ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 RadarBox - discutii

In jos 
+71
46Pilot
Voicu
BlackMamba
lrbc
stikosoicu
byteworks
Catalin80
Rafale
YR-SND
cristy_g1
Boeing777-300
YR-197
liviu.dnistran
danip
edforceone
bistvan
Dumitru Fabian
LeCCa
crisvsv
davidteen14
Crid
Mengelaus
alinteanu
claudiup
Elful
Vlad Iosif
GAC
neagu_laurentiu
Daniel
Bestian
llobregat
fify
strainu
Dylan
Griff
etravel
allex
Raduq
Skywalker
Dana
Edi
ovidiu51
valavia
Red13
Vreauinaer
gabi-737
delu
kayala
Gabinho
stendec
norwegian
loplo
Alex_tm
Balki
VicMures
eugen
comvhf_lrop
propellerdream
MethodRO
dan.smarandoi
nicolaemarcu@ymail.com
arianne
crokodilu
vishzu
GYN
aegean
RATus
electric
flysebi
vic_atc
shouriken
75 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 17 ... 22  Urmatorul
AutorMesaj
bistvan
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 11
Varsta : 62
Localizare : M-Ciuc
Data de inscriere : 13/06/2010

RadarBox - discutii - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   RadarBox - discutii - Pagina 13 EmptySam 07 Mai 2011, 09:19

Mergeeee!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




RadarBox - discutii - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   RadarBox - discutii - Pagina 13 EmptyJoi 19 Mai 2011, 11:14

Acum o saptamana vroiam sa urmaresc un zbor Munchen - Sibiu folosind aplicatia flightradar24, dar nu a aparut nici la decolarea din munchen nici cand s-a apropiat catre Sibiu, desi in munchen vedeam destule avioane Lufthansa (si alte) care decolau sau aterizau pe acel aeroport, de ex cursa Frankfurt - Bucuresti a aparut pe harta.

Cauza poate fi lipsa acelui transponder sau al modului ADS-B de care se discuta in posturile anterioare?
Sus In jos
loplo
Fotograf
loplo


Numarul mesajelor : 911
Varsta : 45
Localizare : EDDK
Data de inscriere : 19/01/2009

RadarBox - discutii - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   RadarBox - discutii - Pagina 13 EmptyJoi 19 Mai 2011, 11:16

Poate s-a efectuat cu ATR si atunci e clar.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




RadarBox - discutii - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   RadarBox - discutii - Pagina 13 EmptyJoi 19 Mai 2011, 11:29

Multumesc pt raspunsul rapid. Am uitat sa precizez ca folosind aplicatia FlightTrack am primit ceva informatii despre acea cursa, am facut un printscreen acum. Informatiile se actualizau la 10 - 15 minute, de ex ca a decolat cu intarziere de 6 minute eu am aflat doar pe la la ora 15:00, atunci am vazut ca s-a actualizat statusul in aplicatie, intre timp eu tot verificam flightradar ... dar nimic.

RadarBox - discutii - Pagina 13 Munchen_sibiu_flighttrack
Sus In jos
loplo
Fotograf
loplo


Numarul mesajelor : 911
Varsta : 45
Localizare : EDDK
Data de inscriere : 19/01/2009

RadarBox - discutii - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   RadarBox - discutii - Pagina 13 EmptyJoi 19 Mai 2011, 11:37

Daca e vb de 1664, vorbim de un CRJ900 - de obicei. Datele legate de plecari/sosiri sunt extrase de pe siteuri de genu flightaware, flightstats. Afisarea datelor de plecare/sosire nu inseamna ca zborul a fost si "prins" de vre-un radar care da date celor de la flightradar24
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




RadarBox - discutii - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   RadarBox - discutii - Pagina 13 EmptyJoi 19 Mai 2011, 11:47

Mi-am dat seama ca filghttrack nu are nici o treaba cu radarul, dar eram curios oare de ce nu a aparut acel avion. Aparatele CRJ9000 de obicei apar pe harta, si acel lufthansa nu avea modul necesar, sau nu apar deloc aceste tipuri de avioane ?
Sus In jos
edforceone
Airport Level
Airport Level
edforceone


Numarul mesajelor : 34
Varsta : 42
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 07/12/2010

RadarBox - discutii - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   RadarBox - discutii - Pagina 13 EmptyDum 22 Mai 2011, 10:47

sunt probleme cu radarbox-ul de la cluj?nici ieri nu a mers.multumesc
Sus In jos
danip
Airport Level
Airport Level
danip


Numarul mesajelor : 31
Varsta : 41
Localizare : resita
Data de inscriere : 03/03/2011

RadarBox - discutii - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   RadarBox - discutii - Pagina 13 EmptyDum 22 Mai 2011, 11:05

Cum as putea vedea pe radar avioanele ce tranziteaza judetul Caras Severin? Pe Radar Virtual vad avioane, dar cand ajung aproape de caras, dispar de pe radar. Nici cu cu flightradar 24 nu prea vad mare lucru...
Sus In jos
loplo
Fotograf
loplo


Numarul mesajelor : 911
Varsta : 45
Localizare : EDDK
Data de inscriere : 19/01/2009

RadarBox - discutii - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   RadarBox - discutii - Pagina 13 EmptyDum 22 Mai 2011, 11:06

Sponsoriand cu un radarbox Smile
Sus In jos
strainu
Flight Level 300
Flight Level 300



Numarul mesajelor : 333
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/04/2010

RadarBox - discutii - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   RadarBox - discutii - Pagina 13 EmptyJoi 30 Iun 2011, 17:54

De unde apar diferențele între radarvirtuel și flightradar24? Mă refer la:
- numărul de avioane urmărite de un radar. De exemplu acum, pentru radarul LROP (bănuiesc că e același pe ambele situri) văd ~50 de avioane pe radarvirtuel și 20 pe flightradar
- informații oferite. Radarvirtuel nu oferă numărul zborului, sursa și destinația. Sunt aceste informații oferite de transponder sau sunt scoase dintr-o bază de date?
Sus In jos
liviu.dnistran
Fotograf
liviu.dnistran


Numarul mesajelor : 1216
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 22/07/2010

RadarBox - discutii - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   RadarBox - discutii - Pagina 13 EmptyLun 19 Sept 2011, 23:14

Atentiune atentiune! Very Happy
S-a pus in priza radarboxu de la Cluj Smile.
Momentan, pana astept sa imi raspunda poporul de la flightradar24, am facut o mica aplicatie care sa arate ce vede radarul.
Aplicatia e facuta pe fuga, nu e mare filozofie, nu dati cu toporul prea tare.
Va rog sa aveti in vedere ca functioneaza de pe laptopul meu in momentul de fata si nu ar fi frumos sa va apucati sa hacuiti la aplicatie.
De asemenea, va rog sa aveti in vedere faptul ca nu e flightradar24.com Very Happy. Smecheria asta am facut-o in cateva ore si nu stie mare lucru. Doar afiseaza avioanele pe harta cu un minimum de informatii.
S-ar putea sa mai apara/dispara avioanele de pe harta, daaaar din nou aveti in vedere ca nu e "tunata" sa mearga "flawlessly".

De asemenea ( Very Happy) aveti in vedere ca nu se vede mare lucru in momentul de fata deoarece antena e pe pervazul geamului meu Very Happy de la etajul 4 dintr-un bloc in jurul caruia sunt destule alte blocuri. Avem in vedere mutarea antenei pe bloc, si probabil daca vechiul apartinator descopera unde a lasat antena "jmechera" o sa avem si mai mare acoperire.
In momentul de fata acopera foarte bine LRCL (o sa puteti vedea avioanele pe pista), o parte din Moldova, putin din Republica Moldova, putin din vestul Ucrainei, si foarte putin in sudul tarii.

Daca cei de la flightradar24 nu vor raspunde in timp util probabil ca ma voi apuca sa mai fac una alta la ea dar speranta mare este sa pot furniza datele direct lor.


P.S. Va rog inca o data sa nu sariti in sus ca nu merge, nu vede, nu nu stiu ce Very Happy. De un refresh nu a murit nimeni inca Very Happy. Daca nu apar buline rosii deloc, inseamna ca radarul nu vede avioanele, sau ceva s-a intamplat (nu mai merge aplicatia, "a picat serverul", nu mai am net, etc.).
P.S.S. Daca dati refresh asteptati sa se termine de incarcat harta, nu dati cu toporul in browser. Ganditi-va la bietul meu laptop Smile.
Injoy. Very Happy

L.E.: Daca va ziceam si unde sa vedeti, era perfect, nu?

http://188.24.23.206/radar/
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

RadarBox - discutii - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   RadarBox - discutii - Pagina 13 EmptyMar 20 Sept 2011, 08:45

Domnu' eu vad ceva buline asa ca o fi de bine Laughing Felicitari pentru munca, investitie si toate alea. La mai mare!
Sus In jos
liviu.dnistran
Fotograf
liviu.dnistran


Numarul mesajelor : 1216
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 22/07/2010

RadarBox - discutii - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   RadarBox - discutii - Pagina 13 EmptyMar 20 Sept 2011, 09:01

Mengelaus a scris:
Domnu' eu vad ceva buline asa ca o fi de bine Laughing Felicitari pentru munca, investitie si toate alea. La mai mare!
Multumesc domnu' Smile
Investitia e cea veche doar ca e "under new management" Smile.
Sus In jos
YR-197
Flight Level 400
Flight Level 400
YR-197


Numarul mesajelor : 799
Varsta : 62
Localizare : Arad
Data de inscriere : 08/10/2009

RadarBox - discutii - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   RadarBox - discutii - Pagina 13 EmptyMar 20 Sept 2011, 09:32

Si la mine un fel de BULINUTZE... Razz
RadarBox - discutii - Pagina 13 Radarvirtual
cheers
Sus In jos
liviu.dnistran
Fotograf
liviu.dnistran


Numarul mesajelor : 1216
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 22/07/2010

RadarBox - discutii - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   RadarBox - discutii - Pagina 13 EmptyMier 21 Sept 2011, 17:52

Salutare popor.
Asteptarea v-a fost rasplatita.
Acum aparem pe flightradar24.com si presupun ca si pe radar.piopawlu.net .
Indicativul este LRCL1.
Cu aceasta ocazie aplicatia mea inceteaza sa functioneze. Smile
Sus In jos
Balki
Moderator
Balki


Numarul mesajelor : 1683
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

RadarBox - discutii - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   RadarBox - discutii - Pagina 13 EmptyMier 21 Sept 2011, 21:14

Suuuper!!
Felicitari si multumiri!! cheers
Sus In jos
shouriken
Administrator
shouriken


Numarul mesajelor : 3451
Varsta : 69
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/04/2009

RadarBox - discutii - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   RadarBox - discutii - Pagina 13 EmptyMier 21 Sept 2011, 21:18

Felicitari LRCL1!!!

Liviu
Sus In jos
allex
Membru activ
allex


Numarul mesajelor : 3096
Varsta : 51
Localizare : SATU MARE
Data de inscriere : 05/10/2008

RadarBox - discutii - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   RadarBox - discutii - Pagina 13 EmptyMier 21 Sept 2011, 21:50

.....NO ASE cheers
Sus In jos
liviu.dnistran
Fotograf
liviu.dnistran


Numarul mesajelor : 1216
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 22/07/2010

RadarBox - discutii - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   RadarBox - discutii - Pagina 13 EmptyMier 21 Sept 2011, 21:55

Multumesc domnilor Smile. Sper sa ramana in picioare cat mai mult si sa nu dea chix prea des Smile.
Sus In jos
allex
Membru activ
allex


Numarul mesajelor : 3096
Varsta : 51
Localizare : SATU MARE
Data de inscriere : 05/10/2008

RadarBox - discutii - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   RadarBox - discutii - Pagina 13 EmptyMier 21 Sept 2011, 22:07

....pai cand da chix la service.... Very Happy ...sa dea chix cand ai innorat afara....
Sus In jos
Griff
Moderator
Griff


Numarul mesajelor : 1400
Varsta : 40
Localizare : two steps from Hell
Data de inscriere : 27/09/2008

RadarBox - discutii - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   RadarBox - discutii - Pagina 13 EmptyVin 09 Dec 2011, 07:58

E doar forma Pamintului. Daca iei un glob pamantesc si o ata ai sa vezi ca e aproape in linie dreapta. E vorba de proiectia sferei in plan.
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

RadarBox - discutii - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   RadarBox - discutii - Pagina 13 EmptyVin 09 Dec 2011, 08:14

TKS Griff! Ma gandeam eu...
In crop-ul meu apare exagerata "curbura". Ma uitam mai inainte pe radar si am vazut ca arabul parea ca vine din NW.
Sus In jos
loplo
Fotograf
loplo


Numarul mesajelor : 911
Varsta : 45
Localizare : EDDK
Data de inscriere : 19/01/2009

RadarBox - discutii - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   RadarBox - discutii - Pagina 13 EmptyVin 09 Dec 2011, 13:53

Fa o simulare pe Great Circle Mapper si vei vedea curba. Dupa care ia in considerare si NATurile, pentru ca nu se zboara pe ruta polara.
Sus In jos
Dana
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 71
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/02/2010

RadarBox - discutii - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   RadarBox - discutii - Pagina 13 EmptyVin 09 Dec 2011, 19:32

Nu este vorba doar de curbura Pamantului, este, de asemenea vorba si de legile aviaţiei. Avioanele trebuie să fie la o distanta de cel mult de 200 NM de uscat în cazul unei situaţii de urgenţă care necesita aterizarea . Aeroporturi ca Thule, Groenlanda, sau Nuuk ori Keflavik din Islanda sunt deasemenea recomandate zborurilor transatlantice cu probleme. Apoi controlul traficului aerian atat comunicatiile radio cat mai aleas identificarea radar PSR si interogarea MSSR se face pe o raza radar de maxim 250 NM . iar zborurile aflate foarte departe de uscat ar fi imposibil de indentificat. Apoi mai sunt si detalii legate de esalonarea zborilor transatlantice si stabilirea rutelor de catre Eurocontrol, sunt insa detalii mai greu de explicat aici....
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 31
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

RadarBox - discutii - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   RadarBox - discutii - Pagina 13 EmptyVin 09 Dec 2011, 20:06

Dana a scris:
Nu este vorba doar de curbura Pamantului, este, de asemenea vorba si de legile aviaţiei. Avioanele trebuie să fie la o distanta de cel mult de 200 NM de uscat în cazul unei situaţii de urgenţă care necesita aterizarea . Aeroporturi ca Thule, Groenlanda, sau Nuuk ori Keflavik din Islanda sunt deasemenea recomandate zborurilor transatlantice cu probleme. Apoi controlul traficului aerian atat comunicatiile radio cat mai aleas identificarea radar PSR si interogarea MSSR se face pe o raza radar de maxim 250 NM . iar zborurile aflate foarte departe de uscat ar fi imposibil de indentificat. Apoi mai sunt si detalii legate de esalonarea zborilor transatlantice si stabilirea rutelor de catre Eurocontrol, sunt insa detalii mai greu de explicat aici....

Fara suparare, dar:

- 773-ul are licenta ETOPS-180, cu alte cuvinte se poate aventura la o distanta (echivalata cu timpul de zbor) de cel mai apropiat diversion de 180 de minute, adica 3 ore. In 3 ore face cam 1200-1400 de mile. Hai 800-1000, intr-un motor.

- Peste ocean nu exista acoperire radar, cum ai zis. Traficul de partea europeana este controlat de Shanwick Oceanic, care foloseste niste proceduri complicate de separatie a traficului peste Atlantic. Ca idee, neexistand radar, separatia intre avioane pe acelasi airway, la acelasi nivel, ajunge la 10 minute. Deci Emiratul n-a zburat peste Islanda si Groenlanda ca sa aiba parte de serviciu radar, sau de aeroporturi de rezerva, ca altfel peste Atlanticul de Nord n-ar mai zbura nimeni.

Dar discutam degeaba, pentru ca ruta din print-screen-ul lui dylan n-a fost captata de vreun Radar Box stationat printre ghetari. Cand nu exista coverage, FlightRadar24 uneste cele doua puncte cu cea mai scurta linie intre ele.

PS. Daca trebuie zburat la 200Nm de uscat, eu cum pot ajunge in Madeira?


Ultima editare efectuata de catre arianne in Vin 09 Dec 2011, 20:08, editata de 1 ori
Sus In jos
Continut sponsorizat





RadarBox - discutii - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   RadarBox - discutii - Pagina 13 Empty

Sus In jos
 
RadarBox - discutii
Sus 
Pagina 13 din 22Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 17 ... 22  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Intrebari - raspunsuri despre forum
» Air Force Unu (ROMAVIA/Boeing707-3K1C/YR-ABB)
» Strejnic Airshow, 12 mai - Discutii
» AN-2 la BALS
» AEROPORTUL IASI - STIRI - DISCUTII

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Tehnica de spotting si de aviatie - Spotting Equipment and Skills-
Mergi direct la: