ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Alitalia Otopeni (OTP) - Fiumicino (FCO) - Heathrow (LHR) si retur

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
coropijnita
Flight Level 100
Flight Level 100
coropijnita


Numarul mesajelor : 109
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti/Craiova
Data de inscriere : 16/09/2008

Alitalia Otopeni (OTP) - Fiumicino (FCO) - Heathrow (LHR) si retur Empty
MesajSubiect: Alitalia Otopeni (OTP) - Fiumicino (FCO) - Heathrow (LHR) si retur   Alitalia Otopeni (OTP) - Fiumicino (FCO) - Heathrow (LHR) si retur EmptyVin 30 Ian 2009, 15:22

A fost numai o excursie de weekend, doua zile la Londra. Am plecat vineri dimineata (23 ian) si m-am intors duminica noaptea (25 ian), singurul zbor care a fost pe lumina a fost FCO - LHR dar nu am prins loc la geam, asa ca nu am avut ocazia de pozat din aer.
Nu am un termen de comparatie, pentru ca a fost prima mea calatorie cu un avion de pasageri, dar experienta cu Alitalia a fost pozitiva din punctul meu de vedere.
Primul zbor a fost la 0605 si a fost efectuat de AirOne in numele Alitalia cu o aeronava 737-400.
Legatura de la FCO a fost la 0935. Numai bun timpul dintre astea doua leg-uri pentru ceva poze. Aeronava trebuia sa fie Airbus 321 dar dintr-un motiv oarecare a fost un Airbus 319, tot Alitalia.
La intoarcere am plecat cu oarecare intarziere de pe LHR cu A321 (de inteles, fiindca aeroportul a fost aglomerat duminica seara - pt plecare avioanele asteptau pe doua taxi-way-uri paralele intrarea la pista si la un moment dat am numarat peste 10 avioane in coada, multe in categoria Heavy: A340, B777, B747. Desi am plecat cu 40 min intarziere si am avut headwind pe doua treimi din traseu, am ajuns decat cu 10 min intarziere la FCO. Ultimul leg a fost tot cu AirOne, tot cu 737-400.
In afara de plecarea de la LHR toate au fost la timp, si zborurile au decurs fara incidente. Acum si ceva poze:

motorul stanga de la 737-400 al AirOne
Alitalia Otopeni (OTP) - Fiumicino (FCO) - Heathrow (LHR) si retur Rs_DSC_1878

767-300ER Alitalia
Alitalia Otopeni (OTP) - Fiumicino (FCO) - Heathrow (LHR) si retur Rs_DSC_1884

Airbus 330-200 SriLankan Airlines
Alitalia Otopeni (OTP) - Fiumicino (FCO) - Heathrow (LHR) si retur Rs_DSC_1888

Airbus 320 Alitalia
Alitalia Otopeni (OTP) - Fiumicino (FCO) - Heathrow (LHR) si retur Rs_DSC_1890

747-400 Thai Airlines
Alitalia Otopeni (OTP) - Fiumicino (FCO) - Heathrow (LHR) si retur Rs_DSC_1896

Roma Fiumicino Poarta C21
Alitalia Otopeni (OTP) - Fiumicino (FCO) - Heathrow (LHR) si retur Rs_DSC_1907

Airbus 340-300 Cathay Pacific
Alitalia Otopeni (OTP) - Fiumicino (FCO) - Heathrow (LHR) si retur Rs_DSC_1910

Roma Fiumicino railway. Asta se vedea de la locul de imbarcare prin portile C20 si C21
Alitalia Otopeni (OTP) - Fiumicino (FCO) - Heathrow (LHR) si retur Rs_DSC_1909


si cateva poze din Londra...

Autoritatea Aeronautica Civila Britanica
Alitalia Otopeni (OTP) - Fiumicino (FCO) - Heathrow (LHR) si retur Rs_DSC_1916

Big Ben pozat de pe podul Waterloo
Alitalia Otopeni (OTP) - Fiumicino (FCO) - Heathrow (LHR) si retur Rs_DSC_1931

Tot de pe podul Waterloo, de data asta pozat catre Est. Cladirea mare care se vede este catedrala Sf. Paul
Alitalia Otopeni (OTP) - Fiumicino (FCO) - Heathrow (LHR) si retur Rs_DSC_1937

Big Ben
Alitalia Otopeni (OTP) - Fiumicino (FCO) - Heathrow (LHR) si retur Rs_DSC_1960

Piata Trafalgar
Alitalia Otopeni (OTP) - Fiumicino (FCO) - Heathrow (LHR) si retur Rs_DSC_2096

London Eye
Alitalia Otopeni (OTP) - Fiumicino (FCO) - Heathrow (LHR) si retur Rs_DSC_2146

HMS Belfast
Alitalia Otopeni (OTP) - Fiumicino (FCO) - Heathrow (LHR) si retur Rs_DSC_2183

Tower Bridge
Alitalia Otopeni (OTP) - Fiumicino (FCO) - Heathrow (LHR) si retur Rs_DSC_2190


Ultima editare efectuata de catre coropijnita in Vin 30 Ian 2009, 19:26, editata de 2 ori
Sus In jos
http://www.n-am.ro
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

Alitalia Otopeni (OTP) - Fiumicino (FCO) - Heathrow (LHR) si retur Empty
MesajSubiect: Re: Alitalia Otopeni (OTP) - Fiumicino (FCO) - Heathrow (LHR) si retur   Alitalia Otopeni (OTP) - Fiumicino (FCO) - Heathrow (LHR) si retur EmptyVin 30 Ian 2009, 16:46

frumos TR!felicitari!...insa 2 mici corectii Razz 777-200ER de la Alitalia de care ziceai e defapt 767-200,si la fel si A321...e defapt A320


Ultima editare efectuata de catre VIC in Vin 30 Ian 2009, 20:53, editata de 1 ori
Sus In jos
coropijnita
Flight Level 100
Flight Level 100
coropijnita


Numarul mesajelor : 109
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti/Craiova
Data de inscriere : 16/09/2008

Alitalia Otopeni (OTP) - Fiumicino (FCO) - Heathrow (LHR) si retur Empty
MesajSubiect: Re: Alitalia Otopeni (OTP) - Fiumicino (FCO) - Heathrow (LHR) si retur   Alitalia Otopeni (OTP) - Fiumicino (FCO) - Heathrow (LHR) si retur EmptyVin 30 Ian 2009, 19:33

Mersi pentru corectii!
La prima intr-adevar am observat si eu ca 777 are 6 boogies la trebul principal, iar 767 numai 4.
Dar la celalalt nu ma prind care e elementul distinctiv. Mie mi s-a parut ca la "aspect ratio" aducea a A321.
Sus In jos
http://www.n-am.ro
Nic
Administrator
Nic


Numarul mesajelor : 750
Varsta : 40
Localizare : München
Data de inscriere : 24/12/2007

Alitalia Otopeni (OTP) - Fiumicino (FCO) - Heathrow (LHR) si retur Empty
MesajSubiect: Re: Alitalia Otopeni (OTP) - Fiumicino (FCO) - Heathrow (LHR) si retur   Alitalia Otopeni (OTP) - Fiumicino (FCO) - Heathrow (LHR) si retur EmptyVin 30 Ian 2009, 20:11

Felicitari pentru trip report!
Chiar ai avut un weekend interesant, in acelasi timp cu al meu. Eu eram la Venetia, incerc sa postez trip reportul curand.

Pozele facute in Londra sunt foarte reusite, ai tinut camera fixa pe ceva?

coropijnita a scris:
Dar la celalalt nu ma prind care e elementul distinctiv.

Diferenta e lungimea, logic... Dar din unghiul din care l-ai pozat, iti poti da seama dupa usi. Ambele au 4 usi pe lateral, dar dispunerea e diferita. A321 le are pe toate despartite, impartind practic avionul in 3 segmente, iar A320 are usile: 1 in fata, 1 in spate, si 2 mai micute, una lunga alta, deasupra aripilor.

Problema mea era sa fac diferenta intre A320 si A319. Diferenta, eu o fac, dupa numarul geamurilor ramase de la aripi pana in spatele aeronavei.
Sus In jos
coropijnita
Flight Level 100
Flight Level 100
coropijnita


Numarul mesajelor : 109
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti/Craiova
Data de inscriere : 16/09/2008

Alitalia Otopeni (OTP) - Fiumicino (FCO) - Heathrow (LHR) si retur Empty
MesajSubiect: Re: Alitalia Otopeni (OTP) - Fiumicino (FCO) - Heathrow (LHR) si retur   Alitalia Otopeni (OTP) - Fiumicino (FCO) - Heathrow (LHR) si retur EmptyVin 30 Ian 2009, 22:16

Mersi ca m-ai luminat! In cazul asta ar trebui sa mai fac o corectura: m-am intors cu A320, desi pe pliantul in care erau prezentate procedurile de urgenta, scria A321.
Pozele sunt facute toate fara trepied, si fara IS, dar m-am mai ajutat de tot felul de chestii care puteau fi folosite drept element fix: stalpi, pervaze (sau pervazuri, cum s-o zice), pomi etc. Very Happy
Sus In jos
http://www.n-am.ro
metalactual
Membru activ
metalactual


Numarul mesajelor : 538
Varsta : 56
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

Alitalia Otopeni (OTP) - Fiumicino (FCO) - Heathrow (LHR) si retur Empty
MesajSubiect: Re: Alitalia Otopeni (OTP) - Fiumicino (FCO) - Heathrow (LHR) si retur   Alitalia Otopeni (OTP) - Fiumicino (FCO) - Heathrow (LHR) si retur EmptyVin 30 Ian 2009, 23:02

Bun TR, bun.
Imi plac pozele facute seara, in special cea cu London Eye.

Sper sa apuc sa scriu si eu un TR, ceva mai lung....stiti voi....intins pe 2 luni Embarassed ...
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

Alitalia Otopeni (OTP) - Fiumicino (FCO) - Heathrow (LHR) si retur Empty
MesajSubiect: Re: Alitalia Otopeni (OTP) - Fiumicino (FCO) - Heathrow (LHR) si retur   Alitalia Otopeni (OTP) - Fiumicino (FCO) - Heathrow (LHR) si retur EmptyDum 01 Feb 2009, 22:31

Frumos report. Mersi! Am avut si eu ocazia sa vad Londra (pe scurt intradevar), dar a fost frumos. Putin cam amarata vremea cand am vizitat-o eu, dar a fost fain. Astept mai multe reporturi in viitor de la tine.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Alitalia Otopeni (OTP) - Fiumicino (FCO) - Heathrow (LHR) si retur Empty
MesajSubiect: Re: Alitalia Otopeni (OTP) - Fiumicino (FCO) - Heathrow (LHR) si retur   Alitalia Otopeni (OTP) - Fiumicino (FCO) - Heathrow (LHR) si retur Empty

Sus In jos
 
Alitalia Otopeni (OTP) - Fiumicino (FCO) - Heathrow (LHR) si retur
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Otopeni - Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino
» Bacau- Roma Fiumicino si retur via Sibiu
» OTP-FCO-BCN si retur cu Alitalia
» Otopeni - Heathrow Experience
» Cu Lufthansa : Heathrow-Frankfurt-Otopeni

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Trip Reports-
Mergi direct la: