ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Linkuri interesante

In jos 
+117
bistvan
ovidiu51
razvangugila
MRares
Richelieu
nicu1980
Tryby
victors
electric
stefan alin
Zuky
danip
muggs
Bogdan747
neagu_laurentiu
Grygore
Edi
mcraffael
mihail
danl
Dumitru Fabian
Vipero
Thomas
Tummelisa
Crid
tm89sky
Balaurul
ionut.vasile
Capt_Vio
vba
alinteanu
codrutz
Vreauinaer
bonsai
ALEKS
Voicu
Noel
liviu.dnistran
shouriken
ytsirc
petrudimoff
GAC
loplo
hayabusa
Andrei
LeCCa
Heaven
Rafale
Karaya 1
adisky
sergiu
claudiup
YR-197
strainu
Daniel
vishzu
neobluenet
claudiu_ne2000
Gabinho
norwegian
JAVIER
Madone
46Pilot
mig29ovt
atr_42_500
malev2009
B32fly
N3o
aegean
Flori
k0b3
JAMS
bumbutza
codz
127.0.0.1
valavia
gaudi
mihaiatanasie
babacu
kampfmaschine
propellerdream
deltadagger
Radu_is
Boeing777-300
allex
DrakulaBV
adic
Griff
cristi_avb
eugen
Alex_tm
bobocell
Balki
lucian21
YR-DNY
Mengelaus
Stefan
stendec
horia
ela_crux
retro
DIESEL
arianne
Raduq
felix
D.Olaru
V.I.D.
Virusu
VIC
Quebec
alexandru
flaviu
nrares
Dylan
RATus
metalactual
Red13
121 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 21 ... 29  Urmatorul
AutorMesaj
bonsai
Airport Level
Airport Level
bonsai


Numarul mesajelor : 64
Varsta : 64
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/06/2008

Linkuri interesante - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: DL. GENERAL DAN STOIAN   Linkuri interesante - Pagina 14 EmptyMier 15 Dec 2010, 13:27


Aseara la "Observator" a fost un reportaj despre dl. general Dan Stoian.
Cutrenuratoare marturii si imagini de arhiva teribile
Pentru cine nu a vazut gasit link-ul mai jos.
Dl. general o sa fie astazi in studiou la emisiunea "Acces direct"


http://observator.a1.ro/campanii-observator/Impreuna-dam-viata-povestilor-Generalul-Dan-Stoian_26094.html

Aurel
Sus In jos
Rafale
Flight Level 200
Flight Level 200
Rafale


Numarul mesajelor : 266
Varsta : 37
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 20/08/2010

Linkuri interesante - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Linkuri interesante   Linkuri interesante - Pagina 14 EmptyVin 17 Dec 2010, 11:23

When planes collide
Sus In jos
Voicu
Moderator
Voicu


Numarul mesajelor : 2513
Varsta : 61
Localizare : Arad - ARW - LRAR
Data de inscriere : 28/12/2007

Linkuri interesante - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Linkuri interesante   Linkuri interesante - Pagina 14 EmptyVin 17 Dec 2010, 13:42

Cui este rau de inaltime sa nu se uite!!!!!! Ii vine rau!!!!!
ESTE FANTASTIC!!!!
538,886 m
Electricieni de intretine urca in varful turnului!!!!!!

http://www.liveleak.com/mp53/player.swf?config=http://www.liveleak.com/mp53/player_config.php?token=07b_1284580365%26embed=1




Sus In jos
Vreauinaer
Flight Level 100
Flight Level 100
Vreauinaer


Numarul mesajelor : 149
Varsta : 45
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 07/02/2009

Linkuri interesante - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Linkuri interesante   Linkuri interesante - Pagina 14 EmptySam 18 Dec 2010, 11:21

Voicu a scris:
Cui este rau de inaltime sa nu se uite!!!!!! Ii vine rau!!!!!
ESTE FANTASTIC!!!!
538,886 m
Electricieni de intretine urca in varful turnului!!!!!!


Si in afara de asta mai urca si neasigurati. Oare la coborare nu ar fi mai simplu sa-si ia parasuta? Smile
Sus In jos
petrudimoff
Fotograf



Numarul mesajelor : 1677
Varsta : 51
Localizare : Cluj-Napoca, Romania
Data de inscriere : 05/04/2010

Linkuri interesante - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Linkuri interesante   Linkuri interesante - Pagina 14 EmptySam 18 Dec 2010, 20:51

Voicu a scris:
Cui este rau de inaltime sa nu se uite!!!!!! Ii vine rau!!!!!
ESTE FANTASTIC!!!!
538,886 m
Electricieni de intretine urca in varful turnului!!!!!!

http://www.liveleak.com/mp53/player.swf?config=http://www.liveleak.com/mp53/player_config.php?token=07b_1284580365%26embed=1

...interesant job, oare nu se taie salariul si pe acolo ?

Multumim Voicu !
Sus In jos
Balki
Moderator
Balki


Numarul mesajelor : 1683
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

Linkuri interesante - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Linkuri interesante   Linkuri interesante - Pagina 14 EmptySam 18 Dec 2010, 21:12

mi s-a facut rau... Rolling Eyes
eu am suit pe un turn de ~15m si am avut febra musculara la maini, si "iubeam" scara aia de nu va zic.
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Linkuri interesante - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Linkuri interesante   Linkuri interesante - Pagina 14 EmptySam 18 Dec 2010, 21:18

bine zis balki! m-a luat cu rau si pe mine! las-o in mamicasa de treaba! cat au aia salar frate? dar asigurare? macar o parasuta de luau si ei in spate... brrrr
P.S. tot n-am inteles de ce se urca pana in varf... sa schimbe becul? codrut, help?
Sus In jos
k0b3
Flight Level 200
Flight Level 200
k0b3


Numarul mesajelor : 234
Varsta : 44
Localizare : LRIA
Data de inscriere : 03/09/2009

Linkuri interesante - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Linkuri interesante   Linkuri interesante - Pagina 14 EmptyDum 19 Dec 2010, 00:13

virusu a scris:
bine zis balki! m-a luat cu rau si pe mine! las-o in mamicasa de treaba! cat au aia salar frate? dar asigurare? macar o parasuta de luau si ei in spate... brrrr
P.S. tot n-am inteles de ce se urca pana in varf... sa schimbe becul? codrut, help?

Da, e vorba de becurile de semnalizare.
Sus In jos
codrutz
Fotograf
codrutz


Numarul mesajelor : 447
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/08/2008

Linkuri interesante - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Linkuri interesante   Linkuri interesante - Pagina 14 EmptyDum 19 Dec 2010, 01:38

virusu a scris:
codrut, help?

Au asigurare, omul are centura pe el. Scopul asigurarii este sa o folosesti in momentul in care te opresti pentru odihna, sau in timpul lucrului. Uzual te sui doar pana la antena unde este nevoie sa intervii, sau sa o schimbi. Pana in varf daca intervii la balizaj, ceea ce cam nasol daca bate vantul.

De stiut, insa, doua faze mai interesante si mai incomode (zic eu) decat cataratul propriu-zis.

1: Daca esti nevoit sa lucrezi la o cota foarte inalta, turnul se balanseaza (depinde si de tipul schelei). Mult. Iar daca mai adaugi in ecuatie vreme rece si vant puternic... devine cu adevarat interesant. De asemenea, ajuta foarte mult la capitolul nervi/riduri daca uiti niste scule importante la sol si esti nevoit sa cobori dupa ele. La fel, daca scapi ceva de sus. O piulita gaureste capete.

2: "There is no quick way down". Asta mi se pare cel mai periculos. O singura data m-a surprins vremea rea pe un turn de 35m si nu a fost traznit, dar a facut o descarcare locala, o mica flama albastra deasupra si in spatele meu, am vazut-o cu coada ochiului si s-a auzit zumzaitul specific destul de tare. Nu va pot povesti cam cum tremura o pereche de genunchi odata ce auzi secretele lui Zeus. Zece minute si 3 smocuri de par alb mai tarziu am ajuns in masina si i-am multumit la domnu' Faraday.
Sus In jos
petrudimoff
Fotograf



Numarul mesajelor : 1677
Varsta : 51
Localizare : Cluj-Napoca, Romania
Data de inscriere : 05/04/2010

Linkuri interesante - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Linkuri interesante   Linkuri interesante - Pagina 14 EmptyDum 19 Dec 2010, 08:55

codrutz a scris:
virusu a scris:
codrut, help?

Au asigurare, omul are centura pe el. Scopul asigurarii este sa o folosesti in momentul in care te opresti pentru odihna, sau in timpul lucrului. Uzual te sui doar pana la antena unde este nevoie sa intervii, sau sa o schimbi. Pana in varf daca intervii la balizaj, ceea ce cam nasol daca bate vantul.

De stiut, insa, doua faze mai interesante si mai incomode (zic eu) decat cataratul propriu-zis.

1: Daca esti nevoit sa lucrezi la o cota foarte inalta, turnul se balanseaza (depinde si de tipul schelei). Mult. Iar daca mai adaugi in ecuatie vreme rece si vant puternic... devine cu adevarat interesant. De asemenea, ajuta foarte mult la capitolul nervi/riduri daca uiti niste scule importante la sol si esti nevoit sa cobori dupa ele. La fel, daca scapi ceva de sus. O piulita gaureste capete.

2: "There is no quick way down". Asta mi se pare cel mai periculos. O singura data m-a surprins vremea rea pe un turn de 35m si nu a fost traznit, dar a facut o descarcare locala, o mica flama albastra deasupra si in spatele meu, am vazut-o cu coada ochiului si s-a auzit zumzaitul specific destul de tare. Nu va pot povesti cam cum tremura o pereche de genunchi odata ce auzi secretele lui Zeus. Zece minute si 3 smocuri de par alb mai tarziu am ajuns in masina si i-am multumit la domnu' Faraday.

...am auzit si eu de la baietii cu logo portocaliu ca pe stalpii astia nu e o gluma, mai ales in conditii de vreme nasoala si telefoanele trebuie sa mearga si daca e furtuna, mult respect si admiratie pentru ei si pentru toti cei care fac astfel de job uri.

+
Sus In jos
alinteanu
Airport Level
Airport Level
alinteanu


Numarul mesajelor : 29
Varsta : 46
Localizare : Harghita
Data de inscriere : 26/06/2010

Linkuri interesante - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Linkuri interesante   Linkuri interesante - Pagina 14 EmptyDum 19 Dec 2010, 09:53

Nu stiu cum e la ei, dar la noi NSPM (normele specifice de protectia muncii) prevede ca lucratorul trebuie sa fie asigurat permanent atat in timpul urcarii/coborarii, cat si in timpul lucrului, iar la urcare/coborare trebuie sa ai cel putin 3 puncte de sprijin permanent ( 2 maini + 1 picior sau 2 picioare + o mana).
Dar ca si la ei, nici noi nu respectam NSPM-ul, pentru ca iti ia timp foarte foarte mult. In schimb atunci cand stalpul este acoperit cu gheata, nu ai ce face si terbuie sa te asiguri permanent, iar efortul este mare, deoare ce nu te mai poti baza pe picioare, ci pe maini
Senzatia cea mai ciudata care o simt eu mereu este atunci cand sunt in varf si privesc in sus, vad norii ca se misca si asta iti da o senzatie ca se rastoarna stalpul si chiar ameteli. Din acest motiv este recomandat sa nu privesti in sus. Se intampla uneori (rar, dar se intampla) sa intrii in panica atunci cand simti ca se inclina stalpul din cauza vantului, i s-a intamplat asta unui coleg care avea experienta de 25 de ani.
Recordul meu este un stalp de 141 m.
Am uitat sa va spun, coborarea e mai grea decat urcarea. Smile
Sus In jos
aegean
Membru activ
aegean


Numarul mesajelor : 852
Varsta : 43
Localizare : LEMD
Data de inscriere : 29/12/2007

Linkuri interesante - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Linkuri interesante   Linkuri interesante - Pagina 14 EmptyDum 19 Dec 2010, 12:59

Respect fratilor pentru ce faceti! I´m kinda speechless...si eu care credeam ca cel mai naspa e sa faci mentenanta pentru cablurile de inalta tensiune...
Sus In jos
k0b3
Flight Level 200
Flight Level 200
k0b3


Numarul mesajelor : 234
Varsta : 44
Localizare : LRIA
Data de inscriere : 03/09/2009

Linkuri interesante - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Linkuri interesante   Linkuri interesante - Pagina 14 EmptyDum 19 Dec 2010, 23:16

codrutz a scris:
virusu a scris:
codrut, help?

Au asigurare, omul are centura pe el. Scopul asigurarii este sa o folosesti in momentul in care te opresti pentru odihna, sau in timpul lucrului. Uzual te sui doar pana la antena unde este nevoie sa intervii, sau sa o schimbi. Pana in varf daca intervii la balizaj, ceea ce cam nasol daca bate vantul.

De stiut, insa, doua faze mai interesante si mai incomode (zic eu) decat cataratul propriu-zis.

1: Daca esti nevoit sa lucrezi la o cota foarte inalta, turnul se balanseaza (depinde si de tipul schelei). Mult. Iar daca mai adaugi in ecuatie vreme rece si vant puternic... devine cu adevarat interesant. De asemenea, ajuta foarte mult la capitolul nervi/riduri daca uiti niste scule importante la sol si esti nevoit sa cobori dupa ele. La fel, daca scapi ceva de sus. O piulita gaureste capete.

2: "There is no quick way down". Asta mi se pare cel mai periculos. O singura data m-a surprins vremea rea pe un turn de 35m si nu a fost traznit, dar a facut o descarcare locala, o mica flama albastra deasupra si in spatele meu, am vazut-o cu coada ochiului si s-a auzit zumzaitul specific destul de tare. Nu va pot povesti cam cum tremura o pereche de genunchi odata ce auzi secretele lui Zeus. Zece minute si 3 smocuri de par alb mai tarziu am ajuns in masina si i-am multumit la domnu' Faraday.

#1 - conform normelor IRATA, orice scula sau piesa trebuie sa fie asigurata atat in momentul montarii cat si la transportul ei. Pentru piulite stiu ca se folosesc chei obligatoriu tubulare cu cap magnetic din care nu iese piulita decat foarte greu.

In filmul de mai sus se face rabat la asigurare pentru a castiga viteza. Oricum turnul nu este echipat corespunzator pentru acces in conditii de securitate "ca la carte".
Sus In jos
ALEKS
Flight Level 100
Flight Level 100
ALEKS


Numarul mesajelor : 143
Varsta : 28
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 05/10/2010

Linkuri interesante - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Linkuri interesante   Linkuri interesante - Pagina 14 EmptyLun 20 Dec 2010, 18:21


trist Sad
Sus In jos
codrutz
Fotograf
codrutz


Numarul mesajelor : 447
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/08/2008

Linkuri interesante - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Linkuri interesante   Linkuri interesante - Pagina 14 EmptyLun 20 Dec 2010, 18:44

k0b3 a scris:
Pentru piulite stiu ca se folosesc chei obligatoriu tubulare cu cap magnetic din care nu iese piulita decat foarte greu.

Umorul negru e permis?
Cunosc cel putin o piatra dreptungiulara pe care scrie "trebuia folosita cheie tubulara cu cap magnetic din care piulita iese foarte greu". Personal, nu execut lucrari la inaltime, ma sui (destul de rar) cand fac vizitele preliminare si nu cunosc in detaliu ustensilele folosite, desi e logic sa existe unelte specializate.

Cert este ca des se face rabat de la reguli. Din ratiuni de viteza, comoditate sau, de ce nu, costuri. Las-o la latitudinea unui contractor sa mai economiseasca niste bani.

k0b3 a scris:
In filmul de mai sus se face rabat la asigurare pentru a castiga viteza. Oricum turnul nu este echipat corespunzator pentru acces in conditii de securitate "ca la carte".

Corect. Si extrem de multe modele de turnuri au scara in zig-zag sau cu tot felul de obstructii pe scara. Nu poti fi asigurat in permanenta pe un astfel de traseu.

Momentan, din cate stiu eu, in Romania un singur operator are prezenta sufa metalica de asigurare de 8mm langa scara (inglobata in proiectul turnului). Am un astfel de blocator in desaga si este extrem de util. Desi, uneori incurca teribil la coborare (se auto-blocheaza la viteze prea mici de coborare si sfarsesti prin a face doi pasi in jos, unul in sus).
Sus In jos
LeCCa
Flight Level 200
Flight Level 200
LeCCa


Numarul mesajelor : 244
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti - Baneasa Str Marinarilor / Campina , Prahova
Data de inscriere : 11/07/2010

Linkuri interesante - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Linkuri interesante   Linkuri interesante - Pagina 14 EmptyLun 20 Dec 2010, 18:57

in alta ordine de idei... cu dedicatie pt capt vio Laughing

http://www.airplane-pictures.net/images/uploaded-images/2010-9/19/102829.jpg
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
kampfmaschine
Moderator
kampfmaschine


Numarul mesajelor : 1927
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/01/2010

Linkuri interesante - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Linkuri interesante   Linkuri interesante - Pagina 14 EmptyMar 21 Dec 2010, 10:30

Conversie turboprop pentru DC-3 :

http://www.flightglobal.com/articles/2010/12/21/351025/basler-conversion-revives-dc-3-beyond-its-75th-birthday.html
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Linkuri interesante - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Linkuri interesante   Linkuri interesante - Pagina 14 EmptyMar 21 Dec 2010, 14:36

uite ce fac moldovenii la miting!!!

Rispect!
http://www.planepictures.net/netshow.php?id=1002633
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Linkuri interesante - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Linkuri interesante   Linkuri interesante - Pagina 14 EmptyMar 21 Dec 2010, 17:56

Dap, poate ajungem si noi acolo, daca anul asta a avut curaj Taromul sa scoata un avion la miting.
Sus In jos
kampfmaschine
Moderator
kampfmaschine


Numarul mesajelor : 1927
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/01/2010

Linkuri interesante - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Linkuri interesante   Linkuri interesante - Pagina 14 EmptyJoi 23 Dec 2010, 11:45

VIDEO Aeroportul faraonic, fără avioane şi fără pasageri, din Ciudad Real

http://www.adevarul.es/stiri/se-intampla-orasul-tau/video-aeroportul-faraonic-avioane-pasageri-ciudad-real
Sus In jos
Rafale
Flight Level 200
Flight Level 200
Rafale


Numarul mesajelor : 266
Varsta : 37
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 20/08/2010

Linkuri interesante - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Linkuri interesante   Linkuri interesante - Pagina 14 EmptyJoi 23 Dec 2010, 12:07

EMALS
Sus In jos
shouriken
Administrator
shouriken


Numarul mesajelor : 3451
Varsta : 69
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/04/2009

Linkuri interesante - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Linkuri interesante   Linkuri interesante - Pagina 14 EmptyMar 28 Dec 2010, 20:54

Pentru francofoni, rospotters in franceza Smile
http://aviapassion.forumactif.com/forum

Liviu
Sus In jos
vba
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 13
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/06/2010

Linkuri interesante - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: geografie   Linkuri interesante - Pagina 14 EmptyMier 29 Dec 2010, 00:33

teste de geografie pentru piloti...

sau pentru cine crede ca se pricepe...


http://www.lufthansa-vp.com/vp1/play.html
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

Linkuri interesante - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Linkuri interesante   Linkuri interesante - Pagina 14 EmptyMier 29 Dec 2010, 00:56

Haha. VBA fain de tot jocul! Adectiv Smile
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Linkuri interesante - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Linkuri interesante   Linkuri interesante - Pagina 14 EmptyMier 29 Dec 2010, 02:20

28022 din prima incercare. Cool tre sa mai incerc si maine ca am incurcat bilbao cu zaragoza Razz
Sus In jos
Continut sponsorizat





Linkuri interesante - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Linkuri interesante   Linkuri interesante - Pagina 14 Empty

Sus In jos
 
Linkuri interesante
Sus 
Pagina 14 din 29Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 21 ... 29  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Umor aviatic
» Autofocus plus alte cateva gadgeturi interesante

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: