ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Cluj-Napoca - aeronave in zbor

In jos 
+62
Alex_tm
vasi
win_oradea
fularU
arnold757
felix
wizzair7
dan.smarandoi
alexandrumih
Gabinho
anAV8r
asau127.9
delu
Heaven
Boeing777-300
GYN
Tuchi
Mengelaus
Lucian
crokodilu
Balki
arianne
kill3r999
allex
CDA
Balaurul
mckingtom
free_flow77
dragsolux
ALMI
vishzu
Red13
eugen
crisvsv
flaviu
valavia
laurus
RazVanAir
bobocell
nrares
Virusu
Dylan
horizob
llobregat
airbusA380
hayabusa
Capt_Vio
Edi
VIC
Maverick
RwO
Voicu
alexandru
ovidiu51
aegean
Eurofighter
YR-DNY
naiba
gabi-737
Geo
Nic
RATus
66 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 20 ... 40  Urmatorul
AutorMesaj
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Cluj-Napoca - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Cluj-Napoca - aeronave in zbor   Cluj-Napoca - aeronave in zbor EmptyDum 06 Ian 2008, 21:07

Nu credeam ca am material pentru rubrica asta, dar dupa o discutie pe mess cu Gabi si niste detalii mi-am dat seama ce am in poza Smile

poate mai fac intr-o zi cateva ,sa vedem

Oricum, multumesc mult la Gabi ( gabi-737 ) pentru dealii

pt moment am doar astea :

Lufthansa 747 - 400 f probabil decolat de la Frankfurt indreptandu-se spre EST la aprox 5-10 Km nord de Cluj

Cluj-Napoca - aeronave in zbor Luft1

Cluj-Napoca - aeronave in zbor Luft2
Sus In jos
Nic
Administrator
Nic


Numarul mesajelor : 750
Varsta : 40
Localizare : München
Data de inscriere : 24/12/2007

Cluj-Napoca - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Cluj-Napoca - aeronave in zbor   Cluj-Napoca - aeronave in zbor EmptyDum 06 Ian 2008, 22:08

Super tare RATus! Cu ce zoom ai facut pozele?
Trec multe aeronave pe sus pe la Cluj?

Pe deasupra Bucurestiului trec foarte multe, mai ales pe directia SE - NV (intre Asia, Orientul Mijlociu si Europa Centrala si de Vest)... Cand e cer senin se vad urme de condens (contrails), uneori si cate 3 paralele sau intersectate... iar alteori mai vad cate-o "urmarire" pe cer, intre 2 aeronave aflate cam la 1 minut una de alta. Atat de interesante sunt ca mai si risc sa ma impiedic pe strada tot uitandu-ma in sus. Shocked
Dar pe aici nu a mai fost cer senin de nici nu mai tin minte, asa ca nu am mai vazut nimic pe sus.
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Cluj-Napoca - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Cluj-Napoca - aeronave in zbor   Cluj-Napoca - aeronave in zbor EmptyLun 07 Ian 2008, 11:03

Pozele sunt faceute cu aparatul descris si la rubrica tehnica de spotting ( canon eos 40d, cu obiectiv tamron 18-250 mm )

poza e facuta la focala lunga de 250 mm, adica cu zoom de 13X.. din pacate, mai ales din cauza luminii si vizibilitatii slabe.. pozele se vede cum ies.

aici la cj este trafic destul de mare pe coluarele internationale ... chiar vorbeam aseara cu gabi ca s-a intensificat semnificativ de vreo 3 luni in coace... pana atunci erau 1-2 avioane pe cer in orice moment.. acuma sunt si 10, cel mai mult am numarat 15...

am auzit de undeva (nu sunt sigur 100% ) ca s-au mutat din alta tara la noi o mare parte din rutele internationale pt ca suntem mai ieftini la servicii de control de trafic ...

sper sa confirme cineva cu detalii.. eu atat stiu pe moment..


cat despre aeroport.. se lucra de zor la terminalul nou, a inceput si wizz sa lucre la cj si pe moment sunt Tarom, Carpatair, Romavia (putin), Blue Air si Wizz care lucra pe cj cu Atr 42, b. 737, saab 2000, bae 146, si a. A320 pe langa asta mai e un cargo (Let) ungar si asta e tot traficul stabil pe cj pe moment
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Cluj-Napoca - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Inca o tura - 09-01-2008   Cluj-Napoca - aeronave in zbor EmptyJoi 10 Ian 2008, 20:51

in timp ce eram la aeroport s-a facut senin si am reusit sa-i prind si pe tinerii astia in timp ce ne taiau ceru in 2

Inainte de toate ,multumesc la Gabi (gabi-737) ca m-a introdus in contrail spotting si ca are o groaza de rabdare cu mine + a identificat avioanele din pozele de mai jos. ce sa mai zic Razz ardelean de treaba Very Happy

777 - British Airways
Cluj-Napoca - aeronave in zbor 777ba

Cluj-Napoca - aeronave in zbor 777ba2

747 Singapore Airlines

Cluj-Napoca - aeronave in zbor 747sin

MD11F - GEC

Cluj-Napoca - aeronave in zbor Md11f-gec

Airbus A320 - WizzAir

Cluj-Napoca - aeronave in zbor Wizz

Neidentificate

Cluj-Napoca - aeronave in zbor 777

Cluj-Napoca - aeronave in zbor 2

Cluj-Napoca - aeronave in zbor 4

Cluj-Napoca - aeronave in zbor 5
Sus In jos
Geo
Fotograf



Numarul mesajelor : 602
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/01/2008

Cluj-Napoca - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Cluj-Napoca - aeronave in zbor   Cluj-Napoca - aeronave in zbor EmptyJoi 10 Ian 2008, 21:11

Foarte frumoase pozele Ratus, mai asteptam! Ultimul e sigur 763 de la Delta, A340 pare a fi de la Singapore, iar 777 tot un Delta, cred. De 747 nu stiu e sa zic.
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Cluj-Napoca - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Cluj-Napoca - aeronave in zbor   Cluj-Napoca - aeronave in zbor EmptyJoi 10 Ian 2008, 23:51

Ai mare noroc ca sunt cateva rute zdravene pe deasupra ta,pe care trec mai toate tipurile de avioane,dar...chestia mai putin placuta e ca ele trec cam la verticala orasului si le vezi mai mult dedesubt.Ideea e ca daca te duci 15,20 km lateral de rute poti sa le pozezi din lateral si atunci totul capata o alta valoare,le vezi logoul,numele companiei,geamurile,etc.Bafta Laughing
Sus In jos
Nic
Administrator
Nic


Numarul mesajelor : 750
Varsta : 40
Localizare : München
Data de inscriere : 24/12/2007

Cluj-Napoca - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Cluj-Napoca - aeronave in zbor   Cluj-Napoca - aeronave in zbor EmptyJoi 10 Ian 2008, 23:57

RATus, am ramas affraid cand am vazut pozele!... Sunt super tari cheers
Cand am lansat forumul nu credeam sa vad astfel de poze pe el atat de curand, poate doar dupa ceva timp.
Mai vrem sa faci poze, ca e si interesant cu identificarea lor, e ca un joc. scratch
Very Happy
Sus In jos
naiba
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 59
Localizare : CLJ
Data de inscriere : 13/01/2008

Cluj-Napoca - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Cluj-Napoca - aeronave in zbor   Cluj-Napoca - aeronave in zbor EmptyDum 13 Ian 2008, 11:07

Salutare !
Sunt curios...cum le-ati identificat alea ? Shocked asa...doar din poze ? sau le stiti orarul de zbor Smile
Sus In jos
Nic
Administrator
Nic


Numarul mesajelor : 750
Varsta : 40
Localizare : München
Data de inscriere : 24/12/2007

Cluj-Napoca - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Cluj-Napoca - aeronave in zbor   Cluj-Napoca - aeronave in zbor EmptyDum 13 Ian 2008, 11:15

naiba a scris:
Salutare !
Sunt curios...cum le-ati identificat alea ? Shocked asa...doar din poze ? sau le stiti orarul de zbor Smile

Doar din poze. Orarul nu e relevant, pentru ca sunt sute de zboruri peste Romania, nu le poti verifica pe toate. Deci se recunosc dupa urmele lasate pe cer, motoare, aripi, bot, coada si uneori coloritul fuselajului. In timp, dupa ce vezi mii de poze pe net, o sa-ti dai seama si tu care e diferenta intre ele.
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Cluj-Napoca - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Cluj-Napoca - aeronave in zbor   Cluj-Napoca - aeronave in zbor EmptyDum 13 Ian 2008, 11:44

Salutare naiba,bine ai venit pe forumul nostru.Era-i nelamurit cum de unii pot recunoaste avioanele de pe ruta,pai pentru unii e simplu,nu trebuie sa cunosti orarul,dupa cum spunea si admin.Cel mai important,dupa mine e sa ai un instrument optic suficient de puternic,binoclu,luneta,telescop care sa mareasca de minim 12x,si nu in ultimul rand sa ai cunostiinte despre cum arata diferitele tipuri de avioane si schema de vopsire a companiilor aeriene.Adevarul e ca trebuie putina practica,cateva mii de avioane observate cu luneta si apoi comparate cu pozele de pe net sau vazute "live".
Asteptam de la tine si alte poze.La cat mai multe poze reustie Very Happy
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Cluj-Napoca - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Cluj-Napoca - aeronave in zbor   Cluj-Napoca - aeronave in zbor EmptySam 09 Feb 2008, 18:39

Cateva incercari de astazi, daca doriti sa le identificati ar fi super, eu personal trebuie sa mai invat Smile

pozele:

1.
Cluj-Napoca - aeronave in zbor Contrailrl6

2.
Cluj-Napoca - aeronave in zbor Contrail2fv1

3.
Cluj-Napoca - aeronave in zbor Contrail3bn2

4.
Cluj-Napoca - aeronave in zbor Contrail4mi8

5.
Cluj-Napoca - aeronave in zbor Contrail5zm9

6.
Cluj-Napoca - aeronave in zbor Contrail6sq6

7.
Cluj-Napoca - aeronave in zbor Contrail7ne5

8.
Cluj-Napoca - aeronave in zbor Contrail8tu2
Sus In jos
Nic
Administrator
Nic


Numarul mesajelor : 750
Varsta : 40
Localizare : München
Data de inscriere : 24/12/2007

Cluj-Napoca - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Cluj-Napoca - aeronave in zbor   Cluj-Napoca - aeronave in zbor EmptySam 09 Feb 2008, 19:12

Chiar reusite incercarile!

Pai sa vedem...

1. Cargolux / B747-400
2. Lufthansa / A330-300
3. ? / Airbus A340-300
4. Austrian / B777-200
5. Austrian / B777-200
6. Lufthansa / B747-400
7. KLM / A330-200
8. Emirates / A330-200

RATus, am o rugaminte... Sa pui si directia din / spre care zboara avioanele. E un indiciu suplimentar, pentru ca e logic ca unele companii zboara cu predilectie pe anumite directii.
Dar oricum cea mai mare parte a traficului deasupra Romaniei e orientat pe directia SE-NV.
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Cluj-Napoca - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Cluj-Napoca - aeronave in zbor   Cluj-Napoca - aeronave in zbor EmptyVin 14 Mar 2008, 19:33

Toate pozele au fost facute cu obiectiv 400 mm +extensie 1.4X.. Din pacate nu prea stau bine cu timpul si nici Gabi nu e in zona sa ma ajute cu tipurile de aeronave si alte identificari, asa ca v rog sa dati o mana de ajutor. Multumesc mult Smile . Tipul aeronavei si unde e cazul , compania, ar fi super , thx.

China Airlines
Cluj-Napoca - aeronave in zbor Img_2310

Emirates
Cluj-Napoca - aeronave in zbor Img_2312

Cluj-Napoca - aeronave in zbor Img_2410

World Airways MD-11
Cluj-Napoca - aeronave in zbor Img_2411

Mng Airlines
Cluj-Napoca - aeronave in zbor Img_2413

Necunoscut
Cluj-Napoca - aeronave in zbor Img_2415

Necunoscut - am uitat complet ce firma e asta, cu toate ca cred ca am mai prins in poza candva..
Cluj-Napoca - aeronave in zbor Img_2416

Austrian
Cluj-Napoca - aeronave in zbor Img_2417

Necunoscut
Cluj-Napoca - aeronave in zbor Img_2510
Sus In jos
Geo
Fotograf



Numarul mesajelor : 602
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/01/2008

Cluj-Napoca - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Cluj-Napoca - aeronave in zbor   Cluj-Napoca - aeronave in zbor EmptyVin 14 Mar 2008, 19:40

Primul este un Airbus 320 de la Qatar
Al doilea este Boeing 737-300 de la Hamburg International / D-AHIG, singurul -300 echipat cu winglets, sper sa nu gresesc.
Al treilea este un Canadair Jet - Cimber Air
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Cluj-Napoca - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Cluj Napoca - Martie 2008   Cluj-Napoca - aeronave in zbor EmptySam 15 Mar 2008, 20:52

Incepem cu una artistica:

BAW - 747
Cluj-Napoca - aeronave in zbor Img_2711

Mai de aproape
Cluj-Napoca - aeronave in zbor Img_2710

Boeing 737-82R(WL) - Pegasus- Inmatriculat TC-AEE
Cluj-Napoca - aeronave in zbor Img_2712

CRJ-200BLR - Austrian Arrows (Tyrolean Airways) - Inamtriculat Oe-LCI
Cluj-Napoca - aeronave in zbor Img_2713

777 - Emirates
Cluj-Napoca - aeronave in zbor Img_2719

Cluj-Napoca - aeronave in zbor Img_2715

Asta a fost cea mai clara poza a zilei.. nu si cea mai bine incadrata Sad(
Cluj-Napoca - aeronave in zbor Img_2716

Necunoscut - ( HELP )
Cluj-Napoca - aeronave in zbor Img_2611

Dezamagirea zilei.. am incercat o lentila de 2 ori mai scumpa decat ce aveam.. si a iesit mai slab decat cu cealalta Sad(

A330 Emirates
Cluj-Napoca - aeronave in zbor Img_2612

O poza facuta cu obiectivul nou mai devreme azi.. temin tot cu una artistica Smile
747 - Singapore Airlines (sper sa nu gresesc Smile )
Cluj-Napoca - aeronave in zbor Img_2512

Sper sa va placa
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Cluj-Napoca - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Cluj-Napoca - aeronave in zbor   Cluj-Napoca - aeronave in zbor EmptySam 15 Mar 2008, 22:33

Ala necunoscut e un MD-11F de la Eva Air Cargo.
Emirates-urile is beton... :cheers:Dar imi palce si CRJ de la AUA.
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Cluj-Napoca - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Cluj-Napoca - aeronave in zbor   Cluj-Napoca - aeronave in zbor EmptyLun 17 Mar 2008, 18:21

Poze facute azi 17 martie printr-o gaura mica de cer senin.

Poza cea mai buna de pana acuma + norocoasa - Boeing 777-306/ER - KLM !!!!!!!
Cluj-Napoca - aeronave in zbor Img_2813

Cluj-Napoca - aeronave in zbor Img_2814

Saab2000 Moldavian pe ruta spre Budapesta. Interesant ca are si el Contrail Smile
Cluj-Napoca - aeronave in zbor Img_2812

Cluj-Napoca - aeronave in zbor Img_2811

737 Sterling
Cluj-Napoca - aeronave in zbor Img_2721
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Cluj-Napoca - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Cluj-Napoca - aeronave in zbor   Cluj-Napoca - aeronave in zbor EmptyLun 17 Mar 2008, 18:53

Betooon...a prins primul 300 de la KLM,si poza e super clara cheers
Tot asa bafta sa ai si de acum inainte.
Sus In jos
YR-DNY
Membru activ
YR-DNY


Numarul mesajelor : 669
Varsta : 42
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 04/01/2008

Cluj-Napoca - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Cluj-Napoca - aeronave in zbor   Cluj-Napoca - aeronave in zbor EmptyLun 17 Mar 2008, 21:04

Deci se vad toate detaliile marunte, pana si scrisu' pe motoare! Very Happy Keep'em coming! Wink

P.S.: Saab-ul lasa si el dare de condens ca are motoare tip turbopropulsor (pt necunoscatori: motor turboreactor cu elice in fata) Razz
Sus In jos
Eurofighter
Membru activ
Eurofighter


Numarul mesajelor : 738
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/03/2008

Cluj-Napoca - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Cluj-Napoca - aeronave in zbor   Cluj-Napoca - aeronave in zbor EmptyMar 18 Mar 2008, 05:35

e turboshaft, nu turoreactor!
Sus In jos
aegean
Membru activ
aegean


Numarul mesajelor : 852
Varsta : 43
Localizare : LEMD
Data de inscriere : 29/12/2007

Cluj-Napoca - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Cluj-Napoca - aeronave in zbor   Cluj-Napoca - aeronave in zbor EmptyMar 18 Mar 2008, 07:55

eu nu stiam ca "lasatul de urme" tint neaparat de tipul de motor,ci de conditiile atmosferice in care se zboara (temperatura,umiditate).
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Cluj-Napoca - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Cluj-Napoca - aeronave in zbor   Cluj-Napoca - aeronave in zbor EmptyMar 18 Mar 2008, 09:55

Nu cunosc exact detalii sau explicatii, poate ma ajutati voi, dar eu asa sunt obisnuit, ca turbopropurile lasa mai rar contrail-uri.

Poate e legat de altitudinea la care zboara, marimea mai mica a motoarelor sau parametri (temperaturi etc. ) diferiti de functionare fata de jet-urile conventionale. Lasand deoparte observatii de genu "dar parametri sunt LA FEL ca la motoarele jet", sau "nu sunt jet-uri ci turbo-fan-uri".. as fi super incantat daca cineva ar pune aici niste explicatii clare referitoare la fenomen si modul in care afecteaza jet-uri / turbopropulsoare.

Personal trebuie sa recunosc ca singurele cunostinte despre fenomen sunt ceva ramasite ale unei explicatii mai vechi de la cursul de meteo de la planorism si ceva discutii de-a lungu anilor..

tot ce mi-a ramas in cap este ca fenomenul are loc la inaltime mare unde la trecerea avionului prin aerul f rece, daca umiditatea in aerul respectiv atinge un anumit prag, la trecerea avionului, vaporii de apa din aer, dupa trecerea motorului devin lichid. ( respectiv trec de la vapori invizibili la lichid fin, vizibil)...

e f posibil sa fi vorbit aiureli mai sus.. dar hei, daca stiti altceva, spuneti aici.
Sus In jos
YR-DNY
Membru activ
YR-DNY


Numarul mesajelor : 669
Varsta : 42
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 04/01/2008

Cluj-Napoca - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Cluj-Napoca - aeronave in zbor   Cluj-Napoca - aeronave in zbor EmptyMar 18 Mar 2008, 10:24

Eurofighter a scris:
e turboshaft, nu turoreactor!
Eu ziceam ca in principiu e tot un turboreactor - turbopropulsorul e o variatie (elice pe acelasi ax) Smile
Sa incerc sa mai ajut cu explicatiile, pe cat stiu:
Contrails, sau urmele de condens se formeaza in atmosfera datorita condensarii vaporilor de apa, cum a zis si RATus. Insa vaporii de apa provin din gazele de ardere (in urma arderii combustibil+aer in motor rezulta, in mare CO2 si vapori de apa); acesti vapori ies din motor la temperaturi foarte ridicate si se racesc brusc intalnind temperaturi ambiante foarte scazute - deci se transforma practic in nori! - picaturi foarte fine de apa Smile
Ei, ca sa apara fenomenu trebuie ca temperatura aerului exterior sa fie foarte mica, de aceea apare fenomenul doar la inaltimi mari. Din cate imi amintesc aerul se raceste pe verticala (dupa adiabata uscata) cu aprox 1 grad la 100m - deci ajungi la 7000m cu -30 -40 grade C! De aceea vaporii condenseaza instantaneu! Smile
Turbopropulsoarele, functionand pe acelasi principiu, evident lasa si ele dare de condens dar totul depinde de altitudinea la care zbori si temperatura exteriora, atat! Razz
Sper ca am explicat cat de cat bine si nu v-am plictisit. Razz
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Cluj-Napoca - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Cluj-Napoca - aeronave in zbor   Cluj-Napoca - aeronave in zbor EmptyMar 18 Mar 2008, 10:32

f fain explicat, dar cred ca lipseste ceva... ceva-ul ala care face sa nu fie constante contrailurile, sa fie intrerupte, sa apara sau sa nu apara, si nu cred ca-i unmai temperatura, personal inca inclin spre varianta care depinde si de umiditatea aerului.
Sus In jos
YR-DNY
Membru activ
YR-DNY


Numarul mesajelor : 669
Varsta : 42
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 04/01/2008

Cluj-Napoca - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Cluj-Napoca - aeronave in zbor   Cluj-Napoca - aeronave in zbor EmptyMar 18 Mar 2008, 12:31

Uite am gasit o explicatie mai completa: http://en.wikipedia.org/wiki/Contrail
Ai dreptate Bogdan, si vaporii din aerul exterior condenseaza sub influenta vaporilor din gazele de ardere! Deci si umiditatea relativa a aerului exterior are un rol foarte important in aparitia darelor de condens Very Happy Ma' bad! Razz
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cluj-Napoca - aeronave in zbor Empty
MesajSubiect: Re: Cluj-Napoca - aeronave in zbor   Cluj-Napoca - aeronave in zbor Empty

Sus In jos
 
Cluj-Napoca - aeronave in zbor
Sus 
Pagina 1 din 40Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 20 ... 40  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Dej - Aeronave in zbor
» Wizz Air (W6 / WZZ)
» Aeronave in zbor fotografiate din alte aeronave in zbor
» Suceava-aeronave in zbor
» Mãcin - Aeronave în zbor

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Contrail spotting / spotting de ruta-
Mergi direct la: