ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj

In jos 
+14
metalactual
Vreauinaer
ovidiu51
nrares
GYN
Capt_Vio
propellerdream
Virusu
VIC
horizob
Dylan
Voicu
aegean
RATus
18 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj Empty
MesajSubiect: Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj   Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj EmptyJoi 28 Aug 2008, 22:34

Salut la toata lumea!

dupa ce mi-am chinuit un pic neuronul singuratic si iradiat, m-am gandit ca pozele astea sa le pun aici si nu la Aeroclubul Cluj pentru ca in oarecare masura prezinta o mica äventura"personala.

S-a dovedit a fi o zi bunicica cu conditii perfecte de exercitii pentru planorul IS-29-D2 pe care tocmai am trecut cu inca un coleg de la aerodrom. Asa ca le-am scos la o plimbare Very Happy.

Ca de obicei pe aerodrom a fost mai greu sa urcam in curentii termici , dar dupa ce-am depasit un pragul critic ( de aprox 800 m) am putut sa ne miscam in voie usor mai departe unde conditiile erau mai bune, si uite asa am stat toata ziua pe sus pana s-a inchis pravalia la aerodrom si ne-au chemat jos.

Spre norocul meu, un coleg mi-a luat aparatul foto la el si a bagat ceva poze care dupa usoare prelucrari le-am pus pe net si o sa le vedeti aici atasate.

Ca si date ale zilei respective va pot zice asa:

Am zburat 3 ore +
am parcurs toata zona de aerodrom de nenumarate ori, am urcat si-am coborat, am stat putin si in formatie, si in general ne-am distrat de minune, 3 planoare + elevii care invatau sa stea in termica putin mai jos. Printre ei este si Vic care merita felicitat ca a ajuns asa rapid sa zboare singur si a facut zilele astea primele zboruri cu tentative de termica.
am avut plafon de 1000 de m pentru ca se faceau exercitii militare la campia turzii dar ne-am descurcat si asa.

uite si cum a aratat toata povestea din planor:

Salutari de la Eu Smile
Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj Img_8511

Vedere din B2 - conditie excelenta
Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj Img_8411

Orasu nostru drag cu trafic auto cat newyork-u
Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj Img_8412

Tot mai aproape de baza norilor cu fatza spre targu mures
Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj Img_8413

Mini trupa impreuna, eu sunt cel mai de jos in poza asta. Se vede fain in dreapta sus aeroportul si usor mai jos si terenul aeroclubului
Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj Img_8414

"putin"mai departe spre est
Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj Img_8513

colegul nostru, Adi, un pic mai jos plutind deasupra unui teren texturat interesant. Pe timpul zborului dupa cum va asteptati si cum stiu planoristii am avut si momente mici de criza in care eram cam jos.. dar toate au avut solutii Very Happy
Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj Img_8611

Adi aici era si el cu noi si ne plimbam de la un nor la altul impreuna
Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj Img_8612

Eu din nou pe la mijlocul zborului. sub mine se vede un ffragment mic din noua centura a clujului in cosntructie
Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj Img_8613

Aici se vede mai bine
Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj Img_8614

Mai aproape
Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj Img_8615

dupa inca 1ora jumate de zbor in care am urcat si -am coborat ca niste bezmtici pe ceru patriei Smile ra timpul sa venim la aterizare.. si pe drum spre aerodrom am facut pozele de mai jos:

Clujul inainte de aterizare
Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj Img_8711

si inainte de aterizare inca o poza,
preferata mea din toate pozele cu zbor cu planorul pe care le am

cred ca surprinde multe din aspectele care fac planorismul special, in special linistea si izolarea de agitatia vietii de zi cu zi.

Jos era orasul agitat cu oameni care mergeau grabiti spre casa.. iar noi pluteam tacuti pe lumina soarelui care cobora cu noi spre pamant.
Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj Img_8712

Sper ca am reusit sa descriu cat mai bine ce-am facut si ca v-a placut.
Sper sa mai am asa ceva anul asta Very Happy
Sus In jos
aegean
Membru activ
aegean


Numarul mesajelor : 852
Varsta : 43
Localizare : LEMD
Data de inscriere : 29/12/2007

Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj Empty
MesajSubiect: Re: Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj   Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj EmptyJoi 28 Aug 2008, 22:51

Superba dupa-amiaza RATus!Si excelente poze...un pic de tot am zburat si eu cu voi-desi pe cuvantul meu daca inteleg de ce iti e "frica" intr-un avion(care are motor),iar cu planorul te zbenguiesti cu orele.Nu cred ca as avea curajul sa ma sui intr-in planor!

Toate bune si la cat mai multe dupa-amieze ca aceasta!
Sus In jos
Voicu
Moderator
Voicu


Numarul mesajelor : 2513
Varsta : 61
Localizare : Arad - ARW - LRAR
Data de inscriere : 28/12/2007

Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj Empty
MesajSubiect: Re: Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj   Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj EmptyJoi 28 Aug 2008, 23:28

SUPERBA ZI PENTRU VOI...SUPERBE POZE PENTRU NOI...

FELICITARI !!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj Empty
MesajSubiect: Re: Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj   Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj EmptyVin 29 Aug 2008, 08:33

Eghhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh, foarte frumos
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj Empty
MesajSubiect: Re: Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj   Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj EmptyVin 29 Aug 2008, 09:25

RATus, pe langa pozele faine le ai si cu literatura. Bravo companero!!! =D>
Sus In jos
horizob
Fotograf
horizob


Numarul mesajelor : 829
Varsta : 36
Localizare : Hamburg
Data de inscriere : 05/06/2008

Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj Empty
MesajSubiect: Re: Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj   Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj EmptyVin 29 Aug 2008, 10:44

Fain, fain, fain! Stuff of dreams! Culorile sunt suprebe, pozele sunt înălţătoare. Bravos!
Sus In jos
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj Empty
MesajSubiect: Re: Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj   Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj EmptySam 30 Aug 2008, 21:12

foarte tare!!! Cool data viitoare urc si io la plafon si va stric cadrele Razz Laughing
Sus In jos
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj Empty
MesajSubiect: Re: Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj   Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj EmptySam 30 Aug 2008, 21:15

aegean de ce ti frica de planor? sti vorba aia: daca ai 4 motoare sunt 4 posibilitati sa se strice,daca ai 2 motoare sunt 2 posibilitati,daca nu ai nici unu dispare posibilitatea si esti in siguranta Smile
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj Empty
MesajSubiect: Re: Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj   Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj EmptySam 30 Aug 2008, 21:24

VIC a scris:
aegean de ce ti frica de planor? sti vorba aia: daca ai 4 motoare sunt 4 posibilitati sa se strice,daca ai 2 motoare sunt 2 posibilitati,daca nu ai nici unu dispare posibilitatea si esti in siguranta Smile

dar daca ti se blocheaza mansa in profunzime, dar in lateral? daca iti zboara ampenajul orizontal ca a uitat cineva sa fixeze boltul? daca cedeaza boltul care tine aripile unite si zboara aripile si te transformi intr-un proiectil cu lungimea de 8.45m si calibru 1m? : lol!

posibilitatile sunt nelimitate si stii si tu... desigur, ce am scris mai sus e pamflet dar asta nu inseamna ca nu se poate intampla.. si nu imi spune ca pilotezi din palonier si trimmer ca nu te cred Very Happy
si desigur, solutia ar fi sa sari cu parasuta... dar daca, parasutistii erau beti cand au strans-o si nu se desface? o sa fii ca in bancul ala: unu isi ia o parasuta de la second hand si intreaba: daca nu se desface ce fac? si vanzatoarea zice: veniti la noi si o schimbam lol!

frumoase pozele ma, si mai ales cu sorin acolo e ok sa tineti o formatie...
bravos!
Sus In jos
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj Empty
MesajSubiect: Re: Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj   Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj EmptySam 30 Aug 2008, 21:29

hai ma virusule nu mai tot gandi atata lol!
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj Empty
MesajSubiect: Re: Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj   Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj EmptySam 30 Aug 2008, 21:32

VIC a scris:
hai ma virusule nu mai tot gandi atata lol!

pai tu nu stiai ca un aviator adevarat ia in calcul toate variantele posibile si e pregatit sa faca fata la toate?
ti-am zis vorba aia: de ce sa inveti cum sa scoti din bont, cand poti sa inveti sa nu dai bont?
sau cealalta: un pilot bun, e unul care stie sa rezolve o situatie de criza, dar unul excelent, e acela care stie sa evite o situatie de criza (eurofighter citire)
apoi, mai exista alte si alte vorbe... head's up! Razz
Sus In jos
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj Empty
MesajSubiect: Re: Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj   Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj EmptySam 30 Aug 2008, 21:35

io stiu un lucru: "mansa,palonier si revii" affraid
Sus In jos
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400
propellerdream


Numarul mesajelor : 622
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2008

Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj Empty
MesajSubiect: Re: Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj   Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj EmptySam 30 Aug 2008, 21:43

Felicitari RATus! Frumoase imagini. Iar ultima este exceptionala. Feeling-oasa rau de tot.
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
Vizitator
Vizitator




Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj Empty
MesajSubiect: Re: Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj   Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj EmptySam 30 Aug 2008, 22:04

Pozele sunt intr-adevar superbe si surprind esenta zborului fara motor! Ar putea sa faca parte dintr-o expozitie foto, cu tematica asta...

Iar poza aia cu "textura interesanta" parca e facuta din satelit Shocked

Felicitari si tot asa !
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj Empty
MesajSubiect: Re: Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj   Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj EmptySam 06 Sept 2008, 18:26

WOW!!! Ce imagini!!! RATUS MAN.... congrats! ala da zbor... imi pare f. rau ca n-am avut ocazia sa ne intalnim sa mergem la un zbor... dar next time....

AWESOME REPORT!!!


king
Sus In jos
GYN
Flight Level 400
Flight Level 400
GYN


Numarul mesajelor : 1026
Varsta : 61
Localizare : Cluj-EREDI
Data de inscriere : 09/02/2009

Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj Empty
MesajSubiect: Re: Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj   Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj EmptyLun 23 Mar 2009, 23:40

Felicitari RATus,foarte frumos,ma bucur ca ai putut realiza asa ceva king
Seamana mult cu visele mele din tinerete...tine-o tot asa!
Sus In jos
http://gyxtremespotting.time2forum.com/
nrares
Flight Level 100
Flight Level 100
nrares


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 54
Localizare : Cluj-Napoca RO, Crema IT
Data de inscriere : 11/08/2008

Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj Empty
MesajSubiect: Re: Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj   Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj EmptyMar 24 Mar 2009, 02:48

Daca tot s-a dezgropat topicul asta arunc si eu o intrebare. Cum as putea beneficia si eu de un zbor (ca pasager) intr-unul din astea? Asa, mai la vara.
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj Empty
MesajSubiect: CLJ   Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj EmptyMar 24 Mar 2009, 09:22

Aglomerat aeroport Clujul asta, sa faci zona 3 ore pt o aterizare Laughing
Super pozele, felicitari colegului si tie ca ai stat "nemiscat" Laughing . Data viitoare sa iti pui transponder sa te vad si eu Laughing
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj Empty
MesajSubiect: Re: Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj   Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj EmptyMar 24 Mar 2009, 09:29

ovidiu51 a scris:
Aglomerat aeroport Clujul asta, sa faci zona 3 ore pt o aterizare Laughing
Super pozele, felicitari colegului si tie ca ai stat "nemiscat" Laughing . Data viitoare sa iti pui transponder sa te vad si eu Laughing
dublele deja au ca standard si o parte din simple... e ca o metamorfozare Razz ies din fabrica si fata de cum au mers, au si un micut transponder Smile
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj Empty
MesajSubiect: Re: Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj   Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj EmptyMar 24 Mar 2009, 09:31

multumesc de aprecieri (si de sfaturi cu refereire la transponder Rolling Eyes )

pentru zboruri se discuta cu conducerea, din pacate nu cunosc regulile cu privire la musafiri. Oricum, colegii de forum sunt bineveniti la o tura de spotting.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj Empty
MesajSubiect: Re: Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj   Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj EmptyVin 19 Iun 2009, 11:28

Foarte frumoase pozele, RATus. Dar zborul cu avioane destea nu e periculos? Nu ai motor in caz de urgenta nu?
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj Empty
MesajSubiect: Re: Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj   Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj EmptyVin 19 Iun 2009, 12:31

MogaViorel a scris:
Foarte frumoase pozele, RATus. Dar zborul cu avioane destea nu e periculos? Nu ai motor in caz de urgenta nu?

1. in primul rand sunt PLANOARE nu avioane!
2. la ce caz de urgenta te referi? motorul iti poate da un caz de urgenta! planorul nu are ce caz de urgenta sa-ti dea. sau ce intelegi tu prin urgenta?
3. zborul, ca si viata de altfel, sunt periculoase, iar unii mor noaptea in somn... tu ce o sa faci? nu mai dormi de frica sa nu mori?
4. domnule moga te-as ruga sa fi atent la tonul asta fatalist al tau. se pare ca pentru tine zborul include doar accidente, incidente si pericole. bucura-te de el, asa cum e, si las-o mai moale cu nimicuri d-astea pesimiste ca nu fac bine nimanui, nici macar tie, daca vrei sa faci o cariera in aviatie...

in rest, numa bine la toti
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj Empty
MesajSubiect: Re: Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj   Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj EmptyVin 19 Iun 2009, 15:53

@ Virusu... am intrebat doar, nu am dat la nimeni in cap. un incident, orice, un vant puternic, esti jos la půtina viteza si mergi catre ceva jos, un pom, de exemplu.... nu ma gandesc doar la accidente, imi place zborul foarte mult, dar te rog sa citesti ami bine mensajele sa le poti intelege corect.

O zi buna tuturor
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj Empty
MesajSubiect: Re: Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj   Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj EmptyVin 19 Iun 2009, 16:13

MogaViorel a scris:
@ Virusu... am intrebat doar, nu am dat la nimeni in cap. un incident, orice, un vant puternic, esti jos la půtina viteza si mergi catre ceva jos, un pom, de exemplu

permite-mi sa-ti explic din ajutorul umilei mele pregatiri ca planorist, ca planorul e o aeronava perfect controlabila pe toate axele. nu exista sa fi jos la viteza mica si catre un pom, decat daca, doamne fereste esti lesinat sau mort la mansa. planorul, ca orice aeronava zboara in directia care i-o dai, la viteza pe care o vrei. cred ca, cel mai util pentru tine, ar fi sa dai un search pe google la flying gliders, sa te lamuresti despre tehnica si teoria pilotarii acestor superbe aeronave, si apoi sa vi pe un forum sa iti dai cu parerea. incidentele pot aparea oriunde, ti-am mai zis

numa bine

P.S. nu-ti fa griji in legatura cu capacitatea mea de a citi si a intelege ce scrie undeva, si te rog sa ti cont ca se zice mesaj/mesaje nu mensaj/mensaje
Sus In jos
Vreauinaer
Flight Level 100
Flight Level 100
Vreauinaer


Numarul mesajelor : 149
Varsta : 45
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 07/02/2009

Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj Empty
MesajSubiect: Re: Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj   Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj EmptyVin 19 Iun 2009, 18:42

Ce frumos! Poezie! Pacat ca sunt prea batran si m-am gandit prea tarziu la asta ca tare mi-ar fi placut sa apar si eu in poze.
Oare pentru pensionari supraponderali exista cursuri de planorism? Si oare incap in el (1,92m , 140 kg)?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj Empty
MesajSubiect: Re: Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj   Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj Empty

Sus In jos
 
Tura de 3 ore cu planorul langa Cluj
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Avion Festival aterizat fortat langa Cluj?
» Programari intalniri pentru SPOTTING - 2014
» Planoare
» Aeroportul Bucuresti - Henri Coanda / Otopeni (OTP / LROP) - Septembrie 2013
» Un zbor minunat Cluj-Deva-Cluj cu Schiebe SF-25 Falke.

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Trip Reports-
Mergi direct la: