ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Workshop foto aircraft spotting

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
gaudi
Membru activ
gaudi


Numarul mesajelor : 1152
Varsta : 46
Localizare : Ploiesti / Bucuresti
Data de inscriere : 17/07/2008

Workshop foto aircraft spotting Empty
MesajSubiect: Workshop foto aircraft spotting   Workshop foto aircraft spotting EmptyMar 03 Iul 2012, 18:03

Sambata, 7 iulie 2012, va avea loc un workshop de fotografiere a avioanelor in zbor, sau aircraft spotting. Acesta va fi sustinut de fotograful Alex Conu, care va demonstra celor prezenti cum se pot realiza astfel de cadre cu un aparat Nikon D4 si un obiectiv Nikkor 400mm f/2.8.

Workshop-ul va avea loc de la ora 10 pe aeroportul din Tuzla, judetul Constanta, acolo unde participantii vor putea fotografia diverse tipuri de aparate de zbor si vor putea sa invete tehnicile necesare realizarii imaginilor de tip aircraft spotting.

Pentru a va inscrie la acest workshop trebuie sa accesati www.nikonisti.ro/comunitate. Veti primi un e-mail de confirmare al inscrierii pe adresa de mail inscrisa in contul dumneavoastra de pe www.nikonisti.ro. Locurile sunt limitate.

Cei care au primit mail de confirmare a inscrierii sunt rugati sa se prezinte sambata, 7 iulie, ora 9:30, la magazinul Yellow Store Constanta din centrul comercial Maritimo, Bd. Aurel Vlaicu 220, de unde se va organiza plecarea catre aerodrom. Transportul este gratuit.

Participantii sunt rugati sa se echipeze cu aparate foto si trepied. Fotografiile realizate in cadrul workshop-ului vor fi jurizate de catre organizatori, cea mai interesanta fotografie va fi premiata cu un zbor de agrement de 30 de minute, oferit de Regional Air Services si Programul de Ideintitate Vizuala (PIV).

Mai mult aici.
Sus In jos
Richelieu
Flight Level 300
Flight Level 300
Richelieu


Numarul mesajelor : 310
Varsta : 48
Localizare : LRFT
Data de inscriere : 08/06/2011

Workshop foto aircraft spotting Empty
MesajSubiect: Re: Workshop foto aircraft spotting   Workshop foto aircraft spotting EmptyMier 04 Iul 2012, 15:39

Mai bine ne demonstra cum se fac poze cu niste scule obisnuite, nu cu OZN-uri.
Sus In jos
http://negustorul-de-culori.blogspot.com
crokodilu
Membru activ



Numarul mesajelor : 625
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2008

Workshop foto aircraft spotting Empty
MesajSubiect: Re: Workshop foto aircraft spotting   Workshop foto aircraft spotting EmptyJoi 05 Iul 2012, 12:56

Pentru unii cred ca alea sunt sculele obisnuite Smile
Insa partial te inteleg, si eu mi-am dorit ca odata cineva priceput sa faca poze cu scule scumpe si imediat sa repete povestea cu un 3100 si 70-300 f5.6, sunt curios de rezultate. Dar banui ca din punctul de vedere al producatorului/vanzatorului un astfel de experiment ar trebui sa fie unul cu final asteptat: cu kit-ul iese nasol dar uite daca iei 400 f1.2 ce misto iese.
Spor.
Sus In jos
http://valistoica.blogspot.com
Richelieu
Flight Level 300
Flight Level 300
Richelieu


Numarul mesajelor : 310
Varsta : 48
Localizare : LRFT
Data de inscriere : 08/06/2011

Workshop foto aircraft spotting Empty
MesajSubiect: Re: Workshop foto aircraft spotting   Workshop foto aircraft spotting EmptyJoi 05 Iul 2012, 18:50

Cei mai multi dintre noi lucram cu D90, D5100 si D7000 (ma refer la nikonisti) si cu obiective gen 55-200 si 70-300. Daca tot e workshop sa ne invete cum putem obtine rezultate cat mai bune cu aceste scule. Chiar daca as avea bani de D4 nu l-as cumpara pana n-as fi foarte bun cu D7000 + 70-300. Nu stiu cati de pe acest forum isi vor cumpara D4, dar stiu sigur ca foarte multi trag deja cu D90, D5100 si D7000.
Sus In jos
http://negustorul-de-culori.blogspot.com
crokodilu
Membru activ



Numarul mesajelor : 625
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2008

Workshop foto aircraft spotting Empty
MesajSubiect: Re: Workshop foto aircraft spotting   Workshop foto aircraft spotting EmptyJoi 05 Iul 2012, 18:54

Zici de parca toate pozele bune de pe aici au fost trase cel putin cu d4 si supertele f2.8 Smile
Poate daca ajungeti acolo faceti schimb de aparate cu Alex Conu si ne spuneti si noua concluziile.
Sus In jos
http://valistoica.blogspot.com
Richelieu
Flight Level 300
Flight Level 300
Richelieu


Numarul mesajelor : 310
Varsta : 48
Localizare : LRFT
Data de inscriere : 08/06/2011

Workshop foto aircraft spotting Empty
MesajSubiect: Re: Workshop foto aircraft spotting   Workshop foto aircraft spotting EmptyJoi 05 Iul 2012, 19:00

Nu, bre! Io zic ca as vrea sa invat sa scot poze cu sculele pe care le am, poze la fel de reusite ca ale unor useri ai acestui forum care au scule ca ale mele sau poate chiar mai slabe.
Sus In jos
http://negustorul-de-culori.blogspot.com
crokodilu
Membru activ



Numarul mesajelor : 625
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2008

Workshop foto aircraft spotting Empty
MesajSubiect: Re: Workshop foto aircraft spotting   Workshop foto aircraft spotting EmptyJoi 05 Iul 2012, 19:05

Pai e simplu: 300mm, f/8-f/11, iso minim, AFC, burst. Iar daca nu iese incearca un d4 cu 400 f2.8. Asta pe partea tehnica, in rest iti trebuie ochiul format, sau la asta te referi cyclops.
Sus In jos
http://valistoica.blogspot.com
Richelieu
Flight Level 300
Flight Level 300
Richelieu


Numarul mesajelor : 310
Varsta : 48
Localizare : LRFT
Data de inscriere : 08/06/2011

Workshop foto aircraft spotting Empty
MesajSubiect: Re: Workshop foto aircraft spotting   Workshop foto aircraft spotting EmptyJoi 05 Iul 2012, 19:16

Cam astea sunt setarile pe care le folosesc, dar mi se pare ca obiectivul e cam soft la 300 mm. Si totusi imaginile nu ies cum as vrea.
Sus In jos
http://negustorul-de-culori.blogspot.com
crokodilu
Membru activ



Numarul mesajelor : 625
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2008

Workshop foto aircraft spotting Empty
MesajSubiect: Re: Workshop foto aircraft spotting   Workshop foto aircraft spotting EmptyJoi 05 Iul 2012, 19:22

Probabil echipamentul din anunt e mai degraba pentru reclama, fiind un workshop cred ca n-ar refuza niste tips&trick cu ceva mai low level.
Desi aveam impresia ca 70-300, cu toate ca parca am citit ca e cam soft la 300, e destul de sharp. Ori ai tu o problema cu asteparile, ori cu obiectivul, ori nu dai suficient sharp din soft, ulterior, la prelucrare, e si asta important.

Apropos, workshopul costa sau e sponsorizat de nikon, deci gratis? Vad ca si transportul e gratis.
Sus In jos
http://valistoica.blogspot.com
Richelieu
Flight Level 300
Flight Level 300
Richelieu


Numarul mesajelor : 310
Varsta : 48
Localizare : LRFT
Data de inscriere : 08/06/2011

Workshop foto aircraft spotting Empty
MesajSubiect: Re: Workshop foto aircraft spotting   Workshop foto aircraft spotting EmptyJoi 05 Iul 2012, 19:27

Asa o fi... poate nu dau suficient sharp din prelucrare...
Sus In jos
http://negustorul-de-culori.blogspot.com
Griff
Moderator
Griff


Numarul mesajelor : 1400
Varsta : 40
Localizare : two steps from Hell
Data de inscriere : 27/09/2008

Workshop foto aircraft spotting Empty
MesajSubiect: Re: Workshop foto aircraft spotting   Workshop foto aircraft spotting EmptyVin 06 Iul 2012, 10:23

Pentru cei care se plang de aparate:

Click
Sus In jos
crokodilu
Membru activ



Numarul mesajelor : 625
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2008

Workshop foto aircraft spotting Empty
MesajSubiect: Re: Workshop foto aircraft spotting   Workshop foto aircraft spotting EmptyVin 06 Iul 2012, 10:41

Mda, probabil in studio, cu lumina controlata, cu focus controlat, exceptand rezolutia, nu e mare diferenta. Dar in tufisuri intunecate unde vrei focus pe ochiul pasarii in zbor cu rezultat bun de print banui ca nu mai tine povestea. Exista cazuri si cazuri, treburile nu sunt deloc simple.

gaudi a scris:
..Alex Conu..va demonstra..cum se pot realiza astfel de cadre cu..Nikon D4 si..Nikkor 400mm f/2.8.
Insa echipamentul e doar o parte a povestii, presupun ca la workshop iti zice cum sa faci poze bune si nu neaparat cum sa faci poze bune cu d4 si 400f2.8 (caz in care probabil e mai usor, asa cum remarca si Richelieu).

Ar fi interesant sa transmita cineva live eventul, ca nu toti au ocazia sa ajunga acolo.
Sus In jos
http://valistoica.blogspot.com
petrudimoff
Fotograf



Numarul mesajelor : 1677
Varsta : 51
Localizare : Cluj-Napoca, Romania
Data de inscriere : 05/04/2010

Workshop foto aircraft spotting Empty
MesajSubiect: Re: Workshop foto aircraft spotting   Workshop foto aircraft spotting EmptyVin 06 Iul 2012, 11:08

Griff a scris:
Pentru cei care se plang de aparate:

Click

De acord si inca ceva , se pot face fotografii reusite si cu o compacta; eu am demostrat asta mai demult:

Accesand acest LINK sper sa va convingeti; astept sa-mi spuneti cu ce este facuta !

Acum referitor la aparatul profesional si obiectivul prime care va fi folosit in prezentare e foarte clara treaba pentru toata lumea. Nu cred ca poate sa faca poze nasoale.

Eu personal, astept cu nerabdare bounce sa vad pozele de la aceasta prezentare.
Sus In jos
gaudi
Membru activ
gaudi


Numarul mesajelor : 1152
Varsta : 46
Localizare : Ploiesti / Bucuresti
Data de inscriere : 17/07/2008

Workshop foto aircraft spotting Empty
MesajSubiect: Re: Workshop foto aircraft spotting   Workshop foto aircraft spotting EmptyMier 18 Iul 2012, 16:18

Sambata, 21 iulie are loc workshop-ul de fotografie aviatica organizat de catre Yellow Store si sustinut de catre Alex Conu.

Evenimentul se va desfasura la aeroportul Baneasa cu ocazia Bucharest International Air Show si va trata diferitele tipuri de aparate de zbor si tehnicile necesare realizarii imaginilor de acest tip.

Pe langa Nikon D4 si obiectivul AF-S NIKKOR 400mm f/2.8G ED VR, in cadrul workshop-ului se vor putea testa binocluri si lunete terestre la standul Nikon Sport Optics. In plus, exista posibilitatea sa atasati aparatul foto DSLR propriu la lunetele terestre (digiscoping).

Programul workshop-ului:

- 08:30 – 09:00: intalnire la aeroport Baneasa (accesul se face prin Romaero)
- 09:00 – 10:00: expunere teoretica sustinuta de catre Alex Conu
- 10:00 - 13:00: fotografiere avioane

Yellow Store va organiza si un concurs ce va implica inscrierea a maxim doua fotografii din timpul workshop-ului pe pagina de Facebook. Imaginile vor putea fi urcate in perioada 23-29 iulie, iar pe 1 august vom anunta castigatorul ales de catre Alex Conu. Acesta va fi premiat cu un binoclu Nikon Sport Lite 10X25 DCF.

Detalii si inscrieri aici

Poze de la workshop-ul de la Tuzla aici
Sus In jos
Continut sponsorizat





Workshop foto aircraft spotting Empty
MesajSubiect: Re: Workshop foto aircraft spotting   Workshop foto aircraft spotting Empty

Sus In jos
 
Workshop foto aircraft spotting
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» skrzydla.org (aircraft-spotting.org)
» OTP/LROP - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE (UPDATED 2013)
» Poland - contrails
» Ajutor in alegerea unui aparat
» Aeroportul Suceava (Stefan Cel Mare) - Mai 2010

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Tehnica de spotting si de aviatie - Spotting Equipment and Skills-
Mergi direct la: