ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 10 Septembrie marele experiment

In jos 
+7
airbusA380
laurus
Red13
bobocell
Virusu
flaviu
hayabusa
11 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
hayabusa
Membru activ
hayabusa


Numarul mesajelor : 904
Varsta : 40
Localizare : Lost Haven - Oradea
Data de inscriere : 30/03/2008

10 Septembrie marele experiment Empty
MesajSubiect: 10 Septembrie marele experiment   10 Septembrie marele experiment EmptyLun 08 Sept 2008, 12:22

Nu stiu daca ati auzit ori ba, 6300 de oameni de stiinta se considera ei, vor sa recreeze artificial prin accelerarea de particule, gaurile negre din univers. Ce vor ei sa faca pe 10 sept este defapt urmatoarele clipe dupa marele Big ban, fenomenul in urma caruia au aparut planetele etc...

Mai jos cateva linkuri.

http://en.wikipedia.org/wiki/Large_Hadron_Collider
http://public.web.cern.ch/Public/en/LHC/LHC-en.html
http://lhc.web.cern.ch/lhc/

Si cel mai interesant
http://www.misunderstooduniverse.com/France_Builds_Doomsday_Machine.htm

Efectele daca respectivul experiment reuseste ar putea aparea peste 4ani, iar daca cei pasionati de civilizatii pierdute sau istorie veche, isi vor aduce aminte exact de calendarul maiasilor care prezicea ca pe 21 Decembrie 2012 omenirea dispare in urma unui cataclism.

Intrebarea mea, suntem (omenirea) destul de nebuni sa ne jucam in halul asta cu planeta si restul universului? silent

Eh poate vi se pare aiurea topicul, doream sa aflati si voi in caz ca nu stiati deja de experimentul respectiv.
Sus In jos
flaviu
Membru activ
flaviu


Numarul mesajelor : 600
Varsta : 35
Localizare : Cluj
Data de inscriere : 24/05/2008

10 Septembrie marele experiment Empty
MesajSubiect: Re: 10 Septembrie marele experiment   10 Septembrie marele experiment EmptyLun 08 Sept 2008, 12:30

Mda, deja o gramada de oameni (cu mintea odihnita) insinueaza ca vom disparea cu totii, ba miercuri dupa experiment ba in 2012 conform calendarului mayas...Adevarul e ca faza cu sfarsitul lumii e o prostie, putem disparea cu totii azi, sapt viitoare, etc cand o vrea Cel de Sus.
Nu am nimic cu nimeni, fiecare gandeste intr-un fel si isi face o parere proprie despre orice, insa mi se pare prostesc sa auzi pe nu stiu cine sa zica ca maine murim cu totii maine , apoi dupa cateva zile altu ca nu murim defapt maine ci poimaine.
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

10 Septembrie marele experiment Empty
MesajSubiect: Re: 10 Septembrie marele experiment   10 Septembrie marele experiment EmptyLun 08 Sept 2008, 12:58

hahahahahahahaha
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

unii chiar se plictisesc rau? Laughing
hai sa fim seriosi... promit ca o sa fac calendarul viruszuian si conform lui, sfarsitul lumii vin in 3012 la ora 07:35
nu de altceva, dar sa apuc sa imi iau si eu un aparat foto profi pana atunci Razz
Sus In jos
bobocell
Membru activ
bobocell


Numarul mesajelor : 442
Varsta : 34
Localizare : resita
Data de inscriere : 25/12/2007

10 Septembrie marele experiment Empty
MesajSubiect: Re: 10 Septembrie marele experiment   10 Septembrie marele experiment EmptyLun 08 Sept 2008, 13:06

Virusule ai descoperit ,,reteta tineretii" de vrei sa traiesti pana in 3012? lol! lol!

Nu cred in efectele acestor experimente. Va fi un experiment mai aparte datorita dimensiunilor acceleratorului si a parametrilor implicati in proces.
Nu ne putem juca cu Universul hayabusa datorita faptului ca nu noi l-am realizat asa cum nici noi nu il putem controla. Unii nu stiu ce sa mai faca pentru reclama, bani, etc... si atunci combat experimente, proceseaza informatii aberante si alte cele.

Sfarsitul lumii este destul de aproape datorita coeficientului de prostie care domina omenirea. Cand va fi??? Numai Doamne Doamne poate sti. Cand vrea El atunci ne luam bilet de avion, dar numai DUS... Neutral
Sus In jos
Red13
Moderator
Red13


Numarul mesajelor : 715
Varsta : 41
Localizare : De Ronde Venen
Data de inscriere : 12/06/2008

10 Septembrie marele experiment Empty
MesajSubiect: Re: 10 Septembrie marele experiment   10 Septembrie marele experiment EmptyLun 08 Sept 2008, 13:08

virusu a scris:
promit ca o sa fac calendarul viruszuian si conform lui, sfarsitul lumii vin in 3012 la ora 07:35
nu de altceva, dar sa apuc sa imi iau si eu un aparat foto profi pana atunci Razz

hai ma, nu-i cam devreme? Smile macar sa fie 08:00... sa mai ajungem si noi la lucru Smile
Sus In jos
hayabusa
Membru activ
hayabusa


Numarul mesajelor : 904
Varsta : 40
Localizare : Lost Haven - Oradea
Data de inscriere : 30/03/2008

10 Septembrie marele experiment Empty
MesajSubiect: Re: 10 Septembrie marele experiment   10 Septembrie marele experiment EmptyLun 08 Sept 2008, 13:21

Ok, eu credeam ca e ceva interesant pt voi, in fine.
Sus In jos
flaviu
Membru activ
flaviu


Numarul mesajelor : 600
Varsta : 35
Localizare : Cluj
Data de inscriere : 24/05/2008

10 Septembrie marele experiment Empty
MesajSubiect: Re: 10 Septembrie marele experiment   10 Septembrie marele experiment EmptyLun 08 Sept 2008, 13:39

o sa imi fac si eu o lista ca in the Bucket List, sper sa nu fie sfarsitul mai devreme de 2090 lol!
Sus In jos
laurus
Flight Level 400
Flight Level 400
laurus


Numarul mesajelor : 403
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/01/2008

10 Septembrie marele experiment Empty
MesajSubiect: Re: 10 Septembrie marele experiment   10 Septembrie marele experiment EmptyLun 08 Sept 2008, 13:40

este interesant, foarte interesant ! sincer ? ma ingrijoreaza ... poate ca nu o sa simtim din prima .. dar poate in cateva saptamani, luni, ani ... cine stie cu ce o sa ne trezim ... anyway ... poate sa fie doar imaginatia mea ?!?!
Sus In jos
Red13
Moderator
Red13


Numarul mesajelor : 715
Varsta : 41
Localizare : De Ronde Venen
Data de inscriere : 12/06/2008

10 Septembrie marele experiment Empty
MesajSubiect: Re: 10 Septembrie marele experiment   10 Septembrie marele experiment EmptyLun 08 Sept 2008, 14:11

are si videoclip lol!
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

10 Septembrie marele experiment Empty
MesajSubiect: Re: 10 Septembrie marele experiment   10 Septembrie marele experiment EmptyLun 08 Sept 2008, 15:42

hayabusa a scris:
Ok, eu credeam ca e ceva interesant pt voi, in fine.
hayaman nu te supara... pliis, doar ca m-am trezit bine dispus, si mi s-au parut comici... poate sunt eu mai sceptic, dar vorba unui pilot incercatoru rus : "zborul e singurul lucru real... restul sunt fantezie"
Sus In jos
airbusA380
Flight Level 200
Flight Level 200
airbusA380


Numarul mesajelor : 215
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/03/2008

10 Septembrie marele experiment Empty
MesajSubiect: Re: 10 Septembrie marele experiment   10 Septembrie marele experiment EmptyLun 08 Sept 2008, 23:04

Pana la urma cand/unde a aparut pentru prima data informatia asta cu 2012? Deja vad ca s`a intiparit in "constiinta colectiva ca sa`l parafrazez pe dl. col. Emil Strainu.
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

10 Septembrie marele experiment Empty
MesajSubiect: Re: 10 Septembrie marele experiment   10 Septembrie marele experiment EmptyMar 09 Sept 2008, 00:01

sincer, nu-mi pasa daca se intampla ceva maine oricum ar fi nu-i in puterea mea.. ma bucur de tot ce-am facut pana acuma cu viata mea Very Happy

DAR, consider ca oamenii ce-au construit masina sunt mai in masura sa gandeasca daca-i rea sau buna decat ziaristii...

oricum, sebi, nu te simti aiurea pentru reactii, eu personal vad c u indiferenta situatia dar iti multumesc ca mi-ai aratat treaba asta, pare interesanta

PS. Nu inteleg de ce se agita asa tare presa, deja mai exista asa ceva in lume pentru incercarea capturarii de antimaterie si fiindca cu aia nu au avut dreptate ca ne va omori pe toti, ziaristii au decis sa incerce titlul cu apocalipsa si zilele astea
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




10 Septembrie marele experiment Empty
MesajSubiect: Re: 10 Septembrie marele experiment   10 Septembrie marele experiment EmptyMar 09 Sept 2008, 00:15

Daca va fii ceva vom afla ce nu inteleg eu ii utilitatea atatea miliarde cheltuite cand in lumea asta sunt mult mai multe miliarde de chestii care ar fii putut sa fie utile omenirii decat prostia asta de reconstituire a primei secunde ..... Oricum presa cauta doar senzationalul si sa agite spiritele...... Si apropo inainte de prima secunda ce a fost a existat ceva s-au..... din ce sa format bangul ca din nimic nimic rezulta deci garantat nu ii aia prima secunda......

Aberatii dupa miezul noptii sunt la mine pentru ca mi prea somn sa stiu daca sunt coerent...... Daca ei fac experimente ciudate eu oi mere la spotting si daca oi crapa atunci ori ei m-au crapat ori iar m-am luptata cu sunetu de la MD Smile)
Sus In jos
hayabusa
Membru activ
hayabusa


Numarul mesajelor : 904
Varsta : 40
Localizare : Lost Haven - Oradea
Data de inscriere : 30/03/2008

10 Septembrie marele experiment Empty
MesajSubiect: Re: 10 Septembrie marele experiment   10 Septembrie marele experiment EmptyMar 09 Sept 2008, 00:16

Stai linistit Bogdane nu ma supar eu asa usor, m-am obisnuit cu fel d efel de reactii si flame-uri din orice subiect. Nu ma asteptam ca subiectul sa fie asa luat in gluma, bataie de joc etc u name it.

360 de grade foto cu acceleratorul http://petermccready.com/portfolio/07041606.html

https://www.youtube.com/watch?v=bKfezyiw0vg

Live web de la centrul de cercetare http://webcast.cern.ch 2008.09.10 09:00 CEST - LHC First Beam

@ airbusA380 "informatia asta cu 2012" a aparut acum 3000 de ani cand civilizatia maya si-au facut un calendar al lor, pana cum cel mai exact in materie de preziceri. google it si poti afla mai multe si cum au fost descoperite.

P.S. nu merge embed de pe utube.
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

10 Septembrie marele experiment Empty
MesajSubiect: Re: 10 Septembrie marele experiment   10 Septembrie marele experiment EmptyMier 10 Sept 2008, 21:43

inca un pic si trece ziua. . oare o sa-si ceara scuze presa pentru titlurile exagerate ce le-au scris cu apocalipse si alti cai verzi ? SAU

solutia nr2.:

sa sarbatoreasca cu omenirea ca "totul a mers bine" si sa uite ca au zis porcarii inainte + sa arunce la capat de articol o presimtire ca "pana la urma tot o sa se intample ceva rau intr-o zi candva"
Sus In jos
bobocell
Membru activ
bobocell


Numarul mesajelor : 442
Varsta : 34
Localizare : resita
Data de inscriere : 25/12/2007

10 Septembrie marele experiment Empty
MesajSubiect: Re: 10 Septembrie marele experiment   10 Septembrie marele experiment EmptyMier 10 Sept 2008, 22:23

Aaaa, nu asa... Cum sa arunce ei la gunoi zecile de miliarde investite in acest experiment???

Mai nou au zis ca nu acum vom vedea rezultatele, apogeul experimentului este asteptat la mijlocul lui octombrie.
Sus In jos
flaviu
Membru activ
flaviu


Numarul mesajelor : 600
Varsta : 35
Localizare : Cluj
Data de inscriere : 24/05/2008

10 Septembrie marele experiment Empty
MesajSubiect: Re: 10 Septembrie marele experiment   10 Septembrie marele experiment EmptyMier 10 Sept 2008, 22:25

Pe 21 octombrie, mai exact cand se va ajunge la viteza luminii
Sus In jos
aegean
Membru activ
aegean


Numarul mesajelor : 852
Varsta : 43
Localizare : LEMD
Data de inscriere : 29/12/2007

10 Septembrie marele experiment Empty
MesajSubiect: Re: 10 Septembrie marele experiment   10 Septembrie marele experiment EmptyMier 10 Sept 2008, 22:52

flaviu89 a scris:
Pe 21 octombrie, mai exact cand se va ajunge la viteza luminii


de fapt pe asta nu o sa o atinga in vecii vecilor... Wink
Sus In jos
flaviu
Membru activ
flaviu


Numarul mesajelor : 600
Varsta : 35
Localizare : Cluj
Data de inscriere : 24/05/2008

10 Septembrie marele experiment Empty
MesajSubiect: Re: 10 Septembrie marele experiment   10 Septembrie marele experiment EmptyMier 10 Sept 2008, 23:45

Ei spun ca in proportie de 99 % o sa atinga viteza luminii pe 21 oct, au acolo tot felu de masinarii care sa accelereze protonii plus o gramada de magneti adusi din India
Sus In jos
hayabusa
Membru activ
hayabusa


Numarul mesajelor : 904
Varsta : 40
Localizare : Lost Haven - Oradea
Data de inscriere : 30/03/2008

10 Septembrie marele experiment Empty
MesajSubiect: Re: 10 Septembrie marele experiment   10 Septembrie marele experiment EmptyMier 10 Sept 2008, 23:58

Azi a fost experimentul doar pt verificarea masinariei, protonii au fost accelerati cu viteaza luminii, dar intr-un singur sens odata. Pe 21 oct vor fi acelerati in sensuri opuse pt ciocnire, tot cu viteza luminii.
Sus In jos
aegean
Membru activ
aegean


Numarul mesajelor : 852
Varsta : 43
Localizare : LEMD
Data de inscriere : 29/12/2007

10 Septembrie marele experiment Empty
MesajSubiect: Re: 10 Septembrie marele experiment   10 Septembrie marele experiment EmptyJoi 11 Sept 2008, 07:30

vor ajunge aproape de viteza luminii (0,8 c probabil) dar sigur nu vor ajunge la ea pt ca le-ar trebui infinita energie sa ii accelereze,si nu au de unde Wink
Sus In jos
bobocell
Membru activ
bobocell


Numarul mesajelor : 442
Varsta : 34
Localizare : resita
Data de inscriere : 25/12/2007

10 Septembrie marele experiment Empty
MesajSubiect: Re: 10 Septembrie marele experiment   10 Septembrie marele experiment EmptyMier 24 Sept 2008, 14:31

Experimentul de la Geneva stopat pana in primavara anului 2009 din cauza defectiunilor la sistemele de racire. Acestea vor necesita reparatii capitale, care vor fi gata anul viitor. In plus, experimentul trebuia stopat pe perioada iernii.

Oare ce s-a intamplat mai exact??? Mie personal mi se pare ca aceasta e o poveste de adormit copilasii.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




10 Septembrie marele experiment Empty
MesajSubiect: Re: 10 Septembrie marele experiment   10 Septembrie marele experiment EmptyMier 24 Sept 2008, 18:53

bobocell a scris:
Experimentul de la Geneva stopat pana in primavara anului 2009 din cauza defectiunilor la sistemele de racire. Acestea vor necesita reparatii capitale, care vor fi gata anul viitor. In plus, experimentul trebuia stopat pe perioada iernii.

Oare ce s-a intamplat mai exact??? Mie personal mi se pare ca aceasta e o poveste de adormit copilasii.

Probabil ca experimentul este doar o eroare de 6 miliarde de euro si nimic mai mult si spera ca pana in primivara sa inventeze ceva sa il faca sa mearga.....
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

10 Septembrie marele experiment Empty
MesajSubiect: Re: 10 Septembrie marele experiment   10 Septembrie marele experiment EmptyMar 04 Noi 2008, 22:50

hmm.. se pare ca inca mai traim Razz

si pe langa asta tinerii super stresati si "ingrijorati" de viata noastra, jurnalistii , se pare ca nu comenteaza nimic acuma despre avertismentele lor apocaliptice ... Ar trebui macar sa rectifice afirmatiile jenante.. nu de alta...

dar data viitoare cand o sa strige ca vine lupul ...
Sus In jos
demorra
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 196
Varsta : 43
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 19/03/2008

10 Septembrie marele experiment Empty
MesajSubiect: Re: 10 Septembrie marele experiment   10 Septembrie marele experiment EmptyMar 04 Noi 2008, 23:23

corect aegean. cu cat un corp accelereaza mai mult cu atat energia necesara se indrepta de la a-l accelera spre ai creste masa iar cand va atinge 99% din viteza luminii aceasta energie va fi 100% concentrata in cresterea masei lui. asta spunea einstein. nu putem atinge viteza luminii. nu in fizica conventionala. aici intervin tahionii. pana una alta as fi tare curios sa vad cum s a facut echivalarea sau trecerea de la calendarul mayas la cel gregorian de a dat acea data la care s a nascut Andreea Marin. Nu anul ci doar zi si luna. Very Happy
pe 22 dec 2012 sper sa terminam odata pt totdeauna cu aberatiile astea (avand in vedere si ca am trecut cu bine de anul 2000 sau de alt an pe care Nostradamus...)
Sus In jos
Continut sponsorizat





10 Septembrie marele experiment Empty
MesajSubiect: Re: 10 Septembrie marele experiment   10 Septembrie marele experiment Empty

Sus In jos
 
10 Septembrie marele experiment
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Romania, prea mica pentru marele low-cost
» TSR-VIE-MUC-TSR, septembrie 2007
» Vancouver - Harbour Water (CXH / CYHC)
» TLV-TXL,DUS-MUC,MUC-TLV septembrie 2011
» TOP GUN septembrie-octombrie 2009

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: