ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj

In jos 
+14
metalactual
Vreauinaer
ovidiu51
nrares
GYN
Capt_Vio
propellerdream
Virusu
VIC
horizob
Dylan
Voicu
aegean
RATus
18 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator




Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj   Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj - Pagina 2 EmptyVin 19 Iun 2009, 21:17

MogaViorel a scris:
@ Virusu... am intrebat doar, nu am dat la nimeni in cap. un incident, orice, un vant puternic, esti jos la půtina viteza si mergi catre ceva jos, un pom, de exemplu.... nu ma gandesc doar la accidente, imi place zborul foarte mult, dar te rog sa citesti ami bine mensajele sa le poti intelege corect.

O zi buna tuturor

Eram la Ghimbav la aeroclub acu vreo 8 ani, dupa ce imi luasem licenta de PPL. In ziua aia am facut chef si i-am invitat si pe planoristi de la Sanpetru. Tot timpul ne sicanam cu ei pe tema ce este mai bun: planor sau avion, insa in seara aceea cineva dupa cateva beri a scos o fraza memorabila care avea sa incline inca o data balanta catre planoristi.
"Ba nene, eu la planor nu tre sa imi fac griji de motor, presiune la ulei, la lichidu hidraulic, turatie sau mai stiu eu ce. Ca vb aia:motorul dreapta merge?! Mergeee
-Motorul stanga merge??!!
-Mergeee si mai bine...acu ne depaseste" In aviatie orice este posibil iar un pilot bine pregatit va sti totdeauna sa reactioneze pe masura, evaluand situatia si cautand cea mai buna solutie pentru ca totul sa se termine cu bine.
Sus In jos
metalactual
Membru activ
metalactual


Numarul mesajelor : 538
Varsta : 56
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj   Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj - Pagina 2 EmptyLun 22 Iun 2009, 19:29

Minunat planor, minunate fotos !!
Nu cred ca voi avea vreodata parte de un astfel de zbor, totusi speranta moare ultima.
Sus In jos
Daniel
Flight Level 200
Flight Level 200
Daniel


Numarul mesajelor : 267
Varsta : 33
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 23/02/2009

Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj   Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj - Pagina 2 EmptyLun 22 Iun 2009, 20:28

Foarte frumoase pozele.As dori sa fac si eu planorism, dar numai de la anul.Imi puteti da cateva informatii despre inscriere si ce mai ii nevoie.Scuze ca am incadrat intrebarea in topicul asta dar nu stiam unde sa o pun.
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj   Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj - Pagina 2 EmptyLun 22 Iun 2009, 23:59

Daniel a scris:
Foarte frumoase pozele.As dori sa fac si eu planorism, dar numai de la anul.Imi puteti da cateva informatii despre inscriere si ce mai ii nevoie.Scuze ca am incadrat intrebarea in topicul asta dar nu stiam unde sa o pun.

inscrierile se fac de obicei in luna ianuarie la sediul aeroclubului. o sa completezi o fisa de inscriere, si o sa faci o vizita medicala. dar parerea mea e ca, mai bine dai o fuga pana la dezmir si vorbesti live cu instructorii acolo, si te vor lamuri.
bafta Smile
Sus In jos
Daniel
Flight Level 200
Flight Level 200
Daniel


Numarul mesajelor : 267
Varsta : 33
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 23/02/2009

Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj   Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj - Pagina 2 EmptyMier 24 Iun 2009, 22:22

virusu a scris:
Daniel a scris:
Foarte frumoase pozele.As dori sa fac si eu planorism, dar numai de la anul.Imi puteti da cateva informatii despre inscriere si ce mai ii nevoie.Scuze ca am incadrat intrebarea in topicul asta dar nu stiam unde sa o pun.

inscrierile se fac de obicei in luna ianuarie la sediul aeroclubului. o sa completezi o fisa de inscriere, si o sa faci o vizita medicala. dar parerea mea e ca, mai bine dai o fuga pana la dezmir si vorbesti live cu instructorii acolo, si te vor lamuri.
bafta Smile

Dar mai exact unde ii si cu ce pot sa ajung acolo?Intre ce ore gasesc pe cineva acolo?
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj   Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj - Pagina 2 EmptyLun 29 Iun 2009, 09:02

Daniel a scris:

Dar mai exact unde ii si cu ce pot sa ajung acolo?Intre ce ore gasesc pe cineva acolo?

mergi catre apahida, treci de sensul girator facut la pasarela pentru centura, treci de un lukoil pe dreapta, apoi se face un drum la dreapta catre fabrica albastra (rondocarton), de acolo faci stanga, si iar dreapta pe un drumulet pe langa case, care te duce fix la aerodrom. nu ai cum sa-l ratezi
Sus In jos
Daniel
Flight Level 200
Flight Level 200
Daniel


Numarul mesajelor : 267
Varsta : 33
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 23/02/2009

Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj   Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj - Pagina 2 EmptyLun 29 Iun 2009, 14:56

Mersi pentru informatii.Sper sa ajung cat de repede cand o sa am timp liber. Smile
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj   Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj - Pagina 2 EmptyVin 10 Iul 2009, 05:38

Da... am zburat si eu un pic cu planou pe fsx.. si nu e chiar asa greu, numa ca trebe sa sti ce faci.

talonone a scris:
In aviatie orice este posibil iar un pilot bine pregatit va sti totdeauna sa reactioneze pe masura, evaluand situatia si cautand cea mai buna solutie pentru ca totul sa se termine cu bine.
Da, un pilot, care e pregatit bine, iti dai seama cand iasa cu bine din situati grele, si de pe pamant poti sa zici: "Eu asi fi virat mai usor"... "eu asi fi redus puterea"... dar cand esti sus, si ai atatea in cap, numai cei intradevar bine pregatiti iau decizi bune.
Sus In jos
fularU
Fotograf
fularU


Numarul mesajelor : 1725
Varsta : 56
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 22/04/2009

Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj   Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj - Pagina 2 EmptySam 18 Iul 2009, 21:55

Superbe imagini RATus , superb zborul bounce Bravos si pentru talentul literar!!!
M A I VREEEEEEEMMMMMMM!!!!!! lol!
Sus In jos
YR-197
Flight Level 400
Flight Level 400
YR-197


Numarul mesajelor : 799
Varsta : 62
Localizare : Arad
Data de inscriere : 08/10/2009

Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj   Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj - Pagina 2 EmptyVin 13 Noi 2009, 16:24

Vreauinaer a scris:

Oare pentru pensionari supraponderali exista cursuri de planorism? Si oare incap in el (1,92m , 140 kg)?

la cursuri nu conteaza greutatea...insa in planor,fiecare cu limita lui de greutate...undeva pe la vreo 120,parca!
Laughing
habar nu am daca mai exista pe undeva planoare de desant...acolo sigur nu ai fi avut probleme cu greutatea...
lol!

nu am vrut sa fiu rau Embarassed
apropos,foto cu planoarele de desant(in afara de cele din Istoria aviatiei romane) are cineva?poate d-l Antoniu,in colectia d-stra A.B.C.?
Sus In jos
Radu_is
Fotograf
Radu_is


Numarul mesajelor : 389
Varsta : 37
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 06/09/2009

Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj   Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj - Pagina 2 EmptyDum 15 Noi 2009, 18:37

YR-197 a scris:
...insa in planor,fiecare cu limita lui de greutate...undeva pe la vreo 120,parca!
Laughing

Daca e sa faci planorism de-adevaratelea dupa 2-3 saptamani nu mai ai probleme cu greutatea daca ai parte de aterizari care se termina de la jumatatea pistei incolo, spre mosor... Pare o vesnicie pana ajungi cu planorul inapoi pe start!
lol!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj   Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
 Subiecte similare
-
» Avion Festival aterizat fortat langa Cluj?
» Programari intalniri pentru SPOTTING - 2014
» Planoare
» Aeroportul Bucuresti - Henri Coanda / Otopeni (OTP / LROP) - Septembrie 2013
» Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke.

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Trip Reports-
Mergi direct la: