ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 9 Mai 2012 la Rosiorii de Vede

In jos 
AutorMesaj
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

9 Mai 2012 la Rosiorii de Vede Empty
MesajSubiect: 9 Mai 2012 la Rosiorii de Vede   9 Mai 2012 la Rosiorii de Vede EmptyMier 09 Mai 2012, 17:48

9 Mai este, după cum ştim, o sărbătoare naţională, europeană şi mondială marcată în mod diferit pentru toate semnificaţiile sale. Muzeul Municipal de Istorie “Petre Voivozeanu” din Roşiorii de Vede, una dintre instituţiile de cultură prietenă, dintotdeauna, cu aviaţia română, a organizat azi un simpozion frumos, la care a participat şi grupul istoricilor de aviaţie de la Liceul Economic.
De data asta, subiectul ales de noi a fost Eroul Căpitan aviator Alexandru Şerbănescu - nici nu putea fi altfel, peste cateva zile se implinesc 100 de ani de nasterea sa - iar referenta a fost Mădălina Cioran.

9 Mai 2012 la Rosiorii de Vede IMG_0001

9 Mai 2012 la Rosiorii de Vede IMG_9876

Sala de expoziţii a Muzeului de Istorie a fost arhiplină. Am recunoscut mai multe profesoare de istorie pensionare, un grup de veterani de război, mai putini elevi ca de obicei, şi un grup masiv de preşcolari de la Grădiniţa nr. 2. Erau în sală, ca de obicei, şi principalii edili ai oraşului, primarul Ion Nuţu şi viceprimarul Iulian Voicu.
S-a început prin intonarea Imnului Naţional.

9 Mai 2012 la Rosiorii de Vede IMG_9935

9 Mai 2012 la Rosiorii de Vede IMG_9997

Manifestarea a început cu serbarea preşcolarilor.

9 Mai 2012 la Rosiorii de Vede IMG_9946

Doamna directoare Angela Săndulescu face o expunere despre istoricul Uniunii Europene.

9 Mai 2012 la Rosiorii de Vede IMG_9971

Am fost invitat să continuu. Nu am stat mult acolo, pentru că rolul meu nu a fost decât de a o prezenta din nou pe Mădălina şi a face o foarte scurtă motivare a alegerii noastre.

9 Mai 2012 la Rosiorii de Vede IMG_9976

Iar Mădălina noastră ştia foarte bine ce şi cum să povestească despre aviatorul Alexandru Şerbănescu.

9 Mai 2012 la Rosiorii de Vede IMG_9988

Colegul meu mult mai tânăr Cristian Moraru a făcut un expozeu despre autorii si operele din literatura română în care se vorbeşte despre despre armată, militari, evenimente istorice.

9 Mai 2012 la Rosiorii de Vede IMG_9993

Discuţia a fost închisă de dl căpitan în rezervă, veteran de război, Dumitru Ştefănescu, omul care a trăit evenimentele pe care le-am povestit noi şi nu le-a putut uita.

9 Mai 2012 la Rosiorii de Vede IMG_9999

Cred că a fost o manifestare interesantă, bine primită de public.
Urmează o nouă activitate, pe 19 mai, la Noaptea Muzeelor. Atunci Ionela va fi personajul principal.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
 
9 Mai 2012 la Rosiorii de Vede
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Raid aerian Rosiorii de Vede - Silistea-Gumesti - Rosiorii de Vede
» Noaptea Muzeelor 2012 la Rosiorii de Vede
» Ziua Aviatiei Romane 2012 la Rosiorii de Vede
» Ziua Armatei 2017 la Rosiorii de Vede
» Scoala Pilotaj Rosiori de Vede

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: