ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera)

In jos 
+68
Voicu
ALEKS
aeroemerich
MateiSidon
adiuss
Alex_tm
Doru Negru
ela_crux
danutvlad
stefanu1
JAMS
mckingtom
strainu
YR-197
razvangugila
Vici
claudiu_ne2000
ionut.vasile
horia
mig29ovt
ROT_046
Karaya 1
fularU
JAVIER
Antoniu
Kamob 50
sergiu
felix
NATO
eugen
deltadagger
mihai
Valy
Griff
crokodilu
C_man
marius
codrutz
valavia
gaudi
arianne
Quebec
SNA
46Pilot
Mengelaus
manu_21skw
electric
babacu
CDA
claudiup
V.I.D.
E-one
vishzu
Geo
GYN
grek
horizob
propellerdream
hayabusa
RATus
Boeing777-300
allex
mihaiatanasie
ovidiu51
Virusu
Eurofighter
RoNIN_731
Dylan
72 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Urmatorul
AutorMesaj
RoNIN_731
Membru activ
RoNIN_731


Numarul mesajelor : 449
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/12/2007

Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera)   Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 EmptyDum 01 Feb 2009, 00:25

Bine zis, Haya.... Sad

Toate 93-urile de pe Craiova apartin companiei Romtehnica si sunt destinate valorificarii. Sunt necesare aprobari speciale, de foarte sus, pentru schimburile de care vorbiti. Nu-i deloc simplu si implica niste costuri extrem de mari. Mie unul mi-ar placea teribil ca in loc sa fie taiate si vandute ca deseuri sa fie date pt a fi expuse, in tara sau in strainatate. Dar si aici ne lovim de vechea si eterna poveste: banii...
Cat despre bugetul de pe anul acesta... care buget?!... scratch

Boeing 777-300: Muzeul Aviatiei este in Bucuresti.
Sus In jos
http://www.aripi-argintii.ro
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400
propellerdream


Numarul mesajelor : 622
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2008

Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera)   Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 EmptyDum 01 Feb 2009, 01:06

Octavian a scris:
Desigur sunt multe de lucrat dar am simtit ca lucrurile se indreapta spre bine.

Octavian, cel putin doua lucruri sunt extraordinare prin mutarea muzeului in Pipera: apropierea de oras - mai multi vizitatori potentiali - si incarcatura istorica a locului actual al muzeului. Este pe locul fostului aerodrom Pipera. Se vad si hangarele vechi in incinta muzeului. Desi inconjurat de cladiri, muzeul emana o energie speciala chiar si prin incarcatura pe care o are locul. Ei, asta nu inseamna ca e loc de mult mai bine... Oricum, ideea de a ne strange mai multi voluntari care sa dam o mana de ajutor muzeului mi se pare senzationala. Poate ar trebui sa ne gandim mai serios la asta si sa-i intrebam pe cei de la muzeu daca nu ar avea nevoie de ajutor dezinteresat pentru ca lucrurile sa se schimbe si mai mult in bine. Am putea organiza o zi pe luna in care fanii aviatiei din Bucuresti si nu numai sa dea o mana de ajutor, bine organizat si planificat, ca sa fie si foarte eficient si sa nu ne pierdem timpul pe acolo aiurea. Poate atunci am putea si avioanele alea de acolo intr-o stare mai buna decat sunt acum... In afara de asta, sunt printre noi fotografi buni, oameni de publicitate, jurnalisti, oameni pasionati dar cu specialitati foarte diferite. Cred ca, investind pasiune, daca ne-am organiza, am putea face cate ceva ca sa nu ne mai fie rusine cu muzeul romanesc atunci cand il comparam cu cele de afara. Mie, ca pasionat de aviatie si ca, peste putin timp, pilot privat, mi-e ciuda si mi-e rusine ca, desi avem o istorie a aviatiei teribila, fascinanta, nu avem un loc in care sa o aratam lumii in mod coerent si seducator.

Cred ca e un subiect de meditatie pentru toti pasionatii de zbor si aviatie. Daca asteptam sa se miste ceva dinspre guvern, cu idioti ca Boc si altii asemenea nu se va intampla nimic semnificativ in urmatorul deceniu. Cand va fi, oricum, prea tarziu. Daca tot ne-am constituit intr-o comunitate pe acest forum, eu cred ca am putea sa ne alocam o zi pe luna ca sa sprijinim muzeul. Suna interesant?
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 67
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera)   Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 EmptyVin 13 Feb 2009, 17:13

Ca un apropiat prieten al MAv, nu pot decat sa ma bucur cand vad entuziasmul colegilor de forum. Nu pot vorbi in numele celor care lucra efectiv in institutie, dar cred ca merita tot respectul pentru cat au facut. Sa nu uitam ca au plecat de la zero, si prin stradanie si munca entuziasta au ajuns unde sunt. Au trecut prin cateva locatii, au ameliorat mereu, patrimoniul este tot mai bogat si, incet incat,tot mai bine valorificat. Am o propunere pentru toti colegii: MAv nu inseamna numai avioane; inseamna si materiale documentare, uniforme, "vestigii" (nu pietre sau cioburi, ci piese ramase de la avioane cazute in razboi, sau pur si simplu "capturate" de la amici sau inamici in timpul razboiului - si stiu ce spun, pentru ca si la Rosiori am gasit obiecte care acum sunt la Muzeu, si mai negociez pentru altele); inseamna si biblioteca specializata, arhiva etc. Deci prin ajutor sa nu se inteleaga doar plivirea buruienilor - cred ca are cine sa faca asa ceva, si stiu ca se face, doar e unitate militara si poate stiti ce e aia sector.
In ce priveste expunerea patrimoniului, sa stiti ca acolo sunt oameni deosebit de competenti, stiu ei in ordine sa aseze aeronavele sau orice alte exponate. Si in privinta aspectului aeronavelor trebuie sa fim optimisti. Daca la Otopeni puteau fi vazute avioane cu suprafete panzuite distruse de intemperii, acum, si RoNIN poate confirma, astea sunt in restaurare si vor fi expuse si pentru a fi protejate, nu numai vazute.
Asa ca hai chiar sa sprijinim Muzeul Aviatiei, dar asa cum are el nevoie!
Apropo, hangarele chiar sunt folosite pentru adapostirea si expunerea patrimoniului, nu doar sunt.

[quote="dylan"] Ciudatenia de care spuneai e un Aero-45 pe care si romanii l-au avut la Aviasan si la Armata pe vremuri.

Exista unul expus in Muzeul Aviatiei, Hangarul nr. 1


Ultima editare efectuata de catre mihaiatanasie in Vin 13 Feb 2009, 17:38, editata de 1 ori
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
horizob
Fotograf
horizob


Numarul mesajelor : 829
Varsta : 36
Localizare : Hamburg
Data de inscriere : 05/06/2008

Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera)   Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 EmptySam 14 Feb 2009, 01:22

Adică ăsta?
Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 510resizetk4
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 67
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera)   Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 EmptySam 14 Feb 2009, 11:28

Ala ar fi. Sau asta (adica acelasi), al carui bot se vede la Otopeni. (poza scanata)
Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 Botaero45fu7
Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 W568
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
grek
Flight Level 100
Flight Level 100
grek


Numarul mesajelor : 122
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/08/2008

Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera)   Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 EmptyVin 27 Feb 2009, 10:49

Nu am gasit un topic separat pentru poze din Muzeul Aviatiei, asa ca am ales sa pun aici cateva poze din vechea locatie: Otopeni.
IAR 80
Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 Documentare33
IAR 813
Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 Documentare40
Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 Documentare41
IAR 823
Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 Documentare45
Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 Documentare44
Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 Documentare31
IAR 93
Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 Documentare20
LA 9
Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 Documentare32
IAK 23
Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 Documentare16
MiG 15 UTI
Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 Documentare17
MiG 17 P
Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 Documentare26
MiG 17 PF
Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 Documentare21
MiG 19 PM
Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 Documentare30
MiG 21 F-13
Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 Documentare23
Sus In jos
GYN
Flight Level 400
Flight Level 400
GYN


Numarul mesajelor : 1026
Varsta : 61
Localizare : Cluj-EREDI
Data de inscriere : 09/02/2009

Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera)   Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 EmptyDum 01 Mar 2009, 13:06

@RoNIN_731: As dori sa stiu daca Aero-45 -ul este in culorile originale.Vreau sa fac o macheta si nu gasesc nicaieri foto.La baza aviasan din CLJ era un SAero-45 (YR-SAE) pe care l-am vazut zburand de multe ori.Din amintirile mele parca nu avea culoarea celui din muzeu....?
Sus In jos
http://gyxtremespotting.time2forum.com/
Vizitato
Vizitator




Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera)   Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 EmptyDum 01 Mar 2009, 15:45

GYN a scris:
@RoNIN_731: As dori sa stiu daca Aero-45 -ul este in culorile originale.Vreau sa fac o macheta si nu gasesc nicaieri foto.La baza aviasan din CLJ era un SAero-45 (YR-SAE) pe care l-am vazut zburand de multe ori.Din amintirile mele parca nu avea culoarea celui din muzeu....?

GYN nu era in culoarea albastra. Cand eram mic ma jucam in el cat era ziua de lunga. Era alb si cu cruce rosie foarte frumoasa. Am sa caut poze cu el.
Sus In jos
GYN
Flight Level 400
Flight Level 400
GYN


Numarul mesajelor : 1026
Varsta : 61
Localizare : Cluj-EREDI
Data de inscriere : 09/02/2009

Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera)   Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 EmptyLun 02 Mar 2009, 12:33

Multumesc anticipat Octavian Smile
Sus In jos
http://gyxtremespotting.time2forum.com/
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4876
Varsta : 53
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera)   Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 EmptyLun 02 Mar 2009, 13:22

Cateva fotografii facute saptamanile trecute la MAv. Am facut foarte multe si probabil ca daca ajungeam pana in ora 3pm faceam si in interior. Am inteles ca intr-adevar nu trebuie ratata o astfel de ocazie. I-am promis si lui Ronin ca tura viitoare la prima ora a diminetii sunt in fata portii muzeului Smile Deosebirile fata de tura trecuta cand am fost pe acolo (vara lui 2007) sunt foarte mari. Ma refer la starea "exponatelor" si asezarea lor in perimetrul acela. Vorbesc de cele care erau si atunci acolo. Mai jos, cateva din fotografii cu avioanele/elicopterele din curte (in special cele care nu mai apar deloc in paginile astea).

YAK-23/reg: 52. Dupa mine, capul de afis al exponatelor de afara!
Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 Img5096

MIG-15UTI/reg: 2579
Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 15uti

MIG-15UTI/reg: 2579
Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 15uti2

IAR-316B/reg: 86
Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 316b

IAR-330/reg: 47
Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 330t

IAR-828/reg: 01
Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 828

L-29/reg: 15
Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 L29

L-39/reg: 140
Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 L39

Zlin Z-526F/reg: 15
Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 Zlin


Ultima editare efectuata de catre dylan in Mier 04 Mar 2009, 18:50, editata de 1 ori (Motiv : editat denumire/tip exponate)
Sus In jos
Geo
Fotograf



Numarul mesajelor : 602
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/01/2008

Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera)   Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 EmptyDum 15 Mar 2009, 23:34

Ce s-a intamplat cu IAR-80 ul din prima poza postata de grek? Am vizitat muzeul acum cateva saptamani si nu l-am vazut acolo. Sa fi ramas in vechea locatie de langa aeroport? Parca se vede totusi ceva cand treci pe DN1.
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera)   Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 EmptyDum 15 Mar 2009, 23:37

Geo a scris:
Ce s-a intamplat cu IAR-80 ul din prima poza postata de grek? Am vizitat muzeul acum cateva saptamani si nu l-am vazut acolo. Sa fi ramas in vechea locatie de langa aeroport? Parca se vede totusi ceva cand treci pe DN1.

IAR-80 e in sala muzeului, nu e afara. la otp a ramas IL-28
Sus In jos
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400
propellerdream


Numarul mesajelor : 622
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2008

Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera)   Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 EmptyLun 16 Mar 2009, 00:10

Intrebari:

1. La Otopeni mai este vizitabil ceva din patrimoniul muzeului?

2. La muzeul Militar mai este vizitabila sectia de aviatie in care se gaseste Fleet-ul?
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Muzee   Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 EmptyLun 16 Mar 2009, 01:05

propellerdream a scris:
Intrebari:
1. La Otopeni mai este vizitabil ceva din patrimoniul muzeului?
2. La muzeul Militar mai este vizitabila sectia de aviatie in care se gaseste Fleet-ul?
La Otopeni nu a ramas decat IL-ul 28, nevizitabil.
La Muzeul Militar se poate vizita tot, inclusiv Fleet-ul, ultima vizita am facut-o asta toamna
Sus In jos
GYN
Flight Level 400
Flight Level 400
GYN


Numarul mesajelor : 1026
Varsta : 61
Localizare : Cluj-EREDI
Data de inscriere : 09/02/2009

Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera)   Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 EmptyDum 22 Mar 2009, 10:50

@ RoNIN_731

Eyes on U !!! Keep on the good work cheers

Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 Mav
Sus In jos
http://gyxtremespotting.time2forum.com/
Eurofighter
Membru activ
Eurofighter


Numarul mesajelor : 738
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/03/2008

Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera)   Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 EmptyDum 22 Mar 2009, 18:53

poza e recenta?
e alt aranjament?
care mai e programul muzeului?
Sus In jos
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400
propellerdream


Numarul mesajelor : 622
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2008

Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera)   Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 EmptyDum 22 Mar 2009, 19:24

Da, sunt asezate diferit fata de imaginea aceasta de la inaltime.
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
GYN
Flight Level 400
Flight Level 400
GYN


Numarul mesajelor : 1026
Varsta : 61
Localizare : Cluj-EREDI
Data de inscriere : 09/02/2009

Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera)   Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 EmptyDum 22 Mar 2009, 19:34

Din cate stiu imaginea poate avea intarziere intre 1-6 luni,asta o fi prin oct-nov 2008,RoNIN poate spune mai exact,oricum il urmarim cu interes cheers
Sus In jos
http://gyxtremespotting.time2forum.com/
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400
propellerdream


Numarul mesajelor : 622
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2008

Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera)   Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 EmptyDum 22 Mar 2009, 19:42

In octombrie sau noiembrie, cand ne-am strans mai multi la muzeu si s-a infiintat si Asociatia Aripi Romanesti, avioanele nu erau asezate asa.
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
vishzu
Moderator
vishzu


Numarul mesajelor : 1036
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/04/2008

Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera)   Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 EmptyDum 22 Mar 2009, 22:56

poza este cam de acum 1 an
Sus In jos
E-one
Flight Level 200
Flight Level 200
E-one


Numarul mesajelor : 291
Varsta : 59
Localizare : Tg. Mures Romania
Data de inscriere : 27/08/2008

Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera)   Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 EmptyDum 19 Apr 2009, 00:04

Cu tot respectul pe care il datorez celor de dinaintea mea, cred ca la un Muzeu National al Aviatiei se putea face ceva mai mult. Macar sa fie ales cineva cu un nume care sa reprezinte cu adevarat istoria aviatiei romanesti. Am vizitat acest "asa zis" muzeu dupa doi ani (l-am vazut prima data in 2007), si nu am vazut decit o improvizatie tipic romineasca. PACAT PACAT PACAT !

Imi recunosc ignoranta dar poate sa-mi spuna cineva cine a fost Domnul (sau tovarasul) Capbatut si ce a facul domnia sa pt aviatia romaneasca?!

Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 Img1489p

Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 Img1490h
Sus In jos
V.I.D.
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 39
Localizare : cluj napoca
Data de inscriere : 30/08/2008

Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera)   Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 EmptyDum 19 Apr 2009, 10:01

Eu nu stiu ce a facut acest domn (cu siguranta a facut aviatie),dar este totusi un brevet de pilot din anul 1950,adica o piesa de muzeu.Brevetul cu nr.57,semnat de directorul aviatiei civile din perioada respectiva(cine o fi fost...).Nu e nu stiu ce...dar e ceva.
L.E.1:Citeam pe net ca a fost unul dintre pilotii romani care a supravietuit WW2-ului pe Me110 parca.Uite ca incepe sa devina cineva.Pt.mine acest brevet este o provocare:cine a fost dl. Boris Capbatut?Pe ce avioane a zburat(mai ales in WW2).Ce,cate misiuni a avut in WW2?.......Din pacate am citit pe net si o frantura de(nu am gasit anuntul complet):"Cu adanca durere ne despartim de Comandor Av. Capbatut Boris....."
Poate reuseste cineva sa aduca completari la:Cine a fost Domnul Capbatut Boris?
L.E.2:Ar trebui ca alaturi de acest brevet in Muzeu sa fie si aceste lamuriri.
Sus In jos
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera)   Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 EmptyDum 19 Apr 2009, 14:04

ar trebui sa stati de vorba cu angajatii muzeului inainte sa incepeti sa "decantati" pareri...
e foarte usor sa iti dai cu parerea cand vii incognito, te uiti in stanga si in dreapta si vezi ca nu e gata constructia iar exponatele in marea lor majoritate nu sunt reconditionate. asta mi se pare de fapt o improvizatie romaneasca... si mai mult decat atat, o mare pierdere de timp Smile)

se observa o diferenta foarte clara intre cum aratau exponatele pe vremea cand muzeul era in Otopeni si cum arata acum... acolo exista o mana de oameni dedicati, majoritatea autori de carti, care trebuie sa-si faca datoria cu un buget extrem de limitat. si totusi reusesc! nu cat si-ar dori si cat ar putea ei, din pacate...
mi se pare cel putin aiurea sa se faca misto de numele unui fost pilot, care probabil ca mai e si mort... daca voiai, E-one, sa afli cine a fost respectivul trebuia sa-i ntrebi pe ghizi, si te lamureau cu mult mai multe lucururi. mai mult decat atat, o simpla cautare pe google dadea o groaza de rezultate.

imi place foarte tare la MAv acea alee interioara si ultima sala, unde este MIG 21 expus cu diverse uniforma si undeva, mai in spate un simulator destul de vechi.
sa nu mai zic de Batrana doamna... chiar! sa sti E-one ca daca la conducerea muzeului nu erau persoane cunoscute si dedicate aviatiei, acest avion era de multa vreme casat. Ronin iti poate povesti mai multe...
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 67
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera)   Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 EmptyDum 19 Apr 2009, 16:03

E-one a scris:
Cu tot respectul pe care il datorez celor de dinaintea mea, cred ca la un Muzeu National al Aviatiei se putea face ceva mai mult. Macar sa fie ales cineva cu un nume care sa reprezinte cu adevarat istoria aviatiei romanesti. Am vizitat acest "asa zis" muzeu dupa doi ani (l-am vazut prima data in 2007), si nu am vazut decit o improvizatie tipic romineasca. PACAT PACAT PACAT !

Imi recunosc ignoranta dar poate sa-mi spuna cineva cine a fost Domnul (sau tovarasul) Capbatut si ce a facul domnia sa pt aviatia romaneasca?!

Nu e frumos ce spui aici, stimate coleg! Orice piesa legata de istoria aviatiei romane este o piesa de muzeu, indiferent cum l-a chemat pe aviatorul pomenit. Daca ar fi vorba de analiza semantica a numelor romanesti, probabil ca am arunca pietre si dupa presedintele tarii.
Chiar daca de meserie nu sunt muzeograf, iti propun sa citesti cate ceva despre domeniul asta de activitate, si abia dupa aceea sa exprimi pareri.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
CDA
Flight Level 300
Flight Level 300



Numarul mesajelor : 387
Varsta : 49
Localizare : Copenhaga
Data de inscriere : 22/03/2008

Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera)   Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 EmptyDum 19 Apr 2009, 16:18

Cautati si voi pe google.com si poate ca o sa gasiti mai multe informatii despre Boris Capbatut.

http://www.worldwar2.ro/forum/index.php?showtopic=3016
Sus In jos
Continut sponsorizat





Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera)   Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera) - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera)
Sus 
Pagina 2 din 13Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti
» Actiune la Muzeul Aviatiei din Bucuresti
» Noaptea Muzeelor la Muzeul Aviaţiei din Bucureşti
» Eveniment soul-jazz caritabil la Muzeul Aviatiei din Bucuresti
» Muzeul Aviatiei din Ucraina

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Muzee de aviatie - Aviation Museums-
Mergi direct la: