ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Tarom (RO / ROT)

In jos 
+116
Vreauinaer
xpino
Griff
loplo
Koala
MrJack
aclbv
robert24
minny
daniel.f
Miţă_KRP
liviu.dnistran
boggy72
GAC
b707nicolae
mihail
stendec
strainu
DouglasMD11
ovivi
VicMures
lrbc
stefan alin
kampfmaschine
Cezar Osiceanu
Celestin
neobluenet
norwegian
dc9northwest
YR-BGP
k0b3
liviu_br
bogdan81
Raduq
Iulius
propellerdream
raduvisitor
DrakulaBV
bumbutza
geno
ralu
arnold757
codz
sergiu
alexxxxx
cristi_avb
B32fly
Andrej3000
Alex_tm
maverick737
cipi_TM
Geo
mariusoctavian1
mihai
mihairosioru
C_man
gabyioio
B777 EK
claus
silver
Skylink
127.0.0.1
Quebec
tm89sky
DIESEL
neagu_laurentiu
gabi_san
vishzu
CDA
felix
GYN
Capt_Vio
46Pilot
andreos18
Skywalker
YR-DNY
tataie2010
NATO
claudiup
gaudi
RwO
serbanb
valavia
adic
nicu1980
Boeing777-300
arianne
CalinCLJ
Edi
Mengelaus
Virusu
lyonezul
ALMI
vic_atc
win_oradea
atr_42_500
eugen
delu
mario antonio
llobregat
free_flow77
Dylan
hayabusa
andreius
craft737
VIC
ovidiu51
Thomas
bobocell
etravel
Spark
gabi-737
laurus
Voicu
RATus
Nic
120 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 21 ... 37, 38, 39
AutorMesaj
liviu.dnistran
Fotograf
liviu.dnistran


Numarul mesajelor : 1216
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 22/07/2010

Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 EmptySam 05 Feb 2011, 12:20

Eu nu ma pricep la functionarea companiilor aeriene, dar ma gandesc ca daca Tarom si-ar face si un fel de baza la CLJ, ar avea totusi de castigat. Chiar daca CLJ e un fel de casa a celor de la Wizz, eu cred ca ar fi o paine de mancat si pentru Tarom (evident in conditiile in care rutele ar fi atractive si in cazul in care s-ar promova mai agresiv rutele respective, si subliniez AGRESIV Very Happy).

Dar asta e doar parerea mea de necunoscator.

Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ



Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 61
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 EmptySam 05 Feb 2011, 12:39

@liviu

Daca ne amintim ca Tarom a avut bazata o aeronava la Cluj si a zburat la MXP , VIE , FRA , MAD , BCN , LGW , PSA , FCO , MUC.
Ce a ramas din toate astea? "Vechea" cursa CLJ-VIE unde tarifele sunt impuse de AUA la un nivel inacceptabil si FRA , care va fi puternic afectata de dublarea frecventei DLH .
M-as putea gandi ca e vorba de o "strategie" a Skyteam , dar ce strategie e asta in care lasi un catchement important de conexiune pe mana concurentilor din Oneworld (MAH ) sau Star Alliance ( DLH ) ?
Sus In jos
liviu.dnistran
Fotograf
liviu.dnistran


Numarul mesajelor : 1216
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 22/07/2010

Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 EmptySam 05 Feb 2011, 12:51

@CalinCLJ:
Nu putem noi sti ce "strategie" o fi avand SkyTeam in legatura cu Tarom, dar cel putin in legatura cu CLJ, parerea mea e ca e gresita.
Pe langa faptul ca sigur este o paine de mancat si pentru Tarom, din cate am inteles eu, costurile de operare de pe CLJ sunt mai mici ca la OTP, deci ar castiga ceva si la capitolul asta.
Nu are rost sa mai spun ca se intampla uneori ca tarifele Tarom sa fie mai mici decat ale Wizz, dar ca nu se face destula "reclama" pe tema asta.

Chestia e ca daca si Lufthansa mareste frecventa pe CLJ, este clar ca este trafic destul, si din cate stiu eu DLH nu are preturi low cost Very Happy. Si nici Malev Razz.

P.S. Noi asa povestim multe chestii aici si de multe ori s-ar putea sa avem dreptat, dar vorbim ca sa nu tacem pentru ca nu o sa ajungem noi sa influentam strategiile lor, si mai ales rutele pe care zboara.
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 EmptySam 05 Feb 2011, 14:25

Calin, din cate stiu eu la un moment dat erau bazate pe Cluj 2 avioane nu 1. Plus echipaje, plus tehnici plus cursa de otp de noapte, care dormea tot aici. Deci Liviu, baza a fost, dar degeaba.

Ne-oficial, eu sunt convins de vreo doi ani de zile ca Clujul va ajunge exact ca si Timisoara. Adica 4 curse interne pe zi si atat. 4, ca 5 sunt prea multe. Nasol cand te gandesti ca la un moment dat erau doua CLJ-MAD pe zi, un CLJ-BCN, un CLJ-LGW si tocmai trebuia sa inceapa CLJ-CDG. Asta fara sa mai reamintesc, cum a zis Calin, de BLQ, MXP, FRA si VIE.
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ



Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 61
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 EmptySam 05 Feb 2011, 14:39

Mengelaus a scris:
Calin, din cate stiu eu la un moment dat erau bazate pe Cluj 2 avioane nu 1. Plus echipaje, plus tehnici plus cursa de otp de noapte, care dormea tot aici. Deci Liviu, baza a fost, dar degeaba.

Ne-oficial, eu sunt convins de vreo doi ani de zile ca Clujul va ajunge exact ca si Timisoara. Adica 4 curse interne pe zi si atat. 4, ca 5 sunt prea multe. Nasol cand te gandesti ca la un moment dat erau doua CLJ-MAD pe zi, un CLJ-BCN, un CLJ-LGW si tocmai trebuia sa inceapa CLJ-CDG. Asta fara sa mai reamintesc, cum a zis Calin, de BLQ, MXP, FRA si VIE.

Asa e , era bazat ATR-ul care facea VIE + MXP + MUC , si un 737 care facea MAD , BCN , LGW si in rest chartere vara.
Sus In jos
win_oradea
Flight Level 100
Flight Level 100
win_oradea


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 36
Localizare : Shanghai
Data de inscriere : 06/10/2008

Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 EmptySam 05 Feb 2011, 16:42

CalinCLJ
Citat :
Asa e , era bazat ATR-ul care facea VIE + MXP + MUC , si un 737 care facea MAD , BCN , LGW si in rest chartere vara.

Parca erau 2 ATR42 bazate la CLJ care faceau CLJ-SBZ-VIE-CLJ-SBZ-MUC-SBZ-CLJ si altul CLJ-MXP/FRA.

Din 2007 au despartit CLJ-VIE si SBZ-MUC cu ATR42 bazate la OTP (SBZ-VIE a fost inceput de OS), iar la CLJ au bazat un 73G care facea BLQ,MXP,FRA,MAD, apoi al doilea 73G cu Madrid zilnic si incercari slabe de BCN (operat o vara intreaga), LGW (un singur zbor), FCO/CDG(niciodata), care au murit repede odata cu venirea Wizz, pana s-a ajuns la situatia de azi.

Nu inteleg de ce au operat CLJ-MAD iarna cand intr-adevar nu prea sunt clienti si o taie vara cand e plina cursa. Question

Deasemenea nu inteleg de ce nu poate fi CLJ un focus-city, asa cum are de exemplu swiss la GVA si BSL, unde se lupta cu greu (si cu relativ succes) impotriva Easyjet. S-ar putea opera linistit CLJ - VIE,FRA,MAD,CDG,AMS,FCO cot la cot cu Wizz, daca si-ar calcula putin miscarile si s-ar sincroniza cu skyteam...
Sus In jos
Miţă_KRP
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 222
Varsta : 29
Localizare : Timisoara - LRTR - TSR
Data de inscriere : 12/02/2010

Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 EmptySam 05 Feb 2011, 17:33

Mie nu mi se pare ca este devina numai lipsa de strategie a TAROM. Daca stam sa ne uitam vedem ca toate fostele destinatii ale RO de pe Cluj au fost inlocuite de Wizz. Sa faci concurenta unei compani low-cost (mai ales W6, care este o companie agresiva) nu este deloc usor.
Sus In jos
liviu.dnistran
Fotograf
liviu.dnistran


Numarul mesajelor : 1216
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 22/07/2010

Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 EmptySam 05 Feb 2011, 18:06

Miţă_KRP a scris:
Mie nu mi se pare ca este devina numai lipsa de strategie a TAROM. Daca stam sa ne uitam vedem ca toate fostele destinatii ale RO de pe Cluj au fost inlocuite de Wizz. Sa faci concurenta unei compani low-cost (mai ales W6, care este o companie agresiva) nu este deloc usor.

Nu este deloc usor, dar nici nu e foarte greu daca vrei cu adevarat treaba asta. Very Happy
Cu putina grija si cu multa atentie asupra felului in care se promoveaza zborurile, eu cred ca s-ar putea.
Pe langa campania asta timida de "brand", eu unul nu stiu sa fi avut vreo data billboard-uri cum are Wizz unde sa scrie mare si clar de unde pana unde zboara si cat costa, sau la radio, sau in ziare, sau etc. Very Happy.
Parca aveau ceva foarte finut pe Internet, dar nu era reclama la rute, ci la "brand".
Eu cred ca ei ar trebuie sa se axeze pe reclama rutelor, pentru ca "brandul" vine de feedback-ul dat de clienti, nu facandu-ti reclama generica. Lumea stie ca exista Tarom, doar ca nu stie unde zboara si cat costa Very Happy.
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ



Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 61
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 EmptySam 05 Feb 2011, 20:14

Mai fratilor , sa fie clar :
La fel ca si in cazul TSR , un aeroport care genereaza trafic de 1,000,000 de pax/an poate fi exploatat inteligent .
Contrar celor spuse de liviu , eu cred ca nu de lipsa de reclama a dus lipsa Tarom ci in primul rand de lipsa de strategie si viziune pe termen mediu.
S-a spus la un moment dat ca Tarom nu isi permite sa bazeze aeronave la CLJ (si prin extensie la TSR) pentru ca nu au destule. Argument fals. Era o reclama in anul 1990 a carui slogan era "Daca vrei , poti!". Poate ei n-au auzit de lease pana nu au luat cele trei 737-800 (din care la doua renunta la 1 nov 2011) , sau alte forme de a avea aeronave .
Eu cred ca un 737-700 si un AT7 bazate inafara OTP ar fi putut linistit opera zboruri catre AMS , CDG , PRG , LGW , FCO , LIN , etc. Cate 3/7 eventual cu W la TSR (alta destinatie la care Tarom a renuntat aiurea) si va asigur ca zburau cel putin la LF mediu al companiei. Code-share agreements cu KLM sau AF (pentru transatlantice) , cu CSA (pentru tarile nordice) ar fi rezolvat problema . Stiu ca pe unele din destinatiile mentionate sloturile sunt greu de obtinut , dar nu imposibil. Numai ca Tarom nu a aratat NICIODATA ca ii intereseaza altceva decat OTP.
Exista pe vremuri o anume Doamna care a incercat sa creioneze o strategie de extindere a Tarom catre "provincie" . Cum a plecat domnia sa , cum s-a ales praful de acea strategie interesanta si de viitor.
Sus In jos
Miţă_KRP
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 222
Varsta : 29
Localizare : Timisoara - LRTR - TSR
Data de inscriere : 12/02/2010

Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 EmptySam 05 Feb 2011, 23:53

Se pare ca este destul de sigur. Nici, ZRH, RIX, BCM sau CND nu se mai reiau! Sad
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 EmptyDum 06 Feb 2011, 11:07

Nu m-am uitat pe planificare dar cel putin CND din CLJ era destul de previzibil. Sezonul trecut nu a mai mers asa bine ca acum doi ani.
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ



Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 61
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 EmptyDum 06 Feb 2011, 12:57

Mengelaus a scris:
Nu m-am uitat pe planificare dar cel putin CND din CLJ era destul de previzibil. Sezonul trecut nu a mai mers asa bine ca acum doi ani.

Mengelaus , daca privesti doar cifre reci poate. Ma intreb insa daca cineva de la Tarom gandeste mai departe de ziua de salariu (nu mici) . Tarom TREBUIE sa zboare CLJ/IAS/TSR - CND. Daca ar fi cineva sa gandeasca , sa faca deal-uri cu agentii de turism , sa ofere un pret LA LIMITA costurilor , avioanele ar fi pline. Cand insa ceri 150 de euro cu taxe / seat , e previzibil sa nu ai succes.
O aeronava care sta costa asa ca daca ai gandi un tarif bazat doar pe costul "consumabilelor" (fuel , taxes , crew) si ai acoperi O PARTE din costul FIX (pe care l-ai plati si daca aeronava sta) , ai castiga deja. Dar cine sa gandeasca la Tarom mai departe de propriul interes?
Pentru un AT7 va pot face un calcul si ati fi UIMITI sa aflati la ce pret s-ar putea zbura CLJ-CND !
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ



Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 61
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 EmptyDum 06 Feb 2011, 16:47

forum_user a scris:
CalinCLJ a scris:
Exista pe vremuri o anume Doamna care a incercat sa creioneze o strategie de extindere a Tarom catre "provincie" . Cum a plecat domnia sa , cum s-a ales praful de acea strategie interesanta si de viitor.
Cu precizarea ca plecarea domniei sale a fost o alegere personala, nefiind un lucru necesar in mod obiectiv. In rest da, s-a ales praful -sau e pe cale sa- de multe lucruri initiate in acele timpuri.

CalinCLJ a scris:

Ma intreb insa daca cineva de la Tarom gandeste mai departe de ziua de salariu (nu mici) .
Ai sa fi uimit cati inca gandesc; partea proasta este ca nu se oboseste nimeni sa-i intrebe.

Multumesc pentru raspunsurile pertinente !
1.Da , D-na Fulger (de ea e vorba) a plecat ca o decizie personala , dar , in buna parte , si pentru ca nu a fost lasata sa isi dezvolte strategia.
2.Da , sunt convins , am spus-o de multe ori , tot respectul meu pentru acei "taromisti anonimi" care tin aceasta companie unde inca este . Eu ma refeream la cei care POT si au DECIZIA .
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ



Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 61
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 EmptyDum 06 Feb 2011, 23:47

forum_user a scris:
CalinCLJ a scris:
Eu ma refeream la cei care POT si au DECIZIA .
Destul de greu de luat decizii 'mari' si importante. Nu imposibil, dar greu.

Iarta-ma , asta nu am inteles-o ! daca NU POT sa ia decizii , daca e "foarte greu"......ce mai cauta acolo ? Stiu ca e retoric ce spun !
Sus In jos
liviu.dnistran
Fotograf
liviu.dnistran


Numarul mesajelor : 1216
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 22/07/2010

Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 EmptyLun 07 Feb 2011, 09:17

Nu as vrea sa devin obsesiv cu ideea mea ca Tarom nu isi face destula reclama pe preturi si rute Very Happy, dar tocmai am auzit reclama a Lufthansa la radio care suna ceva de genul "zbori cu Lufthansa incepand de la 90 de euro".

Chiar daca probabil se refera doar la un segment, sau e aproape imposibil sa gasesti un bilet cu 90 de euro la Lufthansa, lumea stie ca poate gasi bilete "acceptabile" si la Lufthansa.

Eu cred ca de asa ceva are nevoie Tarom, evident corelat cu ceva promotie care sa realizeze o campanie agresiva si serioasa.
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 EmptyLun 07 Feb 2011, 09:30

CalinCLJ a scris:

Iarta-ma , asta nu am inteles-o ! daca NU POT sa ia decizii , daca e "foarte greu"......ce mai cauta acolo ? Stiu ca e retoric ce spun !

Pai e simplu ce a vrut sa spuna si o stii si tu. Deciziile in Tarom sunt pur politice. Orice fel de decizii.
Sus In jos
atr_42_500
Flight Level 400
Flight Level 400
atr_42_500


Numarul mesajelor : 1059
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/03/2008

Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 Empty
MesajSubiect: Cum ar fi fost retrojetul pe rosu   Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 EmptyMier 09 Feb 2011, 16:02

Am facut un edit sa vedem cum ar arata retrojetu pe rosu

Fotografia ii apartine lui Mark Mahu

Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 Rednf

Io zic ca e mai bine pe albastru Smile

Sus In jos
atr_42_500
Flight Level 400
Flight Level 400
atr_42_500


Numarul mesajelor : 1059
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/03/2008

Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 EmptyMier 09 Feb 2011, 16:11

liviu.dnistran a scris:
Nu as vrea sa devin obsesiv cu ideea mea ca Tarom nu isi face destula reclama pe preturi si rute Very Happy, dar tocmai am auzit reclama a Lufthansa la radio care suna ceva de genul "zbori cu Lufthansa incepand de la 90 de euro".

Chiar daca probabil se refera doar la un segment, sau e aproape imposibil sa gasesti un bilet cu 90 de euro la Lufthansa, lumea stie ca poate gasi bilete "acceptabile" si la Lufthansa.

Eu cred ca de asa ceva are nevoie Tarom, evident corelat cu ceva promotie care sa realizeze o campanie agresiva si serioasa.

Il general se poate zbura cu Lufthansa si Austrian mai ieftin decat cu TAROM oriunde in Europa. Cu bilete luate din timp, gasesti usor sub 200 Eur. Evindent cu schimbare de avion intr-unul din Huburile lor. Serviciile nu sunt la fel de bune pe cei doi operatori si dureaza mai mult. Fiecare cu preferinta sa.


Ultima editare efectuata de catre atr_42_500 in Mier 09 Feb 2011, 16:15, editata de 1 ori
Sus In jos
liviu.dnistran
Fotograf
liviu.dnistran


Numarul mesajelor : 1216
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 22/07/2010

Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 EmptyMier 09 Feb 2011, 16:14

atr_42_500 a scris:


Il general se poate zbura cu Lufthansa si Austrian mai ieftin decat cu TAROM oriunde in Europa. Cu bilete luate din timp, gasesti usor sub 200 Eur. Evindent cu schimbare de avion intr-unul din Huburile lor.

Eu nu ma refeream neaparat la pret, ci la faptul ca se face reclama la pret. Chestia asta trebuie sa fie valabila si la Tarom. Uitati-va la Wizz; pe toate panourile au trecut un pret. Foarte probabil sansele de a prinde acel pret sunt destul de mici, dar ai o idee despre preturi. Eu de exemplu stiu sa caut, si stiu cam ce preturi au Tarom, dar sunt unele persoane care pleaca de la inceput pe ideea ca Tarom are preturi astronomice, si nici macar nu se chinuie sa caute.
Sus In jos
loplo
Fotograf
loplo


Numarul mesajelor : 911
Varsta : 45
Localizare : EDDK
Data de inscriere : 19/01/2009

Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 EmptyMier 09 Feb 2011, 16:16

Un simplu exemplu de marketing a la Tarom.

Luam data de 9 Iulie 2011.
ROT CLJ - VIE non stop (ATR 99%) = 352.41 EUR

ROT CLJ - OTP = 64.25
NLY OTP - VIE = 44.99

Total 1 stop = 109.24


La astfel de scoruri, ce ziceti, Tarom isi taie cu intentie craca? Si se mai gandesc la flota numai de Airbus sau Boeing. Orice flota sa isi faca, pana cand le tin la sol zile intregi si pana cand vor practica astfel de preturi, amin si sa se odihneasca in pace.
Sus In jos
liviu.dnistran
Fotograf
liviu.dnistran


Numarul mesajelor : 1216
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 22/07/2010

Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 EmptyMier 09 Feb 2011, 16:18

Pe CLJ-VIE este o "combinatie" cu Austrian si se stie ca e in pierdere ruta. Speram ca se va scapa de "combinatie" si vor scadea preturile la ruta asta.
Sus In jos
atr_42_500
Flight Level 400
Flight Level 400
atr_42_500


Numarul mesajelor : 1059
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/03/2008

Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 EmptyMier 09 Feb 2011, 16:18

liviu.dnistran a scris:
atr_42_500 a scris:


Il general se poate zbura cu Lufthansa si Austrian mai ieftin decat cu TAROM oriunde in Europa. Cu bilete luate din timp, gasesti usor sub 200 Eur. Evindent cu schimbare de avion intr-unul din Huburile lor.

Eu nu ma refeream neaparat la pret, ci la faptul ca se face reclama la pret. Chestia asta trebuie sa fie valabila si la Tarom. Uitati-va la Wizz; pe toate panourile au trecut un pret. Foarte probabil sansele de a prinde acel pret sunt destul de mici, dar ai o idee despre preturi. Eu de exemplu stiu sa caut, si stiu cam ce preturi au Tarom, dar sunt unele persoane care pleaca de la inceput pe ideea ca Tarom are preturi astronomice, si nici macar nu se chinuie sa caute.

Da, am inteles. Si ai dreptate. Cu toate astea au existat pe site-ul TAROM oferte de acest gen, lucru bun. Macar daca ar lasa cateva locuri la pret low cost pe fiecare zbor ar justifica afisarea unor astfel de preturi si implicit ar creste awarnessul si poate vanzarile.

In general comunicarea TRAOM trebuie dezmortita si rafinata. E pacat sa nu faca asta, pt ca, dupa parerea mea, bat la servicii multi competitori.

Nu ma pricep la politica de preturi dar e de tinut cont , cred, ca avem in flota extrem de economicele ATRuri (vorbesc de consumul de combustibil) pe rutele carora poate s-ar putea scadea preturile.
Sus In jos
loplo
Fotograf
loplo


Numarul mesajelor : 911
Varsta : 45
Localizare : EDDK
Data de inscriere : 19/01/2009

Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 EmptyMier 09 Feb 2011, 16:22

liviu.dnistran a scris:
Pe CLJ-VIE este o "combinatie" cu Austrian si se stie ca e in pierdere ruta. Speram ca se va scapa de "combinatie" si vor scadea preturile la ruta asta.

Daca este combinatie si o fac in cunostiinta de cauza, sorry, dar sunt complet dusi cu capu. Cineva incaseaza bani frumosi din aceasta "intelegere".

Sa zicem ca este o explicatie pentru zborul de CLJ, dar OTP - VIE = 395.66, cand acelasi zbor cu NLY este 44.99. Aici mai au ceva de adaugat? Sau si cu `nea Lauda au intelegere.
Sus In jos
robert24
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 123
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 25/10/2010

Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 EmptyMier 09 Feb 2011, 16:28

Sincer, nu stiu ce combinatii ar putea fi. Cert este ca in majoritatea cazurilor daca vrei bilet OTP-VIE-OTP, chiar si la cursele operate de Tarom (341/342, 343/344) biletele sunt mai scumpe la Tarom decat la Austrian. Chiar ma uitasem acum vreo saptaman pentru aprilie, la OS pe site costa 149 EUR dus=intors, la Tarom costa 348 EUR. Acelasi avion!
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 EmptyMier 09 Feb 2011, 21:07

E un code share pagubos pe care nu inteleg oricat m-as chinui de ce continua sa fie semnat. Preturile sunt astronomice, companie pierde, dar se pare ca totusi cineva are de castigat, de vreme ce se continua asa de ani de zile.
Loplo, ai ales din pacate un exemplu prost, real dar prost. Adica nu asta e nivelul de preturi practicat de Tarom. Asta in primul rand. In al doilea rand nu poti sa faci comparatii intre o companie de linie si una low cost. Adica poti, dar nu e corect Wink

-------

https://romanian-spotters.forumgratuit.ro/viewtopic.forum?t=5531
Sus In jos
Continut sponsorizat





Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 39 Empty

Sus In jos
 
Tarom (RO / ROT)
Sus 
Pagina 39 din 39Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 21 ... 37, 38, 39
 Subiecte similare
-
» TAROM Skyteam 1:100 737-700 + 1:100 BELAVIA CRJ-200 + AIR MALTA A320 << @ >> 1:100 TAROM ATR72-500
» IAS OTP ATR 42 TAROM
» Colectie poze avioane Tarom
» Tu-154 (Ty-154)
» OTP/SBZ cu ATR 72-500 TAROM

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Companii aeriene in Romania - Airlines in Romania-
Mergi direct la: