ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Otopeni - Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Empty
MesajSubiect: Otopeni - Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino   Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino EmptyLun 28 Apr 2008, 16:24

Asta vara am primit o invitiatie in Olanda, intre 22 iulie si 30 iulie. Invitiatia am primit-o pe 10 iulie, si n-am avut prea mult timp la dispozitie sa caut bilete, sa studiez preturi, etc, asa cam in 2 ore de "lucru" am gasit cea mai buna varianta Bucuresti-Amsterdam via MXP la dus si FCO la intors. Biletele le-am luat de la Alitalia, dar zborurile MXP-AMS si AMS-FCO au fost operate de KLM. In total m-au costat cam 320 de euro, mai ieftin decat un direct cu KLM care era cam 380.

Ziua 1. Duminca 22 iulie 2007.
Bucuresti-Milano.
Alitalia AZ509 MD-83 I-DATQ "Modena" primul zbor aprilie 1995 load factor 100%
ora estimata plecare 13h05 ora reala 13h15
ora estimata sosire 14h30 ora reala 14h30.

Am ajuns la Otopeni cam cu 2 ore inainte, dupa o calatorie cu expresul, in care am murit de cald. Check-in-ul a decurs fara probleme, am trecut si de security, si am stat vreo 2 ore asteptand sa inceapa boarding-ul. Cam preturile de la barurile din Otropeni erau de neam prost am preferat sa beau apa rece de la unul din dozatoarele aflate pe acolo. Am avut o usoara altercatie cu un "domn" de la brigada anti-tero a SRI, care mi-a zis ca n-am voie sa fac poze, da eu nu m-am lasat:D MD-ul AZA era deja tras la la A12 (poza facuta cu un alt aparat, mai mic si mai prost, ca sa nu ma vada baietii cu "ochii albastrii")

Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Img_2210

In cele din urma ne-am urcat in avion, si am mai asteptat cam 10 minute la holding point 08R sa aterizeze vreo 3 Airbus-uri....

Am decolat de pe 08R, am facut o intoarcere spre Baneasa, si apoi pilotul a dat drumul la aerul conditionat:). Acelasi pilot ne-a mai zis cate ceva despre ruta, si despre Flight Level, dar n-am reusit sa inteleg nimic, accentul sau in engleza fiind absolut mizerabil.

N-am facut poze prea mult deoarece n-am avut loc la geam.

Asta e masa oferita de Alitalia....

Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Hpim0910

un sandwich rece si un pahar de Santal. Cald...

Toaleta batranului MD

Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Hpim0911

aglomeratie mare

Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Hpim0912

Si in cele din urma, ne apropiem de Malpensa, unde urmeaza o aterizare prefecta pe 35L

Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Hpim0913
Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Hpim0915
Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Hpim0916

Am coborat din avion, pe scara din spate
Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Hpim0917
si un autobuz ne-a dus spre terminal. Am trecut iar prin security check, si apoi am dat o tura prin magazinele din aeroport. De unde mi-am luat o suc, asta deoarece moda italieneasca nu e chiar pe gustul meu.

Dupa vreo 30 de minute am plecat sa fac boarding-ul la cursa de Amsterdam. Dupa boarding (aici am avut deja loc la geam, ales de la Bucuresti), am fost iarasi imbarcati in autobuz si dusi spre avion.

Malpensa - Amsterdam
AZA 7730 operat de KLM Cityhopper, Fokker 100 PH-KLI primul zbor iunie 1989 (avionul arata excelent) load factor 90%
ora estimata plecare 15h40 -ora reala 16h15
ora estimata sosire 17h40 -ora reala 17h46

Avionul
Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Hpim1016

.Deja in cabina era destul de racoare, spre deosebire de cuptorul de MD la Bucuresti. Am stat apoi cam 30 de minute, timp in care pilotul ne anunta ca o sa plecam cu intarziere, deoareces-a creat un jam la Malpensa, si sunt multe avioane care trebuie sa decoleze inaintea noastra...Mda, cam asa era.
Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Hpim1017

Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Hpim1018

In cele din urma decolam tot de pe 35L, si ...privelistea e superba.

Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Hpim1019

Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Hpim1020

Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Hpim1021

Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Hpim1022

Urmeaza masa , tot un sandwish ( de fapt 2 mai mici, dintre care unul cu somon si bere rece. dupa ce am baut-o pe prima, am mai fost servit cu inca una.

Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Hpim1023

Deasupra Frantei

Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Hpim1024

Si in cele din urma, intram in spatiul aerian al Olandei, si incepem sa coboram.

Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Hpim1112

Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Hpim1113

Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Hpim1114

Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Hpim1115

Mergem paralel cu tarmul Marii Nordului, apoi urmeaza o intoarecere de 180 de grade, si interceptam ILS-ul pentru 18R, faimoasa Polderbaan

Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Hpim1116

Aterizarea e si ea foarte lina, si apoi umreaza un rulaj de vreo 4 -5 kilometrii, pana ajungem la gate. Aici eram deasupra autostrazii

Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Hpim1117

Si in sfarsit, ajungem la gate,

Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Hpim1118

de unde tot cu un autobuz ajungem in cladirea aeroportului. Stam dupa bagaje, mult si bine, si in cele din urma aflam ca degeaba stam, ca au ramasa la Milano, si or sa ajunga ulterior. Vorba unui amic olandez "Damn italians" Laughing . Trecem apoi de security, unde nu era nimeni (in schimb la zona non-EU era o coada imensa) si in consecinta nu ne intreabam nimeni nimic si apoi coboram spre statia de tren.

Urmeaza intoarcerea. Stay tuned Very Happy
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
airbusA380
Flight Level 200
Flight Level 200
airbusA380


Numarul mesajelor : 215
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/03/2008

Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Empty
MesajSubiect: Re: Otopeni - Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino   Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino EmptyLun 28 Apr 2008, 16:59

Laughing S`a creat un jam la malpensa lol! Deci poza aia vorbeste de la sine. Exceptionala. 6 avioane am numarat la coada, pt decolare in timp ce unu` intra deja pe pista. Super.
Sus In jos
metalactual
Membru activ
metalactual


Numarul mesajelor : 538
Varsta : 56
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Empty
MesajSubiect: Re: Otopeni - Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino   Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino EmptyLun 28 Apr 2008, 18:01

Aaa, Amsterdam...cat pe aci sa fac o escala de 7 ore, pentru care planificasem o vizita de 3-4 ore in centrul orasului. Din pacate a cazut, KLM-ul a vandut scumput si le-am spus pa Mad . Poate reusesc altadata.
Faine poze !
Baga si returul sa ne minunam.
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Empty
MesajSubiect: Re: Otopeni - Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino   Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino EmptyLun 28 Apr 2008, 18:26

Misto de tot trip-ul. Si eu am facut acelas drum in 2003 cind am venit in Romania (ma rog am zburat Calgary - Amsterdam cu Air Transat A330), dupa care am avut 8 ore libere in Amsterdam si am facut Amsterdam-Malpensa cu un A320, dupa care Malpensa - Otopeni cu MD-83. Inapoi la fel. OTP-Malpensa-AMS toate cu MD-83.

Tin minte si eu cit de cald a fost in zborul de la Bucuresti la Milano!!! As vrea sa zbor si eu cu un Fokker de la KLM. N-am avut ocazia inca.


Mersi de poze.
Sus In jos
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Empty
MesajSubiect: Re: Otopeni - Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino   Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino EmptyLun 28 Apr 2008, 20:52

Asa. Cum am promis returul.

Ziua 2. Luni 30 iulie 2007
Amsterdam -Roma Fiumicono
AZ7713 operat de KLM B737-900 PH-BXR "Nachtegaal" primul zbor octombrie 2001, load factor 100%!
ora estimata plecare 10h45 ora reala 10h55
ora estimata sosire 13h05 ora reala 13h00

Ne-am trezit devreme de tot, pe la 5, am mers cu trenul de la Almere Centrum pana la Schiphol, unde am ajuns pe la 8 jumate. Mai era timp, asa ca am iesit la o tigare, afara. Soare, frumos, dar nu erau mai mult de 20 de grade.

Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Hpim1723

Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Hpim1715

Dupa tigare, am mers la check-in. Asta era automat, am bagat codul de pe rezervare, am printat boarding-passurile, si mi-am ales locurile. Din pacate am gasit la geam doar de la Roma la Bucuresti. Eh, asta e. Am dus bagajul la cantarit, si ama vut ceva emotii, cand o tanti draguta mi-a aratat caaveam 2,5 kg in plus. Deja cautam portofelul, sa platesc, cand imi spune "It's ok. No problems". Ce oameni draguti, olandezii astia. Ma rog, nu chiar toti. Nenea de la security, care era de prin Surianam cred, nu s-a lasat pana nu ma pus sa arunc sticla de after-shave pe care o aveam in bagajul de mana (inutil sa mai spun ca tot in bagajul de mana o avusesem si la venire, si nimeni nu s-a deranjat sa zica ceva). "Throw away, no liquid in hand luggage" Throw away, no li......." E clar, asta atata stie. Am aruncat-o, mi-am dat jos cureaua si am umplut cosul cu ce aveam prin buzunare. Am trecut pana la urma si de asta . Apoi am pierdut ceva vreme prin imensitatea de Schiphol.

Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Hpim1716

Am ajuns si la Gate C8, unde deja ne astepta 738-ul.

Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Hpim1717

Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Hpim1718

Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Hpim1719.

In sfarsit incepe imbarcarea. Am locuri la mijloc, intre o olandeza de varsta mea, destul de stearsa si o americanca de vreo 50 de ani, care a cititit niste lucrari de drept tot drumul. Capitanul ne informeaza ca "there are a lot of planes over Germany right now, so we will have to wait a bit more" In sfarsit, push-back-ul.

Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Hpim1720

Decolam, de pe alta pista, dupa ce am facut vreo 10 minute pe taxiway-uri, si nu stiu sa va zic mare lucru despre ruta, doar ca a fost deasupra Germaniei. Masa de la KLM, de data asta fara bere.
Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Hpim1721

Am aterizate la Roma, un pic mai devreme. Si aici...surprize....

Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Hpim1722
(va urma)
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Empty
MesajSubiect: Re: Otopeni - Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino   Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino EmptyMar 29 Apr 2008, 00:05

Am ajuns la Roma. M-a surprins peisajul extrem de arid, ard de soare. Avionul a venit la Gate, am debarcat si...caldura. In cel mai mare aeroprt din Italia, pe 30 iulie nu functiona climatizarea. Apoi am stat la o coada imensa, ca sa se uite un italian scarbit la pasaportele noastre. Bineinteles eu am pus pe masa buletinul, la care el a zis :passport:, si eu "no passport" desi aveam si pasaportul.

Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Hpim1725
Pana la urma m-a lasat sa trec, dar deja se facuse 2 fara 20 si avionul nostru pleca la 2 si 5. A urmat o goana nebuna prin Fiumicono, cu urcat si coborat scari, un trenulet monorail, iar scari si lifturi, pana am ajuns la gate-ul nostru. Unde bineteles ca am aflat ca o sa fie un "picollo delay"

Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Hpim1726

Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Hpim1727

La boarding, am avut un mic "meci" cu nenea de acolo, care mi-a zis foarte relaxat ceva in italiana, convins ca inteleg ca sunt "romeno". Eu foarte elegant, i-am replicat " sorry, no italian, only english". moment la care s-a blocat si a cerut ajutoare. Au venit vreo 2 , si pana la urma m-a inteles cu ei in "engleza". Ma rog, am trecut si de asta, si am ajuns , cu un autobuz. la avion.

Roma Fiumicino - Bucuresti Otopeni
AZA 495 MD-82 I-DANV "Forte dei Marmi" primul zbor septembrie 1992 , load factor 100%
ora estimata plecare 14h05 ora reala 14h56
ora estimata sosire 17h 15 ora reala 17h21

Am ajuns la avion. Cald, rau. Inauntru si mai caldOtopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Hpim1728

Am luat 2 ziare, pe drum si m-a dus la locul meu. Avionul jumate gol, eu aveam loc pe stanga la geam, scaunul de langa mine liber, m-am bucurat ca o sa am loc sa ma intind.

Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Hpim1729

N-a fost sa fie, a mai venit un bus cu pasaeri, si colegul meu de scaun a fost un fel de VIP, Virgil Magureanu fost director SRI. Ma rog, as fi preferat sa fie scaunul gol. Pilotul a bolborosit ceva in "itangleza:, n-am retinut nimic, si in cele din urma am plecat.

Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Hpim1730

Am decolat in cele din urma cu vreo 30 de minute intarziere.

Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Hpim1731

Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Hpim1731

Am fost surpins sa vad...marea Adriatica. A urmat o intoarcere de 180 de grade, si apoi am vazut si Roma, unde am recunosct Stadio Olimpico.Eram obosit, mort de cald, asa ca mi-am pus castile si eram pe cale sa adorm. Cand, o bataie pe umar, si un glas "suav". Steward-ul "Signore, dolce o salto?" Replica mea "English, please ". Iarasi omu s-a blocat, a chemat alt stewart (numa stewarzi pe cursa asta), care a indrugat cu greu "Sweet or sour" Era vorba de "pranzul" Alitalia, adica chestia astya si un pahar de apa plata, ca sucul se terminase

Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Hpim1733

Dupa un astfel de "festin", am adormit, si m-a trezit cand survolam Romania, si deja incepusem sa coboram.

Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Hpim1734

Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Hpim1735

Am aterizat la Otopeni tot pe 08R (o aterizare foarteeeee lina, pilotu era meserias tare), si apii taxi pe Delta, Charlie si India, spre Gate 13 . Am admirat niste cargo-uri pe drum

Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Hpim1736

Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Hpim1737

si alte avioane
Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Hpim1738
Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Hpim1739
Si in sfarsit la gate
Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Hpim1740
La bucuresti erau vro 35 de grade, praf, si aglomeratie, a urmat un drum cu expresul, altu cu metroul si apoi cu autocarul pana la Constanta, dar eram mort de cald, si plin de draci, asa ca n-am mai facut poze. Marti dimineata la 8 eram deja la munca Rolling Eyes
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
hayabusa
Membru activ
hayabusa


Numarul mesajelor : 904
Varsta : 41
Localizare : Lost Haven - Oradea
Data de inscriere : 30/03/2008

Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Empty
MesajSubiect: Re: Otopeni - Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino   Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino EmptyMar 29 Apr 2008, 01:53

Tare, l-ai intrebat atunci care e treaba cu pozatul avioanelor langa aeroport din spatiul public ? Laughing
Sus In jos
Continut sponsorizat





Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Empty
MesajSubiect: Re: Otopeni - Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino   Otopeni -  Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino Empty

Sus In jos
 
Otopeni - Malpensa - Amsterdam si retur via Fiumicino
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Alitalia Otopeni (OTP) - Fiumicino (FCO) - Heathrow (LHR) si retur
» Bacau- Roma Fiumicino si retur via Sibiu
» Otopeni ( OTP ) - München ( MUC ) - tur / retur
» Milano - Malpensa (MXP / LIMC)
» Roma - Leonardo da Vinci / Fiumicino (FCO / LIRF)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Trip Reports-
Mergi direct la: