ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Info-trafic (ATC)

In jos 
+35
laurus
silviubad
MajorNelson
neagu_laurentiu
GYN
allex
127.0.0.1
Heaven
Daniel
shouriken
netics
electric
dan.smarandoi
loplo
comvhf_lrop
aegean
arnold757
asau127.9
vic_atc
DIESEL
andreius
RATus
crokodilu
arianne
gaudi
Raduq
kill3r999
valavia
YR-DNY
hayabusa
Virusu
eugen
gabi-737
Edi
ovidiu51
39 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator




Info-trafic (ATC) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Info-trafic (ATC)   Info-trafic (ATC) - Pagina 4 EmptyMier 27 Mai 2009, 21:04

@loplo
Se pare ca "Firefox" e "preten" cu spotteru' Very Happy , asa merge. Cu "exploder" nu vrea, aviz celor care patesc la fel.
@heaven
Am incercat si n-a vrut, n-am idee de ce (am patit asta pe 3 calculatoare azi, toate cu IE7).
Sus In jos
Edi
Membru activ
Edi


Numarul mesajelor : 712
Varsta : 54
Localizare : Ilfov
Data de inscriere : 26/02/2008

Info-trafic (ATC) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Info-trafic (ATC)   Info-trafic (ATC) - Pagina 4 EmptyJoi 28 Mai 2009, 13:01

mocanitza764 a scris:
@loplo
Se pare ca "Firefox" e "preten" cu spotteru' Very Happy , asa merge. Cu "exploder" nu vrea, aviz celor care patesc la fel.
@heaven
Am incercat si n-a vrut, n-am idee de ce (am patit asta pe 3 calculatoare azi, toate cu IE7).
Nu că vreau neapărat să fiu cârcotaş (mai ales cu un nou venit pe forum) dar la "Rules and Terms of Service" scrie aşa:

radar.piopawlu.net a scris:
The radar.piopawlu.net web service is compatible with Firefox 2/3 and Safari browsers only. Please do not ask why it does not work under IE or Opera, otherwise your account will be closed.
Bine că i-ai întrebat pe "ai noştri", acum poate aveai contul închis... Sad


Edi
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Info-trafic (ATC) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Info-trafic (ATC)   Info-trafic (ATC) - Pagina 4 EmptyJoi 28 Mai 2009, 13:25

@Edi
Sincer sa fiu...am citit in diagonala Embarassed bine ca merge acuma Laughing
Sus In jos
127.0.0.1
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 23
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/03/2009

Info-trafic (ATC) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Info-trafic (ATC)   Info-trafic (ATC) - Pagina 4 EmptyJoi 28 Mai 2009, 17:54

Foarte interesanta vizualizarea... stie cineva care sunt restrictiile legale privind ascultarea transmisiilor Mode-S/ADS-B si publicarea informatiilor?
Sus In jos
allex
Membru activ
allex


Numarul mesajelor : 3096
Varsta : 51
Localizare : SATU MARE
Data de inscriere : 05/10/2008

Info-trafic (ATC) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Info-trafic (ATC)   Info-trafic (ATC) - Pagina 4 EmptyJoi 28 Mai 2009, 18:29

....e un lucru grozav iei laptopu la tine parchezi pe BUDOP sau DEGET si da-i bataie...normal sa ai cer senin,in ast caz nu mai ai nevoie de scanner,super tare !!! Very Happy
Sus In jos
GYN
Flight Level 400
Flight Level 400
GYN


Numarul mesajelor : 1026
Varsta : 61
Localizare : Cluj-EREDI
Data de inscriere : 09/02/2009

Info-trafic (ATC) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Info-trafic (ATC)   Info-trafic (ATC) - Pagina 4 EmptyJoi 28 Mai 2009, 23:34

Incredibil,demult asteptam asa ceva cheers
Mii de multumiri loplo Shocked
Sus In jos
http://gyxtremespotting.time2forum.com/
loplo
Fotograf
loplo


Numarul mesajelor : 911
Varsta : 45
Localizare : EDDK
Data de inscriere : 19/01/2009

Info-trafic (ATC) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Info-trafic (ATC)   Info-trafic (ATC) - Pagina 4 EmptyJoi 28 Mai 2009, 23:35

Sa traiti mari.
Sus In jos
dan.smarandoi
Airport Level
Airport Level
dan.smarandoi


Numarul mesajelor : 93
Varsta : 55
Localizare : Barcea-Galati
Data de inscriere : 20/08/2008

Info-trafic (ATC) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Info-trafic (ATC)   Info-trafic (ATC) - Pagina 4 EmptyMar 02 Iun 2009, 09:45

Salut,la mine nu mai functioneaza chestia asta de vreo 2 zile,o fi de la ei ,sau am setat eu ceva gresit?
Sus In jos
loplo
Fotograf
loplo


Numarul mesajelor : 911
Varsta : 45
Localizare : EDDK
Data de inscriere : 19/01/2009

Info-trafic (ATC) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Info-trafic (ATC)   Info-trafic (ATC) - Pagina 4 EmptyMar 02 Iun 2009, 13:02

Salutari,
la mine merge impecabil
Sus In jos
dan.smarandoi
Airport Level
Airport Level
dan.smarandoi


Numarul mesajelor : 93
Varsta : 55
Localizare : Barcea-Galati
Data de inscriere : 20/08/2008

Info-trafic (ATC) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Info-trafic (ATC)   Info-trafic (ATC) - Pagina 4 EmptyMier 03 Iun 2009, 08:55

Nu mai inteleg nimic,mi-am facut alt cont,am bagat si folosesc Mozila(ma gandeam ca mi-au inchis ei contul)am lasat setarile asa cum sunt, dar tot nu merge.M-a recunoaste,se conecteaza la server,face update,in schimb nu pot sa vad nici un avion,la radar si mai e ochestie acolo e mereu

Info-trafic (ATC) - Pagina 4 49959551


Ultima editare efectuata de catre Mengelaus in Mier 03 Iun 2009, 09:04, editata de 1 ori (Motiv : Resize photo 800x600.Respectati dimensiunile va rog.)
Sus In jos
netics
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 17
Localizare : LROD
Data de inscriere : 19/05/2009

Info-trafic (ATC) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Info-trafic (ATC)   Info-trafic (ATC) - Pagina 4 EmptyMier 03 Iun 2009, 09:06

Raza de actiune a radarului. Verifico.


Ultima editare efectuata de catre netics in Mier 03 Iun 2009, 09:29, editata de 1 ori
Sus In jos
dan.smarandoi
Airport Level
Airport Level
dan.smarandoi


Numarul mesajelor : 93
Varsta : 55
Localizare : Barcea-Galati
Data de inscriere : 20/08/2008

Info-trafic (ATC) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Info-trafic (ATC)   Info-trafic (ATC) - Pagina 4 EmptyMier 03 Iun 2009, 09:29

Ok,mersi,a mers...la asta nu m-am gandit Very Happy
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Info-trafic (ATC) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: radar box   Info-trafic (ATC) - Pagina 4 EmptyMier 03 Iun 2009, 16:17

salutare...
si eu as fi interesat ptr radarbox... poate as fi printre cei care l-ar achizitiona. mai am insa cateva nelamuriri...
aparatul in sine am vazut ca costa 550 euro.. ok..ei zic ca iti dau radarboxu care ramane 4 ever al tau si un an gratis de network.. prin network se intelege ca te poti conecta la alti useri care folosesc radarbox (RB) pentru a avea o raza mai mare,nu? de ex. eu din cartierul Rahova din Bucuresti prind LROP,LRBS,LRCV,LRCK sa zic.. dar dak prietenul meu X care sta in Brasov are radarbox eu legandu-ma de el voi avea acces la LRSB,LRCL..etc...
apoi am vz ca ptr RadarBox Network Personal (Unlimited Access) platesti 60 de euro pe an.. si ptr RadarBox Network
Professional (Unlimited REAL-TIME Access) platesti 1400 de euro pe an.. care e diferentza?
Prin asta ce se intelege? "after one year you will continue to be able to use all the features for free. For the network feature you will have to pay just EUR 5 per month."
eu dupa 1 an dak nu platesc cei 5 euro pe luna nu mai am acces nici la ce avioane prind in raza mea?
astept un raspuns si poate facem cu totii o conexiune Smile)
salutare,

Victor
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Info-trafic (ATC) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Info-trafic (ATC)   Info-trafic (ATC) - Pagina 4 EmptyJoi 11 Iun 2009, 00:18

gabi-737 a scris:
Interesant, pacat ca nu cuprinde si teritoriul Romaniei.

poate va intereseaza:
http://www.liveatc.net/feedindex.php?type=international-eu
Sus In jos
neagu_laurentiu
Flight Level 300
Flight Level 300



Numarul mesajelor : 342
Data de inscriere : 25/03/2008

Info-trafic (ATC) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Info-trafic (ATC)   Info-trafic (ATC) - Pagina 4 EmptyJoi 11 Iun 2009, 13:12

Sigur era cu nr. de zbor 361 pentru Bacau ?
Eu l-am vazut numai cu nr. 368 de Iasi sau 129 Chisinau... si la IS chiar a ajuns Smile
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Info-trafic (ATC) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: ?   Info-trafic (ATC) - Pagina 4 EmptyJoi 11 Iun 2009, 14:06

va rog frumos daca puteti sa ma lamuriti si pe mine cu radarboxu..am postat putin mai sus
merci Smile
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Info-trafic (ATC) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Info-trafic (ATC)   Info-trafic (ATC) - Pagina 4 EmptyJoi 11 Iun 2009, 16:11

tennis_player

pretul acela e pentru a te lega in retea in lume si cu altii, si e asa de diferit de la normal la realtime pentru ca in mod "normal" ai indusa o intarziere de 5 minute pentru afisarea oricarei aeronave din motive de siguranta. ( asta e valabil pentru aeronavele ce le vezi in retea nu pentru cele care le vede radarbox-ul tau ).

si eu sunt interesat de un radar box aici in cluj si ma gandeam sa contribui cu ell a site-ul asta de radar live sa acopere mai mult dar pe moment ma interesez de implicatiile legale pentru un asemenea proiect.

In alta ordine de idei, daca nu iei abonamentul de retea (oricum ai 1 an gratuit daca-ti ei radabox ) vei vedea oricum aeronave destul de departe de antena, personal cred ca o sa acoperi toata Romania la orice este peste FL200. Depinde de ce mai ai prin jur.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Info-trafic (ATC) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: ?   Info-trafic (ATC) - Pagina 4 EmptyJoi 11 Iun 2009, 16:18

merci de raspuns... dak eu sunt din buc cu siguranta vad si toate avioanele care aterizeaza , nu? dak am 3 4 avioane pe app la otp le vad pe toate in coada... si cele care pleaca la fel nu? de cand intra pe pista ...
din buc cred ca pot acoperi si CTA Craiova ...si ce mai e prin jur...
Sus In jos
crokodilu
Membru activ



Numarul mesajelor : 625
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2008

Info-trafic (ATC) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Info-trafic (ATC)   Info-trafic (ATC) - Pagina 4 EmptyDum 21 Iun 2009, 00:31

Mi-am facut si eu cont la http://radar-2.piopawlu.net/# bounce ... doar ca la Buc. e liniste si pace pale . Vreo sansa si pentru noi?
Sus In jos
http://valistoica.blogspot.com
neagu_laurentiu
Flight Level 300
Flight Level 300



Numarul mesajelor : 342
Data de inscriere : 25/03/2008

Info-trafic (ATC) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Info-trafic (ATC)   Info-trafic (ATC) - Pagina 4 EmptyDum 21 Iun 2009, 10:32

@fulcrum, dupa cum am zis si in postul anterior, KRP368 e indicativul pentru Iasi. Bacaul are KRP361. Poti vedea si pe site-ul Timisoara: http://aerotim.ro/index.php?pg=plecari
SAAB 2000 se pare ca nu are transponder mode S & ADS-B si ca atare nu apare pe radar Crying or Very sad
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

Info-trafic (ATC) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Mode S   Info-trafic (ATC) - Pagina 4 EmptyDum 21 Iun 2009, 13:56

neagu_laurentiu a scris:
SAAB 2000 se pare ca nu are transponder mode S & ADS-B si ca atare nu apare pe radar Crying or Very sad
SAAB-ul si ATR-ul au transponder in modul S la bord, dar nu le folosesc in Romania
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Info-trafic (ATC) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Info-trafic (ATC)   Info-trafic (ATC) - Pagina 4 EmptyDum 21 Iun 2009, 14:37

Mi-am facut si eu cont dar am o problema.
Nu stiu cum sa fac ca sa pot vizualiza traficul
Vad doar un cadru negru
Nu am mai utilizat asa ceva pana acum si sun pasta Sad


Ultima editare efectuata de catre arianne in Dum 21 Iun 2009, 14:49, editata de 1 ori (Motiv : Sters strigatele disperate de ajutor!)
Sus In jos
MajorNelson
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 16
Varsta : 31
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 18/06/2009

Info-trafic (ATC) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Info-trafic (ATC)   Info-trafic (ATC) - Pagina 4 EmptyDum 21 Iun 2009, 14:47

Incearca sa accesezi siteul de pe mozzila ,opera sau google chrome, pe internet explorer nu mi-a mers nici mie.
Sus In jos
shouriken
Administrator
shouriken


Numarul mesajelor : 3451
Varsta : 69
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/04/2009

Info-trafic (ATC) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Info-trafic (ATC)   Info-trafic (ATC) - Pagina 4 EmptyDum 21 Iun 2009, 14:49

Folosesti cumva Internet explorer?

Daca da, incearca Firefox sau Safari.

Scrie si in "Terms of service":

The radar.piopawlu.net web service is compatible with Firefox 2/3 and Safari browsers only. Please do not ask why it does not work under IE or Opera, otherwise your account will be closed.

Liviu
Sus In jos
loplo
Fotograf
loplo


Numarul mesajelor : 911
Varsta : 45
Localizare : EDDK
Data de inscriere : 19/01/2009

Info-trafic (ATC) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Info-trafic (ATC)   Info-trafic (ATC) - Pagina 4 EmptyMar 30 Iun 2009, 01:06

Daca mergeti la Preferences -> Use shared data -> Kelan - Hungary FIR, veti vedea si caile aeriene.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Info-trafic (ATC) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Info-trafic (ATC)   Info-trafic (ATC) - Pagina 4 Empty

Sus In jos
 
Info-trafic (ATC)
Sus 
Pagina 4 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Aeroportul Bucuresti - Henri Coanda / Otopeni (OTP / LROP) - Ianuarie 2016
» Wizz Air (W6 / WZZ)
» Cluj Napoca - Aeroclubul "Traian Darjan"
» Oradea - aeronave in zbor
» Carpatair (V3 / KRP)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Tehnica de spotting si de aviatie - Spotting Equipment and Skills-
Mergi direct la: