ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Tarom (RO / ROT)

In jos 
+116
Vreauinaer
xpino
Griff
loplo
Koala
MrJack
aclbv
robert24
minny
daniel.f
Miţă_KRP
liviu.dnistran
boggy72
GAC
b707nicolae
mihail
stendec
strainu
DouglasMD11
ovivi
VicMures
lrbc
stefan alin
kampfmaschine
Cezar Osiceanu
Celestin
neobluenet
norwegian
dc9northwest
YR-BGP
k0b3
liviu_br
bogdan81
Raduq
Iulius
propellerdream
raduvisitor
DrakulaBV
bumbutza
geno
ralu
arnold757
codz
sergiu
alexxxxx
cristi_avb
B32fly
Andrej3000
Alex_tm
maverick737
cipi_TM
Geo
mariusoctavian1
mihai
mihairosioru
C_man
gabyioio
B777 EK
claus
silver
Skylink
127.0.0.1
Quebec
tm89sky
DIESEL
neagu_laurentiu
gabi_san
vishzu
CDA
felix
GYN
Capt_Vio
46Pilot
andreos18
Skywalker
YR-DNY
tataie2010
NATO
claudiup
gaudi
RwO
serbanb
valavia
adic
nicu1980
Boeing777-300
arianne
CalinCLJ
Edi
Mengelaus
Virusu
lyonezul
ALMI
vic_atc
win_oradea
atr_42_500
eugen
delu
mario antonio
llobregat
free_flow77
Dylan
hayabusa
andreius
craft737
VIC
ovidiu51
Thomas
bobocell
etravel
Spark
gabi-737
laurus
Voicu
RATus
Nic
120 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 29 ... 39  Urmatorul
AutorMesaj
win_oradea
Flight Level 100
Flight Level 100
win_oradea


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 36
Localizare : Shanghai
Data de inscriere : 06/10/2008

Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 EmptyMar 16 Feb 2010, 16:05

bogdan81, "hotia" la care te referi tu suna asa: tu ai cerut 2 bilete pe respectiva cursa. Din pacate nu exista pe cursa decat un singur loc la tariful de 117Euro, asa ca sistemul ti-a dat 2 bilete la tariful imediat superior (177Euro din cate mi se pare). Daca vrei sa iesi cel mai ieftin, ia separat un bilet cu 117 si altul cu 177. Sau poate cum explica Mengelaus, mai apare odata tariful de 117 cand mai incerci. Nu se cheama ecsrocherie, ci programare de calculator Cool Si intr-adevar acelasi sistem il folosesc BA, LH, KL, U2 etc.
De altfel, mi se pare extrem de transparent sistemul de cumparare de pe tarom.ro (daca alegi optiunea +/- 3 zile).
Sus In jos
bogdan81
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 70
Data de inscriere : 16/12/2008

Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 EmptyMar 16 Feb 2010, 16:40

win_oradea, citeste te rog cu atentie ceea ce am scris eu! Daca era asa cum zici tu , zau daca postam ceva!!

Deci:

Varianta A:

1 Rezervare - 2 locuri = pret total 335 EUR


Varianta B:

1 Rezervare - 1 loc = 117 EUR
1 Rezervare - 1 loc = 117 EUR
-----------------------------------
2 Rezervari - 2 locuri = 234 EUR


Concluzia:
2 locuri le poti cumpara sau cu 234 EUR sau cu 335 EUR! Si cum toata lumea ia 2 locuri pe aceiasi rezervare, traiasca compania aeriana si sistemul ei de ticketing!

Bineinteles ca am ales varianta B, si am iesit mai ieftin !(chiar mult mai ieftin pt ca am cumparat 3 bilete)
Sus In jos
delu
Membru activ
delu


Numarul mesajelor : 438
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2008

Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 EmptyMar 16 Feb 2010, 17:21

@bogdan_81, Magelanus este acolo in paine si cred ca ti-a dat o explicatie rezonabila, ca bug de sistem!
Sus In jos
http://claudiuprioroc.blogspot.com
raduvisitor
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 167
Data de inscriere : 27/01/2009

Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 EmptyMar 16 Feb 2010, 22:10

delu a scris:
@bogdan_81, Magelanus este acolo in paine si cred ca ti-a dat o explicatie rezonabila, ca bug de sistem!

Nu cred ca-i bug, Mengelaus ne-a aratat ca pe Madrid-Cluj merge, in timp ce bogdan81 ne-a aratat ca pe Bucuresti-Barcelona nu merge (trebuie cumparate separat).
Eu prefer sa-i spun "marketing" Laughing

Dar, nu este "inventia" Taromului si oricum, lucrurile nu trebuie luate personal.
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ



Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 61
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 EmptyMar 16 Feb 2010, 23:01

Cred ca discutia asta a degenerat usor.
Nu va suparati , e DREPTUL fiecarei companii sa isi gandeasca strategia de marketing cum doreste , asa cum e DREPTUL fiecarui pasager sa cumpere sau nu.

Totusi , Bogdan_81 , exagerarea ta e evidenta. Un sistem de ticketing e construit in asa fel incat sa fie gestionat dinamic. Ai optiuni , daca alegerea ta e BCN : Wizz , BlueAir zboara de pe BBU.
Studiaza putin sistemul de rezervari de la Wizz , vei vedea preturi diferite pe aceeasi cursa , diferite de la o ora la alta , ca niste dinti de fierastrau . E un soft dinamic , ei ofera serviciul , ei cer . Nu inteleg unde e hotia ?
Sus In jos
silver
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 59
Localizare : What`s worse than Baneasa?
Data de inscriere : 02/03/2009

Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 EmptyMier 17 Feb 2010, 13:11

OK, adaug ceva explicatii, sper sa nu enervez pe cineva daca scriu ceva ce s-a mai spus. Ma gandesc ca poate pe viitor Bogdan nu se mai enerveaza Very Happy asa usor odata clarificata problema.
Am tarifat in sistem de rezervari , aceeasi data si ruta ca Bogdan. Diferitele tipuri de tarife sunt denumite cu cate o litera sau mai multe. Am cerut un loc si mi-a dat acelasi tarif, denumit EPROMO - 117,73eur. Am cerut 2 locuri mi-a dat tarif WES - 167,73eur de pers. Am cerut 3 locuri si mi-a dat iarasi 167,73 de pers. Care va sa zica pur si simplu era un singur loc la tariful cel mai mic. Odata ce tu ceri 2 locuri sistemului el trece la tariful unde are cate locuri ai cerut tu. E un program, nu stie saracu negociere , discount si nu-ti ofera o cafea Smile. Am facut aceasi simulare pe alta ruta pe zbor cu alta companie, zbor cu escala. Mi-a dat tarif mic cand am cerut un loc, cand am cerut 4 locuri mi-a combinat un tarif pe primul segment de zbor cu un altul diferit pe al doilea, a ales de pe fiecare ce a gasit mai ieftin dar si cu 4 locuri disponibile. Pe viitor simuleaza asa si pe website ul operatorului ca sa te poti orienta. Nici la low cost n-ai sa vezi ca operatorul scoate la vanzare juma de avion la cele mai mici preturi. Sa comita una ca asta o companie ca Tarom ar fi curata "sinucidere" Very Happy. Si tine cont si de conditiile fiecarui bilet; multi pasageri nu le stiu, se enerveaza , dupa ce au insistat ca vor tarif mic, cand descopera ca nu pot schimba data de calatorie sau ruta, nu pot cere rambursare sau trebuie sa achite penalizare. Pomenea cineva de lista de asteptare- un statut gen "fara loc confirmat" pe care il poate schimba operatorul. Asta e o treaba pe care n-o vezi tu pe website, e specific agentilor ce opereaza in sisteme de rezervari, ei cer companiei ce opereaza zborul confirmarea unui loc in plus peste capacitatea afisata. Dar pentru asa ceva trebuie sa te adresezi agentilor acreditati, care in cazul companiilor ca Tarom, LH, KRP etc pot face rezervare blocand locul , adica nu trebuie sa achiti pe loc, primesti un termen limita, iarasi - termenul limita e foarte mic sau chiar inexistent la tarifele cele mai mici. Sper ca n-am zapacit pe nimeni cu explicatiile astea Smile. Bye bye now.
Sus In jos
Thomas
Membru activ



Numarul mesajelor : 913
Varsta : 59
Localizare : Göttingen
Data de inscriere : 04/01/2008

Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 EmptyMier 17 Feb 2010, 15:32

silver a scris:
OK, adaug ceva explicatii, sper sa nu enervez pe cineva daca scriu ceva ce s-a mai spus. ... Bye bye now.

Pacat ca scrii asa de mult fara sa citesti pâna la capat ce a scris bogdan81 ... Mad

Problema descrisa de bogdan81 este cel putin "consumer-unfriendly", ca sa folosesc un termen mai neutru, chiar daca, desigur, fiecare companie are dreptul sa-si stabileasca sistemul de vânzari si preturi cum doreste. Nu mi se pare normal, ca trebuie "sa stii pontul" ca 2 bilete luate 1+1 sunt (sau pot fi) semnificativ mai ieftine decât luate 2 odata.

Pe de lata parte, hai sa ne multumim si bucuram ca acest forum ne ofera (si) informatii de adevarata valoare (în € adica) si sa nu ne enervam degeaba ... pâna la urma, daca am sta sa ne enervam pentru toate aberatiile de la Tarom (îi scot mai mult în evidenta ca acolo se ard banii nostrii, ce fac Petrov sau Iordache cu banii lor îi priveste mai mult pe ei ...), pai atunci nu am mai avea nici chef si nici timp de spotting, calatorii si toate alea Wink
Sus In jos
bogdan81
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 70
Data de inscriere : 16/12/2008

Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 EmptyMier 17 Feb 2010, 18:27

@Silver, si toti cei care mi-ati dat explicatii pertinente, sunt perfect de acord cu voi, dar se pare ca doar Thomas a inteles concret care e problema mea Very Happy.
Eu sunt curios ce ar zice OPC_ul de sistemul asta...foarte curios!

Din punctul meu de vedere e case closed, eu sunt fericit cu 3 bilete(1 rezervare = 1 bilet) luate la pret "promotional", si Tarom sa-si gaseasca pe altii sa le ia 150-200 EUR in plus la o rezervare facuta pentru 3 locuri!!

Dar inainte sa cumparati de la ei, ar fi bine sa va amintiti de patania mea Smile
Sus In jos
cristi_avb
Flight Level 200
Flight Level 200
cristi_avb


Numarul mesajelor : 292
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 24/09/2009

Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 EmptyMier 17 Feb 2010, 18:58

Pe site la OTP....apare ROT5001-cancelled de la LPL (Liverpool).
Pe flight stats apare :
Citat :
RO 5001 Flight Status
Flight: (RO) Tarom 5001
Departure Date: Wed Feb 17, 2010
Status: Flight Cancelled
RO 5001 Flight Information
Route: From (OTP) Bucharest, RO to (LPL) Liverpool, EN, GB

Are cineva detalii despre aceasta ruta?
Multumesc,
Cristi
Sus In jos
http://www.expedia.com
laurus
Flight Level 400
Flight Level 400
laurus


Numarul mesajelor : 403
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/01/2008

Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 EmptyMier 17 Feb 2010, 19:05

cristi_avb a scris:
Pe site la OTP....apare ROT5001-cancelled de la LPL (Liverpool).
Pe flight stats apare :
Citat :
RO 5001 Flight Status
Flight: (RO) Tarom 5001
Departure Date: Wed Feb 17, 2010
Status: Flight Cancelled
RO 5001 Flight Information
Route: From (OTP) Bucharest, RO to (LPL) Liverpool, EN, GB

Are cineva detalii despre aceasta ruta?
Multumesc,
Cristi

Poate are legatura cu reintroducerea A310!
Sus In jos
k0b3
Flight Level 200
Flight Level 200
k0b3


Numarul mesajelor : 234
Varsta : 44
Localizare : LRIA
Data de inscriere : 03/09/2009

Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 EmptyMier 17 Feb 2010, 19:05

Sa fie charterul Unirii Urziceni?
Sus In jos
felix
Fotograf
felix


Numarul mesajelor : 1009
Varsta : 31
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 12/09/2008

Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 EmptyMier 17 Feb 2010, 19:11

Din cate stiu unirea este de 4-5 zile la Liverpool!
Sus In jos
cristi_avb
Flight Level 200
Flight Level 200
cristi_avb


Numarul mesajelor : 292
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 24/09/2009

Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 EmptyMier 17 Feb 2010, 19:13

@kob3:

Cred e posibil sa fie adevarata presupunerea ta. Sa stii ca ma gandeam si eu la varianta asta, dar stiam ca deja baietii sunt la Liverpool. Nu contati pe cele spuse mai sus, pentru ca nu sunt in tema in ultimul timp cu noutatile.
Si cu A310 de la ROT ce se aude?
Sus In jos
http://www.expedia.com
CalinCLJ
Membru activ



Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 61
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 EmptyMier 17 Feb 2010, 20:37

E un charter contractat de o agentie de turism pt a duce suporterii Unirii Urziceni la meciul de maine 18 feb .
Sus In jos
nicu1980
Flight Level 100
Flight Level 100
nicu1980


Numarul mesajelor : 132
Varsta : 44
Localizare : ARGES
Data de inscriere : 22/12/2008

Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 EmptyVin 19 Feb 2010, 22:12

am si eu rugamintea sa ma ajutati (cei din domeniu) cu o clarificare:mi s-a spus ca Tarom si-ar da cele doua a310 si ar lua doua B737-900...Este reala informatia????Sau este doar un zvon nefondat???
Multumesc
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 EmptyVin 19 Feb 2010, 22:28

Tarom isi pregateste A310 pentru zboruri peste ocean in momentul asta.
Sus In jos
Skylink
Membru activ
Skylink


Numarul mesajelor : 218
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 07/01/2009

Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 EmptySam 20 Feb 2010, 00:08

Salutare.
Nu sunt eu cel care sa plece ureche la toate zvonurile, dar ieri am avut o discutie cu o persoana din interior implicata direct, de al tau Mengelaus Very Happy , care imi mi-a dat mai mult ca sigur faptul ca cel mai devreme sfarsitul lui aprilie, cel mai tarziu inceputul lui iunie, Taromul va redeschide OTP-JFK. Inca nu se stie daca via BEG (ca pe vremuri sau alta varianta). Stie cineva mai multe despre acest lucru??
Este adevarat ca Tarom nu mai zboara codeshare la JFK cu OS, dar sa fortezi la maxim batranul A310 pe un intercon nu este cea mai buna strategie de marketing, mai ales ca minusurile sunt destule:consum, costuri, confort, fara IFE etc.si mai ales in climatul economic actual.Nu ar fi suficienta reteaua oferita de Skyteam din vara incolo?
Se pare ca presiunea este mare din partea diasporei dar si avantul Ministerului T nu este mai prejos. Ramane sa vedem daca e un zvon sau din nou "ne ia ambitia pe dinainte" Rolling Eyes
cheers
Sus In jos
laurus
Flight Level 400
Flight Level 400
laurus


Numarul mesajelor : 403
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/01/2008

Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 EmptySam 20 Feb 2010, 00:21

Or stii si oamenii astia ceva, haideti sa le acordam un pic de incredere si sa ne bucuram ca o sa vedem batranele in zbor!
Sus In jos
cristi_avb
Flight Level 200
Flight Level 200
cristi_avb


Numarul mesajelor : 292
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 24/09/2009

Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 EmptySam 20 Feb 2010, 03:29

Super veste baieti!! Chiar era timpul ca Tarom sa reia cursele de lung carier. Nu pot decat saluta cu admiratie "eventuala reluare a zborurilor catre SUA". cheers Dar aici intervine un factor cheie : oare nu am deveni acum cu intrarea in SKYTEAM, fata batrana a membrilor aliantei, sa zicem cu efectuarea de posibile zboruri catre JFK cu A310..Daca tot compania noastra draga a mers pana acum pe achizitia de Airbusuri, nu oare ar veni timpul pentru o extindere cu un A330, de ce nu A340. Transformam oarecum OTP-ul odata cu extinderea Taromului intr-un hub regional.
Doar am facut o posibila speculatie a unui demers care l-ar putea initia Tarom.
O-m trai si vom vedea "Rebirth of TAROM"!!! Shocked king
Sus In jos
http://www.expedia.com
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 EmptySam 20 Feb 2010, 10:07

Skylink, zvon nu este sigur. Ei dadeau ca data aproximativa 31 martie, acum vad ca au mutat-o o luna Smile Cine stie, daca baga un code share cu DL poate va merge treaba.Dar eu ma mentin in continuare pesimist.
Sus In jos
Andrej3000
Airport Level
Airport Level
Andrej3000


Numarul mesajelor : 45
Varsta : 34
Localizare : Otopeni
Data de inscriere : 08/03/2009

Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 EmptySam 20 Feb 2010, 11:35

Tarom peste ocean..he he..era si cazul...(scuzati-mi entuziasmul)..da sper sa tina batranele...
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ



Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 61
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 EmptySam 20 Feb 2010, 14:02

Mengelaus a scris:
Skylink, zvon nu este sigur. Ei dadeau ca data aproximativa 31 martie, acum vad ca au mutat-o o luna Smile Cine stie, daca baga un code share cu DL poate va merge treaba.Dar eu ma mentin in continuare pesimist.

Fara codeshare cu Delta , fara armonizarea orarelor de la SKG , SOF , BEG , RIX , si a internelor de pe CLJ , TSR si IAS cu acest zbor transatlantic , in conditiile costurilor unui A310 , cursa asta e pierdere curata.
Daca insa codeshare-ul cu DL se va extinde si pe zborurile mentionate mai sus operate de Tarom , daca codeshare-ul va impune si numere ROT pe cursele interne in SUA operate de DL de la JFK , atunci poate.
Eu ma gandesc ca nu sunt cei de la Tarom chiar sinucigasi , asadar cred ca nu stim toate "dedesupturile" aranjamentelor. Poate ca DL va renunta sa zboare la BUD intr-un hub oneworld si va presa pe hubul noului partener din Skyteam , OTP.
Si ca sa duc ideile pana la capat , poate ca un stop la SUJ (ca pe vremuri) sau la TSR/ARW ar adauga la catchement o buna parte a estului , nord-estului sau sud-estului Ungariei. E de asteptat .
Daca cei de la Marketing Tarom vor gandi strategii de genul "free flight to OTP for JFK" pentru orice pax adus prin reteaua regionala , cursa se poate sustine. Asta pentru ca fara un LF de minim 75% cursa e in colaps de la inceput.
Inafara de costurile "batranelor" A310 , configuratia e si ea una nefericita (20B + 189Y daca retin eu bine) , asa ca LF e extrem de important in acest caz !

P.S. Fiecare cursa OTP-JFK-OTP costa operatorul unui A310 intre 130,000-150,000 de euro . Faceti singuri socoteala!
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 EmptySam 20 Feb 2010, 14:54

CalinCLJ a scris:

Eu ma gandesc ca nu sunt cei de la Tarom chiar sinucigasi

Depinde foarte mult de cine a decis sa se reia zborul spre state: Basescu, politicienii sau Tarom-ul? De aici trebuie sa plece orice rationamente despre strategia Taromului privind aceasta cursa.
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ



Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 61
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 EmptySam 20 Feb 2010, 15:00

Mengelaus a scris:
CalinCLJ a scris:

Eu ma gandesc ca nu sunt cei de la Tarom chiar sinucigasi

Depinde foarte mult de cine a decis sa se reia zborul spre state: Basescu, politicienii sau Tarom-ul? De aici trebuie sa plece orice rationamente despre strategia Taromului privind aceasta cursa.

Corect ai punctat ! Numai ca am o observatie : DACA intrarea in SkyTean ca membru plin se realizeaza in iunie cum se zvoneste , ma indoiesc ca aliantei ii pasa de ce vrea/face/doreste Basescu sau oricare alt politician ! Iar daca miscarea asta se petrece ACUM , odata cu aderarea la alianta , pentru mine e clar ca e in acord cu politica acesteia ! Care politica inseamna multe aranjamente preliminare si conditionari si sincronizari . Asa ca.....
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 EmptySam 20 Feb 2010, 15:06

Da, s-ar putea sa ai dreptate mai ales ca am mai auzit un zvon pe care n-am vrut sa-l spun dar...what the heck. Deci se zvoneste ca daca va merge treaba vor schimba A310 cu altceva. Dar altceva ce? A330, A340?
Asta inseamna ca cineva a ajuns departe tare cu previziunile despre aceasta cursa.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty

Sus In jos
 
Tarom (RO / ROT)
Sus 
Pagina 20 din 39Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 29 ... 39  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» TAROM Skyteam 1:100 737-700 + 1:100 BELAVIA CRJ-200 + AIR MALTA A320 << @ >> 1:100 TAROM ATR72-500
» IAS OTP ATR 42 TAROM
» Colectie poze avioane Tarom
» Tu-154 (Ty-154)
» OTP/SBZ cu ATR 72-500 TAROM

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Companii aeriene in Romania - Airlines in Romania-
Mergi direct la: