ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 "Noutati" din orarul de iarna pe aeroporturile românesti - doar taieri de rute

In jos 
+2
gaudi
Thomas
6 participanți
AutorMesaj
Thomas
Membru activ



Numarul mesajelor : 913
Varsta : 59
Localizare : Göttingen
Data de inscriere : 04/01/2008

"Noutati" din orarul de iarna pe aeroporturile românesti -  doar taieri de rute Empty
MesajSubiect: "Noutati" din orarul de iarna pe aeroporturile românesti - doar taieri de rute   "Noutati" din orarul de iarna pe aeroporturile românesti -  doar taieri de rute EmptySam 08 Oct 2011, 19:35

Cred ca pentru prima oara de când urmaresc eu aviatia civila comerciala din România la schimbarea de orar pe nici un aeroport românesc apare vreo ruta noua! De obicei în orarul de iarna se reduc frecventele pe mai multe rute, ca si în acest an. Mai jos voi enumera însa doar rute ce au fost închise complet, ce-i drept unele deja de pe la mijlocul lui septembrie sau începutul lui octombrie. Nu sunt enumerate acelea ce au fost definite din start ca fiind sezoniere sau care si în anii trecuti au fost operate doar vara (cum ar fi unele curse JOR de la BCM):

OTP:

- Easyjet: MXP (din orarul de vara 2012 a disparut si ultima lor ruta MAD ...)
- Finnair: HEL
- Tarom: DAM
- Vueling: MAD
- Carpatair: BLQ, BRI, VCE, LIN

BBU:

- Wizz Air: ALC, LCA

TSR:

- Carpatair: ODS, ATH

CLJ:

- Blue Air: FCO, DUB

CND:

- Carpatair: IST

CRA:

- Carpatair: BGY

IAS:

- Carpatair: FCO

SBZ:

- Blue Air: MAD

Daca am uitat ceva, adaugati.

Se pare ca "epoca de aur" în care în România apareau regulat curse si operatoti noi s-a cam terminat ... Rolling Eyes
Sus In jos
gaudi
Membru activ
gaudi


Numarul mesajelor : 1152
Varsta : 46
Localizare : Ploiesti / Bucuresti
Data de inscriere : 17/07/2008

"Noutati" din orarul de iarna pe aeroporturile românesti -  doar taieri de rute Empty
MesajSubiect: Re: "Noutati" din orarul de iarna pe aeroporturile românesti - doar taieri de rute   "Noutati" din orarul de iarna pe aeroporturile românesti -  doar taieri de rute EmptyMar 11 Oct 2011, 13:33

Imi pare foarte rau de Easyjet. Conexiunile din Madrid sau Milano erau foarte interesante. Ultima cursa spre Madrid este pe 23 martie.
Sus In jos
gaudi
Membru activ
gaudi


Numarul mesajelor : 1152
Varsta : 46
Localizare : Ploiesti / Bucuresti
Data de inscriere : 17/07/2008

"Noutati" din orarul de iarna pe aeroporturile românesti -  doar taieri de rute Empty
MesajSubiect: Re: "Noutati" din orarul de iarna pe aeroporturile românesti - doar taieri de rute   "Noutati" din orarul de iarna pe aeroporturile românesti -  doar taieri de rute EmptyLun 24 Oct 2011, 12:10

Cred ca tocmai planurile mele pentru la anul s-au spulberat. Desi EasyJet initial permitea rezervari spre Madrid pana pe 23 martie 2012, acum zboruri mai apar doar pana pe 15 ianuarie 2012 (desi se poate selecta in continuare date pana la 23 martie 2012 - dar fara zboruri). Rezervarea mea din februarie apare in continuare valabila pe site in contul meu (nu se ofera inca nicio optiune de refund ori reprogramare), probabil asteapta sa treaca 15 ianuarie pentru ca apoi sa permita doar refund. Oricum voi pierde bani, din Madrid zburam tot cu ei mai departe. Sad Le-am scris un email, dar nu ma astept decat la un raspuns stas - nu stim inca - va vom anunta - blah - blah SadSad Sad

Sus In jos
gaudi
Membru activ
gaudi


Numarul mesajelor : 1152
Varsta : 46
Localizare : Ploiesti / Bucuresti
Data de inscriere : 17/07/2008

"Noutati" din orarul de iarna pe aeroporturile românesti -  doar taieri de rute Empty
MesajSubiect: Re: "Noutati" din orarul de iarna pe aeroporturile românesti - doar taieri de rute   "Noutati" din orarul de iarna pe aeroporturile românesti -  doar taieri de rute EmptyMar 25 Oct 2011, 17:25

gaudi a scris:
Le-am scris un email, dar nu ma astept decat la un raspuns stas - nu stim inca - va vom anunta - blah - blah SadSad Sad

Thank you for contacting us with your query regarding flights to and from Bucharest.

I apologise but I am unable to fully advise you on this issue as decisions regarding this route have not yet been finalised. I can assure you that you will be kept up-to-date with any changes.

I am sorry that I cannot assist you further at this point in time. You will receive an update as soon as any information has been released. No Twisted Evil
Sus In jos
Thomas
Membru activ



Numarul mesajelor : 913
Varsta : 59
Localizare : Göttingen
Data de inscriere : 04/01/2008

"Noutati" din orarul de iarna pe aeroporturile românesti -  doar taieri de rute Empty
MesajSubiect: Re: "Noutati" din orarul de iarna pe aeroporturile românesti - doar taieri de rute   "Noutati" din orarul de iarna pe aeroporturile românesti -  doar taieri de rute EmptyJoi 27 Oct 2011, 08:52

Actualizare

Thomas a scris:
Cred ca pentru prima oara de când urmaresc eu aviatia civila comerciala din România la schimbarea de orar pe nici un aeroport românesc apare vreo ruta noua! De obicei în orarul de iarna se reduc frecventele pe mai multe rute, ca si în acest an. Mai jos voi enumera însa doar rute ce au fost închise complet, ce-i drept unele deja de pe la mijlocul lui septembrie sau începutul lui octombrie. Nu sunt enumerate acelea ce au fost definite din start ca fiind sezoniere sau care si în anii trecuti au fost operate doar vara (cum ar fi unele curse JOR de la BCM):

OTP:

- Easyjet: MXP, MAD (din 16.01)
- Finnair: HEL
- Tarom: DAM
- Vueling: MAD
- Carpatair: BLQ, BRI, VCE, LIN

BBU:

- Wizz Air: ALC, LCA

TSR:

- Carpatair: ODS, ATH, CLJ

CLJ:

- Blue Air: FCO, DUB
- Carpatair: TSR

CND:

- Carpatair: IST

CRA:

- Carpatair: BGY

IAS:

- Carpatair: FCO

SBZ:

- Blue Air: MAD

Daca am uitat ceva, adaugati.

Se pare ca "epoca de aur" în care în România apareau regulat curse si operatoti noi s-a cam terminat ... Rolling Eyes
Sus In jos
Celestin
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 99
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 06/09/2009

"Noutati" din orarul de iarna pe aeroporturile românesti -  doar taieri de rute Empty
MesajSubiect: Re: "Noutati" din orarul de iarna pe aeroporturile românesti - doar taieri de rute   "Noutati" din orarul de iarna pe aeroporturile românesti -  doar taieri de rute EmptyJoi 27 Oct 2011, 20:39

Este atat de trist ceea ce se intampla, imi pare tare rau de multe rute frumoase care se duc. Cel mai rau imi pare si mie de EasyJet care oferea conexiuni extraordinar de frumoase dinspre MXP sau MAD, la preturi si servicii fara concurenta.
A se remarca faptul ca dispar 3 legaturi spre MAD dintre care doua de pe OTP.
Sus In jos
Thomas
Membru activ



Numarul mesajelor : 913
Varsta : 59
Localizare : Göttingen
Data de inscriere : 04/01/2008

"Noutati" din orarul de iarna pe aeroporturile românesti -  doar taieri de rute Empty
MesajSubiect: Re: "Noutati" din orarul de iarna pe aeroporturile românesti - doar taieri de rute   "Noutati" din orarul de iarna pe aeroporturile românesti -  doar taieri de rute EmptyDum 13 Noi 2011, 00:43

Actualizare
Thomas a scris:

Cred ca pentru prima oara de când urmaresc eu aviatia civila comerciala din România la schimbarea de orar pe nici un aeroport românesc apare vreo ruta noua! De obicei în orarul de iarna se reduc frecventele pe mai multe rute, ca si în acest an. Mai jos voi enumera însa doar rute ce au fost închise complet, ce-i drept unele deja de pe la mijlocul lui septembrie sau începutul lui octombrie. Nu sunt enumerate acelea ce au fost definite din start ca fiind sezoniere sau care si în anii trecuti au fost operate doar vara (cum ar fi unele curse JOR de la BCM):

OTP:

- Easyjet: MXP, MAD (din 16.01)
- Finnair: HEL
- Tarom: DAM
- Vueling: MAD
- Carpatair: BLQ, BRI, VCE, LIN

BBU:

- Wizz Air: ALC, LCA
- Germanwings: SXF (din 10.01)

TSR:

- Carpatair: ODS, ATH, CLJ

CLJ:

- Blue Air: FCO, DUB
- Carpatair: TSR

CND:

- Carpatair: IST

CRA:

- Carpatair: BGY

IAS:

- Carpatair: FCO

SBZ:

- Blue Air: MAD

Daca am uitat ceva, adaugati.

Se pare ca "epoca de aur" în care în România apareau regulat curse si operatoti noi s-a cam terminat ... Rolling Eyes
Sus In jos
tepes_voda
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 45
Varsta : 48
Localizare : Mannheim
Data de inscriere : 16/09/2009

"Noutati" din orarul de iarna pe aeroporturile românesti -  doar taieri de rute Empty
MesajSubiect: Re: "Noutati" din orarul de iarna pe aeroporturile românesti - doar taieri de rute   "Noutati" din orarul de iarna pe aeroporturile românesti -  doar taieri de rute EmptyDum 13 Noi 2011, 13:06

Cred ca din 10.01 Germanwings nu mai are cursa directa la SXF, dar din 06.06.2012 va fi din nou o cursa directa BBU - Berlin Brandenburg
Sus In jos
fly_emirates
Flight Level 100
Flight Level 100
fly_emirates


Numarul mesajelor : 170
Varsta : 42
Localizare : Bucharest
Data de inscriere : 28/12/2007

"Noutati" din orarul de iarna pe aeroporturile românesti -  doar taieri de rute Empty
MesajSubiect: Re: "Noutati" din orarul de iarna pe aeroporturile românesti - doar taieri de rute   "Noutati" din orarul de iarna pe aeroporturile românesti -  doar taieri de rute EmptyDum 13 Noi 2011, 15:12

tepes_voda a scris:
Cred ca din 10.01 Germanwings nu mai are cursa directa la SXF, dar din 06.06.2012 va fi din nou o cursa directa BBU - Berlin Brandenburg
altfel spus...
lufthansa va opera 4 frecvente saptamanale (2,4,6,7) otp-ber (preturi de la 49 euro pe sens) A319 din 03.06
germanwings va opera 2 frecvente saptamanele (3,6) bbu-ber (inca nu se pot rezerva) din 06.06
Sus In jos
strainu
Flight Level 300
Flight Level 300



Numarul mesajelor : 333
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/04/2010

"Noutati" din orarul de iarna pe aeroporturile românesti -  doar taieri de rute Empty
MesajSubiect: Re: "Noutati" din orarul de iarna pe aeroporturile românesti - doar taieri de rute   "Noutati" din orarul de iarna pe aeroporturile românesti -  doar taieri de rute EmptyDum 13 Noi 2011, 17:24

Și dacă-i mută de pe bbu pe otp înseamnă că o să fie în competiție directă marțea și sâmbăta? Ultimele simulări pe care le-am făcut la începutul lui octombrie nu arătau deloc bine pentru Germanwings dacă rezervi din timp.
Sus In jos
Thomas
Membru activ



Numarul mesajelor : 913
Varsta : 59
Localizare : Göttingen
Data de inscriere : 04/01/2008

"Noutati" din orarul de iarna pe aeroporturile românesti -  doar taieri de rute Empty
MesajSubiect: Re: "Noutati" din orarul de iarna pe aeroporturile românesti - doar taieri de rute   "Noutati" din orarul de iarna pe aeroporturile românesti -  doar taieri de rute EmptyVin 13 Ian 2012, 08:41

Actualizare
Thomas a scris:

Cred ca pentru prima oara de când urmaresc eu aviatia civila comerciala din România la schimbarea de orar pe nici un aeroport românesc apare vreo ruta noua! De obicei în orarul de iarna se reduc frecventele pe mai multe rute, ca si în acest an. Mai jos voi enumera însa doar rute ce au fost închise complet, ce-i drept unele deja de pe la mijlocul lui septembrie sau începutul lui octombrie. Nu sunt enumerate acelea ce au fost definite din start ca fiind sezoniere sau care si în anii trecuti au fost operate doar vara (cum ar fi unele curse JOR de la BCM):

OTP:

- Easyjet: MXP, MAD (din 16.01)
- Finnair: HEL
- Tarom: DAM
- Vueling: MAD
- Carpatair: BLQ, BRI, VCE, LIN

BBU:

- Wizz Air: ALC, LCA
- Germanwings: SXF (din 10.01), STR (din 04.02)

TSR:

- Carpatair: ODS, ATH, CLJ

CLJ:

- Blue Air: FCO, DUB
- Carpatair: TSR
- Wizz Air: PSA

CND:

- Carpatair: IST

CRA:

- Carpatair: BGY

IAS:

- Carpatair: FCO

SBZ:

- Blue Air: MAD

Daca am uitat ceva, adaugati.

Se pare ca "epoca de aur" în care în România apareau regulat curse si operatoti noi s-a cam terminat ... Rolling Eyes
Sus In jos
Continut sponsorizat





"Noutati" din orarul de iarna pe aeroporturile românesti -  doar taieri de rute Empty
MesajSubiect: Re: "Noutati" din orarul de iarna pe aeroporturile românesti - doar taieri de rute   "Noutati" din orarul de iarna pe aeroporturile românesti -  doar taieri de rute Empty

Sus In jos
 
"Noutati" din orarul de iarna pe aeroporturile românesti - doar taieri de rute
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Air France (AF / AFR)
» 6 Iulie 2010, 65 de ani de la nasterea Omului, Pilotului, Scriitorului Doru Davidovici
» Statistica trafic pe aeroporturile romanesti in 2010
» Blue Air leaga Bacaul de cinci destinatii din Italia si Marea Britanie in orarul de iarna
» Intrebare despre rute inchise de-a lungul vremii pe marile aeroporturi romanesti.

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: