inauntru era o cafenea, un chiosc si un magazin Tax fre.
Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) 000_0263
Am facut niste poze prin geam.
Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) 000_0261
Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) 000_0260
Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) 000_0264
Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) 000_0265
Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) 000_0266
Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) 000_0267
Mongolian Airlines
Nu mi-a venit sa cred cand am vazut de unde a venit aeronava.
Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) 000_0268
Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) 000_0269

Ne-am urcat in aeronava Air Berlin (A319), LF a fost in jur de 65% pasagerii aproape toti germani, zborul a durat 40 min. La Copenhaga ploua, nu am facut poze pt. ca geamul era ud.

Eu sunt foarte multumit de Air Berlin. Sunt punctuali, nu au modificat orarul de zbor, ai dreptul la bagaj de 20 kg. inclus in pretul biletului, poti face check in de acasa pe internet.

A fost super la Berlin si probabil ca o sa merg o data sa vad si sudul Germaniei, probabil ca o sa merg la Munchen.
Sus In jos
metalactual
Membru activ
metalactual


Numarul mesajelor : 538
Varsta : 56
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) Empty
MesajSubiect: Re: Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL)   Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) EmptySam 03 Mai 2008, 11:23

Mai lasa fetele in pace, fii serios...se poate asa ceva.....mai pune Very Happy !!!!
Ar trebui sa apara un nou topic intitulat Steward-ese in aer, la rubrica hobby, sau cam asa ceva.
Eu nu stiu ce pazesc domnii moderatori. Sa avem o pata de culoare. As incepe eu, dar nu am poze cu steward-ese.

Frumos zborul spre Berlin. Ma bate gandul de un an sa vad si eu Germania, acum sunt tot felul de zboruri spre ei si de acolo cu AirBerlin sau GermanWings sa fac un tur de Germania, inclusiv Berlinul. Anul asta pass. Cred ca nici la anul....asa ca, macar din poze. Thx ! Am retinut si hotelul.
Sus In jos
Nic
Administrator
Nic


Numarul mesajelor : 750
Varsta : 40
Localizare : München
Data de inscriere : 24/12/2007

Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) Empty
MesajSubiect: Re: Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL)   Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) EmptySam 03 Mai 2008, 12:08

Imi plac pozele CDA. Tot ma bate gandul sa merg la Berlin, dar am ezitat pana acum... Chestia e ca Berlin e intr-o zona care nu e in drum spre nimic, in schimb sudul sau estul Germaniei sunt mult mai accesibile, in drum spre Franta sau Benelux. Asa ca pentru o vizita la Berlin trebuie sa te duci expres pana acolo.

Legat de poza cu Olympic, acel B737-400 are cumva nr. de inreg. SX-BKN? Ca l-am prins eu in poza pe 1 mai, la OTP. Smile
Si nr. de inreg. al Transaero B737-400 este EI-COY? Wink Laughing

metalactual a scris:
Mai lasa fetele in pace, fii serios...se poate asa ceva.....mai pune Very Happy !!!!
Ar trebui sa apara un nou topic intitulat Steward-ese in aer, la rubrica hobby, sau cam asa ceva.
Eu nu stiu ce pazesc domnii moderatori. Sa avem o pata de culoare. As incepe eu, dar nu am poze cu steward-ese.

Cam off-topic, dar tinand cont de poza cu stewardesa, merge.
Ideea e ca forumul e pentru spotting de aeronave si nu oameni, in special femei. Nu prea mi se pare OK sa le apara pozele pe forum unor femei aflate la locul de munca, mai ales ca multe dintre aceste poze o sa fie facute fara acordul lor. Se incalca astfel dreptul la intimitate, ceea ce nu mi se pare deloc normal.
E drept ca poze cu stewardese mai apar in trip report-uri, dar pozele nu sunt centrate pe ele sau sunt facute cu acordul lor.
Oricum, eu zic ca nu e potrivit topic-ul cu stewardese pe acest forum.
Sus In jos
metalactual
Membru activ
metalactual


Numarul mesajelor : 538
Varsta : 56
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) Empty
MesajSubiect: Re: Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL)   Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) EmptySam 03 Mai 2008, 12:20

Nic a scris:

Cam off-topic, dar tinand cont de poza cu stewardesa, merge.
Ideea e ca forumul e pentru spotting de aeronave si nu oameni, in special femei. Nu prea mi se pare OK sa le apara pozele pe forum unor femei aflate la locul de munca, mai ales ca multe dintre aceste poze o sa fie facute fara acordul lor. Se incalca astfel dreptul la intimitate, ceea ce nu mi se pare deloc normal.
E drept ca poze cu stewardese mai apar in trip report-uri, dar pozele nu sunt centrate pe ele sau sunt facute cu acordul lor.
Oricum, eu zic ca nu e potrivit topic-ul cu stewardese pe acest forum.

Nic, strici tot cheful omului, adica al meu in acest caz. Eu as incepe sa fac poze cu steward-ese, dar mereu merg cu remorca si cred ca mi-as lua cateva capace bune Smile .
In fine, raman cu speranta ca alti forumisti vor mai "prinde" cate/ce/va Very Happy .
Auzi, locul de munca....esti fara mila !


Ultima editare efectuata de catre metalactual in Sam 03 Mai 2008, 16:35, editata de 1 ori
Sus In jos
CDA
Flight Level 300
Flight Level 300



Numarul mesajelor : 387
Varsta : 49
Localizare : Copenhaga
Data de inscriere : 22/03/2008

Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) Empty
MesajSubiect: Re: Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL)   Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) EmptySam 03 Mai 2008, 13:43

Nic a scris:
Imi plac pozele CDA. Tot ma bate gandul sa merg la Berlin, dar am ezitat pana acum... Chestia e ca Berlin e intr-o zona care nu e in drum spre nimic, in schimb sudul sau estul Germaniei sunt mult mai accesibile, in drum spre Franta sau Benelux. Asa ca pentru o vizita la Berlin trebuie sa te duci expres pana acolo.

Legat de poza cu Olympic, acel B737-400 are cumva nr. de inreg. SX-BKN? Ca l-am prins eu in poza pe 1 mai, la OTP. Smile
Si nr. de inreg. al Transaero B737-400 este EI-COY? Wink Laughing

@Nic
Berlin e in drum spre Oslo, Stockholm, Copenhaga si tarile Baltice dar si un drum expres pana la Berlin ar merge. De ce nu? La pretul de 38 euro sau cat o fi un bilet dus-intors BUH-SFX cu Germanwings eu zic ca e un pret bun.

Aeronava Olimpic e SX-BKN. Eu am prins-o la Berlin in jur de ora 12:00.
Aeronava Transaero e EI-DDY si nu EI-COY
Pozele pe forum sunt 800x600, iar pozele din calculatorul meu sunt 1200X900 asa ca pot sa vad mai bine nr. de inregistrare al aeronavelor.
Eu am zburat cu D-ABGD si inapoi cu D-ABGH.
Sus In jos
airbusA380
Flight Level 200
Flight Level 200
airbusA380


Numarul mesajelor : 215
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/03/2008

Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) Empty
MesajSubiect: Re: Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL)   Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) EmptySam 03 Mai 2008, 16:53

Cu asa stewardese cred ca au de lucru pilotii cand ajung la destinatie. Scz de offtopic si sper sa nu fi parut marlan dar nu m`am putu abtine. Mad
Sus In jos
Continut sponsorizat





Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) Empty
MesajSubiect: Re: Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL)   Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL) Empty

Sus In jos
 
Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL)
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Budapesta Copenhaga cu Boeing 737 MALEV
» Copenhaga Budapesta cu B737-700 MALEV
» Copenhaga - Kastrup (CPH / EKCH)
» Copenhaga-Barcelona cu Transavia
» Copenhaga - Munchen - Cluj Napoca

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Trip Reports-
Mergi direct la: