ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 TLV-TXL,DUS-MUC,MUC-TLV septembrie 2011

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
dan guina
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 167
Localizare : ierusalim israel
Data de inscriere : 03/05/2009

TLV-TXL,DUS-MUC,MUC-TLV septembrie 2011 Empty
MesajSubiect: TLV-TXL,DUS-MUC,MUC-TLV septembrie 2011   TLV-TXL,DUS-MUC,MUC-TLV septembrie 2011 EmptyMar 28 Aug 2012, 02:47


Salut tuturor,

Incerc un prim TR adevarat dupa lungi,lungi amanari.Anul trecut m-am hotarat sa imbin munca cu vacanta si am pus la cale urmatorul traseu : 5 zile Berlin,apoi inchiriat masina si un drum de 500 km pana la Uelsen,sat la granita cu Olanda ( pe cumnat l-a aruncat mineriada tocmai acolo) ,Utreht unde aveam treaba si retur.Am apelat la Air Berlin fiind cel mai convenabil si ca pret si ca traseu/date si,in plus era o companie cu care nu mai zburasem.Asadar:
-data 11.09.11
-aeronava AIRBUS 321 (premiera pt. mine)
-timp de zbor 4h si45 min
-load factor 95

La 0300 eram deja la BG ( avionul decola la 0500) si ca tot romanul ne-am dus la...o bere.
TLV-TXL,DUS-MUC,MUC-TLV septembrie 2011 Toate069

Prima dezamagire ,la imbarcare,eu care ma asteptam la un cabin crew blond si cu talie de viespe ma trezesc intimpinat de niste baieti afro-germani,competenti altfel.Cabina destul de inghesuita ,cu spatiu de picioare limitat.

TLV-TXL,DUS-MUC,MUC-TLV septembrie 2011 Toate077

Pe la jumatatea zborului,calm dealtfel,baietii au aparut cu micul dejun
TLV-TXL,DUS-MUC,MUC-TLV septembrie 2011 Toate081
Senvisul era ,cred eu dupa consistenta siaspect,istoric,cred ca mai fusese oferit la banchetul tinut cu ocazia infiintarii Air Berlin.Necomestibil
Cateva imagini inainte de aterizarea la Tegel.

TLV-TXL,DUS-MUC,MUC-TLV septembrie 2011 Toate083

TLV-TXL,DUS-MUC,MUC-TLV septembrie 2011 Toate089

TLV-TXL,DUS-MUC,MUC-TLV septembrie 2011 Toate087

In sfarsit,avionul nostru tras la maneca

TLV-TXL,DUS-MUC,MUC-TLV septembrie 2011 Toate090

Tegel-ul sosiri,destul de straniu,toti pasagerii,din maneca,am intrat intr-o camera cam de 40 mp,care era si frontiera si primiri bagaje si vama.De acolo am iesit intr-un coridor lung si stramt,cu tarabe pe ambele parti si cu acces direct in strada.Destul de dezolant.
Pt.cele 5 zile in Berlin ,am inchiriat un apartament de 2 camere ,chiar in Tiergarten,cu statie de metro si S bahn ( tren urban} la 2 minute.

TLV-TXL,DUS-MUC,MUC-TLV septembrie 2011 Toate100

TLV-TXL,DUS-MUC,MUC-TLV septembrie 2011 Toate099

La 80 de euro/zi,batea orice hotel,chiar mai scump cu 50 de euro
Cateva impresii despre oras.Am mai fost la Berlin,dar in cel de est ( rdg ) si iarna,era un oras cenisiu,trist,plin de uniforme si cu o atmosfera apasatoare.Berlinul unit a fost pt. mine o revelatie,foarte verde,peste 60% ( nici nu-i de mirare,aviatia aliata a despadurit mai ceva ca HarCov-enii nostrii)
parcuri,oameni veseli,curatenie,in sfarsit ,tot ce-i invidiem pe nemti pentru.Lumea prietenoasa,gata sa te ajute si mai ales,ceea ce m-a uimit, fara cesetori,ca sa nu amintesc de trei compatrioate oachese care,in Alexanderplatz,suceau ( cu succes ) mintile la niste americani.

TLV-TXL,DUS-MUC,MUC-TLV septembrie 2011 Toate102

sus,Tiergarten

TLV-TXL,DUS-MUC,MUC-TLV septembrie 2011 Toate104

fantana lui Neptun.

TLV-TXL,DUS-MUC,MUC-TLV septembrie 2011 Toate108

TLV-TXL,DUS-MUC,MUC-TLV septembrie 2011 Toate111

galeria nationala
TLV-TXL,DUS-MUC,MUC-TLV septembrie 2011 Toate106

TLV-TXL,DUS-MUC,MUC-TLV septembrie 2011 Toate114

fara explicatii suplimentare
TLV-TXL,DUS-MUC,MUC-TLV septembrie 2011 Toate179

TLV-TXL,DUS-MUC,MUC-TLV septembrie 2011 Toate169

TLV-TXL,DUS-MUC,MUC-TLV septembrie 2011 Toate175


si catedrala
TLV-TXL,DUS-MUC,MUC-TLV septembrie 2011 Toate168

Inainte de a incheia aceasta prima parte,cateva cuvinte despre mancare.Buna si ieftina,am mancat la mici carciumioare ,unde doua feluri plus o bere Berliner Kindl,locala,amaruie,costau sub 10 E. In rest,profitand de bucataria perfect utilata din apartament ne-am descurcat cu marfa de la super.

TLV-TXL,DUS-MUC,MUC-TLV septembrie 2011 Toate116.

Din pacate nu mai am timp.o sa revin cu restul,scuze


Sus In jos
dan guina
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 167
Localizare : ierusalim israel
Data de inscriere : 03/05/2009

TLV-TXL,DUS-MUC,MUC-TLV septembrie 2011 Empty
MesajSubiect: final   TLV-TXL,DUS-MUC,MUC-TLV septembrie 2011 EmptyMar 28 Aug 2012, 23:15

Ultimile doua zile le-am dedicat rezolvarii problemelor profesionale si am plecat la Utrecht.In drum m-am oprit la Militaire Luctvaart Museum,poate cel mai celebru muzeu de aviatie din Olanda.Si acest museu a fost prezentat in sectia corespunzatoare a forumului ,asa ca retin cateva poze:

Spitfire-ul pe post de cerber al muzeului


TLV-TXL,DUS-MUC,MUC-TLV septembrie 2011 Toate216

Favoritul meu Dragonul Rapid

TLV-TXL,DUS-MUC,MUC-TLV septembrie 2011 Toate222

Scaun ejectabil Martin Baker


TLV-TXL,DUS-MUC,MUC-TLV septembrie 2011 Toate259


Un personaj mai putin cunoscut pe la noi,

Hawker Sea Fury,aparut la sfarsitul razboiului,a fost cel mai rapid avion cu elice din razboi.S-a evidentiat in razboiul din Corea

TLV-TXL,DUS-MUC,MUC-TLV septembrie 2011 Toate250


Si,in sfirsit,daca stie cineva ce-o fi racheta asta cu aspirator sa ma lamureasca si pe mine


TLV-TXL,DUS-MUC,MUC-TLV septembrie 2011 Toate253

Si ca desert ,cateva imagini din incantatorul Utrecht.Cand sunteti in Olanda,nu-l ocoliti,merita !

TLV-TXL,DUS-MUC,MUC-TLV septembrie 2011 Toate268


TLV-TXL,DUS-MUC,MUC-TLV septembrie 2011 Toate270


TLV-TXL,DUS-MUC,MUC-TLV septembrie 2011 Toate272


TLV-TXL,DUS-MUC,MUC-TLV septembrie 2011 Toate271


TLV-TXL,DUS-MUC,MUC-TLV septembrie 2011 Toate267


A sosit si ultima zi,de dimineata am plecat la Dusseldorf (cam 200 km. ),am vizitat fugar orasul acesta industrial,distrus in proportie de 80% in timpul razboiului,apoi ne-am dus la aeroport si am predat masina.

la o bere ( cea mai buna, Radeberger) in aeroport


TLV-TXL,DUS-MUC,MUC-TLV septembrie 2011 Toate277


Aveam bilete la un shuttle Air Berlin care urma sa ne duca la Munchen ca sa prindem avionul de TLV

avioane asteptand linistit


TLV-TXL,DUS-MUC,MUC-TLV septembrie 2011 Toate279


TLV-TXL,DUS-MUC,MUC-TLV septembrie 2011 Toate281


TLV-TXL,DUS-MUC,MUC-TLV septembrie 2011 Toate278


Avionul nostru,un B 737-700,urma sa decoleze la orele 1800 si dupa un zbor de 55 min sa ne aduca la Munchen.Imbarcarea s-a facut la timp,dar dupa aceea a inceput cosmarul,din juma in juma de ora ne anunta ca,datorita spatiului aeriam ocupat in sectorul MUC,decolarea se mai amana cu jumatate de ora.Ce era in sufletul nostru ,sa va mai spun ? In fine,la 20.00 a decolat,si dupa un zbor splendid,pe o vreme minunata,la20.50 am ajuns.La fotografi nici nu ma ducea gandul !Alergand (noroc ca nu aveam bagaje ) am prins legatura la o mustata de 10 min.Ultimul leg a fost deosebit pt. mine doar pt. ca am zburat prima oara cu un Airbus 340-200.

Inchei aici primul TR,stangaci,

ps. Rodica de nevasta-mea se scuza si promite sa numai se iteasca in toate pozele.


[img]



Sus In jos
Tummelisa
Flight Level 100
Flight Level 100
Tummelisa


Numarul mesajelor : 148
Varsta : 52
Localizare : Suedia
Data de inscriere : 04/01/2011

TLV-TXL,DUS-MUC,MUC-TLV septembrie 2011 Empty
MesajSubiect: Re: TLV-TXL,DUS-MUC,MUC-TLV septembrie 2011   TLV-TXL,DUS-MUC,MUC-TLV septembrie 2011 EmptySam 01 Sept 2012, 21:39

Multumesc frumos, mi-a facut mare placere sa-ti citesc impresiile de calatorie.

dan guina a scris:

Tegel-ul sosiri,destul de straniu,toti pasagerii,din maneca,am intrat intr-o camera cam de 40 mp,care era si frontiera si primiri bagaje si vama.De acolo am iesit intr-un coridor lung si stramt,cu tarabe pe ambele parti si cu acces direct in strada.Destul de dezolant.

Aceeasi impresie proasta mi-a facut si mie. In plus, am umblat si ca o musca fara cap ca sa caut terminalul B (parca... nu mai tin minte prea bine)...
Sus In jos
Continut sponsorizat





TLV-TXL,DUS-MUC,MUC-TLV septembrie 2011 Empty
MesajSubiect: Re: TLV-TXL,DUS-MUC,MUC-TLV septembrie 2011   TLV-TXL,DUS-MUC,MUC-TLV septembrie 2011 Empty

Sus In jos
 
TLV-TXL,DUS-MUC,MUC-TLV septembrie 2011
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Ziua portilor deschise 2011, 03 Septembrie 2011 - Targu Mures
» Aeroportul Arad - Septembrie 2011
» Aeroportul Sibiu - Septembrie 2011
» Aeroportul Oradea - Septembrie 2011
» Aeroportul Bacau - Septembrie 2011

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Trip Reports-
Mergi direct la: