ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Intrebare despre rute inchise de-a lungul vremii pe marile aeroporturi romanesti.

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
b738
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 13
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/02/2011

Intrebare despre rute inchise de-a lungul vremii pe marile aeroporturi romanesti. Empty
MesajSubiect: Intrebare despre rute inchise de-a lungul vremii pe marile aeroporturi romanesti.   Intrebare despre rute inchise de-a lungul vremii pe marile aeroporturi romanesti. EmptyDum 25 Mar 2012, 22:36

Salutari,

Din curiozitate am cautat pe net surse, documentare, informatii privind istoricul aeroporturilor mari romanesti. Sunt curios ce companii aveau in trecut curse directe catre Bucuresti sau alte orase mari din tara.
Din nefericire, in urma cautarilor nu am gasit nimic relevant. Asa ca va intreb pe voi daca stiti unde as putea sa aflu astfel de informatii.

Va multumesc anticipat!
Sus In jos
neagu_laurentiu
Flight Level 300
Flight Level 300



Numarul mesajelor : 342
Data de inscriere : 25/03/2008

Intrebare despre rute inchise de-a lungul vremii pe marile aeroporturi romanesti. Empty
MesajSubiect: Re: Intrebare despre rute inchise de-a lungul vremii pe marile aeroporturi romanesti.   Intrebare despre rute inchise de-a lungul vremii pe marile aeroporturi romanesti. EmptyLun 26 Mar 2012, 18:06

- a existat candva Angel Airlines: http://en.wikipedia.org/wiki/Angel_Airlines_%28Romania%29
- Tarom a avut curse spre Bacau (inainte de '89 cu toate aeroporturile din tara)
- Carpatair a avut spre Suceava, Cluj, Targu-Mures, Baia Mare
- BlueAir a avut legatura cu Suceava, Baia Mare
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Intrebare despre rute inchise de-a lungul vremii pe marile aeroporturi romanesti. Empty
MesajSubiect: Re: Intrebare despre rute inchise de-a lungul vremii pe marile aeroporturi romanesti.   Intrebare despre rute inchise de-a lungul vremii pe marile aeroporturi romanesti. EmptyLun 26 Mar 2012, 21:03

Pe Suceava a mai fost o tentativa numita CHRIS AIR, care bineinteles "s-a umflat si a crapat" chiar inainte cu putin de a incepe sa opereze. Pe partea de hartii am lucrat si eu si vreau sa va spun ca era totul gata si bineinteles ok.
Partea nasoala a fost ca s-a intamplat ceva care tine de alte ... domenii si s-a spart balonul inainte de inaugurare...
Unul din tipurile de avioane pe care voiau sa le foloseasca la inceput era BAe146. Am avut cateva poze cu el dar din pacate nu le mai gasesc... Asa cum nu le mai gasesc nici pe cele cu JS-urile 32 de la Angel Airlines!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Intrebare despre rute inchise de-a lungul vremii pe marile aeroporturi romanesti. Empty
MesajSubiect: Re: Intrebare despre rute inchise de-a lungul vremii pe marile aeroporturi romanesti.   Intrebare despre rute inchise de-a lungul vremii pe marile aeroporturi romanesti. Empty

Sus In jos
 
Intrebare despre rute inchise de-a lungul vremii pe marile aeroporturi romanesti.
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Companii aeriene romanesti de-a lungul timpului
» Inmatricularile aeronavelor romanesti de-a lungul timpului
» Aeroporturi romanesti vazute din satelit
» Despre rute/tarife RTW (Round the World)
» "Noutati" din orarul de iarna pe aeroporturile românesti - doar taieri de rute

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: